1-2 Hafta Hamilelik (1. Ve 2. Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

1.veya 2.haftada gebelik nasıl anlaşılır, gebelik belli olur mu, nelere dikkat etmeli, bebeğin durumu nasıldır; mide bulantısı kaçıncı haftada başlar? Bu haftalarda nasıl beslenilmeli, hangi gıdalar tüketilmelidir?

1-2 Hafta Hamilelik (1. Ve 2. Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

1.Ve 2. haftalık gebelik haftalarında kadınlarda görülen değişimler hamileliğin ilk haftalarında olan anne adayları tarafından sıkça merak edilir. Hamilelik döneminin başlangıcı olan bu haftalar konusunda bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Böylece hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı olumlu yönde planlanmış ve yönlendirilmiş olur.

Hamileliğin İlk İki Haftasında Anne Karnında Bebek Oluşmuş Mudur?

İlk iki hafta içerisinde henüz bebek anne karnında oluşmaya başlamamıştır. Vücut hala yumurtlama yapmak için hazır halde bekler. Anne adayının rahmi eskisine göre daha kalındır. Döllenmiş olan yumurta bu rahime tutunacağından, rahim kendisini yumurta için hazırlamış olur. Rahim ilk haftalarda döllenmiş yumurta için yatak haline gelir.

Bebek Anne Karnında Ne Zaman Oluşmaya Başlar?

Gebelik zamanının hesaplanması kolay değildir. Çünkü tam olarak ne zaman yumurtanın sperm tarafından döllendiğinin tespitinin yapılması zordur. Bebeğin oluşması için 2 haftanın sonuna gelinmesi gerekmektedir. Resmi hamilelik başlangıcı olarak bu zaman kabul edilmektedir. İlk iki haftada anne vücudu hamilelik için kendini hazırlamaya başlar. Bebeğin oluşmaya başladığı tarihin belirlenmesi için anne adayının en son adet kanaması yaşadığı tarih referans olarak alınmaktadır.

İlk Haftalarda Hamilelikte Kullanılan Zaman Kavramları Nelerdir?

Hafta hafta gebelik kontrolü yapılırken doktorlar tarafından bazı terimler kullanılmaktadır. Bu terimlerinin anlamlarının bilinmesinde fayda vardır. Hamilelik haftası denildiğinde genellikle doktorlar tarafından hamile kalınan haftadan 2 hafta öncesi kast edilir. Son adet döneminin ilk haftasıdır. Bu haftalarda mide bulantısı gibi etkiler gözlemlenmez. Yumurtlama haftası dendiğinde hamile kalınan gün referans alınır. 38 hafta kadar sürdüğü bilinmektedir. Son olarak takvim ayı denildiği zaman 10 takvim ayı kast edilir. Her ay 28 gün olmak üzere hesaplanmıştır.

Hamilelikte İlk Haftada Ne Gibi Belirtiler Gözlemlenir?

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diye merak edenler aşağıdaki belirtilerin varlığını gözlemleyip hamile olup olmadıklarını tespit edebilirler. Sık rastlanan belirtiler arasında:

 • Normal düzende giden regl döneminin düzensizleşmesi,
 • Mide bulantısı ve kusma isteği,
 • İştahta artış,
 • Belirli gıdaları yeme isteği halk arasında aşerme olarak da bilinir,
 • Sık idrara çıkma isteği,
 • Vücutta özellikle göğüs bölgesinde hassasiyet duyulması,
 • Kokulardan kolay etkilenme ve aşırı duyarlılık hissi yer alır.

Bu belirtiler sizde de mevcutsa hamile olma ihtimaliniz vardır. Fakat bu belirtilerin yer alması illa hamilelik durumu olacağı anlamına gelmemektedir. Hamile olup olmadığının kesin olarak belirlenmesi için hekim kontrolünden geçilmesi gerekir. Eczanede satılan hamilelik testlerinde bile yanılma payı vardır. Bu nedenle bu testlere bile tam olarak itibar edilmemelidir.

Hamile Olabilirim Ne Zaman Doktora Gitmem Gerekir?

1 haftalık gebelik belirtileri sizde mevcutsa ve hamile olduğunuzu öğrendiyseniz mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Sizin ve bebeğinizin düzenli olarak kontrole ve bakıma ihtiyacı olacak. Adet döneminiz geciktiyse vakit geçirmeden doktordan randevu alınmasında fayda vardır. Doktora gittiğiniz zaman kullandığınız ilaçlar ile ilgili hekimi mutlaka bilgilendirmeniz gerekmektedir. Doğum kontrol hapları ya da diğer ilaçların kullanımında doktorun mutlaka bilgi sahibi olması gerekmektedir. Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doğum kontrol hapı kullanmaya son vermelisiniz.

Hamilelik Döneminde Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin ilk haftaları nelere dikkat edilmeli diye merak eden kişilerin dikkat etmeleri gereken konuların başında hamile kadınların beslenme düzenleri gelmektedir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman eğer kilonuz normal ise kalori alımınızı artırmanız gerekmektedir. İlk haftalarda normal kiloda olan kadınlara yaklaşık olarak 2 bin kalori almaları önerilir. Hamilelik ilerlediği zamanlarda daha çok kalori alınması gerekmektedir. Bu dönemlerde alınan kalori miktarları dikkatli bir şekilde hesaplanmalı ve yenilen gıdalara son derece dikkat etmek ve titiz davranmak gereklidir.

Fazla Kilolu Kadınlarda Hamilelik Dönemi ve Beslenme Düzeni

Eğer kilonuz normalin üzerindeyse bir beslenme uzmanına danışarak hamilelik dönemi geçirmeniz daha doğru olacaktır. Bu dönemde hem ideal kilonuza gelmek için diyet yapmalı bir yandan diyet yaparken de bebeğinizin sağlığının yerinde olduğundan emin olmalısınız. Diyet yapayım derken bebeğin sağlığına olumsuz yönde etki edebilirsiniz. Diğer yandan fazla kilolu olmanız da sizi bebeğin sağlığı için zararlı yapar. Bu durumun dengede tutulması için bir uzmandan yardım almak risksiz bir yöntemdir. Bu nedenle kilosu fazla olan kişilerin uzman desteği alması önerilir.

Hamilelik Döneminde Neden Daha Fazla Kalori Almam Gerekiyor?

Hamile kadınların hamileliklerinin ilk haftalarında kalori alımlarını artırmaları gerekir. Bunun sebebi bebeğin enerji ihtiyacı karşılamasıdır. Bebekler de yetişkin insanlar gibi yağ, protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacın giderilmesi için annenin daha fazla kalori alması gerekir. Yeterli kaloriyi almayan anneler bebeklerine yeterli olan besini sağlayamamış olur.

Bebeğin enerjiye duymasının yanı sıra annenin de kan seviyesi iki katı artar bu da annenin daha çok kaloriye ihtiyaç duyması ile sonuçlanır.

Hamilelik Döneminde Alınan Kalorilere Dikkat!

Hamilelik döneminde anneler kalori ihtiyaçlarını gidermek için zararlı gıdalara yönelmemelilerdir. Abur cuburlar gibi zehirlerin kalori değerleri çok yüksektir. Fakat  bu onların faydalı oldukları anlamına gelmez. Bu gıdaların tüketiminden kaçınmak gereklidir. Bu hem annenin hem de bebeğin sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Genellikle hamile kadınların ilk iki hafta içerisinde beslenme konusunda profesyonel bir kişiden destek almaları önerilmektedir. Bu sayede kişilerin mümkün olan en sağlıklı biçimde beslenmeleri sağlanmış olur.

Hamileliğin İlk Haftalarında Mutlaka Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Oluşturulmalıdır

Hamile kişiler eğer bu dönemde profesyonel destek alamıyorlarsa kendi başlarına beslenme programı oluşturabilirler. Oluşturulan bu beslenme düzeni mümkün olduğunca doğal gıdalardan oluşturulmalı, işlenmiş gıdalardan uzak olmalı ve dengeli olmalıdır. Kalori sayımı yapılmalı ve bu miktarın ne altına inilmeli ne de üzerine çıkılmalıdır. Bol su içilmeli vücuda yeterli miktarda sıvı desteği yapılmalıdır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Mide Şikayetleri

En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar diye merak eden kişiler ilk haftalar içerisinde özellikle mide şikayetleri ile karşılaşırlar. Bu şikayetler arasında en sık şişkinlik, mide bulantısı, mide yanması ve gaz yer alır.

Bu şikayetlerin giderilmesi için beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapılması şikayetlerin giderilmesinde etkili olacaktır. Bu dönemde şişkinlik ve gaz yaptığı bilinen gıdalardan uzak durulmasında fayda vardır. Bağırsak sağlığının korunması için bol miktarda su içilmeli ve dengeli bir şekilde lifli gıdaların tüketimi yapılmalıdır. Bu dönemde probiyotik gıdaların tüketimi yapılması da bağırsak sağlığını olumlu etkileyecektir. Bu durumda bağırsak sağlığı yerine geldiğinden şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi şikayetlerde azalma olacaktır.

Hamileliğin İlk İki Haftasında Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Önerileri

Hamilelik döneminde doktorlar tarafından bazı beslenme önerileri tavsiye edilmiştir. Bu tavsiyelere özellikle hamileliğin ilk haftalarında dikkat edilmesinde fayda vardır. İlk haftalar bu düzenin oluşturulması halinde hamileliğin diğer haftaları daha kolay geçecektir. Bu öneriler arasında:

 • Hamilelik döneminde kesinlikle alkol ve sigara kullanmayın,
 • Şekerli gıdalar tüketmeyin,
 • Çiğ et tüketmeyin,
 • Tüketilen gıdaların nasıl muhafaza edildiğine dikkat edin. Plastik kap içerisinde saklanmış olan gıdalar tüketilmemelidir. Cam kavanozlar tercih edilmelidir.
 • Yediğiniz gıdaların iyi yıkanmış olması gerekmektedir. Meyve ve sebzelerin ilaçlarından ve kirlerinden arındığından emin olmak için bu gıdaları sirkeli suda bekletmek de fayda vardır.
 • Tükettiğiniz protein, karbonhidrat ve yağ miktarının dengeli olmasına özen gösterin.
 • Demli çay içmemeye özen gösterin.
 • Doktorunuza danışmadan kendi başınıza destekleyici gıda ya da takviye almayın.

Hamileliğin İlk Haftalarında İdeal Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Hafta hafta gebelik resimli anlatımlar sayesinde bebeğinizin karnınızdaki gelişimini takip edebilirsiniz. Bu anlatımlarda bebeğin doğal olarak her hafta büyüdüğü gözlemlenir. Bebeğin büyümesi ile birlikte anne de kilo alımı gerçekleşir. Fakat bu dönemde kilo alımı hakkında dikkatli olunması gerekmektedir. Anne sağlıksız bir şekilde kilo alırsa bu hem kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Genel hamilelik dönemi boyunca ideal olarak 15 ile 20 kilo almak normaldir. Bunun üzerinde kilo almak sağlıksız kabul edilir. Hamileliğin ilk haftalarında alınması gereken kilo miktarı 3 kg yı geçmemelidir. Hamileliğe eğer başladığınız zaman kilolu iseniz bu durumda bir beslenme uzmanına danışmanızda vardır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Neler Yaşanıyor?

Hamileliğin ilk haftalarında anne vücudunu hamilelik için hazırlamaya başlar. Bunun bir sonucu olarak da anne vücudunda bir dizi değişiklikler yaşanır.

 • Ostrojen ve progestin hormonlarında artış yaşanır.
 • Yumurtalıklardaki folikul adı verilen madde artar. Bu madde sayesinde yumurtalıklar olgunlaşır.
 • 250 milyon kadar sperm arasından yalnızca 400 tanesi hayatta kalacak ve bu spermlerden bir tanesi yumurtayı dölleyecektir.
 • İlk haftalarda yumurtlama devam eder. Yakın zaman içerisinde yumurtlama son bulacaktır.
 • Hamilelik belirtileri akıntı, mide bulantısı, aşerme, iştah artışı ve baş dönmesi gibi belirtiler kendini hafif şiddette göstermeye başlar.

Hamileliğin İlk Haftalarında Yaşanan Belirtilerle Evde Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelik sıkıntılı bir süreçtir. Kadınların vücutlarında pek çok değişiklik olur. Bazen bu değişikliklere ayak uydurmak zor olabilir. Böyle durumlarda kadınların bu değişiklikler ile baş etme yöntemlerini öğrenmeleri son derece faydalı olacaktır.

 1. Mide bulantısı yaşayan hamile kadınlar, ağır kokuya sahip yemeklerden ve kokulardan uzak durmalılardır. Eğer araba içerisinde seyahat etmek mide bulantısına neden oluyorsa bu durumdan da mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 2. Aşerme, hamilelik döneminin ilk haftalarından itibaren artarak devam eder. Anne ve bebek sağlığı için zararlı gıdaların aşerilmesi olumsuz sonuç doğuracaktır. Bu nedenle zararlı gıdalar aşeriliyorsa, bu gıdaların yerine sağlıklı alternatifler oluşturulmalıdır.
 3. Kabızlık da hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Bol su ve lif tüketimi yapılması kabızlığın önlenmesinde etkili bir yöntem olacaktır. Günde en az 3 lt kadar su tüketilmesi önerilmektedir.
 4. Ruhsal değişiklikler de hamile kadınların baş belası olabilir. Bu dönemde stresten uzak durulması ve ani ruhsal değişimlerinden kaçınılmalıdır. Meditasyon yapmak, yoga yapmak ve rahatlatıcı müzik dinlemek ruhsal durumu düzenleyecektir. Bununla birlikte sevilen ve keyif alınan aktivitelerin yapılması da kişilerin stresten uzak durmalarında oldukça etkili olacaktır. Bu sayede hem bebek hem de anne daha mutlu olur.

Hamileliğin İlk Haftalarında Bebeğin Gelişimi Nasıl Olur?

İlk iki haftada yumurta yumurtalıktan ayrılır. Ayrıldıktan sonra yumurta fallop tüpü adı verilen tüpe doğru ilerlemeye başlar. Yumurta döllendiği zaman fetus de gelişecek ve hafta hafta büyümeye başlayacaktır. Bebek gelişiminin doğru şekilde hesaplanması için son adet dönemi bilinmelidir. Son adet gününden sonra geçen 40 hafta sonrası bebeğinizin doğacağı hafta olarak hesaplanır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.