1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır? 1 Haftalık Gebelik Belirtileri

A+
A-

1 haftalık gebelik öğrenilebilir mi, nasıl fark edilir, belirtileri (akıntı, ağrı…vs) nelerdir, testte çıkar mı, belli olur mu? 7 günlük hamileliğin HCG değer kaçtır, kaç olmalı; kan değeri kaçtır? Bu süreçte annedeki değişiklikleri yazımızdan, hafta hafta gebelik incelemelerini de sitemizdeki diğer içeriklerden inceleyebilirsiniz.

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır? 1 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğin erken dönem belirtileri, özellikle 1 haftalık hamile olunup olunmadığı bebek bekleyen anneler tarafından oldukça merak edilmektedir. Hamileliğin başlangıcından itibaren vücutta birtakım değişiklikler gözlemlenmeye başlar. Fakat bu belirtiler kimi anne adaylarında erken kimi anne adaylarında ise geç ortaya çıkmakta ve hamileliğin ilk zamanlarında tereddüde sebep olmaktadır.

Hamilelik belirtileri, her kadında aynı belirtilerle de ortaya çıkmamaktadır. Vücut özellikleri, hamilelik sayısı, yaş gibi birçok özellik hamilelikte erken dönem belirtileri de denen belirtileri etkilemektedir. Hamileliğin ilk haftasında anne karnında bebek gelişimi çok fazla gerçekleşmeyecektir. Ancak yumurtaların yumurtayı terk ederek fallop tüpe ilerlemesi hamileliğin ilk aşamasıdır. Bu sebeple vücutta meydana gelen işaretler size ilk haftasınız da hamile olup olmadığınız hakkında minik ipuçları verecektir.

1 Haftalık Hamilelik Bilinebilir Mi?

Doğum yapan ve hamilelik tecrübesi yaşamış annelerde hamilelik belirtisi genellikle döllenmenin gerçekleştiği 2 hatta 3. Haftalarda kendisini göstermeye başlamaktadır. Bu durum gayet normal bir durumdur. Çünkü ilk hafta henüz vücutta bir bebek adayı bulunmamakta vücut hamileliğe uygun ortamı sağlamaya çalışmaktadır. 3. Hafta sonunda ise vücutta gebelik kesesi meydana gelmekte ve anne adayının hamile olup olmadığı kesin olarak belirlenmektedir.  

1 Haftada Gebelik Testi Doğru Sonuçlar Verir Mi?

Gebelik oluşumu kadın üreme hücresi yumurta ile erkek üreme hücresi spermin kadın vücudunda döllenmesiyle olmaktadır. Fakat bu üreme işlemi ilişkiye girmekle hemen gerçekleşmez ve aradan en az 1 haftalık zaman geçmesi sperm hücrelerinin yumurta tabakasına yerleşmesi gerekmektedir.

Gebelik testleri eczaneden alınan ve idrar yoluyla hamile kalınıp kalınmadığını kolayca ölçme imkanı sunan testlerdir. Bu testler HCG hormonu olarak bilinen ve çocuğun gelişimini sağlayan kanda ve idrarda bulunan hormonun miktarına göre hamilelik hakkında bilgi vermektedir. Gebelik testiyle 1 haftalık gebelik belli olur mu sorusuna verilecek bilimsel cevap hayırdır. Çünkü döllenmenin ilk haftasında bebek gelişimi olmayacağından kanda ve idrarda HCG hormonuna rastlanmayacaktır. Ancak 1 haftadan daha fazla zamanda yapılacak gebelik testleri daha olumlu ve kesin sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Ultrasondan 1. Haftada Hamilelik Belli Olur Mu?

Ultrasondan bakılarak belirlenmeye çalışılan hamilelikler gebeliğin 5. Haftasından itibaren görülebilmektedir. Çünkü gebelik kesesi denen ve bebeğin gelişimini sağlayacağı kısım ancak döllenmeden sonraki 5. haftada gözlemlenebilmektedir. 7 günde hamilelik belirtileri bu sebeple ultrasonda görülmez. Bebeğin kalp atımları ise 6. haftadan itibaren ultrasondan duyulmaktadır. Kanda ve idrarda HCG hormonunun artmasına bağlı hamilelik belirtilerini doğum kliniklerinde gebeliği kesinleştirmekle birlikte ultrasondan hamileliklerin belli olması için en az beş haftalık bir süre geçmesi gerekmektedir.

1 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Ultrason ya da idrar ve kan testleriyle 1 haftalık gebelikler kanıtlanamasa da bazı belirtiler size hamile olup olmadığınız hakkında ipuçları vermektedir. Erken dönem gebelik belirtileri şunlardır:

 • Adet döneminin gecikmesi; hamileliğin ilk belirtilerinden olan regl döneminde gecikme gebelik hakkında bilgi vermektedir.
 • Sıklıkla idrara çıkma; hamilelikte vücutta kan oranı artacak ve böbreklerde kan üretimine bağlı sıvılar boşaltım yapacağından sık sık idrara çıkma durumuyla karşılaşılacaktır.
 • Göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti; östrojen ve prolaktin gibi hormonların salgılanmasına bağlı olarak adet belirtisi dışında gerçekleşen göğüs ağrıları hamilelik belirtisi olabilir. Göğüs uçlarının etrafının genişlemesi ve koyulaşması da gebelik belirtilerindendir.
 • Kanama, akıntı ve kramplar; bazı kadınlar adet kanamasından farklı türde akıntı ve kramp ağrıları hissedebilmektedir. Bu durumda doktor tavsiyesi önerilmektedir.
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı; metabolizmada karşılaşılan değişimler baş dönmesi ve baş ağrısı şeklinde kendini göstermekte bu türden şikayetlerinde artış olanların hamile olabilecekleri göz ardı edilmemelidir.
 • Yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma hissi; progesteron hormonunun hamilelikle birlikte artmasına bağlı olarak özellikle hamileliğin ilk 12 haftasında yorgunluk ve uyuma isteği artmakta ve bu hormon halsizliğe sebep olmaktadır.
 • Sindirim sistemi ve mide problemleri; vücutta meydana gelen hormonal dengesizliklerden dolayı hamileliğin ilk üç ayında mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşanmakla birlikte her bulantı hamilelikten kaynaklı olmayabilir. Sabah kalkınca meydana gelen bulantılar ve kısa süreli baş dönmeleri en yaygın hamilelik belirtilerindendir.
 • Cilt problemleri; vücutta kasık ve karın bölgelerinin, göğüs uçlarının normal ten renginden daha koyu ve kahverengi renklerde olması hamileliğin cilt üzerinde görülen en yaygın belirtilerindendir.
 • Koku hassasiyeti; hamileliğin ilk üç ayında yemek kokuları ve ağır kokulara karşı hassasiyet meydana gelmekte ve bu durum bulantı ve kusmayı tetiklemektedir.
 • Kabızlık; hamilelikte hormon dengesizliği sebebiyle sindirim sistemi normalden daha yavaş gerçekleştiğinden hamilelik beklentisi içindeyseniz ilaç kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Gebelik Süresi Hesaplanırken En Son Ne Zaman İlişkiye Girildiği Bilinmeli Midir?

Hamile kalmak için yapılan süre hesapları, hamile kalınmasında önemli bir etkiye sahiptir. Adet döneminin bitiminden itibaren geçen 10 ve 14. günler arası kadının yumurtalarının döllenmeye en uygun olduğu dönemdir. Bu sebeple adet bitiminden itibaren 10 ve 14. Günler arasında ilişkiye girilmesi hamile kalınması ihtimalinin artmasını sağlayacaktır.

Gebelik süresi hesaplanırken en son ne zaman ilişkiye girildiği konusunda şüphe duyulabilmektedir. Bu sebeple hamilelik süresi son ilişki giriş tarihine göre değil kadının son adet gördüğü ilk güne göre hesaplanmaktadır. Bu sayede hem daha doğru sonuçlara ulaşılmakta hem de hafta hesabı üzerinden gebeliğin en erken ne zaman başladığı belirlenebilmektedir.

Gebelik Testi ve Kan Testi Ne Zaman Yapılırsa Doğru Sonuç Verir?

Kan testi, gebelik testine göre daha kesin sonuç vermekle birlikte hamile kalındıktan hemen sonra bu testlerin yapılması bazen yanlış sonuçlar alınmasına sebebiyet vermektedir. Bunun sebebi kanda ve idrarda bulunan HCG hormonunun seviyesidir. HCH hormonu bebeğin anne karnında büyümesi için artış göstermesi gereken bir hormondur. Kanda ve idrarda bu hormonun yüksek oranlarda bulunması sizlere hamile olduğunuz bilgisini verecektir.

Genellikle adet gecikmeleri sonrasında yapılacak idrar yoluyla gebelik testleri, ilişkiye girildikten hemen sonra yapılan gebelik testlerine göre daha doğru sonuç vermektedir. İlk hafta hamileliğin göstergesi olan hormonlar belli bir düzeyin altında kalabilir. Bu sebeple ilişkiye girdikten hemen sonra idrar yoluyla gebelik testi yaptırmak sizi yanıltabilir. İlk hafta da idrar testinin olumsuz çıkması sonraki haftalarda yapılacak kan ve gebelik testleriyle olumlu hale dönüşebilir. Bu sebeple çıkan sonuçların güvenilir olması için en azından adet gecikmesinin beklenmesi önem arz etmektedir.

Adet Günü Gelmeden Hamilelik Anlaşılabilir Mi?

Anne adayları hamile kalıp kalmadıklarını en hızlı yoldan öğrenmek istemektedir. Fakat bu durum bazen olmayan hamileliklere inanmaya ve psikolojik travmalara sebep olmaktadır. Hamileliği anlamanın en iyi yöntemi adet gecikmesi sonucunda yapılacak kan testi ya da klinik testlerdir. İdrar yoluyla adet gecikmesinden sonra yapılacak gebelik testleri de hamile olup olmadığınız hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Adet dönemi beklenmeden hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte aşağıdaki durumların gerçekleşmesi sizlere yol gösterici olmaktadır. Şöyle ki;

 • Adet kanamasından farklı küçük çaplı akıntılar,
 • Karında kasılma ve kramplar,
 • Göğüş uçlarında, karında ve kasıklarda meydana gelen ten rengi koyulaşmaları
 • Koku hassasiyetleri ve mide bulantıları

Anne adayının hamile olma ihtimalini güçlendirmektedir. Eğer yukarıda sayılan belirtiler adet kaynaklı belirtiler değilse hamile olma ihtimaliniz normalden daha kuvvetlidir.

Adet Günü Dışında Akıntı Gelmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

Hamilelik belirtileri akıntı şeklinde kendini gösterir mi sorusu adet dönemi gecikmiş anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Yumurtalığın rahime yerleşmesi sırasında akıntı gelmesi normal bir durumdur. Döllenme gerçekleştikten 10-14 gün içinde meydana gelen bu akıntılar adet kanından farklı olarak;

 • Daha kısa süreli,
 • Daha açık renkte,
 • Daha damlacıklı

Bir yapıya sahiptir. Bu şekilde bir akıntı ile birlikte karın krampları şeklinde yaşadığınız rahim krampları da sizlere hamileliğiniz hakkında işaret fişeği yakmaktadır.

Hamilelik Yüzden Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik yüzden nasıl anlaşılır şeklinde cevap aranan sorular aslında bilimsel değil kulaktan dolma bilgiler ışığında cevaplanması gereken sorulardandır. Genellikle yüzde solgunluk olması şeklinde ifade edilen hamilelik belirtisi yalnızca bize hamilelik döneminde bulunan bayanın kansızlık yaşadığı hakkında bilgi vermekte gebelik ile çok fazla bilgi vermemektedir. Ancak hamileliğin ilk belirtilerinden olan yorgunluk ve sürekli uyuma hissi az da olsa erken dönem hamilelik belirtilerinin yüze yansımasına ve ilerleyen dönemlerde yüzün genişleyip şişmesine, gözlerin büyüyüp göz çevresinde kırışıklıkların artmasına sebep olmaktadır.

Vajinadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Vajinadan elle kontrol yöntemleriyle gebelik kontrolü bazı kadın doğum doktorlarının gebelik kontrolü yöntemi olmakla birlikte rahme zarar vermesi olası olduğundan dolayı tavsiye edilmemektedir.

Vajinada ağrı hamilelik belirtisi mi sorusunun cevabı ise ağrının türüne ve zamanına göre değişmektedir. Eğer vajinada hissettiğiniz ağrılar;

 • Adet ağrıları dışında gelişen ağrılardan ise
 • Karın ağrısına benzer kramp şeklinde kısa süreli kasılmalar yaşıyorsanız,
 • Bu durum hamileliğin erken dönem belirtisi olarak adet görme zamanın geçtiği iki haftalık süre içinde gerçekleşiyorsa

Vajina ve kasıklarda meydana gelen ağrıların gebelik ağrıları olma olasılığı yüksektir.

1 Haftalık Gebelikte Beslenme Önerileri

Hamile olan anne adayları, hem kendi sağlığını hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını korumak için normalde alması gerekenden daha fazla kalori almalılardır. Günlük en az 2500 kalori vücut için ideal kalori miktarı olmakla birlikte beslenme protein, yağ ve karbonhidrat bakımından zengin ve çeşitli besin grupları ile desteklenmelidir. Bu kapsamda;

 • Patates,
 • Tam tahıllı ekmek
 • Mısır
 • Su ürünleri ve balık
 • A ve C vitamini bakımından zengin portakal, çilek, brokoli, ıspanak, kayısı
 • Folik asit bakımından yoğun yeşil sebzeler, mercimek, bezelye
 • Süt ürünleri ve yoğurt tüketimi

Gibi hem dengeli beslenmeyi sağlayacak hem de çocuğun ve anne vücudunun ihtiyacı olan besinleri tüketmek iyi bir hamilelik geçirilmesine yardımcı olacaktır.

Gebelik Belirtileri İlk Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur sorusu hem hamile kalmak isteyen hem de hamilelikten korunan bayanların merak ettikleri cevaplardandır. Hamilelik belirtileri anne adayının fizyolojik özelliklerine göre gebeliğin ilk haftasında ya da en erken adet gecikmesinden sonraki 1 ya da 2 haftalık süreçte belli olabilmekteyken kimi anne adayları hamileliğin ancak 6. veya 7. haftalarında hamile kaldıklarını anlamaktadırlar.

Hamilelik testleri en erken son ilişkiye girme tarihinden 7 gün sonra kanda ve idrarda yükselen HCG hormonunun artışıyla bilinmektedir. Gebelik belirtileri özellikle ilk üç ayda kendisini göstermekte ve anne adaylarına hamile olup olmadıkları hakkında ip uçları vermektedir.

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplaması yapılırken ilişkiye son girilen tarih genellikle hatırlanmamaktadır. Bu sebeple gebelik hesaplamasında adet görülen son dönemin ilk günü hamilelik başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca gebelik hesaplaması hafta üzerinden gerçekleşmektedir. Çünkü adet dönemleri de hafta üzerinden hesaplandığından dolayı gebelik dönemini 40 hafta olarak belirlemek en doğru sürenin hesaplanmasında kadın doğum uzmanları tarafından tercih edilmektedir.

Gebelik Belirlenirken Sıkça Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

Gebelikte bazı problemeler ya da hamilelik ile ilgili belirtiler ile karşılaşılması hem psikolojik hem de fizyolojik sonuçlara sebep olmaktadır. Uzun süre hamilelik isteğini gerçekleştirememiş bayanlar bu istek sonucunda her bulantıyı, her karın ağrısı ve akıntıyı hamileliğe yormakta stres ve psikolojik sebeplere bağlı adet gecikmelerinin hamilelik işareti olduğu sanılmaktadır. Bu sebeple hamilelik ihtimali kendiliğinden çıkan belirtilerle desteklenmeli ve her durum hamileliğe yorulmamalıdır. Özellikle jinekolog ve kadın doğum uzmanlarından tıbbi yardımlar alınarak bu süreç daha sağlıklı atlatılmakta ve tıbbi testlerle gebelik belirtileri klinik incelemelerle ortaya koyulmaktadır.

Hamilelikte İlk Ne Zaman Doktor Kontrolüne Gitmek Gerekir?

Hamile olunduğundan şüphelenilen durumlarda gebelik takibi için mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Bu size;

 • Hamilelikten emin olunmasını
 • Daha sağlıklı bir gebelik takibi yapılmasını

Sağlayacaktır. İster kürtaj ile bebek sahibi olunmasının önüne geçilmesi amaçlansın isterse bebek sahibi olmak düşüncesine haiz olunsun doktor kontrolü hamile olup olmadığınızı anlamlandırmaya ve bunun sonucunda refleks olarak birtakım sonuçlar ortaya koymaya yardımcı olacaktır. Yapılacak klinik testler ile hamilelikten daha kesin sonuçlarla emin olunmakta hatta 5 hafta ve sonrasında ultrasonda gebelik kesesi görülmekte ve kalp atımları duyulabilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.