11. Hafta Hamilelik (11 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

11.haftada gebelik kaç aylık olur, annedeki değişiklikler nelerdir, cinsiyet belli olur mu; bu haftada nasıl beslenilmeli, nelere dikkat edilmelidir? On birinci haftada cinsellik yaşanabilir mi; mide bulantısı, akıntı ve kasık ağrısı olabilir mi; anne karnında bebek nerededir?

11. Hafta Hamilelik (11 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Gebelikte 11. Hafta belirtileri arasında trimester döneminin bitmesi yer almakta olup gebelik ilerleme kaydetmektedir. İlk trimesterin bitmesi 11. Hafta ile görülmektedir ve 11. Haftadan sonra 2. Trimester dönemine geçiş yapılmaktadır. 3 aylık dönemin bitmesine az kalmış durumda iken anne karnındaki bebekte büyük değişimler gözlemlenmektedir. Gelişimini tamamlamak için hızla büyümeye devam etmektedir. Hamileliğin 11. Haftasında annede de bazı değişimler gözlemlenmektedir. Bu değişimler arasında kilo alımı ve karnın büyümesi başta gelmektedir.

11. Haftalık Hamilelik Nedir?

Hamileliğin 11. Haftasında olunduğunu belirtmektedir. 11 haftalık gebelik yaşayan kadınlarda düşük yapma şansları iyice azalmaktadır ve yasal kürtaj süresi de dolmuştur. Bu neden ile bebek büyümeye devam etmektedir ve birçok gelişme gözlemlenmektedir. Gebeliğin 11. Haftasında anne adayında da karın büyümesi gibi değişimler oluşmaktadır.

11. Haftalık Gebelikte Anne Karnındaki Bebeğin Görünümü Nasıldır?

11 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebeğin büyümeye başladığı görülmektedir. Kollarının ve bacaklarının uzadığı ve gövdesinin büyüdüğü ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kaburgalarının da belli olmaya başladığı bilinmektedir. 11 haftalık bebeğin ultrasonunda kalp atışlarının duyulmaya devam edilmektedir.

11. Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Öğrenilir Mi?

Anne karnında 11 haftalık bebek cinsiyeti yavaş yavaş belli olmaya başlamıştır ancak kesin bir cevap isteyen ebeveynlerin daha ileriki haftaları beklemesi tavsiye edilmektedir. İç üreme organlarının önceki haftalarda oluştuğu bilinmektedir ve dış üreme organlarının da 11. Hafta ile oluşmaya başlaması ile cinsiyeti öğrenilebilmektedir. Ancak cinsiyet gelişiminin tamamlanması için 11 haftalık süre yeterli olmamaktadır bu neden ile 3 ila 4 hafta sonunda bebeğin cinsiyeti hakkında net bilgi verilebilmektedir. 11 haftalık bebeğin anne karnındaki cinsiyetinin öğrenilmesi için acele etmeye gerek bulunmamakta olup gebeliğin devam eden evrelerinde cinsiyet yüzde yüz kesinlik ile öğrenilecektir.

Anne Karnındaki 11 Haftalık Bebeğin Boyutları Nedir?

Anne karnında 11. Haftasını geçiren bir bebeğin boyutları da büyüme göstermektedir. Kilosu 8 grama kadar yükselebilmektedir ve boyu ise 6 cm’ye ulaşabilmektedir. Bebeğin kilosu ve boyutları her gebelik için geçerli değildir. Annenin beslenme şekline, hormonlara ve bebeğin gelişim sürecine bağlı olarak bebeğin ağırlığı ve uzunluğu değişmektedir. Organların genişlemesi ile de bebeğin vücudu büyümektedir.

11. Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

11 haftalık bir gebelik 2 ay 17 günlüktür. Bir sonraki hafta ile birlikte trimester bitecektir. İlk trimesterin bitmesinin ardından ise 2. Evreye geçiş yapılacaktır. 1. Trimesterin son haftaları ise bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. 11 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusunun cevabı ise yaklaşık olarak 2,5 aya tekabül etmektedir.

11. Haftalık Anne Karnındaki Bebekte Meydana Gelen Değişimler Nedir?

Gebeliğin 11. Haftasında bebekte birtakım değişiklikler ve gelişmeler meydana gelmektedir. Bu süreçte bebeğin oluşumunda görülen gelişmelerin vitamin ve mineral takviyesi ile desteklenmesi gerekmektedir. 11. Haftalıktaki gebelikte bebekte meydana gelen değişimler şu şekilde açıklanabilir;

 • Bebeğin iç organlarının oluşumu neredeyse tamamlanacak duruma gelmektedir.
 • Anne karnındaki 11 haftalık bebeğin tırnaklarının oluşumu tamamlanır.
 • Kafası genişler ve vücudu büyümeye devam eder.
 • Hafta itibariyle bebeğin vücudu son değişimlerini yaşamaktadır.
 • Dış üreme bölgesi hala büyük bir kabarık şeklindedir. Gebeliğin bir sonraki evresinde ise dış üreme organlarının oluşumu başlayacak olup cinsiyeti de öğrenilebilecektir.
 • Haftada ellerinde de büyümeler meydana gelmektedir ve bebek kendi bedenine dokunabilecek büyüklüğe erişmektedir.
 • Bebekte diyafram oluşmaya başlar.
 • Anne karnındaki 11 haftalık bebeğin saçları oluşmaya başlar.
 • Bebeğin böbrekleri faaliyete geçer.
 • Bir önceki evrede dış sesleri algılamaya başlayan anne karnındaki bebek 11. Hafta itibariyle duyduğu sesleri hafızasına kaydedebilmektedir.
 • Diş köklerinin oluşumları da bu evrede ilerlemektedir.
 • Kemik oluşumunun ise daha sağlam ve güçlü bir şekilde geliştiği gözlenmektedir.
 • Bebek bu süreç içinde anne karnında hareket etmeye devam etmektedir.

11. Haftada Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri Hissedilir Mi?

11 haftalık hamilelik sürecinde bebek anne karnındaki hareketlerine devam etmektedir. Hareket etme sırasında bulunduğu alan içinde yumruk ve tekmeleme gibi eylemlerde bulunmaktadır. Ancak 11 haftalık bebeğin hareketleri anne adayı tarafından hissedilememektedir. Bebeğin tekme ve yumruklarının hissedilebilmesi için büyümeye devam etmesi gerekmekte olup 11 haftalık boyutları şu an için yetersiz kalmaktadır.

Hamilelikte 11. Haftanın Önemi Nedir?

11. haftada ultrason ile bazı tetkikler ve kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller arasında ise bebeğin down sendromlu olup olmadığını öğrenmek için yapılan testler yer almaktadır. Bebeğin sağlıklı mı yoksa herhangi bir hastalığı var mı gibi sorulara 11. Haftada yapılan testler sayesinde cevap verilebilmektedir. Eğer bebek down sendromlu ise bebeğin alınması gerekmekte olup bunun için yasal işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Ancak bebekte herhangi bir sağlık problemi yok ise hamilelik sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir. Bu sebepten dolayı da gebeliğin 11. Haftası büyük bir öneme sahiptir.

11. Haftada Uygulanan İkili Test Nedir?

Hamileliğin 11. Haftasında bir gebelik testi uygulanmaktadır. Bu teste ikili test denilmektedir ve bebeğin down sendromlu olup olmadığı araştırılmaktadır. Bebeğin ense pilisine bakılır ve aynı zamanda kan testleri ile karşılaştırma yapılır. Bu neden ile de ikili test ismi verilmektedir. Bebeğin down sendromlu olup olmadığını anlamak için yapılan bu testin yaptırılması gerekli olup anne adaylarının atlamaması gereken bir testtir.

Gebeliğin 11. Haftasında Olan Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler Nedir?

11 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında anne adayının kilosu ve iştahı dikkat çekmektedir. Diğer haftalara nazaran daha az kusma, mide bulantısı ve baş dönmesi görülmektedir. Gebeliğinin 11. Haftasında olan anne adaylarında meydana gelen değişimler şu şekilde açıklanabilir;

   • Rahim büyümeye devam eder.
   • Mide bulantısı ve kusmalarda azalma meydana gelir.
   • Aşermeler başlar.
   • İştah açılması yaşanır.
   • Uyku artışı meydana gelir.
   • Tansiyon problemleri yaşanır.
   • Baygınlık
   • Yemek borusunda yanma
   • Reflü
   • Baş dönmesi
   • Kilo alımı gözlenir.
   • Hafta ile birlikte vajinal akıntılarda da artış gözlemlenmektedir.
   • Bel ağrıları meydana gelecek ve halsizlik, yorgunluk gibi durumlarda artış yaşanacak.
   • Hafta anneler için riskli bir gebelik dönemidir ve miyom, kan uyuşmazlığı ve vajinal mantar görülebilmektedir. Gebelikte sıkça karşılaşılan bu hastalıklar için kadın doğum uzmanına danışılması ve uygun tedavinin uygulanması gerekmektedir.
   • Memelerde ve meme uçlarında meydana gelen hassasiyette artış yaşanır.
   • Kabızlık problemi görülür ancak ıkınma işleminin çok fazla yapılmaması gerekmektedir.
   • Artan hormonlar sebebi ile duygu karmaşaları, karar verememe, duygusal hissetme ve korku gibi bazı durumlar ile karşılaşılabilir.
   • Uyku sırasında ayaklara kramp girmesine dair şikayetler artacak.
   • Baş ağrılarının sıklığı ve şiddetinde artış yaşanacaktır.

Bu ve buna benzer değişimler her gebelikte aynı olmamaktadır. Annenin yaşam tarzına, sağlığına ve bebeğin gelişimine bağlı olarak yaşanan değişimlerde farklılık görülebilmektedir.

Gebeliğin 11. Haftasında Yaşanan Vajinal Akıntılar

Gebeliğin bir önceki aşamasında vajinal akıntılar yaşanmaktadır ve 11. Hafta ile birlikte vajinal akıntılarda artış gözlemektedir. Bu artış eğer kokusuz ve açık renkte ise herhangi bir problem yoktur ve nedeni rahim yolunun genişlemesidir. Ancak kötü kokulu ve koyu renkli olan akıntılar için erteleme yapılmadan bir kadın doğum uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Kötü kokulu ve koyu renkli akıntılar genellikle kist belirtisi olup rahim yolunda oluşabilecek tıkanıklar sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu neden ile de kokulu ve koyu renkli vajinal akıntı yaşandığı takdirde acilen doktora gidilmelidir.

11. Haftalık Gebelikte Meydana Gelen Krampların Nedeni Nedir?

11 haftalık gebelikte kramplar meydana gelmektedir ve bu krampları uyuşmalar takip etmektedir. Gebeliğin 11. Haftasında yaşanan ve artış gösteren bu kramplar için bitkisel tedaviler de bulunmaktadır ancak öncelikli olarak kadın doğum uzmanına gidilmesi ve tedavi olunması gerekmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından kramp geçirici ilaç ve egzersizler tavsiye edilecek olup doktora danışılmadan herhangi bir bitkisel tedavinin uygulanmaması gerekmektedir. Kramplar özellikle kasık bölgesinde yaşanmaktadır ve aniden sancılı bir ağrı olarak giriş yapmaktadır. 11. Haftada yaşanan bu krampların temel sebebi ise rahmin genişlemeye devam etmesi ve yuvarlak bağ dokusunun bu genişlemeden dolayı gerilmesidir. Gerilen bağ dokusundan dolayı da kramplar meydana gelmektedir.

11. Haftalık Gebe Olan Anne Adayı İçin Beslenme Önerileri Nedir?

11 haftalık gebelikte bebeğin gelişimi için vitamin takviyesi yapılmalıdır. Vitamin takviyesinin meyve, sebze ve ilaçlar ile desteklemesi gerekmektedir. Anne karnındaki bebek bu evrede kas gelişimine başlayacaktır ve bu neden ile de bebeğin vitamin desteğinin alınması gerekmektedir. Annenin aldığı vitaminlerin büyük bir bölümü bebek tarafından çekilecek olup gelişim süreci için vitamin desteğinin uygulanması gerekmektedir. Anne adayının bu dönemde daha çok;

   • Sağlıklı
   • Az tuzlu
   • Yağsız
   • Haşlama
   • Kırmızı et ve beyaz et
   • Balık
   • Meyve
   • Tam tahıllı ekmek
   • Fasulye
   • Esmer pirinç ve makarna
   • Yulaf ezmesi
   • Protein içeren gıdalar
   • Bol sıvı tüketmek
   • Omega 3 barındıran besinler
   • D vitamini
   • Yeşillik tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca baklagiller ve ceviz, fındık, fıstık gibi enerji verici gıdaların da tüketilmesi halsizliği azaltacak ve gün içindeki yorgunluğun giderilmesini sağlayacaktır.

11. Haftalık Gebelikte Uzak Durulması Gereken Besinler

11 haftalık gebelik sürecinde anne adaylarının uzak durması gereken bazı gıdalar ve besin türleri bulunmaktadır. Doktorlar tarafından da uzak durulması tavsiye edilen bu besinler şu şekildedir;

   • Mide ekşimesine yol açabileceği için süt
   • Pastörize edilmeyen her içecek
   • Kafein
   • Gazlı içecekler
   • Alkol
   • Sigara
   • Aşırı kokulu gıdalar
   • Aşırı yağlı gıdalar
   • Kızartma yemekleri
   • Paket ve hazır gıdalar
   • Cıva içeren balıklar

11 haftalık gebelerin tercih etmemesi gereken besinlerdir. Özellikle gazlı ve asitli içeceklerden anne adaylarının uzak durması gerekmektedir. Sigara tüketiliyor ise bırakılması ve sigara içilen ortamlarda dahi bulunulmaması bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir.

Gebeliğin 11. Haftasında Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nedir?

Hafta hafta hamilelik sürecinde gebelerin dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. 11 haftalık hamile bir kadının birçok duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Beslenme, yaşam şartları, çalışma koşulları ve uyku düzeni gibi birçok duruma karşı dikkatli olunmalıdır.

  • Kas spazmlarının hafifletilmesi için ılık kompres uygulanabilir ancak kompresin sıcak olmamasına özen göstermek gerekmektedir.
  • Vajinal akıntılara dikkat edilmesi gerekmektedir. Koyu renkte kokulu vajinal akıntılar için doktora gidilmelidir.
  • Yüz üstü uyumamaya özen gösterilmelidir ancak sürekli olarak tek tarafa doğru da yatılmamalıdır.
  • Bebek sesleri algılamaya ve kaydetmeye başlayacaktır bu neden ile de eğitici sesler ve müzikler dinletilebilir. Ancak gürültülü ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Beslenme programı hazırlanmalıdır; sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır.
  • Yumuşak kıyafetler tercih edilmelidir.
  • İç çamaşırlarında sıkmayan ve pamuklu olanlar kullanılmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.