12. Hafta Hamilelik (12 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

12.haftada gebelikte baş ve kasık ağrısı, kanama, mide bulantısı olur mu; bebek kaç aylık olur ve anne karnında nerededir? Bu hafta içerisinde annedeki değişiklikler nelerdir, bebek hareket eder mi, cinsiyeti belli olur mu?

12. Hafta Hamilelik (12 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 12. Haftasında meydana gelen değişimler hamileliklerinin 12. Haftasında olan anne adayları tarafından sıkça merak edilen konuların başında geliyor. Hafta hafta hamilelik ilerlerken cenin anne karnında 10. Haftasını yaşamış oluyor. 12 haftalık gebelik kaç aylık olur diye merak edenler için bebeğiniz ile 3. Aya girdiğinizi söyleyelim. Bu haftaya giriş yapılması ile birlikte hamileliğin ilk trimesteri tamamlanmaya yaklaşılmış oluyor. Bu döneme girilmesi ile birlikte anne adayları genellikle rahat bir nefes almaya başlar. Çünkü artık hamileliğin zor dönemlerinin bitmesine az kalmıştır.

Hamileliğin 12. Haftasında Bebeğin Boyu Ve Ağırlığı Ne Kadar Olur?

12 haftalık bebek boyu geçen haftalara göre hızlı bir şekilde bir hayli büyüdü. Baş bölümünden kalçaya kadar olan bölüm ölçüldüğü zaman bebeğin boyu yaklaşık olarak 6 cm’dir. Bacaklar anne karnında bükülü vaziyette bulunduğu için bacaklar ölçüye dahil edilmez. Ağırlığı bu dönemde kişiden kişiye değişmek ile birlikte genellikle 8 ile 14 gr arasında bir yerdedir.

12. Haftalık Gebelik Döneminde Bebeğin Kalp Atışlarının Dinlenmesi Mümkün Müdür?

Bu dönemde bebeğin kalp atışlarının duyulması mümkündür. Bu seslerin dinlenmesi için doktorlar doppler adı verilen bir cihazdan faydalanılırlar. Bebeğin kalbinin ve dolaşım sisteminin geçmiş haftalarda tamamlanması ile birlikte bu ve ileriki haftalarda kalp atışları duyulur. Bebek yaşaması için gerekli olan kan pompalama işlemi yapmaya başlamıştır.

12. Haftalık Bebekte Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

12 haftalik gebelik ile birlikte, anne karnındaki ceninin parmakları artık perdeli değildir. Bakıldığında normal insan parmakları gibidir. Bu dönemde bebeğin tırnakları da uzamaya başlar. Bebek vücudunda hafif tüylenmeler meydana gelebilir. Bu tüyler genellikle saç tüyleridir. Bebeğin sindirim sistemi de daha kompleks bir şekil almaya başlar. Artık bebeğin bağırsaklardaki kasları oluşmuştur. Bu nedenle yiyecekleri sindirebilir. Glikoz absorbe etme özelliği vardır. Sindirim sistemi ile beraber bebeğin sinir sistemi ve beyin fonksiyonları da gelişir. 12 haftalık erkek bebek görüntüsüne bakıldığında kafasındaki damarlar hafif bir şekilde kendini belli eder.

12. Haftadır Gebe Olan Bir Annede Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

12 haftalık gebelik annedeki değişiklikler sevindirici değişikliklerdir. Çünkü genellikle kadınların yaşadığı istenmeyen yan etkiler, bu dönemde azalmaya başlar. Daha az mide bulantıları, kokulara karşı hassasiyet ve vücudun özellikle göğüs bölümünde daha az ağrılar vardır. 12. Haftanın sonuna gelindiği zaman anne vücudu eskiye oranla daha fazla hormon üretmeye başlar. Üretilen hormonların başında östrojen ve progestoron hormonları gelir. Bu duruma halk arasında nöbet değişimi oldu da denir.

Bu hormonların büyümesi ile birlikte annenin göğüsleri içerisinde yer alan süt bezleri büyür. Bezlerin büyümesi ile birlikte annenin meme ucu da büyür ve meme ucundaki kahverengi halkaların rengi de koyulaşmaya başlar. Bu dönemde göğüsler daha dolgun hissedilebilir. Fakat hissedilen acı ve hassasiyet ortadan kalkmıştır.

12. Haftalık Hamile Olan Anne Adaylarında Sık İdrara Çıkma Problemleri Azalır

Hamileliğin diğer haftalarında annelerin en sık yakındığı konuların başında sık idrara çıkma problemi geliyordu. Bu durum 12 haftalık gebe olan annelerde azalır. Artık rahim leğen kemiğinin içine sığabilecek boyuta ulaşmıştır. 12 haftalık bebek anne karnında nerededir diye merak edenlere söyleyelim. Cenin işte bu rahimin içerisindedir. Bu boyuta ulaşması ile birlikte de artık idrar torbası üzerine baskı yapmaz. Bu nedenle de hamile anne adayları sık idrara çıkma isteğinden kurtulmuş olurlar.

Artık Bol Kıyafetlere Geçmenin Vakti Geldi

Anne adayları artık 3 ya da 4 kilo almış olabilir. Fakat her kadın bu dönemde kilo almaz. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kilo alınmış ise kilo alan kadınlar daha bol kıyafetler tercih etmeye başlamalıdırlar. Kilo almayan kadınlarda da karnın yan taraflarında az da olsa yağlanmalar belli olur. Fakat dışarıdan hala hamile bir kadın görüntüsü olmayacaktır. Fakat yavaş yavaş anne adaylarının karınların büyümesine alışması gerekmektedir.

12. Haftalık Gebe Annelerde Baş Ağrısı Problemi Yaygın Olarak Görülmektedir

12 haftalık gebelik döneminde şikayetlerin pek çoğunda azalma olsa da, baş ağrıları bütün anne adaylarının neredeyse ortak problemidir. Bu durum çoğu zaman normal olarak kabul edilir. Yaşanan bu baş ağrısının sebebi ise artan kan üretimidir. Kan üretimindeki artış ile birlikte kalp daha fazla kan pompalar. Kanı pompalama hızı da artar. Dolaşım sisteminde yaşanan bu değişim anne adaylarında hem baş dönmesi hem de baş ağrısı olarak ortaya çıkar.

12. Haftalık Gebe Annelerde Baş Ağrılarına İyi Gelecek İlaçsız Bazı Tavsiyeler

Baş ağrısı dayanılmaz bir hal aldıysa bazı yöntemlerin bilinmesi anne adaylarına faydalı olacaktır. Her şeyden önce ilaç kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. İlaç kullanmak yerine alınacak etkili pek çok yöntem var. Bu yöntemlerin uygulanmasını öneriyoruz. Derin nefes egzersizleri yapılabilir. Temiz havada hafif tempo yürüyüş yapılabilir. Meditasyondan faydalanılabilir. Aynı zamanda besinlerinde baş ağrısı üzerinde etkileri unutulmamalıdır. Bol su içmek çoğu zaman baş ağrısını çabucak geçirir. Bununla birlikte eğer sağlıksız gıdalar yenildiyse, bu durum da baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

12. Haftalık Gebe Annelerde Ciltte Görülen Değişimler Nelerdir?

Cilt vücuttaki en geniş organ olma özelliği ile bilinir. Hamilelik döneminde cilt en çok etkilenen ve en çok değişimin görüldüğü organlardan bir tanesidir. Bu dönemde anne adaylarının karnın alt tarafındaki ciltte bazı renk değişmelerine uğrar. Genellikle cildin rengi koyu bir renk alır. Renk değişimi ile birlikte linea nigra adı verilen dikey çizgi görülür.

Değişimler yalnızca karnın altındaki ciltte olmaz. Özellikle yüz ve boyun bölgesinde koyu kahverengi renkli hamilelik lekeleri çıkabilmektedir. Bu lekeler kalıcı değildir ve genellikle hamilelikten sonra kayıp olur gider. Ya da renkleri açılarak kendini hafif belli edebilir.

Hamilelik Döneminde Ciltte Görülen Değişimlerin Altında Yatan Sebep Nedir?

Hamilelik döneminde ciltte pek çok değişim meydana gelir. Meydana gelen bu değişimlerin ana sebebi annenin vücudunda üretilen hormonların seviyelerindeki değişimlerdir. Kılcal damarların görünümündeki belirginleşme, kabartılar, kahverengi lekelerin sebebi Östrojen seviyelerinin artması ile açıklanmaktadır.

İlk 3 Ayda Anne Adaylarına Fazla Kilo Almaları Önerilmiyor

12 haftalık gebe olan kadınların dikkat etmeleri gereken konuların başında beslenme yer almaktadır. İlk 3 ay içerisinde yani 12 haftaya kadar olan dönemde fazla kilo almanın sağlıksız olduğu söylenir. Fazla kilo almak annenin bebeği zor taşımasına sebep olacaktır. Bununla birlikte eğer anne adayı hamilelik başlangıcında zaten kilolu ise, mutlaka fazla kilolarından kurtulması gerekir. Aksi halde bebek sağlığı olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Doğum yaparken de fazla kilolu olmak anneyi zorlayacak ve sağlıksız bir doğuma neden olabilecektir.

12. Haftalık Gebe Anneler Hangi Gıdaları Tüketmeli?

Hamileliğin her döneminde beslenme çok önemlidir. 12. Hafta içerisinde de, hamileliğin diğer haftalarında olduğu gibi titiz davranmak gereklidir. Anne adayları bol miktarda yeşil yapraklı bitkileri tüketmelidirler. Salataların içerisine ıspanak konulması, çörek otu ve susam gibi faydalı besinlerin salatanın üzerine eklenmesi faydalı olacaktır. Bununla birlikte, mercimek her gün tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alır. Mercimek köftesi, mercimek salatası ve mercimek çorbası gibi mercimekten pek çok şekilde faydalanmak mümkündür.

12. Haftalık Gebe Anneler Protein, Yağ ve Karbonhidrat Dengesine Ve Kalitesine Dikkat Etmeliler

Buna ek olarak anne adayları protein, karbonhidrat ve yağ dengesini iyi kurmalıdır. Bir öğün yemek yenildiği zaman, tabağa bakıldığında bu üç besin grubundan da ögeler barındırılmalıdır. Protein, karbonhidrat ve yağ almak adına zararlı gıdalara yönenilmemelidir. Örneğin karbonhidrat ihtiyacı makarna ya da ekmek ile giderilmek yerine, daha faydalı olan yulaf ve patates ile giderilmelidir. Yağ ihtiyacı için tereyağı ya da sıvı yağlar yerine avakado ve kuru yemişler tüketilmelidir. Bu dönemde hayvansal protein kaynakları yerine bitkisel protein kaynaklarına yönelmekte fayda vardır. Bitkisel protein kaynaklarının başında soya fasulyesi, nohut, tofu peyniri gibi besinler gelir.

Bu Dönemde Hangi Gıdalardan Uzak Durulmasında Fayda Var?

Anne adayları mümkün olduğu ölçüde hazır gıdalardan uzak durmalılar. Hazır gıdaların içerisinde çok miktarda yağ ve şeker bulunur. Buna ek olarak çoğu zaman içerisinde daha uzun süre dayanması için kimyasal koruyucu maddeler ve diğer zararlı eklentiler bulunur. Bütün bunlar anne adayı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle de:

  • Hazır gıdalardan uzak durulmalıdır,
  • Fazla tuz tüketimi yapılmamalıdır,
  • Şekerli besinlerden uzak durulmalıdır,
  • Asitli içecekler tüketilmemelidir.

12. Haftalık Gebe Anne Adaylarına Beslenme İle İlgili Bazı Öneriler

Hazır gıdalar yerine evde hazırlanabilecek tarifler yapılabilir. Fazla tuz tüketen besinlerin üretimi sınırlandırılmalıdır. Şekerli besinler yerine doğal şeker içeren gıdalar tercih edilmelidir. Örneğin pasta yemek yerine hamile kadınlar meyve şekerli ile hazırlanmış olan tatlıları tüketebilirler.

İçecek olarak ne tüketildiği de çok önemlidir. Çoğu zaman içeceklerin tüketimi önemsenmez. Fakat içeceklerde en az tüketilen katı besinler kadar kalori ve zarar barındırabilir. Dışarıdan satın alınan ayran yerine evde ayran yapılmalıdır. Bol miktarda su içilmelidir. Hazır satılan meyve suyu gibi içeceklerden uzak durmak gerekir. Bu içecekler içerisinde şekerden başka bir şey barındırmayan ve besleyici değeri olmayan içeceklerdir. Meyve suyu içmek isteyen anne adayları evde kendileri meyve suyu hazırlayabilirler.

12. Haftalık Hamile Anne Adayları Egzersiz Yapmalı Mıdır?

Egzersiz yapmak bütün insanların sağlığı için bir gerekliliktir. Anne adayları da egzersiz yapmayı ihmal etmemelidirler. Bu dönemde hafif egzersizler yapıldığı zaman annenin duygu durumu düzelir. Anne adayları kendilerini daha az stresli, gergin, daha mutlu ve neşeli hissederler. Bu dönemde hamile yogası ve hamile pilatesi gibi hamilelik dönemine özel olan spor türleri tercih edilebilir. Bunlara ek olarak hafif tempo yürüyüş de tercih edilebilir. Anne adayı aynı zamanda temiz hava almış da olur.

Egzersiz Yapmak İsteyen Anne Adaylarının Dikkat Etmeleri Gereken Noktalar Nelerdir?

Egzersiz yaparken hangi egzersizin nasıl yapıldığı son derece önemlidir. Yanlış yapılan spor anne sağlığı ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkiler. Düşüklere varan bazı ciddi problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle egzersiz yapmadan önce dikkat edilmesi gereken noktaların hatırlatılmasında fayda var:

  • Egzersiz yapmadan önce kesinlikle doktor onayı alınmalıdır. Doktorunuzun onayı olmadan kesinlikle spora başlamamalısınız.
  • Seçilen spor türü annenin yaşı, vücudu ve kapasitesine uygun olmalıdır.
  • Spor yaparken vücut kesinlikle zorlanmamalıdır.
  • Ağırlık kaldırmayı içeren sporlar yapılmamalıdır. Anne adayları günlük hayatlarında da 1 kiloyu aşan ağırlıkları kaldırmamalıdırlar.
  • Spor sonrası bol su içilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.