13. Hafta Hamilelik (13 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

13.haftada gebelikte cinsiyet belli olur mu; beslenme nasıl olmalıdır, annenin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Bu haftada annede ne gibi değişiklikler olur, ultrasonda cinsiyet belli olur mu, hamilelik kaç aylıktır?

13. Hafta Hamilelik (13 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 13. Haftasında meydana gelen değişimler anne adaylarının araştırdıkları konular arasında üst sıralarda yer almaktadır. Hafta hafta hamilelik ilerlerken cenin 11 haftalık olmuştur. Hamileliğin ise 13. Haftasına girilmiştir. İlk Trimesterin sonuna gelinmiştir. Artık hamileliğin 3 ayı doldurulmuştur.

Hamilelik dönemleri 13 er haftalık dönemlere ayrılır. Toplamda 3 farklı trimester vardır. 13 haftaya girilmesi ile birlikte artık ilk trimester tamamlanmış olacak. İlk trimester hamileliğin en zorlu dönemi olarak belirtilir. Artık hamileliğin zorlu belirtileri ve şikayetlerinde azalmalar olmaya başlar. Anne adayları daha rahat ederler.

13. Haftalık Olan Ceninin Boyutları Nasıl Olur?

13 haftalık gebelik görüntüsüne bakıldığı zaman bebek çok daha net bir şekilde görülmeye başlar. Eller, kulaklar, gözler, kafa yapısı ve hatta tırnaklar bile seçilebilir bir hal almıştır. Bebeğin baştan popoya kadar olan uzunluğu 6.5 cm ye ulaşmıştır. Bununla birlikte ağırlığı da 13 ile 20 gr arasında bir yerlerdedir. Bu dönemde bebeğin boyutlarını tarif etmesi için şeftali benzetmesinden faydalanılır.

Meydana gelen bu hızlı büyümeler hamileliği diğer haftalarına göre aynı hız ile devam edecek. Yalnızca bebeğin baş bölgesinin büyümesi diğer bölgelerine göre daha yavaş olacaktır.

13. Haftalık Ceninde Ne Gibi Değişmeler Meydana Gelir?

13 haftalık olmuş ceninde göbek bağının içindeki bağırsaklar bebekte kalıcı yerlerini almak üzere gelişmeye devam ederler. Bu hafta içinde yaşanan en önemli değişiklik bebeğin ses tellerinin gelişmeye başlamasıdır. Yüzü incelendiği zaman yüzünün daha insansı bir görünümde olduğu görülür.

13. Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

13 haftalık gebelik ultrason cinsiyet belli olur mu sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevabımız evet. Eğer bebek ters pozisyonda durmuyor ise, dış üreme organlarının muayenesi yapılır ve dişi mi erkek mi olduğu ortaya çıkar. Kimi durumlarda bebek ters pozisyonda duruyor olabilir. Böyle bir durumda cinsiyetin belirlenmesi diğer haftalarda yapılabilir. Bu nadir görülen bir durumdur ve 13 haftalık anneler genellikle karnındaki bebeğin cinsiyetini öğrenirler. 13 haftalık bebek hareketleri hissedilir mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Cinsiyeti belli olmasına rağmen henüz bu dönemde hareketlerin hissedilmesi mümkün değildir.

13. Haftalık Gebe Annelerde Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

13 haftalık gebelik annedeki değişikliklerin başında karnın bir miktar büyümesi ilk sırada yer alır. Fakat hala dışarıdan belli olunacak bir karın yoktur. Dışarıdan bakanlar hamile olup olunmadığını ayırt edemezler. Bu dönemde anne adayının rahmi biraz daha büyümüştür. Karın yumuşak hissedilir. Karnın şekli yavaş yavaş yuvarlak bir top halini alır. Anne 3 kilo kadar almış alabilir. Bu durum normal kabul edilmektedir. Anne adayı bel ölçüsünün değiştiğini fark edebilir. Bol kıyafetler içerisinde kendisini daha rahat hissedebilir. Bunlara ek olarak anne çatlaklar ile karşılaşabilir. Kendini daha şişkin hissedebilir ve memelerde hassasiyet artışı yaşanabilir.

13. Haftalık Gebe Anne Adaylarında Yavaş Yavaş Hamile Çatlakları Görülmeye Başlar

Her anne adayında meydana gelmese de çoğu hamile kadın hamilelik döneminde çatlaklar ile karşılaşırlar. Bu çatlaklar 13. Haftadan itibaren görülmeye başlar. İleriki haftalarda çatlaklarda artışlar görülmeye ve ilerlemeye devam edebilir. Genellikle bu çatlaklar karın bölgesinde, bacaklarda, göğüslerde ve baldır bölgesinde görülmektedir.

Hamilelik Çatlaklarını Hafifletmek İçin Alınabilecek Yöntemler Nelerdir?

13 haftalik gebelikte anne adaylarının en çok şikayet ettikleri durum çatlakların bu dönemde yavaş yavaş ortaya çıkmasıdır. Neyse ki bu durumu çok can sıkıcı bir hale gelmeden geçirmek için bazı önlemler alınabilir. Öncelikle çatlakların neden oluştuğunu anlamak bu durumun önüne geçmek için önemlidir. Çatlaklar genellikle ani kilo değişimlerinden olur. Hamilelik döneminde birden kilo alan kadınlarda çatlak problemi daha sık görülür. Dengeli miktarda kilo almak bu şikayetleri azaltacaktır.

Hamilelik Döneminde Çatlakların Giderilmesi İçin Kullanılan Kremlere Dikkat!

Piyasada hamilelik dönemi çatlaklarına iyi gelmesi adına pek çok farklı markada ve tipte kremler satışa sunulmaktadır. Pek çok anne adayı hamilelik döneminde bu kremlerden faydalanmaktadır. Fakat bu kremlerin bir çoğu bebek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kremler içerisinde steroid bulundurduğundan bebeğe zarar verebilir. Mutlaka doktorun görüşü alınarak bu kremlerin kullanılmaya başlanması gerekir.

Hamilelik Çatlakları Problemi İle Karşılaştıysanız…

Bu problemle karşılaştıysanız endişe etmenize gerek yok. Bu normal bir durum. Ayrıca bazı önlemler ile çatlaklar ile savaşabilirsiniz:

 • Bol su ve sıvı tükerin,
 • İçerisinde antioksian olan gıdaları tüketin,
 • Sağlıksız gıdalardan uzak durun,
 • Hafif egzersizleri düzenli olarak yapın,
 • Ani kilo almaktan kaçının,
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği kremleri kullanın.

13. Haftalık Gebe Anne Adayları En Çok Şişkinlik Probleminden Şikayet Ediyorlar

Bu dönemde anne adayları gaz ve şişkinlik problemlerinden sıkça yakınırlar. Bunun sebebi bağırsak hareketlerinin düzensizleşmesidir. Bu şikayet hamileliğin her döneminde hissedilse de özellikle bu dönemlerde şişkinlik ve gaz problemlerinde artış gözlemlenir. Anne adayının vücudunda salgılanan progesteron hormonun seviyesi hamilelik boyunca değişir. Sürekli değişim görülmesi ile birlikte anne adayının bağırsakları tembelleşmeye başlar. Bağırsakların tembelleşmesi ile birlikte de yenilen besinler bağırsaklarda daha uzun süre kalır. Bağırsaklarda kalan besinler annede gaz şikayetlerine neden olur.

Şişkinlik Problemi İçin Alınabilecek Bazı Önlemler

13 haftalik gebelik karni oldukça şişkindir. Bu da annenin kendini rahatsız hissetmesine sebep olur. Neyse ki bu problem ile basit yöntemler ile savaşmak mümkündür. Her şeyden önce bağırsak hareketlerinin düzenli olduğuna dikkat etmek gerekir. Bu da düzenli dışkılama yapmak anlamına gelir.

Bunun dışında aniden çok fazla miktarlarda yemek yemekten kaçınmak gerekir. Az az ve sık sık yemek tüketilmesi her doktor tarafından önerilmektedir. Yemeklerin hızlı yenmesi anne adaylarının hava yutmasına neden olacağından bu da bağırsaklarda gaz şikayetine neden olur. Yemekler yavaş yenmelidir.

Doğru nefes almak da az bilinen fakat oldukça etkili bir yöntemdir. Diyafram şişirilerek, burundan nefes alınmalı ağızdan yavaş yavaş verilmelidir.

Gaz Yapan Yiyeceklerin Tüketimine Sınırlama Getirilmelidir

Gaz yapan yiyecekler tüketilirse bu durum da doğal olarak annenin gaz şikayetlerinde artışa neden olacaktır. Bu gıdalar arasında en bilinenleri soğan, kızartmalar, mercimek, karnı bahar, gazlı içekler yer alır. Bu gıdaların tüketimini tamamen bırakmak doğru olmaz. Bu gıdaların da içerisinde bulunan vitamin ve minerallere ihtiyaç vardır. Bu nedenle haftada 1 kere bu gıdalar az miktarda tüketilmelidir.

13. Hafta Hamile Olan Anne Adaylarının Göğüslerinde Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

Anne adaylarının göğüslerinde hamilelik döneminde pek çok değişim görülmektedir. İlk haftalarda genellikle göğüsler hassaslaşmaya başlar ve göğüslerde ağrı hissedilir. Bununla birlikte göğüsler daha büyük bir hal alır. Bunun sebebi anne adayının göğüslerin içerisindeki bezlerin büyümeye başlamasıdır. Göğüsteki damarlar da eskisinde daha belirgin bir hal alır.

Hamile Kadınlarda Meme Dokusunda Ağırlık Meydana Gelir

Hamile olmadan önce normal bir kadının meme dokusunun ağırlığı yaklaşık olarak 200 gr kadardır. Hamile olduktan sonra bu dokunun ağırlığı memenin büyümesi ile birlikte artar. Hamileliğin son dönemlerinde artık meme dokusu en az 400 gram olmuştur. Bu ağırlık kişiden kişiye değişir. Kimi anne adaylarının meme dokusu 800 grama kadar çıkabilir. Emzirme dönemine gelindiğinde ise meme dokusu 800 gramdan da daha fazla olur.

13. Hafta Gebelikte Anne Modunda Belirgin Düşüşler Yaşanabilir

Bu dönemlerde anne adayları kendilerini mutsuz hissedebilirler. Hayattan keyif alamama gibi durumlar da şikayetler arasında yer almaktadır. Anne adaylarının bu dönemlerde önlem alması ruh hallerini yerine getirmeleri açısından önem taşımaktadır. Eğer ruh hali alınan önlemlere rağmen düzelmiyorsa bu durum anne adayının vücudunda eksik olan vitamin ve minerallerden kaynaklanıyor olabilir. Bir doktora görünmekte ve test yaptırmakta fayda var. Bununla birlikte çoğu zaman modun düşmesi normal kabul edilir. Bu durumun önüne geçmek için:

 • Sevdiğiniz aktiviteleri yapın,
 • Hobileriniz ile vakit geçirin,
 • Meditasyon ve yoga yapın,
 • Rahatlatıcı müzikler ve doğa sesleri dinleyin,
 • Stresten mümkün olduğunca uzak durun.

Hamileliğin 13. Haftasında Kaç Kilo Almak Önerilmektedir?

Hamileliğin ilk üç ayına kadar olan dönemde anne adayları fazla kilo almazlar. Çünkü bu dönemlerde bebek henüz fazla büyük değildi. Artık bebeğin büyümesi ile birlikte anne adayının alması gereken kalori miktarı da artar ve bununla beraber de bebek büyüdüğünden bebeğin ağırlığı da annenin mevcut ağırlığına eklenir. İlk trimesterda 2 kilo almak normaldir. Bunun üzerine çıkılması genellikle önerilmemektedir. Bu kilo miktarı normal kiloya sahip olan kadınların almaları gereken kilo miktarıdır.

Kilonuz İdeal Kilonun Altında Ya Da Üzerinde İse Bir Beslenme Uzmanına Görünmelisiniz

Normalden düşük ya da fazla kaloriye sahip olan kadınların özel olarak beslenme uzmanlarına görünmelerinde fayda vardır. Çünkü düşük kilo da fazla kilo da hem hamilelik döneminde, hem de doğum sırasında anne adaylarının ve bebeğin zor zamanlar yaşamasına sebep olabilir. Buna ek olarak bebek gelişimi olumsuz etkilenebilir. Beslenme uzmanı hem almanız gereken kalorileri belirleyecek ve buna yönelik bir beslenme programı oluşturacak ve buna ek olarak vücut kitle indeksinizi ölçecektir.

Vücut Kitle İndeksine Göre Anne Adaylarının İdeal Kilo Alması Gerekmektedir

Vücut kitle indeksi, anne adaylarının beslenme programlarına yol gösterici bir değerdir. Vücut kitle indeksinin hesaplanması için anne adaylarının kilosunu boyuna bölmesi gerekir. Örneğin 55 kilo olan anne adayının boyu 1.60 cm olsun. 55 bölü 1.60 işleminin sonucu anne adayının vücut kitle indeksini verecektir. Hesaplanan vücut kitle indeksi anne adaylarının almaları gereken kilo miktarını belirler:

 • 5 ile 26 arası vücut kitle indeksine sahip olan anne adayları 11 ile 16 kilo arasında kilo alabilirler.
 • 26 ile 29 arası vücut kitle indeksine sahip olan anne adayları aşırı kilolulardır. Bu kişilerin almaları gereken kilo miktarı 10 kiloyu geçmemelidir. Aynı zamanda beslenme uzmanı ile diyet yapmak faydalı olacaktır.
 • Eğer vücut kitle indeksiniz 18.5 dan daha az çıktıysa bu durum sizin zayıf olduğunuzu gösterir. Hamilelik döneminin sonu boyunca 18 kiloya kadar alabilirsiniz.

13. Hafta Hamile Anne Adayları Kafein Alımına Sınırlama Getirmelidirler

Yüksek oranda kafein alan anne adayları bebeklerinin sağlığını olumsuz yönde etkilemiş olurlar. Günde 100 ile 150 gr kafein alınması sağlıklı bireyler için ideal kafein tüketimi miktarıdır. Bu da yaklaşık iki minik bardak kahveye denk gelir. Hamile olan kadınlar bu miktardan biraz daha az kafein tüketmelidirler, hatta tamamen beslenme düzeninden çıkarılabilir. Kafein yalnızca kahve ve çay gibi içeceklerde bulunmadığından kafein içeren besinlere de bu dönemde dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.