14. Hafta Hamilelik (14 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

14.haftada gebelikte bebeğin cinsiyeti belli olur mu, boy ve kilo değerleri ne kadardır; kaç aylık olur? Sancı, kanama, kahverengi akıntı, karın ağrısı ve mide bulantısı olabilir mi; annedeki değişiklikler nelerdir, karnı ne kadar büyür?

14. Hafta Hamilelik (14 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 14. Haftasında meydana gelen değişimler anne adaylarının büyük bir merakla takip ettikleri konuların başında gelmektedir. Hafta hafta hamilelik büyük bir hız ile devam ediyor. Hamilelik ilerlerken artık anne adayları 2. Trimestera giriş yapmış olurlar. Geriye yalnızca 2 trimester kaldı. Bu dönem anne adaylarının göreceli olarak daha rahat ettikleri bir dönem olmaktadır. Çünkü şikayetlerde artık azalmalar yaşanır. Bu durum hamileliğin bu dönemini anneler için daha az ağrılı, acılı, az bulantılı yapar. Bu nedenle bu dönem anneler tarafından sevilen bir dönemdir. 14 haftalık gebelik kaç aylıktır diye merak ediyorsanız artık hamileliğin 4. Ayına giriş yapılmış olur. Koskoca 3 ay geride kalmıştır.

14. Haftalık Hamile Olan Anne Adaylarının Şikayetlerinde Belirgin Azalmalar Meydana Gelir

Artık mide bulantısı problemi neredeyse ortadan kalkmıştır. Anne adayları bulantının gitmesi ile birlikte daha rahat yemek yemeye başlarlar. Enerji düzeyi normalde düşük olmasına karşın bu dönemde anne kendini daha enerjik hisseder ve daha az yorulur. İdrara sık çıkma isteği de kayıp olan belirtiler arasında yer aır. Göğüsler irileşmiştir fakat göğüslerde ağrı şikayeti neredeyse son bulmuştur.

14. Haftalık Bebekte Ne Gibi Değişimler Meydana Gelir?

14 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi sorusu bu dönemde en sık merak edilen sorulardan bir tanesidir. Fakat maalesef henüz bebeğin hareketlerini hissetmek mümkün değil. Fakat bu dönemde bebekte pek çok değişim meydana gelir.

14. Haftalık Bebeğin Boyutları Ve Ağırlıkları Ne Kadar Olur?

14 haftalık gebelik görüntüsüne bakıldığında anne karnındaki bebeğin boyutu neredeyse bir yumruk sıkımı boyutuna ulaşmıştır. Boyutu ölçüldüğü zaman baştan popoya kadar olan uzunluk ortalama olarak 8 ile 9 cm arasında değişmektedir. Ağırlığı ise bu dönemde neredeyse 25 grama ulaşmıştır.

14. Haftalık Anne Adayları Bebeklerinin Cinsiyetini Öğrenebilirler Mi?

14 haftalık gebelikte cevabı en çok merak edilen soruların başında cinsiyetin belli olup olmadığı gelir. Bu döneme kadar bebeklerinin cinsiyetini öğrenemeyen anne adayları artık bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenebilirler. Anne karnındaki bebek eğer kız ise, yumurtalıklar karın bölgesinden pelvise doğru hareket eder. Bu dönemde üreme organları daha gelişmiş olacağından dış üreme organları muayene edilerek bebek cinsiyeti öğrenilebilir. Çok nadiren bebek muayene için uygun konumda durmayabilir. Böyle durumlarda cinsiyeti öğrenmek mümkün olmasa da bu durum ile fazla karşılaşılmamaktadır.

14. Haftadır Gebe Olan Anneler Ne Gibi Değişimler Yaşarlar?

14 haftalık gebelik annedeki değişikliklerin başında anne adaylarının artık hamile kıyafetleri giymeleri gelir. Alınan kilolar ile birlikte daha bol ve rahat kıyafetlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Daha fazla kilo alınacağı unutulmadan buna göre kıyafet tercihi yapılmasında fayda var.

Fiziksel olan diğer değişimlere örnek verecek olursak, bu dönemde ciltte ve kaslarda gerilmeler yaşanması söylenebilir. Bu gerilmelerin sebebi anne adayının bebeğinin rahme yerleşmesini kolaylaştırmak içindir. Bununla birlikte rahim bir miktar pozisyonunu değiştirir. Rahim artık daha yukarıdadır. Artık rahim leğen kemiğine sığmaz vaziyettedir. İç organlar bu nedenle yer değiştirir. Organlara bu sebeple gerilim biner. Gerilimin binmesi ile birlikte anne adayının ağrı şikayetleri olabilir. Özellikle kasık ağrısı yaşayan annelerin, kasık ağrısı yaşamalarının sebebi budur.

14. Haftalık Gebe Annelerde Hemoroit Görülmesi Normaldir

Bu dönemde anne adayları hemoroit probleminden sıkça şikayetçi olurlar. Bu duruma rahmin genişlemesi sebep olur. Hemoroit anüsün çevresinde yer alan damarlara verilen addır. Bu damarlar kan damarlarıdır ve bu kan damarları hamilelik döneminde genişleyebilir. Bu kan damarlarına giden kan miktarının artması ile ilgili bir durumdur. Endişe edilmesine gerek yoktur fakat önlem almak şarttır.

Hemoroite Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Hemoroit ile savaşmak için bol miktarda su içilmesi gerekmektedir. Bunun yanında anne adaylarının beslenme düzenleri hemoroit açısından son derece önemlidir. Liften ve posadan fakir bir beslenme düzenine sahip olan anne adaylarından hemoroit problemi artar. Bununla birlikte farklı bazı sağlık problemleri de görülür. Bu nedenle anne adaylarının diyetlerine posalı ve lifli gıdaları eklemesinde fayda vardır. Eğer hemoroit problemi varsa konu hakkında doktor mutlaka bilgilendirilmelidir.

14. Haftalık Gebe Annelerde Akciğer Kapasitesi %30 Artar

Anne adayları 14. Haftaya girmeleri ile birlikte solunum yollarında bazı değişimler yaşadıklarına tanıklık edebilirler. Örneğin bu haftadan itibaren anne adayları daha sık nefes aldıklarını hissedebilirler. Kimi anne adayları bu dönemde nefes darlığı çektiklerini de belirtmişlerdir. Anne adaylarının akciğer kapasitesi artar. Bu da progesteron hormonun artması ile açıklanan bir durumdur. Genişleyen akciğer kapasitesi anne adaylarının daha çok oksijen almalarına olana sağlar. Bu da vücutlarından daha kolay ve daha sık bir şekilde karbondioksiti atmalarına neden olur. Bu dönemde nefes egzersizleri yapmak anne adaylarına iyi gelecektir.

14. Haftalık Gebe Annelerde Görülen Et Benleri

Anne adayları bu dönemde vücutlarında et benlerinin oluştuğuna şahit olabilirler. Sahip oldukları et benleri bu dönemde daha büyük bir hal alabilir. Aynı zamanda et benlerinin renkleri koyulaşabilir. Et benleri ilk oluştukları zaman kırmızı lekeler şeklinde ortaya çıkarlar ve zaman içerisinde et benlerine dönüşürler. Ciltte yer alan benlerdeki bu değişimler hakkında doktorlara mutlaka bilgi verilmesi gerekmektedir. Doktor kimi durumlarda et benlerinin giderilmesi için anne adaylarında ilaç tedavisi uygulamak isteyebilir.

Gebe Anne Adayları  Bu Dönemde Radyasyona Dikkat Etmeliler

14 haftalık gebelikte anne karnı oldukça hassastır. Bu dönemde maruz kalınan radyasyon bebeğe çok zararlı olabilir. Hamileliğin her döneminde radyasyon zararlıdır. Bu dönemde özellikle radyasyon ışınlarına dikkat etmekte fayda vardır. Bu dönemde dikkatsiz davranılması bebeğin kanser olmasına kadar varan ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kansere neden olmadığı durumlarda da gelişimine zarar veren bir takım hastalıkların ortaya çıkması yüksek ihtimaldir. Bu durumdan sakınmak için radyasyon olan yerlerden uzak durulması önemlidir. Ayrıca gereksiz yere röntgen çekilmemelidir. Bu durum hamile olmayan diğer kişiler için de geçerlidir. Radyasyon herkes için zararlı bir ışındır.

14. Haftalık Gebe Annelerde Hamile Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin her döneminde olduğu gibi bu dönemde de anne adaylarının nasıl beslendiği çok önemlidir. Sağlıksız beslenen anne adayları hem kendi sağlıklarına hem de bebeklerinin sağlıklarına zarar vermiş olurlar. Bu dönemde besin açısından zengin içerikli gıdalarla beslenmek gerekir. Boş kalorili olan ve içerisinde besin değeri bulunmayan gıdalar anne adaylarının kilo almalarına ve sağlıksız olmalarına neden olacaktır. Yenilen gıdalar mümkün olduğunca doğal olmalıdır. İşlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.

Dengeli beslenen anne adayları sağlıksız beslenen diğer anne adaylarına göre hamileliklerini daha rahat geçirirler. Daha az şikayetlere sahip olurlar. Kısacası dengeli beslenmek sağlıklı ve kolay bir hamileliğin başıdır denebilir.

14. Haftalık Gebe Anneler Neler Yemeli?

Bu dönemde bol bol taze ve doğal gıdalar tüketilmelidir. Meyve, sebze ve baklagiller anne adayları için en iyi gıdalardır. Evde yapılan yemeklerin tercih edilmesi dışarıda hazır satılan yemeklerin yenmesinden daha akıllıca olur. Dışarıdan yemek satın alma zorunluluğu varsa, satın alınırken içerisinde koruyucu olmayan ve boş kalorilerden oluşmayan gıdalar tercih edilmelidir.

Bu dönemde sıvı alımına özen gösterilmeli ve bol miktarsa su içilmelidir. Asitli ve gazlı içecekler yerine evde yapılmış bir ayran içmek anne ve bebek sağlığı için daha faydalı olacaktır. Tofu, bezelye, nohut gibi bitkisel protein kaynakları salatalara eklenebilir. Yemeklerden önce sebze çorbaları ya da mercimek çorbaları tüketilebilir. Yemeklerin yanında bol miktarda su içilmesinde fayda vardır.

14. Haftalık Gebe Olan Annelerin Kaçınması Gereken Gıdalar Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek, faydalı gıdaların tüketilmesi demek kadar, zararlı gıdaların da tüketilmemesi anlamına gelir. Bu gıdalardan kaçınmak hamilelik döneminde daha sağlıklı olmak anlamına gelir. Bu gıdalar arasında:

 • İşlenmiş gıdalar,
 • Paketlenmiş ve içerisinde koruyucu bulunan gıdalar,
 • Aşırı tuzlu gıdalar,
 • Abur cuburlar,
 • Asitli ve gazlı içecekler,
 • Fast food tarzı yiyecekler.

Annenin Zararlı Gıdalar Tüketmesi Bebek Gelişimini Olumsuz Yönde Etkiliyor

Bu gıdaların tüketilmesi halinde anne adayları sağlıksız bir şekilde kilo alırlar. Kilo almalarına rağmen sağlıklı beslenmemelerinden dolayı da aslında ihtiyaç duydukları besinleri almamış olurlar. Bu durum da annenin ve bebeğin gıdasız kalması anlamına gelir. Anne adaylarının bağışıklıkları zayıflayabilir. Bu durum onların daha kolay hastalanmalarına sebep olur. Anne adayının ağır hastalıklara yakalanmasını bebek kimi zaman kaldıramayabilir ve bebek gelişiminde önemli problemler görülebilir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturarak bu durumun önüne geçilmesi gerekmektedir.

14. Haftalık Gebe Anneler Doğum İçin Hazırlıklara Başlamalıdırlar

Hala doğuma çok var fakat bu durum doğum için hazırlıklar yapılmasına engel değil. Aksine bu dönem de doğum için hazırlık yapılması daha faydalı olur. Böylece son ana sıkışılmaz ve hazırlıklar rahat rahat yapılır. Bunun için doğum hazırlık kurslarına gidilmesinde fayda vardır. Bir profesyonelin hazırlık hakkında bilgilendirmesi ve yönlendirmesi faydalı olacaktır. Özellikle hamile anne adayı ilk defa hamile ise bu desteğe daha çok ihtiyaç Duyar.

14. Haftalık Hamileyim Egzersiz Yapmamda Bir Engel Var Mı?

Hamile kadınlar egzersiz yapıp yapmamak konusunda genellikle kafa karışıklığı yaşarlar. Sporların faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu konusunda net bir cevap veremezler. Biz cevap verelim: bu dönemde spor yapılmasında hiçbir sakınca yok. Doktora danışıldığı takdirde spor yapmanın önünde hiçbir engel bulunmaz. Aksine bu dönemde spor yapmak anne adaylarına son derece faydalı olur. Bu nedenle de spor yapılmalıdır diyebiliriz.

Anne Adaylarının Spor Yapmasının Ne Gibi Faydaları Vardır?

Yapayım ama spor yapmanın ne gibi faydaları var diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu dönemde spor yapmanın hem anneye hem de bebeğe pek çok faydası vardır. Bu faydalar arasında:

 • Annenin ruh durumu düzelir,
 • Fazla kaloriler yakılır,
 • Kalp sağlığına faydalıdır,
 • Annenin vücudu ile daha barışık olmasına olanak sağlar,
 • Bebek daha sağlıklı bir şekilde gelişir,
 • Bağışıklık sistemi güçlenir.

Spor Yapmadan Önce Bunlara Dikkat Edilmesinde Fayda Var

Spor yapmak faydalıdır. Fakat bazı noktalara dikkat edilmemesi halinde spor anne ve bebek için zararlı bir hale gelebilir. Her şeyden önce doktor kontrolü yapılmadan önce spora kesinlikle başlanmamalıdır. Sağlıklı bireyler bile spora başlamadan önce hekim onayı alarak spora başlarlar. Hamile kadınların spora onay almadan başlaması düşünülemez. Onay aldıktan sonra anne adayları seçtikleri sporun türü hakkında doktorlarını bilgilendirmelilerdir. Doktorunuz her spor türüne onay vermeyebilir. Hamile kadınlar ağırlık kaldırmamalılardır. Bu annede ve bebekte bazı sakatlıkların yaşanmasına neden olabilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.