15. Hafta Hamilelik (15 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

15.haftada gebelikte bebeğin boyu ve kilosu kaçtır, gelişimi nasıldır; bu dönemde annenin dikkat etmesi gerekenler nelerdir, beslenmesi nasıl olmalıdır, değişiklikler nelerdir? Bu hafta kaç aylık hamilelik oluyor, bebek karnın neresinde?

15. Hafta Hamilelik (15 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 15. Haftasında meydana gelen değişimler anne adaylarının büyük bir heyecanla takip ettikleri konular arasında yer alır. Hafta hafta hamilelik devam ediyordur. Anne karnındaki bebek gittikçe büyümeye devam eder. Büyüme çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu dönemde hamilelik belirtileri şiddetli hissedilmediği için anne adayları rahat ederler. 15 haftalık gebelik kaç aylık oluyor diye merak edenler için söyleyelim. Bu dönemde bebek 4 ayına girmiştir. Artık cenin 13. Haftasını yaşıyordur. 15 haftalık gebelikte anne adayları 2. Trimester belirtilerini yaşarlar. Vücudun hamileliğe uyum sağlaması ile birlikte anne adayları vücutlarında belirgin değişimler gözlemlemezler.

15. Haftalık Bebeğin Ağırlığı ve Uzunlukları Ne Kadar Olur?

15 hafta gebelikte bebeğin başından poposuna kadar olan uzunluk neredeyse 10 cm kadardır. Kimi anne adaylarında bebeğin uzunluğu daha kısa ya da daha uzun olabilir. Bebeğin ağırlığı bu dönemde neredeyse 50 gr kadar olmuştur.  Bebeğin gelişimine referans olması açısından bebeğin portakal boyutuna geldiği benzetmesi yapılır. Bebek gelişimi anneden anneye değişim gösterebilir, endişe edilmesine gerek yoktur. Bebeğin gelişimi ile ilgili düzenli kontrollere gidilmesi olası problemlerin önüne geçmek için yeterli olacaktır.

15. Haftalık Bebekte Görülen Değişimler Nelerdir?

Bu dönemde bebeğin kaş ve saç tüyleri çıkmış vaziyettir. Gözleri ve kulakları gelişmiştir ve ultrason görüntülerinde daha net bir şekilde belirginleşmiştir. Bebeğin iskelet sistemi gelişmeye başlamıştır. Buna bağlı olarak kemik gelişimi başlamış olur. Kemiklerle birlikte de kas gelişimi de başlar. Bu nedenle bebek anne karnında yumruk yapabilir hale gelir. Artık anne karnındaki cenin parmağını emebilir. Soluk alır ve yutma davranışını geliştirir.

15. Haftalık Gebeyim Bebeğimin Hareketlerini Hissedebilir Miyim?

15 haftalık bebek hareketleri hissedilir mi en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Bu dönemde bebeğin kas sisteminin geliştiğini söylemiştir. Buna bağlı olarak da bebek ellerini yumruk yapabilir. Fakat bu durum bebeğin henüz tam olarak hareket etme yetisine sahip olduğunu göstermez. Örneğin bacaklarını ya da kollarını tam olarak hareket ettiremez. Yapabildiği hareketler çok kısıtlıdır. Dolayısı ile anne karnında hareket hissetmek henüz mümkün olmayacaktır. İleriki dönemlerde bebeğin kaslarının gelişmesi ile birlikte bebek hareket etmek konusunda yetenek kazanacaktır. Ancak bu durumda anne karnında hareketlerin hissedilmesi mümkün olur.

15. Haftalık Hamile Anne Adayında Ne Gibi Değişimler Görülür?

15 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında en heyecan verici olanı annenin karnının artık dışarıdan belli olacak şekilde büyümesidir. Artık anne adayının çevresindeki insanlar hamile olduğunu anlayabilirler. Anne adayları bu dönemde rahimlerini hissedebilirler. Bununla birlikte anne adayları kendilerini halsiz ve yorgun hissedebilirler. Hazımsızlık ve şişkinlik problemleri de devam eder. Fakat iyi bir haberimiz var, rahimin büyümesi ile birlikte, sık idrara çıkma problemi azalır ve bazı anne adaylarında tamamen ortadan kalkar. Bu dönemde anne adayının göğüsleri büyümeye devam eder. Ağrı şikayeti olmamakla birlikte, göğüslerde hassasiyet şikayeti devam eder. Kimi anne adayları bu dönemde burun kanaması yaşadıklarını da belirtmişlerdir.

15. Haftalık Gebe Olan Anne Adaylarının Memelerinden Süt Gelir Mi?

Anne adaylarının bu haftada süt oluşturup oluşturmadıkları sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Bu dönemde göğüslerin içerisindeki süt bezleri büyür. Bununla birlikte anne adaylarının meme uçları büyür ve meme çevresinde yer alan koyu renkli halkaların rengi normalde olduğundan daha koyu bir renk alır. Süt bezlerinin büyümesi ile birlikte anne adaylarının meme uçlarından süte benzeyen akıntılar gelebilir. Bu durum tamamen normaldir. Bezlerin sağlıklı bir şekilde çalıştığının işaretidir. Akıntılarda anormallik varsa doktorla konuşulmasında fayda vardır. Fakat genellikle endişe edilecek bir durum yoktur.

15. Haftadır Gebeyim Bebeğimin Cinsiyetini Öğrenebilir Miyim?

15 haftalık gebelik cinsiyetin öğrenip öğrenilemediği en sık merak edilen konular arasında yer alır. Bu haftaya gelmiş anne adaylarının bebeğin cinsiyetlerini öğrenmelerinde bir engel bulunmamaktadır. Yani evet, anne adayları bu haftada bebeklerinin kız mı erkek mi olduğunu öğrenebilir. Hatta çoğu zaman 1 hafta öncesinde de bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün olur. Bu haftalarda bebeğin cinsiyetini öğrenen kişilerin bebekleri genelde diğer haftalarda ters konumda duran bebeklerdir. Ters konumda durmasında kasıt ürüme organlarının görülmeyecek durumda durmalarıdır.

15. Haftalık Gebelik Döneminde Yaşanan İdrar Yolu Enfeksiyonu Problemi

Hamilelik döneminde annenin vücudunda progesteron hormonunda artış yaşanır. Bu durum da idrarı taşıyan kasların gevşemesine neden olur. Sonuç olarak idrar akışı yavaşlamış olur. Bir yanda da rahim genişler. Rahimin de bir yandan genişlemesi idrarın akmasını engellemiş olur. Bu da vücutta daha fazla glikoz salgılanması ile sonuçlanır. Tüm bu durumlar bir araya geldiğinde genelde anne adaylarının idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşmaları kaçınılmaz olmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolunun enfeksiyon kapıp kapmadığını anlamak için belirtiler kendini gösterir. Belirtilerin sizde de var olup olmadığını gözlemleyerek idrar yollarınızda bir problem olup olmadığını anlayabilirsiniz. Fakat kesin tanıyı uzman bir doktorun koyacağını unutmamalısınız. İnternette yer alan bilgiler yanıltıcı olabilir. Aşağıda yer alan belirtiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Belirtiler arasında:

  • Çok sık idrar yapma isteği,
  • İdrar yaparken yanma hissi,
  • İdrara çıkma isteği olması fakat idrar yapamamak,
  • Ateş yer alır.

Bu belirtiler sizde mevcutsa en kısa zamanda doktorunuza görünmeniz gerekir.

15. Haftalık Gebe Annelerin Yaşadığı Mide Yanması Şikayetleri Neden Olur?

Anne adaylarının sık şikayetçi konuların başında mide yanması gelmektedir. Mide yanmasının yaşanmasının sebebi anne vücudundaki hormonların artmasından kaynaklanır. Hormonların artması ile birlikte kaslarda yumuşama olur. Yumuşayan kaslar arasında sindirim borusu kasları da yer alır. Sindirim borusunun yumuşaması ile sindirim sistemi yavaşlamış olur. Yenilen yemekler artık daha yavaş bir şekilde mideye gönderilir. Midenin boşalması da doğal olarak eskisinde daha çok vakit alır. Bu da anne adaylarında mide yanmasına sebep olur.

15. Haftalık Hamile Kadınlarda Kasık Ve Karın Ağrısı Yaşanması Tamamen Normaldir?

Bu haftada karın ağrılarında artış meydana gelebilir. Bu durum endişelendirmemelidir. Artık hamilelikte 15. Haftaya gelinmesi ile birlikte rahim büyümüş olur. Rahmin büyümesi ile birlikte rahmin etrafında yer alan kas dokularda uyum sağlamak adına genişler ve esner. Bu esneme anne için tehlikeli değildir ve tamamen sağlıklı kabul edilir. Düzenli olarak doktor kontrolüne gidiyorsanız karın ve kasık ağrılarınızdan endişe etmenize gerek yoktur.

15. Haftalık Hamile Kadınlarda Düşük Tansiyon Sık Karşılaşılan Bir Problemdir

Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte dolaşım sistemi hızla gelişir. Dolaşım sisteminin hızlanması ile birlikte anne adayları düşük tansiyon probleminden şikayetçi olabilirler. Özellikle sıcak duş alırken anne adayları başlarının döndüğünü hissedebilirler. Kimi anne adayları baygınlık bile geçirebilir. Sıcak ile birlikte cildin altındaki damarlar genişler bu da kalbe geçici olarak giden kan miktarının azalması anlamına gelir. Genellikle tansiyon değerlerinin normale dönmesi hamileliğin sonlarına doğru mümkün olur.

15. Hafta Hamileliğinde Karşılaşılan Diş Problemleri İçin Diş Hekimine Görünmek Şart

Anne adayları hamileliklerinin 15. Haftası ile birlikte bir takım diş sağlığı problemleri ile karşılaşabilirler. Bu durumun sebebi hamilelik hormonları olarak bilinen hormonlardır. Hamilelik boyunca en sık karşılaşılan diş problemleri arasında damakların şişmesi, diş ağrısı ve diş çürükleri yer almaktadır. Vücudun her yerinin şişmesi gibi diş etleri de bu dönemde şişebilir. Şişen diş etleri ve diğer diş problemleri annede ateşe sebep olabilir. Ateş anne ve bebek sağlığı için bazı problemlere sebep olabilir. Karşılaşılan diş problemleri farklı sorunlara da sebep olabileceğinden, jinekologa gidilmesi kadar, diş doktoruna gidilmesi de önem taşır.

15. Haftalık Hamilelik Döneminde Dörtlü Tarama Testi

Artık bazı testlerin yapılmasının vakti geldi. Bu testlerin başında dörtlü tarama testi yer alıyor. Bu testin yapılmasının amacı kandaki maddelerin ölçümünün yapılmasıdır. Bununla birlikte karaciğerin ve plasentanın ürettiği hormonların kontrolünün sağlanması gerekir. Bu da en iyi bu testlerin yapılması ile mümkündür. Eğer bebekte bir problem varsa, bu testler aracılığı ile rahatlıkla bu problemlerin tespiti erkenden yapılabilir.

Dörtlü Tarama Testi Hamileliğin Her Döneminde Yapılabilir Mi?

Hayır. Dörtlü tarama testi her zaman yapılması mümkün olan bir test değildir. Bu testin yapılması için en azından 15. Haftaya gelinmesi gerekir. Bu test 2. Trimester aşamasının bir testidir. En fazla 22. Haftaya kadar bu testin uygulanması mümkündür. Bütün anne adaylarının bu testleri yaptırması önerilir.

Genetik Amniyosentez Testi

Bu testin yapılması da 15. Haftanın başında mümkün olur. Rahimde bu haftalar içerisinde yeterli miktarda rahim sıvısı bulunur. Bu sıvı olmadan bu testin yapılması mümkün olmadığından, bu testin de hamileliğin her döneminde yapılması mümkün değildir. Önceden genetik amniyosentez yapılması anne adaylarında düşük problemlerine bile neden olabileceğinden önceden bu testin yaptırılması önerilmemektedir. Bu test ile birlikte bebeğin anormalliğinin olup olmadığı belirlenebilir. Bebekte anormal bir durum gözlemlenmiyor ise bu testin yapılmasına gerek yoktur.

15. Haftalık Gebe Olan Anne Adaylarında Yatış Pozisyonu

Hamile annelerde uyku pozisyonları son derece önemlidir. Kilo alımı ile birlikte anne adayarı rahat oldukları uyuma pozisyonunu bulmak konusunda zorluk yaşayabilirler. Genellikle anne adaylarına sırt üstü yatmaları önerilmemektedir. Rahim büyür ve rahmin büyümesi ile birlikte sırt üstü yatılması rahimde önemli kan damarlarının üste yerleşmesine neden olmaktadır. Bu durum da bebeğe giden kan akışını azaltabilir ve hatta durdurabilir. Bu durum bebek için tehlikeli bir durumdur.

Bu durum aynı zaman nefes alış verişini zorlaştırır. Bu durum da anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkiler.

15. Haftalık Gebe Anneler Hangi Pozisyonda Uyumalıdır?

Yüzü koyun yatan anne adayları bu pozisyonda rahme daha fazla baskı uygulamış olur. Bu durum da sağlıksızdır. Bu nedenle de anne adaylarına en çok yan atmaları önerilir. Hamileliğin başlangıcından itibaren anne adayları kendilerini yan pozisyonda yatmaya alıştırmalıdırlar. Böylece kilo aldıkları zaman işleri çok kolay olacaktır. Zaten yan atmaya alışkın olduklarından bebekleri için en uygun pozisyonda yatmış olacaklar.

15. Hafta Gebelik Döneminde Beslenme

  1. hafta gebelik beslenmesi diğer hamilelik dönemlerinde olduğu gibi son derece önemlidir. Bu dönemde anne adayları mümkün olduğunca doğal gıdaları tüketmeliler ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalılardır. Evde yapılan yemekleri dışarıda yapılan yemeklere tercih etmelidirler. Gün içerisinde bol su içmelidirler. Asitli ve gazlı içeceklerden bu dönemde uzak durulmasında fayda vardır. Gerekli vitaminler ve mineraller yeterli miktarda alınmalıdır. Anne adayları beslenmelerine dikkat ettikleri zaman daha kolay ve daha sağlıklı bir hamilelik geçireceklerdir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.