16. Hafta Hamilelik (16 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

16.haftada gebelikte kasık ve karın ağrısı olur mu; kaç aylık hamile olunuyor, cinsiyet belli olur mu? Bu hafta içerisinde annede ne gibi değişiklikler olur, bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır, kontrole gidilmeli midir?

16. Hafta Hamilelik (16 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 16. Haftasında meydana gelen değişimler gebe anneler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Hafta hafta hamilelik ilerliyor ve anne karnındaki bebek müthiş bir hızla gelişmeye devam ediyor. Anne adayları hamileliklerinin ilk dönemlerini şimdiden geride bıraktılar. Hamileliğin ağır belirtileri yavaş yavaş ortadan kalktı. Bu haftalarda ağrı ve bulantı şikayetleri azaldığı için anne adayları bu haftalardan daha az şikayetçi olurlar. Artık hamileliğin 16. Haftasına gelinmesi ile birlikte cenin 2 hafta geriden takip ederek 14 haftanın içerisindedir.Bu hafta 2. Trimesterın 3. Haftasıdır.

16. Haftalık Bebeğin Anne Karnındaki Ağırlığı ve Boyutları Nasıldır?

16 haftalık gebelik görüntüsüne bakıldığı zaman bebeğin başındaki damarları daha da belirginleşmiştir ve bebek tam olarak insan görüntüsünü almıştır. Bebeğin baş ile kalçası arasındaki uzunluk 10 ile 13 cm arasında değişir. Bu dönemde ağırlığı 80 gr ya da 150 gr kadardır. Belirtilen bu boyutlar anneden anneye değişebilir. Düzenli kontrollerin yapılması ile bebeğin sağlığından emin olunması gerekir.

16. Haftalık Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi Nasıldır?

16 haftalık bebek anne karnında nasıldır diye sıkça merak edilir. Bu dönemde anne karnındaki bebeğin tüylenmeleri gözle görülür bir hal almıştır. Baş bölgesi tüylerle tamamen kaplanmıştır. Bu tüylere lanuga denilmektedir. Bebeğin elindeki tırnakları tamamen oluşmuştur. Bacakların gelişimi hızlandığı için bacakların kollardan daha uzun olduğu görülür. 16 haftalık bebek hareketleri hissedilir mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu dönemde bebeklerin kas gelişimi ilerlediğinden hafif hareketlerin hissedilmesi mümkündür. Anne adayı karnına dokunduğu zaman bebeğinin hafif hareketleri hissedebilir.

16. Haftalık Bebekte Yaşanan Hareketlenmeler

Bebeğin anne karnındaki yaptığı hareketleri ultrason ile görmek mümkündür. Bu dönemde bebeğin gözlerinde hareketler vardır. Buna ek olarak kas sistemi artık gelişmiş olduğu için kasları da hareket halindedir. Anne adayları genellikle bu dönemdeki bebeklerin hareketlerini gaz balonu ya da bir kelebeğin hareketlerine benzetmişlerdir. Anne adaylarının eğer ikinci hamilelikleri ise, hareketlerin hissedilmesi daha erken dönemlerde gerçekleşebilir. İlk defa hamile olan kadınlarda da gecikme yaşanır.

16. Haftalık Hamileyim, Bebeğin Hareketlerini Hissetmemem Normal Midir?

16 haftalık gebelik gelişiminde bebekte hareketlenmeler olduğundan anne adaylarının bu hareketlenmeleri hissetmeleri gerekir. Fakat bazı anne adayları bu hareketlenmeleri hissetmeyebilirler. Bu durum genellikle anormal olarak karşılanmaz. Bazı anne adayları hareketleri hissetmeyebilir. Bu durum bebeğin anne karnındaki büyüklüğü ve gelişimi ile ilgili bir durumdur. Fakat mutlaka doktor kontrolünden geçip, doktorun bebeğin ve annenin sağlığına onay vermesi gerekir.

16. Haftalık Anne Adayları Bebeğin Cinsiyetini Öğrenebilir Mi?

16 haftalık gebelik cinsiyetinin belli olup olmadığı anne adayları tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. İyi bir ultrason cihazı yardımı ile bebek cinsiyeti öğrenilebilir. Bebeğin cinsiyetinin deneyimli bir kişi olması halinde genellikle yanlışsız bir şekilde bebeğin cinsiyetinin tespiti yapılmış olur.

16. Haftadır Hamileyim Bebeğimin Cinsiyetini Öğrenemedim Diyorsanız…

Bazı durumlarda anne adaylarının bebek cinsiyetini öğrenemedikleri de olur. Bu genelde bebeğin anne karnında farklı bir pozisyonda durmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda ultrason ile dış üreme organları görülmeyebilir.

Ya da bazı durumlarda bebeğin organlarının gelişmediği de olur. Bu durumlar genellikle doktorlar tarafından normal olarak kabul edilir. Her anne adayının bebeklerinde aynı değişimlerin görülmesi imkansızdır. Bebeklerin farklı miktarlarda gelişmiş olmaları bebeklerin ya da annenin sağlıksız olması anlamına gelmez. Fakat bu durum mutlaka doktor ile paylaşılmalı ve kontrolden geçilmelidir.

16. Haftalık Gebe Olan Annede Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

16 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin ana sebebi genellikle annenin rahminin ve plasentasının büyümesinden kaynaklanır. Rahim ilk haftalarda 140 gr ağırlığında iken artık rahim 250 gr kadar ağır olmuştur. Rahimde gerçekten büyük bir artış yaşanmıştır. Bu durum bebeğin sağlıklı gelişimi için doğal ve olması gereken bir durumdur.

Bu dönemde bebeğin çevresini sarmış olan amniyotik adı verilen sıvının miktarında da artış yaşanmıştır. Yapılan araştırmalara göre bu dönemde ölçülen sıvı miktarı 250 ml olmuştur.

Mide bulantılarında azalma olur. Genellikle anne adayları ağrı ve bulantılardan şikayetçi olmazlar. Bunun sebebi artık anne adayı vücudunun değişen hormonlar karşısında değişikliklere uyum sağlamasından kaynaklanır.

16. Haftalık Gebe Olan Anne Adaylarında İdrara Çıkma İsteği Azalır

Azalan diğer bir şikayet idrara sık çıkma şikayetinin azalmasıdır. Pek çok anne adayı özellikle hamileliklerinin ilk dönemlerinde sık idrara çıkma probleminden yakınırlar. Daha ileriki dönemlerde ise rahim gelişmeye devam ettiğinden artık anne adayının idrar torbasına yapılan basınç da azalır. Bu durum anne adayının daha az idrara çıkması ile sonuçlanır.

16. Haftalık Gebelikte Göğüslerde Hassasiyet Görülmesi Tamamen Normaldir

Göğüslerde ağrı problemleri de son bulmuştur. Fakat hassasiyet devam eder. Göğüslerdeki süt bezleri hızla gelişmeye devam eder. Bu nedenle de hassasiyetle birlikte akıntıların görülmesi normaldir. Eğer akıntıların şiddeti çok yoğunsa ve akıntılarda anormal durumlar gözlemleniyorsa bir doktora görünülmesi gerekmektedir.

16. Haftalık Gebe Olan Annenin Rahim Ölçüsü Ne Kadardır?

Annenin rahim büyüklüğü ölçüldüğü zaman yaklaşık olarak 8 cm olduğu saptanmıştır. Fakat bu her annede 8 cm olmak zorunda değildir. Anneden anneye göre ölçümlerde değişim görülebilir. Genişleyen rahim ile birlikte anne adaylarının kasık ağrıları hissetmesi bu nedenle çoğu zaman doğal kabul edilmektedir.

16. Haftalık Gebe Olan Annelerin Yatış Pozisyonlarına Dikkat Etmeleri Gerekir

16 haftalık gebe olan annelerin uyuma pozisyonlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Artık anne adayları sırt üstü pozisyonda uyumamalıdırlar. Bu pozisyon bebeğe zarar verebilir. Çünkü bu pozisyonda uyumak damarlarda daha fazla basınç olmasına sebep olur. Oluşan fazla basınç ile birlikte de bebeğe giden kan miktarında azalma olur. Ceninin sağlıklı gelişmesi için yeterli miktarda kan akışının sağlanması şarttır. Kan akışının azalması ile birlikte bebek ihtiyacı olan besinleri alamaz. Bu nedenle sırt üstü uyunmamalıdır.

Anne Adayları Hamileliklerinin İlk Haftalarından İtibaren Yan Pozisyonda Uyumalıdırlar

Anne adayları çoğu zaman ilk haftalarda uyku pozisyonlarını önemsemezler. Bu durum son derece sakıncalıdır. Anne adayları kilo almaya başladıklarında uyuma pozisyonu bulmakta zorlanacaklardır. Bu nedenle henüz kilo almaya başlamadan önce bebek sağlığı için en uygun olan pozisyonda uyumaya alışmaya başlamaları gerekir. İdeal pozisyon annelerin yan yatmalarıdır. Bu pozisyonda bebek sağlığı için bir tehlike bulunmaz.

16. Haftalık Gebe Olan Anneler Günde Kaç Öğün Yemek Yemelidir?

Gebe annelerin yemek yerken az miktarlar sık sık yemeleri önerilmektedir. Bir anda fazla miktarda yemek yenmemelidir. Ara öğünler ile birlikte genellikle anne adaylarının 6 öğün yemesi normal olacaktır. Bu rakamın içersinden 3 ya da 4 ü ara öğün olarak hesaplanmalıdır.

16. Haftalık Gebe Annelerin Tüketebileceği Örnek Gıdalar Nelerdir?

Ara öğün olarak bağırsak ve sindirim sağlığına iyi gelen probiyotik besinler tüketilebilir. Buna ek olarak faydalı yağların alınmasının sağlanması için kuru yemiş de iyi bir ara öğündür. Mevsim meyvelerinden bir meyve tabağı yapılabilir.

Ana öğün olarak hazırlanan tabaklarda protein, karbonhidrat ve yağ dengesi mutlaka kurulmalıdır. Her besin grubundan gerekli miktarlarda bulunmalıdır. Ana öğünlerden önce çorba içilmesi ve ana yemeklerin yanına salata yapılması önerilmektedir. Yemeğin porsiyonunun da çok büyük olmamasına dikkat edilmelidir.

Beslenme Konusunda Bir Beslenme Uzmanından Destek Almak

Kimi anne adayları bu dönemde bir beslenme uzmanından destek almak isteyebilirler. Bu durum gereğinden fazla kilolu anne adayları için zorunlu olan bir durumdur. Aşırı kilolu anneler hem bebeklerinin gelişimine olumsuz etki ederler hem de doğum sırasında çok zorlanırlar. Hamilelik döneminde diyet yapılması genellikle önerilmemektedir. Fakat aşırı kilolu anneler için istisna bir durum söz konusudur.

Gereğinden fazla zayıf olan anne adayları için de benzer durum söz konusudur. Fazla zayıf olunca bebeğin beslenmesi sağlanamaz. Bu durum da düşüklere bile neden olabilmektedir. Buna ek olarak bebek hastalıklı olarak dünyaya gelebilir. Bir beslenme uzmanı yardımı ile ideal kiloya gelinmesi önem taşımaktadır.

16. Hamilelik Hamileyim, Spor Yapmam Gerekir Mi?

Spor yapmak için hamile olmak herhangi bir engel teşkil etmez. Hatta özellikle bu dönemde spor yapmak önerilir. Bu bebeğin gelişimine olumlu yönde etki eder. Aynı zamanda annenin ruh durumunun düzelmesine fayda sağlar. Bağışıklık sistemi güçlenir. Bu sayede anne adayları kolay hasta olmazlar.

Fakat spor yapmadan önce anne adayları bir doktor önerisi almaları gerekir. Doktor önerisi almadan spor yapmaya başlanması sağlık açısından ciddi probleme neden olabilir. Normal sağlıklı bireylerin bile spordan önce hekim kontrolünden geçmesi şartken, hamileler kesinlikle onay almadan spora başlamamalıdırlar.

16. Haftalık Hamile Kadınların Yapabilecekleri Spor Türleri Nelerdir?

Anne adaylarının spor yapmaları çok faydalı olsa da, yanlış spor yapılması ya da yanlış tür sporun seçilmesi nedeni ile anne adayları ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilmektedirler. Bu nedenle spor türünü seçerken dikkatli olmak gereklidir. HHer şeyden önce seçilen spor türü belirlenirken anne adayının kilosu, yaşı, vücut özellikleri dikkate alınmalıdır.

Vücudu zorlayarak egzersizler tercih edilmemelidir. Bunun yerine amaç hamile kadınların stresini atmaları ve de vücutlarını rahatlatmaları olmalıdır. Hamile yogası ve hamile pilatesi bu amaçlar için birebir uygun spor dallarıdır. Buna ek olarak hafif tempo yürüyüş de yapılabilir.

16. Haftalık Gebe Annelerin Kaçınması Gereken Besinler Nelerdir?

Anne adayları genellikle ne yemeleri gerektiği konusuna çok fazla odaklanırlar. Fakat ne yememeleri gerektiği konusunda yeterli araştırmayı yapmaktan kaçınırlar. Bu dönemde ne yenildiği kadar ne yenilmediğinin de belirlenmesi gerekir. Sakınılması gereken gıdaların başında:

  • Marketlerde hazır satılan paketlenmiş gıdalar,
  • Salam, sosis ve sucuk gibi aşırı işlenmiş etler,
  • Şekerli gıdalar,
  • Asitli ve gazlı içecekler gelmektedir.

Bu gıdalar ile beslenen anneler boş kalori almış olurlar fakat ihtiyaçları olan besini alamazlar. Yani özetle hem kilolu hem de sağlıksız olurlar. Canları bu yiyecekleri çekerse anne adayları bu yiyeceklere alternatif besinleri kendileri evde hazırlayabilirler.

Anne Adaylarına Evde Hazırlayabilecekleri Sağlıklı Öneriler

16 haftalık hamile olan anne adaylarında aşerme şikayeti olabilir. Genellikle hamile kadınlar faydalı yiyecekleri değil de, sağlıksız gıdaları aşermektedirler. Bunun için evde kendilerine sağlıklı yiyecekler hazırlayarak daha sağlıklı beslenebilirler.

Tatlı isteği geldiği zaman anne adayları tahin ve pekmez karışımı tüketebilirler. Buna ek olarak içerisine un konulmadan muz ile birlikte yapılan kek ve kurabiye tarifleri çoktur. Bu tarifler de anne adaylarına sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Anne adayları eğer tuzlu bir gıda tüketmek istiyorlarsa kuru yemişler tüketebilirler. Bu sayede hem de faydalı yağlardan almış olurlar.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.