17. Hafta Hamilelik (17 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

17.haftada gebelikte bebek boyu, kilosu, hareketleri ve ultrason görüntüsü nasıldır? Bu hafta kaç aylık olur, bebek gelişimi ne düzeydedir? Annedeki değişiklikler nelerdir; beslenme nasıl olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?

17. Hafta Hamilelik (17 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 17. Haftasında meydana gelen değişimler anne adaylarının merakla takip ettiği konular arasında yer almaktadır. Hafta hafta hamilelik süreci ilerlerken artık anne karnındaki cenin 15. Haftasına geldi. Anne ise 17. Haftasının içerisinde. Bu anne adayının 4 aydır hamile olduğu anlamına gelir. 4. Ay hamileliğin 2. Trimesterının yaşandığı anlamına gelmektedir. Çünkü hamilelik dönemleri 13 er haftadan hesaplanan 3 adet döneme ayrılmıştır. Yavaş yavaş hamileliğin son dönemine adım atılmaya başlanmıştır.

17. Haftalık Olan Bebeğin Boyut Ve Ağırlıkları Ne Kadar Olur?

17 haftalık gebelik görüntüsüne baktığımız zaman bebeğin boyutlarında hızlı bir büyüme görmüş oluruz. Baştan popo kısmına kadar yapılan uzunluk ölçümlerinde bebeğin 11 ile 13 cm arasında bir uzunluğa sahip olduğu anlaşılır. Bu uzunluk her bebek için aynı olmak zorunda değildir. Kimi bebekler biraz daha uzun, kimi bebekler de biraz daha kısa olabilir. Bu durumun sağlıklı olduğundan emin olmak için anne adayının doktor kontrolüne düzenli olarak gitmesi yeterli olacaktır.

Bebeğin ağırlığı ise bu döneme gelince çok hızlı bir şekilde artar. Ağırlık bir haftada neredeyse iki kat birden artmıştır. Şu an anne karnında bulunan bebeğin ağırlığı neredeyse 150 gram kadardır. Kimi anne adaylarında 100 gr kadar olduğu tespit edilmiştir. Bu değerde sağlıklı bir değer olarak kabul edilmektedir. Ağırlığın ve boyutun anlaşılması için genellikle anne adayının eli referans alınır. Anne adayı bir elini tamamen açtığında ortaya çıkan boyut, bebeğin 17 haftanın sonunda ulaşacağı boyuta işaret eder.

17. Hafta İle Birlikte Yağ Dokuları Oluşmaya Başlar

17 haftalik gebelikte artık annede yağ dokuları oluşmaya başlar. Yağ dokular hem anne için hem de bebeğin sağlığı için son derece önemli ve hayatidir. Hamileliğin sonuna gelindiği zaman bebekteki yağ miktarının yaklaşık olarak 2.5 kg olduğu hesaplanmıştır. Bu miktar 3.5 kg başına düşen yağ miktarıdır. Bu sayı çarpılarak bebeğin kilosuna göre yağ oranı tespit edilebilir.

17. Haftalık Gebe Anneler Bebeklerinin Hareketlerini Hissedebilirler Mi?

17 haftalık gebelik bebek hareketlerinde artış görülmektedir. Kas sisteminin gelişmesi ile birlikte bebek daha fazla hareket yapma kabiliyetine sahip olmuş olur. Bu haftalarda bebek emmek ve yutmak konusunda kendini geliştirir. Hafif bacak hareketleri gözlenebilir. Buna ek olarak bebeğin gözleri sık sık sağ ve sol hareketleri yapar. Bütün bu hareketleri ultrasondan görmek mümkündür. Aynı zamanda anne adayları bu hareketleri elleri ile karınlarına dokundukları zaman hissedebilirler.

17. Haftalık Bebeklerde Kalp Atış Miktarı

Bu dönemde bebeklerin kalp atışları düzene girer. Önceden gelişi güzel atan kalp atışları bu dönemde beynin kalp atışlarını yönetmeye başlaması ile birlikte dakikada yaklaşık olarak 150 ile 160 arasında bir değerdedir. Bu atışların değerli bebek sağlığı için önemli veriler olarak kabul edildiğinden nabız atışlarının ölçülmesinde fayda var. Gereğinden düşük nabız sayısı ya da yüksek sayısı sağlıksız bir bebeğin işaretidir.

17. Haftalık Hamile Olan Bir Anne Adayı Bebeğinin Cinsiyetini Öğrenebilir Mi?

17 haftalık gebelikte anne karnı iyi bir ultrason ile incelenirse evet bu haftalarda annenin bebek cinsiyetini öğrenme şansı vardır. Hatta kimi anne adayları daha erken de bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenebilirler. Buna karşın 17 haftalık hamile olup da henüz bebeklerinin cinsiyetini bilmeyen anne adayları da vardır. Bu durum normal kabul edilmektedir.

Bazı Anne Adayları Neden Hala Bebeklerinin Cinsiyetini Öğrenemezler?

Fetüsün anne karnındaki pozisyonu, ultrason yapan cihazın kalitesi, ultrason yapan hekimin tecrübeli olup olmadığı gibi etkenler bebeğin cinsiyetinin belirlenmesine etkenler arasnda yer almaktadır. Kimi zaman bu etkenler annenin bebeğinin cinsiyetini öğrenmesine engel olabilmektedir. Bunlara ek olarak, bebek hala yeterince gelişmemiş olabilir. Bu durum da doktor onayladığı takdirde bir sorun teşkil etmez.

Anne Adaylarının Karınları Büyümeye Devam Ediyor…

17 haftalık gebe olan annelerin karnı artık belirgindir. Dışarıdan hamile olan kişi belli olabilir. Şişkinlikler genellikle anne adayının karnının alt kısmındadır. Rahim büyüklüğü bu dönemde yaklaşık 5 cm kadar olmuştur.

Anne adayı artık kendini daha bol kıyafetler içerisinde rahat hissetmektedir. Bu dönemde beli sıkan ve karnı sıkan kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekir.

17. Haftalık Anne Adaylarının Kaç Kg Alması Gerekir?

Bu döneme kadar anne adaylarının 4 kiloya kadar alması normal kabul edilir. Bu rakamın üzerindeki değerler fazladır ve anne sağlığı için sorun teşkil eder. Kilosu normalde fazla olan anne adaylarının 2 kilodan fazla alması da anormal kabul edilmektedir. Bu duruma en güzel çözüm anne adaylarının kendi vücut kitle indeksine ve kendi vücut kilolarına göre almaları gereken kilo miktarını hesaplamalılarıdır. Bunun için bir beslenme uzmanından yardım almak son derece faydalı olur.

17. Haftadır Gebe Olan Annelerde Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

Hamilelik sürecinin hızla ilerlemesi ile birlikte rahim de büyür ve rahmin şekli değişmeye başlar. Rahmin uzunluğu rahmin genişliğinden daha hızlı bir şekilde gelişmektedir. Rahmin oval olmasının sebebi de budur. 17 haftalık gebelik annedeki değişikliklerden bir tanesi de rahmin artık pelvisi doldurmaya ve büyümeye devam etmesidir.

17. Haftalık Gebe Annelerde Bağırsak Hareketleri Görülmeye Başlar

Bu dönemde bağırsakların hareketleri yukarı ve yanlara doğrudur. Artık bağırsaklar karaciğere kadar uzanmış vaziyettedir. Anne adayı ayakta durduğu zaman rahmini bu haftalarda hissedebilir.

Anne Adayları Yuvarlak Bağların Gerilmesi İle Birlikte Ağrı Hissedebilirler

Bu dönemde yuvarlak bağların ne olduğu sıkça merak edilir. Bu bağlar rahmin üst kısmından yanlara doğru bitişiktir. Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte sözü geçen bağların gerilmesi söz konusu olur. Bu gerilmeler sağlıklı bir tepkidir. Genellikle ağrıya sebep olsa da sağlıklı bir hamilelik için bu ağrıların hissedilmesi şarttır.

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Yuvarlak bağlardan kaynaklanan ağrılar çift taraflı ve tek taraflı olabilmektedir. Bu ağrılar ne anneye ne de bebeğe zarar verir. Bir miktar dinlenmek bu ağrıların kolayca hafiflemesine yardımcı olur.

Eğer ağrı dayanılmayacak kadar şiddetli ise, o zaman bir doktor ile konuşmakta fayda vardır. Ağrı hissediliyor diye ağrı kesici ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Ağrı kesicilerin kullanılması bebeğin sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Bu Haftada Vajinal Akıntıların Görülmesi Sağlıklı Kabul Edilir

17 haftalık gebelik döneminde vajinal akıntı problemi olması normal karşılanır. Genellikle açık beyaz renkli, kıvamı biraz yoğun olan akıntılar görülür. Bu durum çoğu zaman bir enfeksiyon olduğu anlamına gelmez.

Eğer akıntının miktarı çok yoğun ise anne adayları bu dönemde ped kullanabilirler. Fakat tercih ettikleri pedin kokusuz olmasına önem göstermelidirler. Parfümlü pedler vajina sağlığına zarar verir.

Buna ek olarak sıkmayan iç çamaşırları giyilmeli, iç çamaşırları pamuklu kumaştan yapılmış olmalı ve iç çamaşırları sık sık değiştirilmelidir. Bütün bu önlemler akıntıların daha az olmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Olan Vajinal Akıntılar Enfeksiyon Akıntıları İle Karıştırılmamalıdır

Bazı durumlarda bu akıntılar bir enfeksiyon belirtisidir. Bu durumun anlaşılması için akıntının incelenmesi yerinde olur. Genellikle enfeksiyondan kaynaklanan akıntılarda koku şikayeti görülür. Akıntılarda ekşimsi ve kötü bir koku vardır. Buna ek olarak vajinada kaşıntılar da görülür. Kaşıntılara kızarıklıklar ve şişlikler de eşlik eder. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz mutlaka doktorunuz ile konuşmanız gerekir. Büyük bir ihtimalle vajinal enfeksiyon kaptınız.

Vajinal Hastalıklardan Korunmak İçin Yanlış Uygulamalardan Kaçınmak Gerekir

Vajinal akıntılar ve enfeksiyonlardan korunmak için alınabilecek en güzel önlem tabiî ki hijyendir. Fakat kimi zaman anne adayları hijyen sağlamak adına yanlış bir takım uygulamalarda bulunabiliyorlar.

Bu uygulamalardan bir tanesi vajinanın içini yıkamaktır. Bu durum vajina sağlığı için son derece zararlıdır. Vajinanın içini yıkmaya gerek yoktur. Çünkü vajina zaten kendi kendisini temizleyen bir organ. Bir insanın müdahale etmesi vajinanın dengesini bozar. Bu uygulama özellikle vajinanın pH dengesine zarar verir. Bu durum da vajinal baz hastalıkların kaçınılmaz olarak yaşanması anlamına gelir.

17. Haftalık Gebe Annelerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bu haftalarda hamileliğin diğer haftalarında olduğu gibi beslenme çok önemlidir. Anne adayları mutlaka besinlerden yeterli besinleri almalılardır ve bu sırada da kalori dengesini sağlamalıdırlar.

Bu dönemde yenilen besinlerin miktarına ve türüne dikkat etmek çok önemlidir. Gıdalar hazır olmamalı mümkün olduğunca evde yapılmış besinler olmalıdır. Miktarı için de her anne adayı kendi vücudunu referans alarak beslenmelidir yorumu yapılır. Örneğin tüketilmesi gereken et miktarı insanın kendi yumruğunu geçmemelidir. Kuru yemiş yenirken bir ya da en fazla iki avuç içini geçmemek gereklidir.

Her Anne Adayı Kendine Özgü Bir Beslenme Planı Oluşturmalıdır

17 haftalık gebelikte beslenme her anne adayı için farklı miktar, tür ve kalorilerde olmaktadır. Bu durum anne adayının hamilelik başındaki kilo miktarına, kalori ihtiyacına, anne karnındaki bebeğin gelişimine ve daha diğer pek çok etkene bağlıdır. Bu nedenle hamile anne adaylarının kendilerine özgü bir beslenme planı oluşturmaları önemlidir.

Kilolu anne adaylarının kalori alımları daha az olmalıdır. Bu nedenle seçilen yemekler az kalorili olan yemeklerdir. Buna karşın anne adayı zayıf ise daha kalorili besinleri seçer. Bu dönemde anne adaylarının bir beslenme uzmanından yardım almaları çok faydalı olur.

17. Hafta Hamileliğinde Yaşanan Bacak Krampları

Bu dönemde anne adayları sıklıkla bacaklarına giren kramplardan şikayetçi olmaktadırlar. Böyle bir durum söz konusu ise anne adayları ayakta çok fazla durmamalılardır. Yatarken de yan pozisyonda yatmalılardır. Bu dönemde bazı esneme hareketlerinin yapılması da bacakta görülen kramp şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur. Eğer kramp şikayeti dayanılmaz bir hal almış ise anne adayları kısa süreli olmak kaydı ile bacaklarına sıcak kompres uygulaması yapabilirler.

Beslenme Düzeni Kramplar Üzerinde Etki Ediyor

Beslenme düzeni de kramplar üzerinde son derece etkilidir. Bu dönemde muz ve kuru üzüm tüketmek kramp şikayetlerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Günde 3 litreden az su içmek de kramplara neden olabilir. Bu nedenle az hareketli anneler en az 3, spor yapan ve terleyen annelerde en az 3,5 ya da 4 litre suyu içmelidirler.

Eksik Besin Gruplarına Dikkat!

Kimi durumlarda krampların sık görülmesinin sebebi anne adayının vitamin ve minerallerinin eksik olduğunun bir göstergesi olabilmektedir. Bu durumların başa gelmediğinden emin olmak için anne adaylarının bir dizi testleri yapmaları faydalı olacaktır. Bu testler hastanede kısa süre içerisinde kesin sonuçlu bir şekilde yapılabilir. Eksiklik olması halinde doktor size bazı takviyeler verebilir. Bu takviyelerin düzenli kullanılması gerekir ve eksik olan besin gruplarını içeren besinlerden ağırlıklı olarak beslenilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.