18. Hafta Hamilelik (18 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

18.haftada gebelik bebek gelişimi ve hareketleri nasıldır; boy ve kilo değerleri kaçtır? Bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır, cinsiyeti belli olur mu? Bu dönemde anne nelere dikkat etmelidir, hamilelik kaç aylık olur?

18. Hafta Hamilelik (18 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 18. haftasındaki gebelik belirtileri, sizlerin sağlıklı bir gebelik yaşayıp yaşamadığınız hakkında hem sizin hem de bebeğiniz durumu hakkında ipuçları vermektedir. Gebelikte geçen 18 hafta aslında içinizde büyüyen bebeğinizin 16 aylık bir yolculuğuna tekabül etmektedir. Bu durumun sebebi hamilelikte gün hesabi yapılırken dikkate alınan adet döngüsüdür.

Hamilelik baştan sona izlenmesi gereken ve her yeni haftaya girildiğinde farklı belirtiler ortaya çıkaran uzun bir süreçtir. İlk kez hamile kalanlar bu süreci endişeyle takip etse de sizde ve bebeğinizde gerçekleşen değişimler aslında normal olan ve süreç içerisinde gerçekleşmesi gerekli olan değişikliklerdir.

Gebeliğin 18. haftasında gerçekleşecek olan fizyolojik durumlar başta olmak üzere hamileliğin 18. haftasında nasıl beslenme yapılır, uygun olan egzersizler nedir gibi birçok yanıtı bulabileceğiniz yazımızda anne adaylarının merakını gidererek olması gereken durumlar gözler önüne serilmiştir. Sizde yazımızdaki detayları dikkate alarak hamileliğiniz 18. haftası hakkında karşılaştırma yapabilir ve uygulayacağınız basit yöntemlerle daha iyi bir gebelik süreci geçirebilirsiniz.

Gebelik Haftasının Hesaplanmasında Nasıl Bir Yol İzlenir?

Hamilelikte gebelik süresinin belirlenmesi genellikle yanlış anlaşılan bir konudur. Gebelik haftası hesaplama kadın doğum doktorları tarafından belirlendiği takdirde daha doğru bir doğum zamanı ve gebelik süreci takip edilecektir. Ne zaman gebe kalındığı veya en son ne zaman ilişkiye girildiği konularında tereddüt yaşayan anne adaylarının bu yanılgılarını gidermek için gebelik haftasının başlangıcı olarak son adet görülen zamanın ilk günü olarak belirlenmelidir.

Gebelik hesaplamasında haftalık hesaplamalar aylık hesaba göre daha doğru ve daha tutarlıdır. Çünkü normal gebelikler 280 gün yani 40 hafta üzerinden belirlenmektedir. Aylık hesaplarda ayların 28 günden fazla olması bu hesapta yanılma ve şaşmalara sebebiyet vereceğinden gebeliğin haftalık olarak takip edilmesi kadın doğum doktorları tarafından benimsenen bir yöntemdir.

18. Haftalık Gebelikte Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

18 haftalık gebeliklerde eğer şansınız varsa ve bebeğiniz ultrason esnasında doğru pozisyonda ise bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilme ihtimaliniz artmaktadır. Aslında 18 haftalık gebelik cinsiyet belirleme ve öğrenme açısından uygun bir zamandır. Fakat bazı durumlarda doktorun tecrübesi, bebeğin anne karnındaki pozisyonu ve ultrason cihazının kalitesi gibi etkilere bağlı olarak cinsiyet belirleme de sorunlar yaşayabilirsiniz. Yine de bebeğinizin cinsiyetini öğrenemedim diye üzülmenize gerek yoktur. Çünkü bebeğinizin cinsiyetini yanlış öğrenmektense biraz daha beklemekte yarar vardır. En geç diğer doktor kontörünüzde bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için bebeğiniz karnınızda gelişimini devam ettirmekte ve ultrason cihazından bebeğinizin cinsiyeti net olarak belirlenebilmektedir.

18. Haftalık Hamileliklerde Anne Karnında Bebek Gelişimi

18 haftalık hamileliklerde bebeğin anne karnında gelişimini nasıl devam ettirdiği, boy ve kilo gibi özellikler anne adayları ve eşlerinin en çok ilgilendikleri konular arasındadır. Bebeğinizin 18 haftalık gebeliklerdeki gelişim süresi aslında 16 haftalıktır. Gebelikte ilk 2 hafta yumurtanın döllenmesi ve embriyo oluşumuna kadar geçen gebeliğe hazırlık süresi olarak tanımlanmaktadır. 18 haftalık gebelikte artık bebeğinizin ellerinin oluşumu parmak izlerine varıncaya kadar belirginleşmiştir. Karnınızda hafiften tekmeleme, yumruklamaya benzer bebek hareketlerine rastlamanız gayet normal belirtilerdir. Bu dönemde bebeğinizin dönüşlerine şahit olabilir ve varlığını iyice içinizde hissedebilirsiniz.

18 haftalık hamilelikte esneme hıçkırma gibi çene kas gelişiminde etkili özellikler bebeğinizde gelişmeye başlamıştır. Bebeğinizin bu haftada olması gereke kilosu 150 gram civarındadır. Bebeğinizin baştan bel bölgesine kadar uzunluğu ise 12,5 ila 14 cm arasında olduğu bu dönemde gözlemlenecektir.

18. Haftalık Hamilelikte Bebekler Tekme Atar Mı?

Bebek hareketlerinin en bilinenlerinden olan anne karnına tekme atma belirtisi 18 haftalık gebeliklerde beklenen bir durumdur. 18 haftalık bebek hareketleri tekme ya da yumruk atma şeklinde kendini gösterebilmektedir. Fakat annenin fizyolojik özellikleri ya da bebeğinizin durumu belki de karnınıza hiç tekme yemeden doğum yapmanıza sebebiyet verebilir. Böyle örneklerle de sıkça karşılaşıldığından gebeliğin 18. haftasında bebeğinizin tekme atmamasından endişelenmenize gerek yoktur. Yine de bir sorun olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurarak ultrason görüntüsü alabilir ve bebeğinizin kalp atışları ve diğer gelişimlerini takip ettirebilirsiniz.

18. Haftalık Gebeliklerde Anne Adayında Görülen Değişiklikler Nelerdir?

Hamilelikle birlikte anne adayları kilo almakta ve 18 haftalık anne karnı iyice belirginleşmektedir. 18 haftalık gebeliklerde 5 ila 8 kilo arasında kilo alınması normal olarak karşılanmaktadır. Bu kiloların üzerinde bir kilo alımı yaşanmışsa ya da hamileliğiniz hiç belirgin olmayacak şekilde bir vücut yapısına sahipseniz doktorunuza danışıp beslenme desteği almanızda faydalar bulunmaktadır.

Gebelik şikayetleri anne adaylarında 18 haftadan itibaren sık sık rastlanılan bir durumdur. Baş dönmesi ve tansiyon düşmeleri bebeğin gelişiminin hızlandığı bu günlerde arttığından dolayı ani hareketler yapmaktan ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak faydalıdır.

Hamilelik depresyonuna neden olacak hormon dengesinin değişmesi ve anne vücudunda görülen kilo alma, cilt lekeleri gibi durumlar hamileliğin 18. Haftasından itibaren psikolojik travmalara sebebiyet vermektedir. Bu dönemde psikolojik destek alarak ve endişelerinizi özellikle eşiniz ile paylaşarak duygu bozukluklarının önüne geçebilirsiniz.

Gebeliğin 18. Haftasında Görülen Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Her kadın hamilelik sürecini kendine has özellikler ile atlatmaktadır. Hamilelik belirtileri denen hamilelik ve bebek gelişimi ile ilgili ipuçları sunan durumlar her kadında farklı olmakla ve farklı gebelik zamanlarında ortaya çıkmakla birlikte gebeliğin 18. haftasında sık görülen hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Kan dolaşımının artması,
 • Annede ve bebekte nabız artışı,
 • Kabızlık,
 • İştah artışı,
 • Akıntı ve kısa süreli kanamalarda artış,
 • Bacak krampları,
 • El ve ayaklarda uyuşma ve hassasiyet,
 • Bel ve sırt bölgelerinde ağrı,
 • Vücudun çeşitli yerlerinde şişlik ve ödemler,
 • Diş etlerinde ağrı ve güçsüz hissetme,
 • Sürekli uyuma isteği,
 • Sürekli halsizlik ve dalgınlık,
 • Deride koyuya çalan renk değişimleri

Hamileliğin 18. Haftasında Yaşanılan Gebelik Şikayetleri

18 haftalık bebeğin hareketlerini hissetmiyorum şeklinde gebelik şikayetleri aslında endişeden kaynaklanan hamilelik belirtilerindendir ve bu süreçte bebeğin tekme atması gibi hareketleri hissedememek normal karşılanan bir durumdur. Ancak aşağıda sayılan şikayetlerin sık sık tekrarlanması ve olağan düzeninizi aksatması durumunda doktorunuza muayene olmanızda fayda vardır. Gebeliğin 18. haftasında hissedilen bu şikayetler şunlardır:

 • Kan şekerinde sık sık yaşanılan ani düşüşler,
 • Kan akışındaki artış sebebiyle meydana gelen baş dönmeleri,
 • Ani tansiyon düşmelerine bağlı olarak düzensiz nabız ölçümleri,
 • Uykusuzluk,
 • Hamilelik çatlaklarının göğüs ve karında belirginleşmesi,
 • Rahimde yaşanan bebek gelişimine bağlı olarak hissedilen kramplar ve kas ağrıları,
 • Vücut dengesinin sağlanmasında bebeğin gelişimine bağlı olarak sorunlar yaşanması
 • Yatış pozisyonuna dikkat edilmemesinden dolayı sırt ve bel ağrıları,
 • Vücut ağırlığının artmasından kaynaklı ayak ve bacaklarda şişlik ve ağrılar

En sık karşılaşılan ve anne adayına rahatsızlık veren 18 haftalık gebelik şikayetlerindendir.

Gebeliğin 18. Haftasında Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?

Gebeliğin 18. haftasında anne adayları;

 • En az yarım saat yürüyüş yaparak hareket etmeli,
 • Kıyafet seçimlerinde bol ve rahat kıyafetler tercih edilmeli,
 • Lifli gıdalar ve sebze meyve tüketimi arttırılarak kabızlık ve sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçmeli,
 • En az 2 litre su tüketerek vücudunuzda ödem oluşumu ve sıvı kaybı engellemelilerdir.

18. Haftalık Gebeliklerde Bebek Anne Karnında Nerede Durur?

Bebeğiniz 18 haftalık gebeliğinizde anne rahminde kendini en rahat hissedeceği pozisyonda başı yukarı gelecek şekilde bulunmaktadır. Bu dönemde bebeğiniz günün belli saatlerinde ikişer saat aralıklarla uyumakta ve gelişimini hızlandırmaktadır. Bebeğinizin nabzı ve hareketleri 18. haftadan itibaren karnınızda artmaya başlamaktadır. Bebeğiniz karnınızda oldukça rahattır ve dışarıdaki sesleri algılayacak düzeydedir. İlk doğduklarında bebeklerin anne sesine gösterdikleri olumlu tepki de bu durumun sonucudur.

18. Haftalık Gebeliklerde Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

18 haftalık gebelik görüntüsü ultrason cihazıyla görüntülenmekte hatta anı olarak saklanmaktadır. Bebeğiniz bu dönemde genelde nasıl rahat hissediyorsa öyle durmakta ve uyuyarak gelişimini tamamlamaktadır. 18 haftalık gebelikte ellerin oluşumu net olarak görülmekte ve vücut yapısı ultrasondan izlenebilmektedir. Baş ve ayaklar ile vücudun tamamı oluşumunu tamamlamış ve daha kompleks olan hıçkırma, yutkunma gibi özellikler gelişmeye başlamıştır.

18. Haftalık Gebelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte geçen 18. haftada yatış pozisyonunuza dikkat etmemenizin herhangi bir zararı olmamakla birlikte 18 haftalık gebeliklerde artık en uygun yatış pozisyonunu belirlemek ve uygulamak gerekir. Bu dönemde en uygun yatış şekli yan yatmanız ve ayaklarınızı kırarak arasına yastık koymanız şeklinde olmalıdır. Bu pozisyon hem sizin hem de bebeğiniz için en uygun uyuma şeklidir.

18 haftalık gebeliklerde karın iyice belirginleşmeye başlamaktadır. Bebeğe ve rahme baskı yapmamak için yüz üstü yatış pozisyonundan kaçınmak gerekir. Sırt üstü yatış pozisyonları da belli aralıklarla tercih edilebilmekle birlikte sürekli sırt üstü yatmak bağırsaklara ve belinize baskı uygulayacağından tavsiye edilmemektedir.

 Hamileliğin 18. Haftasında Yaşanılan Psikolojik Değişimler Nelerdir?

Hamilelikte yaşanan duygu değişimleri ve psikolojik sorunlar bilinen bir gerçektir. Hamileliğin 18. Haftasından itibaren annelik endişeleri de denen doğum sonrasında iyi bir anne olabilir miyim endişesi anne adaylarında hissedilmekte ve bebeğin anne karnında hareketlerinin hissedilememesi nedeniyle sorunlar ve hamilelik depresyonu yaşanmaktadır.

Kilo almaya bağlı olarak anne adayında meydana gelen fizyolojik değişim de psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Bu durumun geçici olduğu konusunda yeterli donanıma sahip olmayan anne adayları beslenmede gösterdikleri özensizlik nedeniyle hem kendilerine hem de bebeklerine zarar verdiklerinden bu dönemde yaşanacak duygusal bozukluklara karşı psikolojik destek alınması önerilmektedir.

18. Haftalık Gebe Anne Adayları Nasıl Beslenmelidir?

Gebelik döneminde her hafta farklı bir gelişim gerçekleşeceğinden dolayı hem hormon dengesinin sağlanması hem de bebeğinizin gelişimi için hafta hafta hamilelik sürecinin beslenme yönüyle de desteklenmesi gerekir. Bu dönemde normal beslenme alışkanlıklarınızı devam ettirmekle birlikte Omega 3 bakımından yoğun;

 • Balık,
 • Ispanak,
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler,
 • Ceviz

Gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmeli ve Omega 3 desteği doğuma kadar sağlanmalıdır. Diğer beslenme yöntemleri aynen tekrar edilmeli protein, karbonhidrat ve az yağlı besinlerin tüketimi azar azar sık sık olacak şekilde sürdürülmelidir.

18. Haftalık Anne Adaylarına Uygun Egzersizler Nelerdir?

18 haftalık gebeliklere uygun egzersizler şunlardır:

 • Yarım saatlik kısa yürüyüşler,
 • Güvenli yerlerde ve yanınızda eşlik eden kimseler bulundurarak bisiklet binme,
 • Yüzme,
 • Hamile pilatesi,
 • Hamile yogası,

Hamilelik şikayetlerinizi azaltacak ve vücudunuzdaki hantallığı atmanıza yardımcı olacak temel egzersizlerdendir. Bu dönemde anne adaylarının yaptıkları hataların en başında bebeğe zarar verme düşüncesiyle hareket kabiliyetini azaltmak gelmektedir. Düzenli aktiviteler hem daha iyi bir hamilelik geçirerek doğum yapmanıza hem de bebeğinizin anne karnında daha rahat bir gelişim geçirmesine yardımcı olacaktır.

18. Haftalık Hamileliklerde Doktor Kontrolü

Gebelikte anne ve bebek sağlığı mutlaka takip gerektiren bir süreçtir. Özellikle 18 haftalık hamileliklerde bebeğinizin sağlıklı olup olmadığı konusunda doktorunuzdan yeterli bilgi alabilir ve bu husus da endişelerinizi giderebilirsiniz. Rutin kontrolleriniz dışında özellikle 18. hafta gebeliklerinde doktor kontrolüne gidilmesine gerek yoktur. Bu dönemde karşılaşacağınız gebelik şikayetlerine ani tansiyon düşüşleri ve baş dönmeleri eklenebilir. Çünkü bebeğinize olan destek 18 haftalık gebeliklerde artmakta ve buna bağlı kan dolaşımınız hızlanmaktadır. Sık sık akıntı ve kanama yaşamanızda da doktor muayenesini gerektiren durumlar olabilir. Bu durumlarla gebeliğin 18. Haftasında karşılaşmanız halinde kadın doğum uzmanına muayene olup şikayetleriniz dile getirmenizde fayda vardır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.