19. Hafta Hamilelik (19 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

19.haftada gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi; boyu, kilosu ve ultrason görüntüsü nasıldır? Bu hafta içerisinde karın ağrısı normal midir, kaç kilo alınır, anne karnı ne kadar büyür, beslenmede nelere dikkat edilmelidir?

19. Hafta Hamilelik (19 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Gebeliğin 19. haftasına girilmesiyle birlikte anne adayında ve bebekte meydana gelecek değişimler hamile bayanların en çok merak ettikleri konular arasındadır. Hamilelik doğuma kadar çeşitli fizyolojik ve psikolojik değişimleri içeriğinde barındıran bütüncül bir süreçtir. Hafta hafta yapılacak hamilelik takipleri anne adayının sağlığını korumasına ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesine yardımcı olacaktır.

19. Haftalık Gebelik Nasıl Belli Olur?

Gebelik hesaplaması adet döngüsü ve erken dönem gebelik belirtileriyle ortaya çıkan bir süreçtir. 19 haftalık gebeler hamileliklerinin çok önceden farkına varmışlar ve birçok hamile bayanda ortak olarak görülen adet gecikmesi gibi değişimleri yaşamışlardır. Burada merak edilen durum gebeliğin ne zaman başladığı hesabının nasıl yapıldığıdır. Gebelik başlangıç hesabı yapılırken kadın doğum uzmanları adet görülen son dönemin ilk gününü gebelik başlangıcı olarak esas almaktadır.

19 haftalık gebelikte muhtemelen 17 haftalık embriyo ve bebek gelişimi gerçekleşmiştir. Aradaki iki haftalık süre yumurtanın döllenmesi ve rahimde gebelik için uygun ortamın oluşması için geçen süredir. Gebelik hesabı yapılırken aylık değil haftalık gebelik tahminleri bebeğin doğum zamanının belirlenmesinde önem arz etmektedir. Çünkü gebelik hesabı 280 gün yani 40 hafta üzerinden en doğru şekilde belirlenmekte ve aylık hesaplar 1 ayın 28 günden fazla olması sebebiyle yanıltıcı olmaktadır.

19. Haftalık Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Bilinebilir Mi?

Genellikle cinsiyet belirlemede 19 haftalık gebelik süresi yeterli bir süredir. Fakat ultrason görüntüsü alınırken bebeğin bulunduğu durum ve cinsel organının görünüp görünmemesi bebeğin cinsiyetinin net olarak belirlenmesine etki etmektedir. Bebeğinizin anne karnındaki durumunun uygun olması, doktorunuzun tecrübesi ve ultrason cihazının kalitesi cinsiyetin net olarak öğrenilmesine etki etmekle birlikte birçok anne adayı çocuklarının cinsiyetini hamileliğin 19. haftasında öğrenebilmektedir.

19. Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Kaç Olmalıdır?

19 haftalık gebeliklerde bebeğiniz artık vücut gelişimini gerçekleştirmiş ve tamamlanması gereken eksik uzvu kalmamıştır. 19 haftalık gebeliklerde bebeğinizin 200-250 gram arasında bulunması normal bir seviyedir. Bebeğinizin anne karnındaki boyu ise baş bölgesinden kalçaya kadar 12-15 cm arasındadır. Toplam uzunluğu ise 20 ila 25 cm arasında olması hamileliğin 19. haftasında normal olarak değerlendirilen ölçülerdendir.

19. Haftalık Hamileliklerde Anne Karnında Bebek Gelişimi

19 haftalık bebek anne karnında nerededir sorusuyla birlikte anne karnında bebek gelişimi oldukça merak edilmektedir. 19. haftada bebeğiniz karnınızda nerede rahat hissediyorsa orada durmaktadır. Kimi zaman ters dönmekte kimi zaman ise başı yukarı gelecek şekilde gelişimini devam ettirmektedir. Bebeğiniz 19. haftada;

 • Duyusal gelişim başta olmak üzere koku, tat, görme gibi gelişimler kazanmakta,
 • Parmak emme ve başını hareket ettirme gibi hareket kabiliyeti edinme,
 • Böbreklerde ürin denen idrar üretiminin başlaması,
 • Elleriyle dokunarak çevreyi tanıma arzusu,
 • Fetusun içindeki cilt yapısının etkilenmemesi ve bebeğin derisinin çürümemesi için verniks caseosa adı verilen kremsi bir yapı bebeğin cilt yapısını korumaya görevi alması

Gibi özellikler anne karnında gerçekleşmekte ve bebek gelişimi hızlanarak devam etmektedir.

19. Haftalık Hamilelikte Bebekler İdrar Yapar Mı?

19 haftalık bebeklerde böbrekler ve boşaltım sisteminin gelişmesiyle birlikte ürin adı verilen idrar üretiminin başlaması olağan bir durumdur. İdrar bebeğinizin bulunduğu korumalı amniyotik ortam içerisine salgılanmakta ve daha sonra tekrar bebeğiniz bu idrarı yutarak idrar üretmektedir. Fakat bu döngünün herhangi bir zararı yoktur. Çünkü amniyotik kese steril bir ortam sunmakta ve idrarın içerisinde zararlı bir madde bulunmadığından bebeğinizin sağlığı açısından herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır.

19. Haftalık Hamile Bayanlarda Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

19 haftalık gebelik annedeki değişiklikler;

 • Gebeliğinizle birlikte büyüyen anne rahminin üst kısmı göbek deliği hizasına ulaşmıştır,
 • Göbeğiniz iyice belirginleşmekte ve 3,5 ila 6,5 arasında değişen kilo alımı vücudunuzda hissedilmelidir,
 • Göğüsleriniz şişmekte ve göğüs uçları belirgin şekilde büyümekte ve kahverengi bir renk almaktadır,
 • Cilt bozulmaları ve karın bölgenizde meydana gelebilecek cilt çatlaklarının oluşumu

Gibi etkiler bu dönemde karşılaşacağınız vücudunuzda meydana gelen değişimlerdendir.

Gebeliğin 19. Haftasında Görülen Hamilelik İşaretleri Nelerdir?

Gebelikte hafta hafta hamilelik işaretleri değişmekte ve her dönemde farklı uyarılar ile hamilelik süreciniz doğuma kadar devam etmektedir. 19. Haftada görülen;

 • Sık sık idrara çıkma,
 • Dalgınlık ve sürekli yorgunluk,
 • Sabah bulantıları,
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı,
 • Kansızlık,
 • Göğüs uçlarında büyüme ve kahverengileşme,
 • Karında belirginleşen çatlak ve kahverengi çizgiler

En sık karşılaşılan hamilelik belirtilerindendir.

Hamileliğin 19. Haftasında Yaşanılan Gebelik Şikayetleri

Anne adaylarının hamileliğin 19. haftasında yaşadıkları gebelik şikayetleri şunlardır:

 • Şiddetli baş dönmeleri ve ani tansiyon düşmeleri,
 • Anne karnında sertlik hissedilmesi, şiddetli karın kasılmaları ve kramplar,
 • Vajinadan sıvı gelmesi veya şiddetli ve koyu renkli kanamalar,
 • Bacaklarda ve ayakta görülecek şişlik ve ödemler,
 • Büyüyen rahim iç kısmının aort damarına baskı yapması

Gebeliğin 19. Haftasında Bebeğin Hareketlerini Hissetmemek Sorun Mudur?

Gebeliğin ilk üç ay sonrasındaki belirtilerinden olan;

 • Bebeğin tekme atması,
 • Bebeğin yumruk atması,
 • Bebeğin anne karnındaki dönüşleri

19 haftalık gebeliklerde gözlemlenen hamilelik belirtilerindendir. 19 haftalık gebelik bebek hareketleri hissedilmesi her anne adayında farklı dönemlerde olabileceği gibi hiç de görülmeyebilir. Bebeklerin anne karnındaki tepki ve hareketleri günde 2-3 defa tekrar eden hareketler olduğundan günlük uğraşılar sırasında bu hareketleri hissedememek bebeğinizin hareketsiz olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple bebeğinizin hareketsiz olmasına veya hareketleri hissedememenize endişelenmemek gerekir. İlerleyen dönemlerde bebeğinizin zihinsel ve bedensel gelişimine bağlı olarak karnınızdaki hareketlerini hissedebilir doktor kontrolleriniz sırasında bebeğinizde herhangi bir problem olup olmadığını yapılacak testler ve ultrason görüntüleriyle belirleyebilirsiniz.

Gebeliğin 19. Haftasında Anne Adayının En Uygun Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik, hayatınız boyunca alışkın olduğunuz uyku pozisyonunu değiştirmenizi zorunlu kılmakta ve sizi sürekli yan yatmaya teşvik etmektedir. Yüzüstü uyumak hem sakıncalı hem de karnınızın büyüklüğü gör önüne alındığında güç bir durumdur. Gebeliğinizin 19. haftasında karnınız belirginleşir ve dışarıdan hamile olduğunuz fark edilir bir hal alır. Bu durumda yüzüstü uyumak riskli olarak görüldüğünden tavsiye edilmemektedir. Sırtüstü yatmak yüzüstü uyumaya nispeten daha az zararlı olmakla birlikte sırtüstü sürekli yatılması halinde karın ve rahimdeki ağrılar bağırsaklara baskı yapılmasına neden olacaktır. Ayrıca sırt üstü uyumak sırta ve ana kan damarlara baskı oluşturduğundan tavsiye edilmemektedir.

Yan uyumak hem bebeğiniz hem de sizin için en uygun yatış pozisyonudur. Yan yatarak bacaklarınızın arasına yastık koymak fetüse baskıyı azaltır, böbreklerin sorunsuz çalışmasına, el ve ayaklarda meydana gelecek ödemlerin önlenmesinde bu yatış pozisyonu son derece faydalıdır. Gece boyunca sürekli bu şekli korumak mümkün olmamakla birlikte en uygun yatış pozisyonuna yan yatarak geçebilir ve bu sayede 19 haftalık gebelik döneminizde sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

Ağrı ve Kramplara İyi Gelen 19 Haftalık Gebelik Egzersizleri

19 haftalık hamilelik dönemine girildiğinde anne adayını zorlayacak ve bebeğe zarar verebilecek spor ve egzersizlerden kaçınılmalıdır. Hamilelik sürecinde günde en az yarım saat yürüyüş yapmak doğumu kolaylaştırmakta ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bebeğin anne rahminde gelişimi ve alınan kilolara bağlı olarak kasıklarda ve karında ağrı, bacaklarda meydana gelen şişlik ve kasılmaları basit egzersiz yöntemleriyle giderebilirsiniz. Ağrı ve kasılmalara iyi gelen 19 haftalık gebelik egzersizleri;

 • Ayakları yatar pozisyonda makas şeklinde açma germe hareketleri,
 • Hamilelik pilatesi,
 • Hamilelik yogası,
 • Nefes alma ve nefes açma egzersizleri

Sizin ve bebeğinizin sağlığını olumlu yönde etkilemekte ve 19 haftalık gebelik döneminizi sorunsuz bir şekilde geçirmeye yardımcı olmaktadır.

19. Haftalık Hamile Bayanlara Beslenme Önerileri

Hamileliğin 19. haftasında karnın belirginleşmesi ve kilo artışı normal karşılanan bir durumdur. Kilo alınmasının önüne geçmek için diyet yapmak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük riskler taşıdığından hamileliğiniz boyunca diyet yapmak yerine dengeli beslenme önerilerinden faydalanabilirsiniz. Bebeğinizde meydana gelen vücut fonksiyonlarının tamamlanmasından dolayı günlük en az 2500 kalori almanız gerekmektedir. 19 haftalık gebelikte beslenme az az ve sık sık olarak tüm besinlerden tüketmek şeklinde olmalıdır. 19 haftalık gebe anne adayları;

 • Süt ve süt ürünleri,
 • Et, balık ve yumurta
 • Tam tahıllı gıdalar ve baklagiller,
 • Yeşil yapraklı sebzeler ve her türlü meyve,
 • Kavrulmamış kuruyemişler,

Öğün sayısı arttırılarak ve bu öğünlerde yeteri kadar protein, karbonhidrat ve az yağlı gıdalar tüketilerek uygun bir beslenme modeli oluşturulmalıdır. Fazla kilo almak kadar hiç kilo alınmaması durumunda da beslenme uzmanlarından destek alınarak gebelikte beslenmenize dikkat etmeniz anne ve bebek sağlığı açısından önem arz etmektedir. Alınan gıdalar kadar özellikle sigara ve alkol tüketimlerinden uzak durmak ve sindirimi zorlaştırıcı aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmek 19 haftalık gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken beslenme yöntemlerindendir.

19. Haftalık Gebeliklerde Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelikte ilk üç ayda yapılacak seyahatler hamilelik belirtilerinden bulantı, kusma gibi şikayetleri tetikleyeceğinden dolayı tavsiye edilmemektedir. Aynı şekilde hamileliğin son üç ayı ise hareket kabiliyetinin azalacağı, kilo artışının ve karnın en büyük boyutlara ulaşacağı dönem olduğundan ve yapılacak seyahatler erken doğumu tetikleyeceğinden dolayı tercih edilmemektedir. Bu sebeple 19 haftalık gebelikler tatil ve seyahat için en uygun dönemdir. Fakat seyahatin süresi, nereye yapılacağı ve ne şekilde bir ortamla karşılaşılacağı gibi durumlara dikkat edilmeli ve buna uygun olarak seyahat planı oluşturulmalıdır. 19 haftalık hamilelikte seyahate çıkarken;

 • Doktor tavsiyesi alınmalı ve yanınızda seyahatiniz sırasında size eşlik edecek birileri mutlaka bulunmalı,
 • Beslenme alışkanlıklarınızı ve öğünlerinizi sekteye uğratacak durumlardan kaçınılmalı,
 • Aşırı sıcak ve aşırı yüksek yerlerde uyum sorunu yaşayabileceğiniz göz ardı edilmemeli,
 • Aşı olarak gidilen yabancı ülkelere gitmek bulaşıcı hastalıklara sebebiyet verebileceğinden bu bölgelere seyahatten kaçınılmalı,
 • Aşırı sıcak sulardan ve kaplıca turizmden gebelik boyunca kaçınılmalı

Şeklinde gebeliğinize etki edecek olumsuz durumlardan sakınarak kendinize ve bebeğinize zaman ayırabilir ve tatil planları yapabilirsiniz.

19. Haftalık Hamilelikte Bebeğinizle İletişim Kurma Yolları

Gebeliklerde bebeklerin duyu gelişimlerinin başladığı dönem tam olarak 19. haftaya rastlamaktadır. Bebeğinizin 5 duyu organı gelişmekte tatma, görme, koku gibi işlevler bu dönemde bebeğinizde oluşmaktadır. Bu sebeple artık bebeğinizle iletişim kurma kanallarınız açıktır. Artık sizin sesiniz ve evinizde bulunan diğer aile bireylerinin sesleri bebeğiniz için birer ayırt edici özellik taşımaktadır.

Gebeliğin 19. haftasında hafif müzikler ile bebeğinizi dinlendirebilir ve onunla konuşarak ona seslenebilirsiniz. Hamilelikte bebekle kurulan iletişim bebeğiniz dünyaya geldikten sonra aranızın iyi olmasına ve sizin sesinizi diğer seslerden kolayca ayırt etmesine yardımcı olmaktadır. Bebeğinizin anne karnından itibaren iyi bir zihinsel ve duyusal gelişim göstermesi için bebeğinizle iletişim kurmanız ve onunla sanki karşınızdaymış gibi konuşmanız bebeğinizin gelişimine olumlu etkiler sağlayacaktır.

19. Haftalık Gebeliklerde Doktor Kontrolü Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Gebelikte ilk altı aylık süreçte aylık son üç aylık dönemde ise iki haftalık doktor kontrolleriyle bebeğin ve anne adayının sağlığı kadın doğum uzmanları tarafından takip edilmektedir. Bu kontrol süreleri tamamen kişinin durumuna ve gebeliğin risklerine göre belirlenmelidir. Bazen meydana gelen ciddi rahatsızlıklar bazen ise hamilelikte karşılaşacağınız endişe verici durumlar sizi bu rutinlerin dışına çıkararak doktor muayenesine götürebilir. Eğer hamileliğinizin 19. haftasında;

 • Kanama ve vajinadan gelen akıntı türünden sıvıların artması,
 • Ağrılı idrar ve şiddetli sindirim sistemi rahatsızlıkları,
 • El, yüz ve ayaklarda meydana gelen şişlik ve ödemlerde,
 • Baş dönmesi, baş ağrısı ve tansiyon düzensizliklerinde

Doktorunuzla iletişime geçmeli ve muayene olmalısınız. 19 haftalık gebelikte doktor kontrolü bebeğin bu dönemde oldukça gelişim göstermesi ve sağlığınızda meydana gelecek büyük çaplı değişimlerden vücudunuzun olumsuz etkilenmesi gibi nedenlerden dolayı büyük önem arz etmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.