20. Hafta Hamilelik (20 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

20.haftada gebelikte renkli ultrasona girilir mi, bu haftanın testleri, kontrolleri ve aşısı (tetanoz) nelerdir? Kasık ve karın ağrısı olur mu, beslenme nasıl olmalıdır? Bu haftada hamilelik kaç aylık oluyor, bebeğin boyu ve kilosu ile anne karnı nasıldır; riskleri nelerdir?

20. Hafta Hamilelik (20 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

20. hafta hamilelikte neler yaşandığı anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan bir tanesi. Hafta hafta gebelik ilerlemeye devam ederken, anne adayları çoktan hamilelik dönemlerinin ikinci yarılarına giriş yaptılar. Bu yarıya girmeleri ile birlikte hamilelik şikayetlerinde azalmalar olduğundan anne adayları bu haftalarda daha kolay bir hamilelik süreci yaşarlar.

20. Haftalık Gebe Anneler Kaç Aylık Hamile Olurlar?

  1. haftaya girilmesi demek annenin 20. Haftası, bebeğin ise 18. Haftası anlamına gelmektedir. Bu sürecin kaç aya geldiğini merak ediyorsanız hemen söyleyelim: 5 aydır hamilesiniz. 5. Ay demek de ikinci trimesterin 2. Ayı anlamına gelir. Yani ikinci dönemin bitmesine yalnızca bir ay kaldı. Son 1 ayı ve diğer trimesteri bitirdiğiniz zaman hamilelik döneminizin sonuna gelmiş olacaksınız. Vücudunuz artık hamilelik döneminin çoğu değişikliklerine alışmaya başladı. Vücudun uyum sağlaması ile birlikte de anne adayları rahat bir süreç geçiriyor.

20. Haftalık Bebeğin Ağırlık ve Kilosu Ne Kadar Olur?

20 haftalık bebek kilosu ve boyu her anne adayında farklı olabilir. Fakat genel bir aralık vermek gerekirse, ağırlık olarak 260 gr olduğunu söyleyebiliriz. Kimi bebekler  bundan daha fazla gelişebilir ve daha ağır olabilir, kimi bebekler de bundan daha az ağırlığa sahip olabilirler. Doktor kontrolünden düzenli olarak geçiyorsanız ve doktorunuzun bu durumdan haberi varsa, endişe edilecek bir durum da yok demektir. Uzunluğuna gelecek olursak, 20. hafta gebelik döneminde bebeğin baş bölgesinden kalçasına kadar olan uzunluk 14 cm ile 16 cm arasında değişir. Bu uzunluk da ağırlık da olduğu gibi değişebilir.

20. Haftalık Gebe Olan Anne Adayları Bebeklerinin Cinsiyetlerini Öğrenebilirler Mi?

Bazı anne adayları şimdiye kadar bebeklerinin cinsiyetini öğrenmemiş olabilir. Bu haftada bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür. Bebeğin cinsiyet organları diğer haftalara göre daha da gelişmiş olduğundan, artık cinsel organların muayenesini yapmak ve ultrasonda gözlemlemek daha kolay bir hal almıştır.

Hamileliğin 5. Ayına Gelinmesine Rağmen Neden Hala Cinsiyet Belli Olmaz?

Kimi durumlarda anne adayları hamileliklerinin 5.ayına gelmelerine karşın bebeğin cinsiyetini öğrenemeyebilirler. Anne karnında fetüs ters duruyor olabilir, doktor yeterince bilgili ve tecrübeli olmayabilir, muayene için kullanılan ultrason cihazı yeterince kaliteli olmayabilir ve bebek yeterince gelişmiş olmayabilir. Bu durumlar neden cinsiyetin belirlenmediğinin olası sebepleri arasında yer alır ve çoğu zaman tehlike işareti değildir. İleriki haftalarda cinsiyet için tekrar muayene yapılır.

20. Haftalık Bebeklerin Cinsel Organları Gelişmeye Başlar

Bu hafta içerisinde bebekte meydana gelen değişimlerden bir tanesi bebeğin cinsel organların gelişmesidir. Bu haftada eğer bebeğin cinsiyeti kız ise bebeğin rahmi şekillenmeye başlar. Buna ek olarak vajina kanalı da kendisini geliştirir. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek ise de, testislerin karından aşağı hizaya doğru inmeye başladığı gözlemlenebilir. İleriki haftalar içerisinde testisler testis kılıfı adı verilen yere yerleşmiş olur. Bu da cinsiyetin kesin belirlenmesi anlamına gelir.

Bebeğinizin Cilt Katmanları Oluşmaya Başlıyor

Bu hafta içerisinde anne karnındaki bebeğin cildi kalınlaşmaya ve kendini dış dünyaya hazırlamaya başlar. Şu anda sağlıklı bir insanda da bulunan deri katmanları bu hafta içerisinde oluşmaya başlar. Bu katmanlar epidermis katmanı, dermis katmanı ve son olarak da subkutis katmanıdır.

Oluşan Bu Katmanlar Hangileridir?

Epidermis katmanı derinin en üst katmanında yer alan ve tüylerin bulunduğu katmandır. Dermis katmanı ise cildin neredeyse tamamını yani yüzde 90 ını oluşturan katmana verilen isimdir. Son olarak subkutis katmanı ise alt deri olarak adlandırılır. Bu katmanın çoğu yağ bezlerinden oluşmaktadır.

20 haftalık gebelik görüntüsüne iyi bir ultrason ile bakıldığı zaman bu deri katmanlarını görmek mümkündür. Hatta epidermis katmanı üzerinde yer alan tüyler de artık iyic seçilmeye başlanmıştır. Kaşlar, kirpikler ve saç tüyleri belirginleşmiş ve seçilebilir bir şekil almıştır. Yavaş yavaş cenin tam bir insan görüntüsüne yaklaşır.

20. Haftalık Bebeğin Hareketleri Hissedilebilir Mi?

20 haftalık hamilelik ile birlikte hamileliğin ortasına gelindiğini söylemek yanlış olmaz. Bu dönemde 20 haftalık bebek hareketleri artacağından dolayı, anne adayı bebeğin hareketlerini karnında net bir şekilde hissedebilir. Bebeğin artık kas sistemi gelişmiş bir hal almıştır. Bu sebeple de bacak hareketleri kol hareketleri yapabilir durumdadır. Anne adayı elini karnına götürdüğü zaman bu hareketleri kolayca hissedebilir.

Hareketlenmeyi Hissetmeyen Anneler Endişe Etmesin

Bazı anne adaylar bebeklerinin hareketlerini henüz hissedemeyebilir. Her anne adayı bu dönemde bebeklerinin hareketlerini hissedecek diye bir zorunluluk yoktur. Her bebeğin anne karnındaki gelişimi farklı olabilir. Bu genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Fakat durum hakkında doktor mutlaka bilgilendirilmelidir.

Anne Adayları Duygusallaşmaya Başlıyor…

Beşinci aya geçilmesi ile birlikte, anne karnındaki bebek insana çok yakın bir görüntüye, ağırlığa ve şekle sahip olmuş olur. Bu durum anne adaylarının duygusallaşmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu dönemde duygu dalgalanmaları sık olarak yaşanmaktadır.

20. Haftalık Hamilelik Karnı

Karın oldukça büyümüştür ve dışarıdan fark edilebilir bir hal almıştır. Hamileliğe özgü kıyafetlerin seçilmesi gerekir ve beli sıkan ve karnı rahatsız eden kıyafetlerden kaçınmak gereklidir. 20 haftalık gebelikte anne karnı boyutlarına uygun olan, rahat ve bol kıyafetler tercih edilmesi sağlık açısından faydalı olacaktır.

Hamileliğin 20. Haftasından Sonra Rahim Düzenli Olarak Büyümeye Başlar

Karınla beraber rahim de büyümüştür. Bu dönemlerde rahmin büyümesi genellikle düzensiz bir şekilde olur. Bu hafta içerisinde rahim genellikle göbek deliğinin hizasına ulaşmış olur. 20 haftalık gebelik annedeki değişikliklerden en önemlisi de bu dönemde artık rahmin düzenli bir şekilde büyümeye başlayacağıdır.

Artık rahmin büyümesi her hafta için 1 cm olmalıdır. Şu an 20 cm olan rahim büyüklüğü bir sonraki hafta içerisinde 21 cm olarak ölçülmelidir. Her anne adayının rahim ölçüsü farklı olabilir fakat gelişim miktarı ideal olarak 1 cm dir.

Rahminiz Olması Gerektiğinden Daha Geniş Ölçülüyor İse…

Eğer ölçüler olması gerektiğinden daha fazla artıyorsa, bu durum ikiz hamileliğe işaret edebilir. Örneğin bir hafta 20 olan rahim genişliği aradan bir hafta geçmesi ile birlikte 28 cm olarak ölçülebilmektedir. Bu durumla genellikle ikiz bebek anneleri karşılaşmaktadır. Bu durumda doktorun sizi muayene yapması ile birlikte durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Bazı durumlarda küçük bir ihtimal de olsa muayenenin yanlış yapıldığı da olur. Bütün durumlar hesaplanarak neden rahmin büyük çıktığının altında yatan neden bulunmalıdır.

20. Haftalık Gebelik Döneminde İdeal Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Bu ay, hamileliğin diğer aylarında olduğu gibi, anne daylarının kilolarına dikkat etmeleri gerekir. Hamileliğin her haftasında, sağlıklı ve normal kiloda olan anne adayları için belirlenmiş baz kilo değerleri vardır. İdeal olarak anne adaylarının bu kiloları almaları beklenir.

Bu hafta içerisinde alınması gereken kilo miktarı 4.5 kg kadardır. Yani anne adayı hamilelik dönemine girdiğinde eğer 50 kg iseler, şu an toplamda 4.5 kg alarak 54.5 kiloya gelmiş olmaları ideal olur.

Dönem Dönem Alınması Gereken İdeal Kilo Miktarları Nelerdir?

Hamilelik döneminin üç farklı döneme bölündüğünü söylemiştir. Bu her üç dönem için de alınması gereken ideal değerler belirlenmiştir.

  • Bu ideal değerler ilk dönem için 1 ila 3 kilo arasında bir değerdir. İlk dönem 0 ile 3. Ayı kapsayan dönemdir.
  • trimester döneminde ise alınması gereken kilo 4 ile 5 kilo arasındadır. 2. Trimester hamileliğin 20 haftasını da içine alan 3 ile 6 aylardır.
  • Son dönemde yani 6 ve 9 ay döneminde ise anne adaylarının ideal olarak 6 ile 7 kilo almış olmaları ideal kabul edilmektedir.

Bu Değerlerin Dışına Çıkıldığı Zaman…

Kiloların bu düzende alınması anne adaylarının çatlak gibi problemler başta olmak üzere diğer sorunlar ile de daha kolay baş etmesine yardımcı olur. Bu değerlerin altında kilo alımı bebeğin beslenmesinin önüne geçebilir. Ya da daha fazla kilo almak ağrı ve çatlakları artırabilir, anne adayı kendini doğumda zor durumda bırakmış olur.

20. Haftalık Gebelikte Anne Adaylarının Demir Seviyeleri Düşebilir

Bu dönemde anne adayın dolaşım sisteminde değişiklikler yaşanmaya devam eder. Dolaşım sistemi genişlediği için anne adayları bir takım tansiyon problemleri ile karşılaşabilirler. Bu durum genellikle normal kabul edilir. Çünkü vücutta daha çok kan dolaşıyordur ve daha fazla kan üretilmeye başlanmıştır. Vücuttaki demir miktarı yeterli ise bu durum gerçekleşir. Eğer vücutta demir eksik ise mutlaka ferritin alımı yapılmalıdır. Doktor onayı olmadan hiçbir ilaç kullanılmaması gerekildiği unutulmamalıdır.

Genellikle hamileliğin 20. Haftasında vücuttaki demirde azalma görülür. Bu durum anne adaylarında halsizlik yapar. Aynı zamanda hastalıklara karşı daha hassas olunur.

20. Haftalık Gebe Annelerde Karın Kasları Gerilir ve Esner

Anne karnındaki bebek artık çok daha büyük. Bu nedenle de annenin karın kasları bebeğin gelişimine uyum sağlamak adına gerilir. Kaslar kaburga kemiğine bitişik bir konumdadır ve pelvise doğru yönelmiştir. Bu durum anne adaylarının kendilerini şişkin hissetmesine sebep olabilir. Hatta kimi anne adayları gerilen bu kasın ucunu hissettiklerini bile söylemişlerdir. Bu durum sağlıklıdır ve ağrılar bebek ya da anne sağlığı için bir sorun teşkil etmez.

Doğru Beslenen Anne Adayları Çok Daha Mutlu Oluyor

Beslenme, hamileliğin en önemli parçalarından bir tanesi olarak kabul edilir. Doğru beslenen anne adayları hamileliklerini daha rahat geçirirler. Hamilelik ile birlikte doğal olarak ortaya çıkan belirtilerin şiddetlerinde azalma olur. Bu belirtilere mide bulantısı, baş dönmesi, kusma isteği, ağızdaki metalik tat örnek verilebilir. Buna ilaveten sağlıklı ve dengeli beslenen insanların ruh durumları daha olumlu olur. Yapılan araştırmalar sağlıklı beslenmeyen insanların vücutlarında bir takım mineral ve vitaminlerin eksik olduğunu buna bağlı olarak da depresyon gibi duygulara daha kolay yakalandıklarını tespit etmişlerdir.

20. Haftalık Anne Adaylarına Bazı Faydalı Beslenme Önerileri

Bu dönemde uzak durulması gereken gıdalardan bahsetmekte fayda var. Mümkün olduğunca anne adayları paketlenmiş gıdalardan uzak durmalılardır. Paketlenmiş gıdalar yerine evde yapılan ev yemeklerinin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede yenen yemeğin hijyeninden, içerisinde ne olduğundan ve kalori miktarından emin olunur.

Dışarıdan alınan ve yenen yemeklerde ise hijyen konusunda soru işaretleri olur, içerisinde yüksek miktarda koruyucu kimyasallar ve tatlandırıcılar bulunur. Bütün bu içerikler bebek ve anne sağlığı için olumsuz etkilere neden olacaktır.

Genellikle içeceklere çok önem gösterilmez fakat bu dönemde asitli ve gazlı içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bol su tüketilmelidir. Evde sıkılan meyve suları da bu dönemde ara ara tüketilebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.