2020 Sağlık Bakanlığı Hemşire Alımı

2020 Sağlık Bakanlığı hemşire alımı şartlarına, başvurusuna ve çalışma koşullarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz. Başvurunun nasıl yapılacağına dair detaylı anlatım içeriğimizde yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı hemşire başvurusuna yazımızda bulunan bilgileri yaparak kısa süre içerisinde yapabilirsiniz.

2020 Sağlık Bakanlığı Hemşire Alımı

2020 hemşire alımı için belirlenen kontenjanlar, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Yapılan açıklamada, toplamda 9 bin sağlık personeli için kontenjan açıldığı ve bu kontenjanın 6.532 kişilik bölümünün hemşirelere ayrıldığı belirtilmiştir. 2020 yılında yapılan hemşire alımı için belirlenene kadrolar arasından, 950 lise mezunu hemşire için de alım yapılacaktır.

2020 Hemşire Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hemşirelik başvurusu yapmak için kullanılması gereken adımlar aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • 2020 yılı hemşire alımı için gerekli başvurular, ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. ÖSYM üzerinden hemşirelik kadro başvurusu yapmak için https://ais.osym.gov.tr/ bağlantı adresi kullanılmalıdır.
 • ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi giriş sayfası açıldıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Sisteme Giriş” butonuna tıklanmalıdır.
 • Sisteme giriş yapmak için T.C: kimlik numarası ve AİS şifresinin girilmesi gerekir.
 • ÖSYM aday işlemleri sistemi girişi tamamlandıktan sonra, “Başvuru Sürecindekiler” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Lisans mezunu olarak hemşirelik başvurusu yapacak kişilerin “2018 – KPSS Lisans” sınav sonuçları, ön lisans mezunu olan hemşirelerin başvuru işlemlerinde “2018 – KPSS Ön Lisans” sınav sonuçları ve ortaöğretim mezunu hemşireler için gerçekleştirilen alım başvurularında “2018 – KPSS Ortaöğretim” sonuçlarını kullanmaları gerekmektedir.

Hemşire alımı başvurusu için hazırlanan başvuru formundaki bilgiler teyit edildikten sonra, başvuru işlemleri tamamlanabilir. Hemşirelik alımı için ÖSYM üzerinden başvuru yapamayan kişilerin, http://www.dpb.gov.tr/tr-tr bağlantı adresini kullanarak, Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sitesine giriş yapması gerekir. Hemşirelik başvuru süreci içerisinde, bu sayfadaki duyurular bölümü üzerinden başvuru formu yayımlanmaktadır. Başvuru formunu dolduran kişiler, posta yoluyla başvuru evrakını kuruma teslim etmelidir.

Medical Park Hastaneleri hemşire alımı bilgilerine de bakabilirsiniz.

2020 Yılı Hemşire Alımı Şartları Nelerdir?

2020 hemşirelik alım koşulları ve kamu personelinde aranan genel nitelikler, aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Hemşirelik başvurusunda bulunan kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Kişilerin, hemşirelik bölümü üzerinden lisans, ön lisans ya da ortaöğretim diplomaları bulunmalıdır.
 • Hemşirelik alımı için gerekli KPSS puanına sahip olunmalıdır.
 • Kişilerin arşiv taraması sicilleri temiz olmak zorundadır.
 • Kişiler adına, devlet görevini kötüye kullanmak ya da devlet personelliğini zedeleyecek herhangi bir suç sebebiyle soruşturma açılmaması gerekir.
 • Kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarından faydalanma haklarının ellerinden alınmaması gerekmektedir.
 • Kamu kurumunda çalışan ve disiplin cezası alarak işten uzaklaştırılan kişilerin başvuruları geri çevrilecektir.

2020 Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Hemşire maaşlarının dağılımları, personelin hizmet süresine ve statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Hemşire maaşları hakkında bilinmesi gereken detaylar şöyledir:

 • 2020 yılında hemşireler için belirlenen zamlı maaşlar, hemşirelerin derecelerine göre değişmektedir.
 • 2020 yılı zamlı hemşirelik maaşları, 4.871 TL ila 5.066 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Hemşirelerin nöbet dönemleri, fazla mesaileri, döner sermaye oranları ve farklı ücretlerin hesaplanması sonucunda, hemşirelik maaşları 6000 TL’ye kadar çıkarılmaktadır.

Güven Hastaneleri hemşire alım başvurusuna yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2020 Hemşirelik Maaşı Zamları Nasıl Belirleniyor?

Hemşire maaş zammının belirlenmesi için dikkate alınan faktörler şöyledir:

 • Hemşirelik ve diğer kamu personelinin maaşlarına zam yapılırken, eş, çocuk ve meslekte kalınma süreleri dikkate alınmaktadır.
 • Memur ve emekliler için hazırlanan zam oranları, toplu sözleşme kapsamında hesaplanmaktadır.
 • Zam oranlarının belirlendiği önemden itibaren, son 6 aylık süreçte herhangi bir enflasyon farkı yaşanırsa, bu fark zam oranının üzerine dahil edilmektedir.
 • 2019 yılı için belirlenen zam oranı, %5 olurken, bu zamma ek olarak %1,01 oranında enflasyon zammı da uygulanmıştır.
 • Mevcut zamların belirlenmesi aşamasında, tüketici fiyatları indeksi değerlendirmeye alınır ve piyasadaki enflasyon zamları hesaplamaya dahil edilir.

Bu zamların değerleri, son 6 aylık enflasyon farklarına göre değişiklik göstererek, TUİK tarafından yapılan enflasyon farkına göre, hemşirelik zamları belirlenmektedir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.