21. Hafta Hamilelik (21 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

21.haftada gebelik kaçıncı ay oluyor; kasık sancısı ve karın ağrısı, kanama normal midir? Bebeğin kilosu, boyu, ultrason görüntüsü ve hareketleri nasıldır? Bu haftada kaç kilo alınır (alınmalı), nasıl beslenilmelidir?

21. Hafta Hamilelik (21 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

21 haftadır gebe annelerde meydana gelen değişimler anne adaylarının en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Hamilelik ilerlerken anne ve bebekte değişimler yaşanmaya devam eder. Hafta hafta gebelik devam ederken anne adayı artık hamileliğinin 21. Haftasına girmiş olur. Cenin ise anne karnında 19. Haftasını tamamlamıştır. Bu dönemde artık hamileliğin neredeyse yarısı tamamlanmıştır.

21. Haftalık Hamilelik Kaç Aylık Hamileliğe Tekabül Eder?

21 haftalık gebelik kaç aylıktır diye merak ediyorsanız 21 haftalık hamilelik hamileliğin 5. Ayına tekabül etmektedir. Bu aya gelindiği zaman genellikle anne adaylarının vücutları artık hamileliğe alışmış olur. Bu durum da anne adaylarının şikayetlerinde azalma görülmesine kimi zaman da kayıp olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle anne adayları bu dönemlerde kısmen rahat bir hamilelik dönemi geçirirler.

21. Haftalık Gebelikte Bebeğin Ağırlığı Ve Uzunluğu Ne Kadar Olur?

21 haftalık bebeğin ölçüleri her hafta müthiş bir hızla büyüyor. Minik bebeğin boyutların tarif edilmesi için genellikle muz benzetmesi yapılır. Bebeğin kilosu 300 gr a geldi ve baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluk 18 cm ye kadar geldi. Her anne adayında bu değerlerin aynı olması beklenmez. Bu nedenle benim bebeğimin uzunluğu neden 18 cm değil de 20 cm diye endişe etmeye gerek yoktur. Doktor bu durumdan haberdar ise ve bir sorun olmadığın belirtiyor ise, uzunluk ve ağırlıkların aynı olmamasında bir problem yoktur.

21. Haftalık Gebelikte Anne Adayları Ne Yerse Bebek De Onu Yemeye Başlar

Bu dönemde yaşanan en ilginç gelişimlerden bir tanesi anne adayının ne yerse bebeğin de yenen besinin tadını almaya başlamasıdır. Örneğin anne adayı eğer bir tane elma yiyorsa bebek de bu elmanın tadına alışır. Bu durumu doktorlar amniyotik sıvı ile açıklıyorlar. Anne adayı ne yerse, yediği besin amniyotik sıvıya geçer. Bu da amniyotik sıvıya belli bir tat veriri. Bebek de bu sıvı aracılığı ile beslenmiş olur.

21. Haftalık Bebekler Artık Bütün Hareketleri Yapabiliyorlar

21 haftalık gebelikte yaşanan diğer değişimlerde bir tanesi bebeğin uzuvlarındaki gelişmelerdir. Kollar ve bacakların uzunluk olarak doğru oranı bulduğu görülebilir. Aynı zamanda beyin ile kasların arasında nöron bağlantıları yapıldığından bebek artık istediği bütün hareketleri yapabilir hale gelmiştir. Bu durum da 21 haftalık gebelikte kasık sancısı problemlerine sebep olabilir. Fakat endişe etmeye gerek yok, bu tamamen sağlıklı olan bir hamileliğin göstergesidir. 21 haftalık bebek hareketleri daha çok ani ve seğirme hareketleri olarak tanımlanıyor.

Hamilelik Döneminde Profesyonellerden Destek Almakta Fayda Var

Hamilelik sürecinin ve doğumun olabilecek en sağlıklı şekilde gelişmesi için destek almak da fayda vardır. Bu nedenle gerek 21 haftalık gebelikte beslenme için, gerek alınacak kilolar, dikkat edilmesi gereken diğer önemli konular için birisinde destek almak hamilelik sürecinin daha kolay bir şekilde yönetilmesi anlamına gelir. Artık hamileliğin neredeyse yarısı bittiği için doğum ile ilgili ve doğum sonrasına ne yapılacağı ile ilgili profesyonel birinden bilgi almak son derece önemlidir. Özellikle eğer ilk hamileliğiniz ise, profesyonel yardım almak bebek sağlığı ve anne sağlığı için faydalı olacaktır.

21. Haftalık Hamilelik Döneminde Anne Karnında Bebek Hareketleri

Anne adaylarının en çok merak ettikleri konuların başında bebeklerini hareketleri gelmektedir. Çoğu bebek bu haftalar içerisinde belirgin hareketler yaparlar. Bu hareketler genellikle ani ve seğirme şeklinde olan hareketlerdir. Yapılan araştırmalar bu hareketlerinin sebebinin rahat etme ve de eğlenme kaynaklı olduğunu ortaya koymuştur.

21. Haftalık Bebekler Anne Karnında Takla Bile Atabilirler!

Beyindeki nöronlar ile kas bağlantıları yapıldığı için bazı bebekler ani ve seğirme hareketlerinden de daha fazlasını yapma yeteneğine sahip olabilirler. Bebekler tekme ve yumruk atmaya başlayabilir. Hatta kimi bebekler anne karnnda hıçkırmaya bile başlamıştır. Bu hafta ile birlikte bazı bebeklerin anne karnında takla bile attıkları tespit edilmiştir.

21. Haftalık Gebe Annelerin Hareket Hissetmemesi Normaldir

Eğer anne karnındaki bebek bu hareketleri yapamıyorsa bu bir sorun değil. Bazı anne adayları bu hareketleri bir gün hisseder ve uzun günler boyunca hissetmeye debilir. Bu durum normaldir. Genellikle 28 haftaya girilmesi ile birlikte anne adayları hareketleri daha net ve istikrarlı bir şekilde hissetmeye başlayacaklardır. Tabi ki bu durum anne adaylarını doktor kontrolünü ihmal etmelerine neden olmamalıdır. Düzenli olarak kontroller devam etmelidir.

Anne Adaylarının Rahimleri Büyümeye Devam Ediyor

Artık hamilelik epeyce ilerledi. Bu durum annenin rahminin giderek büyümesine neden olur. Yapılan muayenelerde anne rahmi 21 cm olarak ölçülmelidir. Bu ölçü birkaç cm daha az veya daha çok olabilir. Fakat ortalama olarak bu değerin görülmesi önemlidir. Bu değerin çok üzerinde bir değer ölçülmüş ise, bu durum ikiz bebeğe hamile olunması anlamına bile gelebilir. Bu nedenle muayeneler önem ile takip edilmelidir.

21. Hafta Gebe Annelerde Şişme ve Ödem Problemleri Sık Görülüyor

21 hafta hamilelikte vücut hamileliğe alıştığı için genellikle ağrı gibi şikayetler görülmez. Bu nedenle de anne adayları hamileliğin ileriki haftalarında genellikle rahat ederler. Fakat özellikle 21. Haftada anne adaylarının özellikle bacaklarında ve bileklerinde şişmeler olabilir. Bu şişmeler genellikle gün sonunda oturulduğu zaman ortaya çıkar.

Eğer anne adayı çok fazla ayakta zaman geçiriyor ise ve tuz tüketimi olması gerektiğinden fazla ise bu durum daha sık yaşanır ve anne adaylarına acı bile verebilir.

Ayaktaki Ağrılara Ve Ödemlere İyi Gelecek Olan Öneriler Nelerdir?

Böyle bir durumda evde alınacak basit önlemler ile ödem problemi ve ağrı şikayetleri azaltılabilir. Hemen en baştan söyleyelim, bu dönemde kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Bu durum bebekte ciddi hasarlara neden olabilmektedir.

  • Eve gittiğiniz zaman ayaklarınızı yıkayın. Bu ayaklarınızın rahatlamasını sağlayacak ve ödem problemini azaltacaktır. Bununla birlikte daha az ağrı hissedersiniz.
  • Buna ek olarak tuz tüketimi azaltılırsa, sorun kaynağından çözülmüş olacaktır. Her ne kadar bu dönemde aşerme problemleri oluyorsa da, aşerilen gıda eğer turşu gibi tuzlu gıdalar ise, bu gıdalar yerine daha az tuz içeriği olan benzer gıdalar evde hazırlanabilir.
  • Bol bol su içmek ödeme karşı alınabilecek en basit ve en faydalı yöntemler arasında yer almaktadır.

21. Haftalık Gebe Annelerin Kaç Kg Almaları İdealdir?

  1. Haftaya girilmesi ile birlikte anne adayları bel ölçülerinin diğer haftalara oranla değiştiğini görebilirler. 21 haftalık gebelikte kaç kilo alınır diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim, bu haftaya kadar 4.5 ile 6 kilo almak normal kabul edilir. Alınan bu kilolar ile bel ölçülerinde değişme görülebilir. Daha az kilo alan anne adaylarında bel ölçülerinde fazla bir değişim görülmez.

Anne Adayları Ani Kilo Almaktan Kaçınmalıdırlar

Bu dönemde alınan kilolar ile ilgili söylenmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi, aniden kilo almaktan kaçınmak gerektiğidir. Bu dönemde genellikle iştahta artma olduğundan anne adayları bu haftada normalden biraz daha fazla kilo alabilirler. Bu durum normal kabul edilmekle birlikte, eğer gereğinden fazla kilo alınırsa bu durumun bebek sağlığını olumsuz yönde etkilediği unutulmamalıdır. Buna ek olarak anne adayı çatlak gibi problemler ile daha sık karşılaşırlar. Daha da önemlisi fazla kilolardan dolayı doğum yapmak son derece riskli bir hal alabilir.

İdeal Bir Beslenme Düzeni İçin Beslenme Uzmanlarından Destek Alınabilir

Kimi anne adayları için bu dönemde ne yiyeceğim ne içeceğim diye düşünmek çok zor olabilir. Özellikle çalışan annelerde bu probleme sık rastlanmaktadır. Bu durum bebek sağlığı ve anne sağlığı için riskli bir durum olduğundan, yardım almakta fayda vardır. Bir beslenme uzmanı ile birlikte plan oluşturmak, hem önceden ne yenilip ne içileceği konusunda anne adaylarının önceden bilgi sahibi olmalarına olanak sağlar, hem de yeterli mineral, vitamin ve diğer besin gruplarını dengeli bir şekilde almalarını sağlar.

Doğru Beslenmek İçin Beslenme Uzmanı Şart Değil

Peki beslenme uzmanından destek almadan da sağlıklı beslenemez miyim diye sorduğunuzu duyuyor gibiyiz. Elbette uzman olmadan da sağlıklı ve dengeli beslenmek mümkündür. Fakat bunun için araştırma yapmanız gerekir. Temiz bilgi kaynaklarına sahip olmanız gerekir. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde anne adayları kendilerine bir program oluşturabilirler.

Kendi Beslenme Düzenini Oluşturmak İsteyen Anne Adaylarına Bazı Beslenme Tavsiyeleri

Bu program oluşturulurken yağ, karbonhidrat ve protein dengesi iyi sağlanmalıdır. Bu besin gruplarından her öğünde bir miktar almakta fayda vardır.

Buna ek olarak bu besin gruplarından yemek için sağlıksız kaynaklara yönenilmemesi gerekir. Örnek verecek olursak, bir dilim ekmekte de karbonhidrat fazla miktarda vardır, yulafta da. Fakat ekmek zararlı bir yiyecek iken, yulaf içeriğinde kaliteli protein, karbonhidrat ve yağı barındıran faydalı bir besin kaynağıdır.

Benzer şekilde yağ almak vücut için çok önemlidir. Hemen her gıdada yağ bulunur. Cips paketi de içi yağ doludur, avakado da içi yağ doludur. Fakat birisi sağlık için son derece zararlı iken diğeri sağlık için faydalıdır. Dolayısı ile bebek için de öyle.

Gebe Anne Adayları İçtiklerinize Dikkat Etmenizde Fayda Var

Yemekler ile birlikte bol miktarda su içilmesi önerilir. Bu vücudun hem içten nemlenmesi sağlayacak hem de vücudun ihtiyaç duyduğu sıvının alınmasına olanak sağlayacaktır. Yemek ile birlikte su dışında içecek tüketmek isterseniz gazlı ve asitli, içerisinde şeker bulunan içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. İçecekler genellikle fazla zararlı olduğu düşünülmeyen besinlerdir. Fakat bir bardak içecekte bir öğün kadar kalori bulunabilmektedir. Özellikle kola gibi sağlık için tehlike saçan içecekler hem kalori anlamında fazladır hem de sağlığa çok zararlıdır.

21. Haftalık Gebe Olan Anne Adayları Spor Yapmalı Mıdır?

Spor konusunda hamile kadınların kafaları genellikle karışıktır. Kimileri hamilelikte spor yapmanın düşüğe bile sebep olabileceğini söylerken kimi doktorlar da anne adaylarını spor yapmaları için teşvik ederler. Öncelikle doktor onayı alındıktan sonra hamilelik süresince spor yapmanın hiçbir sakıncası olmadığını, aksine anne adayına ve bebeğe son derece faydalı olduğunu söylemek ile başlayalım.

Eğer spor yapmaya karar verdiyseniz bu durumu öncelikle doktorunuz ile paylaşın. Doktorunuz spor için size onay vermek adına bazı testler talep edebilir. Bu testlerden geçiyorsanız spor yapmaya hazırsınız demektir.

Anne Adayları Hangi Sporları Yapmalıdırlar?

Onayınızı aldıktan sonra sıra spor türünü seçmeye geliyor. Bu dönemde hamilelik için özel hazırlanmış sporları tercih etmek akıllıca olacaktır. Bu sporlar arasında en çok tercih edilen ve bilinenler hamile pilatesi ve de hamile yogasıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.