22. Hafta Hamilelik (22 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

22.haftada gebelikte ayrıntılı ultrason gerekli midir; bebek görüntüsü ve hareketleri nasıldır? Bu hafta kaç aylık hamile olunur, yapılması gereken hareketler ve annedeki değişiklikler nelerdir? Yirmi ikinci haftanın testleri var mı, kasık ağrısı olabilir mi?

22. Hafta Hamilelik (22 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

22 haftalık gebeliklerde annelerde meydana gelen değişimler bütün anne adayları için merak konusu. Hamilelik artık eskisi kadar ağrılı ve şikayetli değil. Çünkü hafta hafta gebelik ilerlemesi ile birlikte anne adaylarının vücutları değişimlere uyum sağlamaya başladı. Hamileliğin artık neredeyse yarısına gelindi bile.

22. Haftalık Gebe Annelerin Bebekleri Kaç Aylık Olur?

22 haftalık gebelik kaç aylıktır diye sorduğunuz duyar gibiyiz. 22 haftaya girilmesi ile birlikte, anne adayı artık hamileliğin 5. Ayı içerisine girmiş olur. Cenin bu dönemde 20. Haftasında iken anne adayı ondan 2 ay ileride giderek 22. Haftasında olmuş olur. Bu dönem 2. Trimesterin 2. Ayına denk gelmektedir. Bu ay bittiği zaman artık 2. Trimesterin son ayına geçilecektir.

22. Haftalık Bebekler Kaç Gr Ağırlığında Olur?

Hamilelik ilerlemeye devam ettikçe, bebeğin gelişme hızı da artar. En çok merak edilen konulardan bir tanesi de 22 haftalık bebek kaç gram olur sorusunun cevabıdır. Bu dönemde bebek neredeyse 400 grama ulaşmıştır. 350 gram da normal bir değer olarak kabul edilmektedir. Bu da bebeğin artık bir avuç ya da el boyutundan daha büyük olduğu anlamına gelir.

22. Haftalık Bebeğin Uzunluğu Kaç Cm’dir?

22 haftalık bebek kilosu ve boyu hamilelik döneminde sık merak edilen konuların başında gelir. Bunun sebebi bebek kilo ve boyunun bebek sağlığı hakkında önemli bilgiler vermesidir. Gereğinden fazla ağır olan ya da zayıf olan bebek, sağlıksız bir bebeğe işaret eder. Bununla birlikte kısa bebeklerde kimi zaman az gelişmişlik gibi bazı problemler olabilir. Bu nedenle de doktor kontrolleri ihmal edilmeden yapılmalıdır. Bu sayede sağlıksız bir durum varsa ortaya çıkar.

Uzunluğu ise başından poposuna doğru ölçüldüğü zaman 19 cm kadar olduğu görülür. Bu uzunluk günden güne hızla artacaktır. Bacaklar artık bükülü pozisyondan çıktığından dolayı ölçüm alınırken kimi zaman bacaklara doğru ölçümler de yapılmaktadır.

22. Haftalık Bebeklerde Duyular Hızla Gelişiyor

22 haftalık bebeklerde büyüme hızla devam ederken, bir yandan da koku alma ve tat alma gibi konularda da gelişmeye devam eder. Özellikle dokunma ve görme duyularında bu dönemde hızlı gelişme yaşanması söz konusudur. 22 haftalık bebek hareketleri buna bağlı olarak artar. Bebek parmağını emme, yutkunma ve hıçkırma gibi bazı hareketleri rahat bir şekilde yapar hale gelir.

22. Haftalık Bebeklerde Üreme Organları Neredeyse Tamamlanmış Olur

Bu hafta yaşanan en önemli değişimlerde bir tanesi bebeğin üreme organlarının gelişmeye devam etmesidir. Erkekse bu dönemde testisleri testis torbasına doğru yerleşmek için gelişmeye devam eder. Eğer bebeğin cinsiyeti kız ise de bu dönemde vajinası oluştur, yumurtalıkları olması gereken yerde konumlanır. Şimdiye kadar anne adayları bebeklerinin cinsiyetini öğrenmiş olmalılar. Çünkü ultrason yardımı ile 22 haftalık gebelik görüntüsü incelendiği zaman bebeğin organları dışarıdan bakıldığında görülebilir.

22. Haftalık Gebe Anneler Hamile Kıyafetleri Giymelidirler

22 haftalık gebelik annedeki değişikliklerin başında anne karnındaki büyüme gelir. Artık anne adayının karnı dışarıdan bakıldığında fark edilir. Alına kilo miktarına da bağlı olarak karnın daha belirgin olması ya da daha az belirgin olması söz konusudur. Bu dönemde artık hamilelik için özel olarak üretilen kıyafetlerin giyilmesi gerekir. Beli sıkı saran ve karna baskı uygulayan kıyafetlerin giyilmesinden kaçınılması gerekmektedir. Bunun yerine mutlaka bol ve rahat kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.

22. Haftalık Gebe Annelerde Hamilelik Şikayetlerinde Azalmalar Görülüyor

Bu dönemde hamilelik şikayetlerinin çok olmadığını söylemekte fayda var. Bu nedenle anne adayları rahat ederler. Özellikle ilk haftalarda yaşanan mide bulantısı, akıntılar ve bai ağrıları bu dönemde ya çok azalmış ya da neredeyse tamamen bitmiştir. Bu durum anne adayının vücudunun değişen hormonlara uyum sağlaması ile açıklanmaktadır. İlk haftalar değişimlere karşı bir nevi şaşkın olan vücut, hamileliğin ilerlemesi ile birlikte kendine değişecek olan hormon seviyelerine karşı hazırlıklı hale getirmiş olur.

22. haftalık Gebe Olan Bir Anne Adayının Alması Gereken Kg Miktarı Kaç Olmalıdır?

22 haftalık hamile olan anne adaylarında kaç kilo alınması sorusu sıkça sorulmaktadır. Fazla kilo almak ya da yeterli kalori almamak anne adayları için son derece sakıncalıdır. Bu nedenle de kaç kilo alınması gerektiği sorusu sık sorulur. Bu döneme kadar toplamda en fazla 6.5 kg alınması normal karşılanır. Bu rakam 5 kilo da olabilir. Her anneden anneye alınan kg miktarı farklılık gösterecektir.

Anne Adayları Almaları Gereken Kg Miktarını Hesaplarken Dikkatli Olmalılar

Yukarıda belirtilen kg miktarları sağlıklı ve ideal kilosunda olan bir anne adayı için hesaplanmış kg miktarıdır. Zaten fazla kilosu olan anne adaylarının tutup da 6 ya da 7 kg almaları gerekmez. Bu dönemde özellikle kilo problemi yaşayan kişilerin destek alması gerekmektedir. Destek alınmadığı takdirde hem doğum hem de hamilelik süreci riskli ve sağlıksız olur.

Fazla Kilolu Olmak Ya Da Aşırı Zayıf Olmak Anne Adaylarının Problem Yaşamasına Neden Oluyor

Hamilelik süresince bebeğin beslenmesi problemli olur. Anne adayı hamilelik şikayetlerini daha yoğun hisseder. Vücutta çatlaklar ve gerginlikler daha çok olur. Psikolojik olarak anne adayları kendilerine daha kötü hissetmeye eğilimli olurlar.

Doğum sırasında fazla kilolu anne adayları doğum  yaparken ciddi problemler ile karşılaşırlar. Zayıf annelerde ise düşük riskinin daha fazla olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur.

Gebe Anne Adaylarının Rahim Kasları Doğuma Hazırlık Yapmak İçin Egzersiz Yapmaya Başlıyor

Bu dönemde şikayetlerde azalma görülse de pek çok anne adayı gebeliklerinde rahim sancısı yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu rahim sancısı genellikle bu döneme özgü değildir. Hamilelik boyunca hissedilebilir. Fakat özellikle 22. Hafta içerisinde kendisini daha yoğun hissettirir.

Ağrıların bu dönemde daha yoğun hissedilmesinin sebebi anne rahminin doğum için hazırlık yapmaya başlamasıdır. Bu nedenle de kas kitleleri doğum egzersizi yapmak adına kasılır. Bu anne adaylarının rahim ağrısı çekmesine neden olur. Bu ağrılar ileride doğum yaparken daha az acı çekmek için gerekli bir ağrıdır. Bu nedenle bu durumdan endişe etmemek gerekir.

22. Haftalık Gebelikte En Sık Görülen Problemlerin Başında Kansızlık Geliyor

Hamile anne adayları bu dönemde kansızlıktan şikayet edebilirler. Kansızlık problemi ülkemizde pek çok kadında görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın hamilelik döneminde ciddi risk taşıdığı bilinmektedir. Kansız olan anne adayları ayağa kalktıkları zaman başlarının döndüğünü hissedebilirler. Kendilerini iş yapmamalarına karşın yorgun düşmüş hissedebilirler. Çabuk yorulma, uyuma hissi ve baş dönmesi gibi şikayetleriniz varsa, mutlaka bir doktor ile görüşülmesi gerekir. Kansızlık problemi yaşıyor olabilirsiniz.

22. Haftalık Gebelik Süresince Grip Ve Diğer Enfeksiyon Hastalıklarına Yakalanma Riski Artıyor

Anne adayları grip ve benzeri viral enfeksiyonlara hamilelikleri ile beraber daha sık yakalanabilirler. Bu dönemde bol sıvı tüketimi yapmak enfeksiyonlara karşı etkili ve bir o kadar da basit bir yöntemdir. Bununla birlikte beslenme düzenine dikkat etmek grip gibi hastalıkların önüne geçmekte en etkili yöntem olarak karşımıza çıkar. Bol bol c vitamini tüketmek özellikle grip için birebirdir. Bu vitaminleri ilaç ile almak yerine doğal gıdalardan alınması tavsiye edilmektedir. Bol bol portakal yemek, mandalina yemek, salata ve çorbalara limon eklemek bile vitamin alımını önemli ölçüde artıracaktır.

Anne Adayları Sıvı Tüketimine Dikkat Etmeliler

Bu dönemde anne adayları su tüketimine ve sıvı alımına dikkat etmelidirler. Yalnızca bu dönemde değil, hamileliğin her döneminde ve sağlıklı olan her bireyde sıvı tüketimini yapmak önemli bir konudur. Fakat bu dönemde anne adaylarının özellikle konu hakkında hassasiyet göstermesi önemlidir.

Sıvı olarak suyun dışında ev yapımı ayranlar, evde yapılmış meye suları, kefir gelmektedir. Asitli ve gazlı içeceklerden uzak durulması gerekir. İçerisinde çok yüksek miktarda şeker barındıran meyve suları da masum görünen fakat sağlığa zararlı olan içeceklerdendir.

Anne Adaylarının Su Tüketimine Dikkat Etmesi Bunlara Olanak Sağlıyor

Yeterli miktarda su ve svı tüketimi yapılması ile birlikte anne adaylarının vücutları içten neme kavuşacaktır. Vücuttaki besinler daha kolay bir şekilde işlenecektir. Vücutta sağlıklı yeni hücrelerin oluşumu söz onusudu olacaktır. Aynı zamanda baş ağrısı yaşayan kişilere su içmek ilaç gibi gelmektedir. Su sayesinde yine vücudun ideal sıcaklığı korunmuş olur.

İçilmesi Gereken İdeal Su Miktarı Ne Kadardır?

Peki yeterli miktarda su ne kadardır diye sorduğunu duyar gibiyiz. İçilmesi gereken su miktarı kişiden kişiye değişebilir. Örnek vermek gerekirse fiziksel aktivitesi yoğun olan bir kişi ise, bu kişinin 3 lt nin üstüne çıkması gerekir. Fakat ter atmayan bir kişi ise 3 lt yeterli olacaktır. Bu nedenle spor yapan kişilerin daha çok su almaları gerekir. Bu vücutlarından atılan suyun yerine konması anlamına gelir. Suya ek olarak maden suyu içilerek kayıp edilen mineraller de yerine konabilir. Burada sodayı değil doğal maden sularını kast ettiğimizin altını çizmekte fayda var.

Anne Adayları Rahat Bir Nefes Alabilirler: Ruh Hallerinde Olumlu Değişimler Yaşanmaya Başlandı!

Bu dönemde anne adayları ruh hallerinde değişimler olduğuna tanıklık edebilirler. Bu hamileliğin her döneminde olduğu gibi bu haftalar içinde de normal bir durumdur. Bu değişimler sanılanın aksine olumsuz değişimler değildir. Aksine ruh halinde olumlu değişimler olur. Çünkü anne adayının vücudu artık alışmaya başlamıştır. Değişen hormon düzeylerine karşı daha iyi uyum sağlamaya başlamış bu da ruh halinde düzelmeler yaşanmasına olanak sağlamıştır.

Anne Adayları Stresten Kendilerini Korumalıdırlar

Bazı anne adayları hala kendilerini stresli hissediyor olabilir. Bu fizyolojik bir durum olmaktan çok genellikle psikolojik bir durumdur. Eğer annenin çevresinde stres verecek olaylar varsa, anne kendini devamlı üzecek işler ile meşgul ediyorsa bu durumda kendisini üzgün hissetmesi ve stres altında olması çok normaldir. Bu durumlardan anne adayının kendisini koruması ilk önce kendisi için daha sonra da bebeği için çok önemlidir. Bu nedenle:

  • Egzersiz yapın. Hafif tempo yürüyüşler stres seviyenizin azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Kitap okumak ve müzik dinlemek gibi rahatlatıcı aktiviteler ile meşgul olun.
  • Sevdiğiniz işleri yapın.

Stres Seviyelerini Azaltmak İçin Yoga Yapın

Nefes egzersizleri yapın. Derin nefes alıp vermenin, stres üzerinde azaltıcı etkisi olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya kondur. Doğal olarak nefes aldırma tekniklerini öğreten ve aynı zamanda egzersiz de yaptıran bir spor dalı olan yoga bu iş için biçilmiş bir kaftandır adeta. Siz de internetten bile pek çok yoga dersine ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.