23. Hafta Hamilelik (23 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

23.haftada gebelik bebek kilosu ve boyu kaçtır; anne karnı ne kadardır, değişiklikler nelerdir? Bu hafta hamilelikte kaçıncı ay eder; cinsellik yaşanır mı, neler yenmelidir? Annenin kilosu kaç olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?

23. Hafta Hamilelik (23 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamilelikte 23. haftaya girilmesi ile birlikte hamile kadınlarda meydana gelen değişimler anne adayları tarafından merak ile takip edilir. Artık hamilelikte can sıkıcı belirtiler neredeyse tamamen kayıp olmuştur. Anne vücudu hafta hafta gebelik döneminin ilerlemesi ile birlikte değişimlere ayak uydurmaya başlamıştır. Üretilen hormonların dengesizliği ve seviyeleri konusunda bir bakıma gardını almıştır. Bu nedenle de anne adayları rahat hamilelik geçirirler.

23. Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?

23 hafta gebelikte artık anne adayı hamileliğinin 6. Ayına resmen girmiş olur. Böylece hamileliğin neredeyse 3 te 2 si tamamlanmıştır. Bu dönem 2. Trimesterın son ayına denk gelmektedir. Bir sonraki hafta ile birlikte anne adayları son trimestera giriş yapacaklardır.

23. Haftalık Bebeğin Kaç Kg Olması İdealdir?

23 haftalık gebelik kilosu en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Anne karnındaki bebek artık neredeyse 455 grama ulaştı. Ve bu haftadan sonra da müthiş bir hızla büyümeye, dolayısı ile de ağırlaşmaya devam ediyor.

23 haftalık bebek kaç gramdır sorusunun cevabı her bebek için farklı olabilir. 455 gr ortalama bir değerdir. Bu değerden daha düşük ya da daha yüksek değerler de olabilir. Değerlerinin çok oynamaması halinde bu durum genellikle riskli bir duruma işaret etmemektedir. Fakat doktor kontrolünden düzenli geçmek ve doktorun ağırlık konusunda onay vermesi çok önemlidir.

23. Haftalık Bebeğin Uzunluğu Kaç Cm Olmalıdır?

Bebeğin uzunluğu ölçülmek istendiği zaman, bebeğin bacakları bükülmüş vaziyette olduğundan genellikle başından poposuna kadar olan uzunluk ölçülür. Bu döneme ideal olarak bebeğin uzunluğu 20 cm olarak ölçülür. Bebek büyük bir hızla uzamaya devam edecektir.

Ultrason Görüntülerinde Bebeğimin Cildi Neden Buruşuk Görülüyor?

Anne karnında görüntüsüne bakıldığında cildi hala buruş buruştur. Buruş buruş olmasının sebebi bebeğin cilt gelişiminin yağ gelişiminden erken olmasıdır. Bebek kilo almaya daha doğrusu yağ gelişimini ilerlettiği zaman, artık deri gergin olan yağ tarafından tutulmuş olur. Bu da derilerinin artık buruşuk görüntüden kurtulmasına neden olur. Birkaç hafta sonra yağ gelişimi de hızla ilerleyecek ve buruşuk deri görünümü ortadan kalkacaktır.

23. Haftalık Bebeklerin Tüy Renkleri Gittikçe Koyulaşıyor

23 haftalık gebelik döneminde ultrason görüntülerine bakıldığı zaman bebekteki tüylerin koyulaştığı görülebilir. Özellikle saçlar renginin koyulaşması ile birlikte daha da belirgin bir hal almıştır. Zaten var olan kaşlar ve kirpikler artık eskisinden daha belirgin vaziyettedir. Bu nedenle bebek daha çok insan görünümünü alır. Bu gelişmeler ile birlikte bebek hızla doğumda sahip olacağı yüz şekline sahip olmaktadır.

23. Haftalık Bebekler Kendi Başlarına Nefes Alıp Verirler Mi?

Hamileliğin 23. Döneminde bebeğiniz henüz hala nefes alamıyor. Daha doğrusu kendi başına nefes alamıyor. Sizin aldığınız oksijeni plasenta yardımı ile kullanıyor. Bebeğinizin bu dönemde ciğerleri var fakat buradaki damarlar henüz nefes alabilmek için yeterince gelişmedi. Solunum yapmaya hazırlanmak adına her hafta bu damarlarda gelişme meydana geliyor. Henüz bu aşamada bu damarlarda ya da ciğerin kendisinde hava bulunmuyor.

23. Haftalık Bebeğin Hareketlerini Hissetmek Mümkün Müdür?

23 haftalık bebek hareketleri nasıl olur sorusunun cevabı anne adaylarının cevabını merakla beklediği sorular arasında yer almaktadır. Bu döneme kadar anne adayları çoktan bebeklerinin hareketlerini hissetmiş olabilirler. Bazı anne adayları hareketlenme hissetmemiş olabilir. Bu durum genellikle sakıncalı değildir. Fakat artık 23 haftaya girilmesi ile birlikte hareketlerin hissedilmesi gerekmektedir. Bu haftadan itibaren ileriki haftalarda da bebeğin sık sık tekme attığını, anne karnında takla attığını hissedebilirsiniz.

23. Haftalık Gebe Anneler Bebek Hareketlerini Günlük Olarak Takip Etmeli Midir?

Hissedilen hareketler genellikle kısa süreli hareketlerdir. Buna ek olarak bir gün hareketlenme hissedip ileriki dönemlerde hareketlenme hissedemeyebilirsiniz. Bu son derece normal bir durumdur. Şu an anne karnında yeterli yerleri bulunduğu için rahat rahat hareket etme imkanları vardır. Fakat şimdilik en azından 23 hafta içerisinde günlük hareket takibini yapmaya gerek yok. İleriki haftalarda günlük takip yapmaya başlayabilirsiniz.

23. Haftalık Gebe Annelerde Karın Büyüklüğü İdeal Olarak Kaç Cm Olmalıdır?

23 haftalık gebelikte anne karnının büyüklüğü yaklaşık olarak göbek üzerindeki değer ile 3.75 cm olarak ölçülüyor. Bu dönemde de rahimde ciddi oranlarda büyüme söz konusudur. Karna bakıldığı zaman karnın tamamen yuvarlak olduğu görülür. Bu ölçü verilirken ortalama bir değer verilmiştir. Bu nedenle anne adayları neden benim karnımın değeri 3.75 değil diye düşünmemelilerdir. Her annede bebek gelişiminin farklı olması ile birlikte karın büyüklüğünün de farklı olması son derece normaldir. Yalnız doktor kontrollerine düzenli olarak gitmek kesinlikle aksatılmamalıdır.

İdeal Kilo Alımı Ve Beslenme İçin Bir Beslenme Uzmanından Destek Alınabilir

23 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hamilelik döneminde alınan kiloların miktarı çok önemlidir. Hem bebek sağlığı için hem de annenin kendi sağlığı için ideal kilo alımının sağlanması gerekir. Bu da en iyi ideal kilo alımı ile bilinçlenmek ile olur. Bu dönemde bilinçlenmek adına anne adayları uzman kişilerden destek alabilirler. Bu da en iyi bir beslenme uzmanının yardımını almak ile olur.

23. Haftalık Gebe Olan Bir Anne Adayının Bu Döneme Kadar Kaç Kg Alması Normal Kabul Edilir?

Bu döneme girildiğinde anne adaylarının 5.5 kg kadar almaları normal kabul edilmektedir. Bununla birlikte 7 kiloya kadar kilo alınabilir. Bu değerlerin normal kiloda olan anne adayları için hesaplandığını unutmamak gerekir. Zaten fazla kilosu olan anne adayları hamilelik döneminin 23. Haftasına geldiği zaman var olan kilolarına 7 kg eklememelidir. Bu durumda genellikle hamile kadınlara bir beslenme uzmanından destek almaları önerilmektedir. Bu profesyonel yardım ile birlikte hamilelik döneminde ideal kiloya ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Hamilelikte Şeker Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamile kadınlar da diyabet hastası olabiliyorlar. Fakat bazen anne adayları şeker hastası olmamalarına rağmen idrarlarında şeker bulunabiliyor. Bu sık rastlanan bir durumdur. Bir çok doktor şeker testi yapılmasını talep etmektedir. Bu testlerin yapılması için ise 2. Trimestarın sonuna gelinmesi gerekmektedir. Yani 23 hafta gebelik dönemi şeker testinin yapılması için en makbul zamanlardan bir tanesidir. Fakat bu test illa bu hafta içerisinde yapılmak zorundadır diye bir kural yoktur. 2. Trimestar geçtikten sonra doktor herhangi bir dönemde bu testin yapılmasını talep edebilir.

Hamilelikte Açlık Kan Testi Yaptırmak

Diyabetin teşhisinin yapılması adına kan testleri ve glikoz tolerans testleri yapılabilir. Eğer doktorunuz size açlık kan testi yapmak isterse, test yapılmadan bir önceki akşam yemek yenilmesi gerekir. Teste girerken anne adaylarının sabahtan hiçbir şey yemeden gitmeleri gerekir. Sağlıklı bir anne adayında kanda bulunan şeker miktarı normal düzeylerde olmalıdır. Kimi zaman anne adaylarının kanında normalden fazla şeker çıkabilir. Bu durumda fazladan inceleme yapmakta fayda vardır.

23. Hafta Hamilelikte Glikoz Tolerans Testi Yaptırmak

Bazı doktorlar açlık kan testi ile beraber glikoz tolerans testi de yaptırmak isteyebilir. Ya da yalnızca glikoz tolerans testi yapmak da isteyebilir. Bu test için ise yine bir önceki yenen akşam yemeğinden sonra aç kalmak lazımdır. Daha sonra sabah hastaneye gelindiği zaman anne adaylarından içinde şeker miktarının önceden ölçülmüş olan bir sıvıyı içmeleri istenmektedir. Bu sıvının tadı genellikle bir şişe gazozun tadına benzetilmektedir. İçilmesi istenen sıvı içildikten sonra anneden belli aralıklar ile kan alınır. Alınan bu kan ile anne adayının vücudunun az önce almış olduğu şekere nasıl tepki verdiği anlaşılmak istenir.

23. Haftalık Gebe Olan Anneler İç Çamaşırında Lekelenme Problemleri İle Karşılaşabilirler

23 haftalık hamilelik döneminin içerisinde olan anne adayları kimi zaman çamaşırlarında bazı lekeler görebilirler. Bu lekeler çoğu zaman pembe ya da kırmızıya yakın renkte olan lekelerdir. Bu lekeler her zaman anne adaylarını rahatsız etmektedir. Fakat anne adaylarının genellikle endişelenmeleri gereken bir durum yoktur. Fakat bu durum hakkında doktor muhakkak bilgilendirilmelidir. Çok düşük bir ihtimal de olsa kimi zaman lekelenmeler ciddi bir probleme işaret edebilir.

Lekenme İle Kendini Gösteren Ciddi Problemlere Dikkat!

Bazen lekelenmelere kötü koku, ağrı ve vajinada kaşıntı gibi diğer belirtiler eşlik edebilir. Eğer bu tarz belirtiler lekelenmeler ile birlikte görülüyor ise bu durum çoğu zaman bazı problemlerin bir işareti olarak görülür. Bu problemlerden bir tanesi plasentanın anne karnında erken ayrılmasıdır. Ya da plasenta previa gibi sorunların bir göstergesi olabilir. Bu sorunlar ile karşılaşan anne adayları genellikle kanama belirtileri ile de karşı karşıya gelirler. Ultrason muayenesi ile bu durum açıklığa kavuşturulabilir.

23. Hafta Gebeliğinde Anne Adayları Burun Kanaması Ve Burun Tıkanması Problemi İle Karşılaşabilirler

  1. hafta hamilelik şikayetlerinden en sık karşılaşılanı burun kanamalarıdır. Anne adayının kanında yüksek miktarda östrojen ve progesteron hormonları dolaşıyordur. Bu nedenle de annede kan dolaşımı hızlanır. Hızlanma ile birlikte burunda bulunan mukoz dokuların şiştiği gözlemlenir. Bununla birlikte doku da yumuşamalar da olabilir. Enfeksiyon kapmamak için vücut tarafından daha fazla mukoz üretilir. Bu durum anne adaylarının burunlarının tıkanması anlamına gelir.

Ortamı Nemlendirilerek Burun Tıkanıklığı Probleminin Önüne Geçmek Mümkün

Bu durumla karşılaşan anne adaylarının alabilecekleri basit bazı önlemler bulunur. Bu önlemlerin uygulanması anne adaylarının ilaç kullanmamasına yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse, burun tıkanması yaşayan anne adayları bulundukları ortamın kuru olmamasına özen göstermelidir. Bu alınacak en basit ve en önemli önlemlerden bir tanesidir. Ortamın nemlendirilmesi için özel olarak satılan cihazlardan faydalanılabilir. Ya da kalorifer var ise kaloriferin yanına suluk asılması da ortamın güzelce nemlenmesine yardımcı olacaktır.

Burununuz Kanıyorsa Bu Önerilere Kulak Vermenizde Fayda Var

Hangi pozisyonda uyuduğunuz, hangi pozisyonda oturduğunuz burun problemleriniz ile yakından ilgilidir. Burnunuz kanadığı zaman öne doğru eğilmiş bir pozisyonda durmamanız gerekmektedir. Bu kanamayı daha kötü bir hale sokabilir. Burun kanıyor ise tamamen yatmak da doğru değildir. Burnunuz kanadığı zaman baş parmağınız ve işaret parmağınız yardımı ile burun deliklerinin üzerinden tutulmalı ve beş dk bu şekilde durulmalıdır.

Burun Kanaması İçin Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Eğer kanamanız hala devam ediyorsa bu durumda burnunuzu sıkmaya devam etmelisiniz. Eğer bu işlemi 3 kere yaptığınız zaman hala kanama kontrol altına alınmadıysa doktora görünmekte fayda vardır. Bu durum genellikle artan hormonlardan kaynaklanır ve endişe gerektiren bir durum değildir. Fakat her zaman için konu hakkında doktor gözetimi olması bebek ve anne sağlığı için faydalı olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.