24. Hafta Hamilelik (24 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

24.haftada gebelikte annenin kilo alımı (kaç kilo) nasıl olmalıdır; bebeğin boy ve kilo değerleri kaçtır, ultrason görüntüsü nasıldır? Bu hafta kaçıncı ay hamilelik olur, karın ve kasık ağrısı olur mu; bebeğin hareketleri ve pozisyonu nasıldır?

24. Hafta Hamilelik (24 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

24. hafta gebelik dönemine gelinmesi ile birlikte yaşanan gelişmeler anne adaylarının en çok merak ettikleri ve araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Hamilelik artık anne adayları için daha rahat geçmektedir. Hafta hafta gebelik ilerlemektedir ve anne vücudu artık kendisini yaşanan gelişmelere karşı uyum sağlar bir hale getirmiştir. Bu nedenle anne adaylarının artık mide bulantısı, ağızda metalik tat, baş dönmesi gibi erken hamilelik dönemi belirtileri de kayıp olmuştur. Zaten bu belirtilere erken hamilelik dönemi belirtisi denmesinin sebebi de budur; ileriki haftalarda bu belirtiler kayıp olur.

24. Haftalık Bebek Kaç Aylık Olur?

24 haftalık gebelik kaç aylık oluyor sorusunu cevaplamak ile başlayalım. Bu döneme girilmesi ile birlikte bebek 6 aylık olmuş oluyor. Artık anne adayı ve bebe 2. Trimesterın sonuna gelmiş bulunuyorlar. Bu dönemde 24 haftalık gebelik anne karnından bebeğin yaptıkları hareketler daha net bir şekilde hissedilir. Bebeğin kolları ve bacakları anne karnına daha sert vurmaya başlar. Kimi zaman bebek anne karnında takla bile atabilir.

24. Haftalık Bebeğin İdeal Vücut Ağırlığı Kaç Gr Olmalıdır?

24 haftalık bebeğin kilosu yaklaşık olarak 540 gr olarak ölçülür. En fazla görülmesi gereken ağırlık miktarı 675 gr’dır. Bu ağırlığın üzerinde olan değerler bebek ve anne için sakıncalı olan durumlara işaret edebilir. Bu nedenle de 24 haftalık bebek kaç gram olur sorusunun cevaplandırılması için düzenli olarak ölçüm yaptırmakta fayda vardır. Sakıncalı durum denmesinden dolayı hemen endişe etmenize gerek yok.

Çoğu zaman anne karnındaki bebeğin gelişimi herkes için aynı olmaz. Bu nedenle de ağırlıklar farklı şekilde ölçülebilir. Doktorunuzun durumdan haberi varsa, sakıncalı bir durum yoktur.

24. Haftalık Bebeğin Uzunluğu Kaç Cm Olmalıdır?

24 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu ile yapılan ölçümler sayesinde bebeğin uzunluğunun ölçülmesi mümkündür. Bu dönemde bacaklar kırılmış vaziyette olduğundan ( tıpkı diğer dönemlerde olduğu gibi ) bebeğin uzunluğu ölçülürken ölçüm bebeğin kafa hizasından poposuna kadar yapılır. Bu ölçümler bize 24 haftalık bebeğin ideal uzunluğunun 21 cm civarında olması gerektiğini gösteriyor.

24. Haftalık Bebeğin Saç Rengini Öğrenmek Mümkün Müdür?

24 haftalık bebeklerde henüz saç renginin ne olduğunu öğrenmek mümkün değil. Fakat 24 haftalık gebelik görüntüsüne bakıldığı zaman bebeğin tüylerinin bir hayli koyulaştığı gözlemlenir. Bu aşamada henüz bebekte tüylere rengini veren renk pigmentleri oluşmamış olduğundan bebek sarışın mı esmer mi ya da kızıl mı anlayamıyoruz. Şu hafta içerisinde tüyler bembeyazdır.

24. Haftalık Bebekler Anne Karnında Adeta Dans Etmeye Başlıyorlar!

Bu dönemde bebekte iç kulağı oluşumu tamamlanmış olur. İç kulağın görevlerinden bir tanesi denge olduğundan, artık bebek annenin karnında hangi pozisyonda durduğunun farkında olarak durmuş olur. Bu durum bebeğin hareketlerinde artışa neden olabilir. Bebek eğlenmek amaçlı daha fazla hareket etmek ister. Denge algısının da gelmesi ile birlikte bu hareket isteklerinde artış görünür. Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte bebekteki hareketlenmelerin artmasının bir sebebi de budur. Bu sebeplerden bir diğeri de, bebeğin beyin nöronlarının hareket ile uyumlu olacak şekilde bağlanmasıdır.

24. Haftalık Gebe Anneler Erken Doğum İle Karşı Karşıya Kalabiliyorlar

24 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerden en önemli olanı hiç şüphesiz artık bu hafta ile birlikte erken doğum haberi alıp almayacaklarıdır. Yapılan araştırmalara göre bu dönemde alınan erken doğum haberlerinin alınma ihtimali yüzde 50 den biraz fazla. Ve zamanın ilerlemesi ile birlikte bu olasılıkta bir artış meydana geliyor. Bazı durumlarda anne adaylarında komplikasyon riski artar. Özellikle anne adayının ilk hamileliği ise bu problemlerin yaşanma olasılığı daha fazladır.

Bebeğimin Hareketlerini Her Gün Hissedememem Normal Midir?

24 haftalık bebeklerde kimi günler hareket net bir şekilde hissedilirken bazen de hareketlerde yavaşlık ya da hiç hissetmeme durumları söz konusu olabilmektedir. Bazen anne adayları durumdan endişe etmektedirler. Fakat genellikle endişe edilmesi gereken bir durum yoktur. İnsanlar nasıl ki bazı günler daha hareketli oluyorlar ve bazı günler kendilerini daha saki n hissediyorlar, bebek de tıpkı böyledir. Kimi günler hareket etmek istememsi tamamen normal bir durumdur.

24. Haftalık Olmuş Bebeğiniz Annesi İle Uyumlu Hareket Ediyor

Anne adayları eğer o gün hareketli bir gün geçirmiş iseler, bu durumda bebeğin hareketlerinde de artış olur. Çünkü bebekler kendi başlarına hareket ettikleri kadar, anne adayının hareketleri ile de uyumlu bir şekilde hareket ederler. Anne adayı sakin bir gün geçirdiği zaman bebeğin hareketleri de sakin olacak bu nedenle de bebeğin hareketlerini sakin günlerde hissetmemek normal kabul edilmektedir.

Hangi Durumlarda Bebeğin Hareketinde Artış Meydana Gelir?

Bazı durumlarda bebeğin hareketlerinin hissedilmesi daha belirgin olur. Hareketli bir gün geçirmenin bebeğin hareketlerindeki artışa neden olduğunu söyledik. Bunun dışında anne adayları yemek yedikten sonra da bebeklerinin daha hızlı hareket ettiklerini fark edebilirler. Bu durumun ana nedeni de kan şekerinin yenen yemek ile birlikte yükselmesi ile, bebeğin yükselen kan şekerine tepki vermesidir.

Anne Adayının Duygu Durumu Bebeğin Hareketleri Üzerinde Belirleyici Etkiye Sahip

Buna ek olarak anne adayının duygu durumu da bebeğin hareketleri üzerinde önemli ve belirleyici etkilere sahiptir. Örnek vermek gerekirse eğer anne gün içinde kendini gergin hissediyorsa o gün bebeğin hareketlerinde artış olabilir. Anne adayı kendini çok heyecanlı hissettiği zamanlarda da bebeğin hareketlerinde artış meydana gelir.

24. Haftalık Gebe Olan Anne Adayları Bebek Hareketlerini Günlük Takip Etmeliler Mi?

Kısacası bebeğin hareketlerinin düzensiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu haftalar genellikle bebeğin hareketlerindeki en sert dönemleridir. Bu dönemlerde genellikle anne adayları henüz günlük takip yapmaya başlamamışlardır. Fakat bu dönemden sonra takip yapmak pek çok doktor tarafından önerilmektedir.

Kimi Annelerin Canları Bu Dönemde Bebeklerinin Tekmelerinden Dolayı Yanabilir

Bazı anne adayları 24. Haftaya geldikleri zaman bebeklerinin hareketlerinin canlarını acıttığını söylemişlerdir. Bu durumla çok sık rastlanmasa da olması muhtemel durumlardan bir tanesidir. Bebeklerin tekmelemeleri 24. Haftada daha sert olur, kaburga kemiklerinde basınç bile hissedilebilir. Bu durumun sebebi bebeği artık güçlenmiş olmasıdır. Bebeğin güçlenmesi ile birlikte ilk haftalarda görülen kelebek kanadı hareketleri yerini kick boks tekmelerine bırakabilir.

24. Haftalık Gebe Annelerinin Rahim Ölçüleri Kaç Cm Olmalıdır?

Anne rahmi büyümeye devam ediyor. İdeal anne rahmi ölçüldüğü zaman bu değerin 3 ile 5 cm arasında değiştiğini görüyoruz. Rahim ölçüsünü belirleyen etkenlerden en önemli olanı anne adayının aldığı kilo miktarıdır. Fazla kilo alan anne adaylarının rahimleri daha fazla büyüyecektir. Benzer mantıkla daha az kilo alan annelerin rahimleri de daha küçük olacaktır. Burada önemli olan nokta doktorun kilo konusunda size olumlu geri bildirim vermesidir.

24. Haftalık Gebe Olan Annelerin Almaları Gereken İdeal Kilo Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Annelerin en merak ettikleri konu genelde kilo oluyor. Bu dönemde de doğal olarak belli bir miktar kilo alımı yaşanıyor. Alınması gereken kalori miktarı bebeğin de büyümesi ile birlikte artmış oluyor. Bu ağırlık aynı zamanda büyük bir hızla büyüyen bebeğin kendi ağırlığını da içeriyor. Bu döneme kadar 6 buçuk ile 7 kilo kadar alınması normal kabul ediliyor. Fakat bu değerin kilosu normal olan bir anne adayı için hesaplandığı unutulmamalıdır.

24. Haftadır Gebe Olan Anneler Burun Kanamalarından Şikayetçi Oluyorlar

Bu dönemde genellikle anne adayları pek fazla şikayet etmezler. Fakat burun kanamaları ve tıkanmaları görülebilir. Bu durum anne adayının hormonlarında yaşanan değişimlerden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda dolaşım sistemi de daha hızlı olduğundan kanamalar olabilir. Bu durumlar tamamen normaldir. Fakat anormal derecede ve şiddette kanamalar varsa ve bu kanamalara da ağrılar eşlik ediyor ise durum ciddi olabilir. Bir doktora görünmekte fayda olacaktır.

Enfeksiyonel Vajinal Akıntılar Ve Sağlıklı Akıntılar Birbirinden Ayrılmalıdır

Bu dönemde hala koku olmayan vajinal akıntılar salgılanıyor olabilir. Bu akıntının rengi açık beyaz ya da şeffaf olmalıdır. Kimi anne adayları bu akıntılarının renklerinin yeşile çaldığını da söylemişlerdir. Bu durum genellikle bir enfeksiyon olduğunun belirtisidir. Enfeksiyon olan akıntı problemlerinde akıntı ile birlikte kötü koku, kaşıntılar ve vajina bölgesinde kızarıklıklar da gözlemlenir. İç çamaşırınıza masum şeffaf lekeler varsa endişe etmeyin. Fakat diğer belirtiler de varsa en kısa zamanda bir doktora görünmeniz gerekiyor.

24. Haftalık Gebelik İle Birlikte Ağız Sütü Geliyor!

Bu dönemde yaşanan en heyecan verici belirtilerden bir tanesi de anne adaylarının artık sütlerinin hazır olmasıdır. Göğüslerin içerisinde haftalardır hazırlık yapan süt bezleri, şimdi süt vermeye hazır hale geldi. Biraz erken dediğini duyar gibiyiz. Fakat bu dönemde pek çok annenin göğüslerinden sulu ve sarı renge yakın damlacıklar gelir. Bu süte halk arasında genellikle ağız sütü denmektedir. İçerisinde antioksidanlar ve sağlığa çok faydalı olan besinler bulunur. Bebeğiniz doğduktan sonra işte bu sağlığa son derece faydalı olduğu bilinen süt ile beslenmelidir. Bu bebek sağlığı için son derece önemlidir.

24. Haftalık Gebe Olan Anne Adaylarında Neden Sık İdrara Çıkma Problemi Yaşanıyor?

  1. haftaya gelinmesi ile birlikte plasenta da rahim de büyür. Dolayısı ile de amniyotik sıvıların miktarı da büyüme ile birlikte artmış olur. Anne rahmi hamileliğin ilk dönemlerinde idrar torbasının arkasında bir konumda bulunurken, hamilelik ilerlediği zaman konumunu değiştirir. İdrar torbasının üzerinde hafif çapraz bir şekilde bir yerde konumlanır. Rahim hamilelik için doğal olarak her hafta büyür. Büyüme de idrar torbasına baskı yapılması anlamına gelmektedir. Bu da idrara çıkma isteğinin artması anlamına gelir.

24. Haftalık Gebe Anneler Sıklıkla İdrar Yolu Enfeksiyonu Probleminden Yakınıyorlar

Bu dönemde idrar akışı da diğer haftalara göre daha yavaş olmaktadır. Bu durum idrar enfeksiyonuna yakalanma riskinin birkaç kat daha artması anlamına gelmektedir. İdrarın neden yavaş aktığını merak ediyorsan hemen açıklayalım. İdrar yavaşlar çünkü idrarı rahim ve böbreklerden doğru sağlıklı bir şekilde taşınması ile görevli olan sidik boruları hamilelik ile birlikte gevşer. Yalnızca sidik borusu değil, sindirim sistemindeki yemek borusunun da gevşemesi ile birlikte boğazda da enfeksiyon problemleri ile karşılaşma ihtimali artıyor. Gevşeme ise enfeksiyon kapılması için uygun ortamı oluşturmuş olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Kapılmanın Belirtileri Nelerdir?

Eğer idrar yaptığınız zaman idrarda ağrı, idrar yapmada zorlanma gibi şikayetler görülüyorsa bu durum idrar enfeksiyonuna kapılmış olabileceğinizin bir göstergesidir. Bazı anne adayları idrarları ile birlikte kan gördüklerini de belirtmişlerdir. Böyle bir durumda derhal uzman bir doktora görünmek gerekir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.