25. Hafta Hamilelik (25 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

25.haftada gebelikte bebek kilosu (gram) ve boyu kaçtır; anne kaç kilo olmalıdır? Bebeğin ultrason görüntüsü, hareketleri, gelişimi nasıldır? Bu dönemde nasıl beslenilmeli, nelere dikkat edilmelidir; annedeki değişiklikler nelerdir?

25. Hafta Hamilelik (25 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

25. hafta gebelik döneminde meydana gelen değişimler anne adaylarının en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminin büyük bir kısmı artık geride kalmıştır. Hafta hafta gebelik ilerlemeye devam ederken anne adaylarının sıkıntılarında önemli ölçülerde azalmalar görülmüş ve hatta kimi annelerde şikayetler tamamen yok olmuştur.

25. Haftalık Bebek Kaç Aylık Olur?

Bu dönemde 25 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Artık anne adayı 6. Ayın içerisine girmiştir. Cenin ise haftaları anneden tam 2 hafta geriden takip eder. Yani anne adayı hamileliğin 25. Haftasının içindeyken cenin ise henüz 23 haftalık olmuştur. Bu durum genellikle kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Hangi haftada iseniz o haftadan 2 hafta düşerek ceninin kaçıncı haftasında olduğunun takibini yapabilirsiniz.

Neden Cenin 2 Hafta Geriden Takip Eder?

Neden annenin olduğu haftadan 2 hafta düştüğünüzü merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni ceninin iki hafta sonra anne karnında oluşmaya başlamasıdır. Sperm yumurtayı döllediği andan itibaren anne adayı artık hamile kalmıştır. Fakat spermin döllenmesi ile birlikte bebekte oluşum henüz başlamaz.

25. Haftalık Bebeğin İdeal Kilosu Kaç Gramdır?

25 haftalık gebelik bebek kilosu hızla artmaya devam eder. Bu dönemde bebeğin ideal kilosu olarak 700 gr ile 750 gr arasında bir değer verilir. Bu değerler kimi anne adaylarında daha yüksek ya da daha alçak ölçülebilir. Genellikle bu durumda endişe edilmesine gerek yoktur. Fakat hatırlatalım bu dönemde mutlaka doktor kontrolü yaptırmak gerekir. Hamile kadınların kilolarına göre bebeklerde yarım gr kadar ağırlık fazlalığı ya da eksikliği olabilmektedir. Hesaplamalar buna göre yapılmalıdır.

25. Haftalık Bebeğin Uzunluğu Kaç Cm Olmalıdır?

25 haftalık bebeğin ayakları hala anne karnında bükülü bir şekilde duruyor. Bebeklerin uzunluk ölçümleri yapılırken zaten bebeklerin bacak uzunlukları hesaba katılmıyor. Ölçüm yapılırken baş kısmından popo kısmına kadar olan kısım kabul ediliyor. 25 haftalık bir bebekte olması gereken ölçü 22 cm olarak hesaplanmış. Bu değerde de birkaç cm farklılıklar olması normal kabul edilmektedir.

25. Haftaya Gelen Bebekler İlk Nefes Alıp Verme Alıştırmalarını Yapmaya Başlarlar

  1. haftaya gelinmesi ile birlikte bebekte yaşanan en heyecan verici gelişmelerden bir tanesi şüphesiz bebeğin ilk nefesini almaya başlamasıdır. Bunun için bebek hazırlıklarını yapmaya başlar. Bebeğin burun delikleri şimdiye kadar kapalıydı. Bu haftalardan sonra ise bu delikler açılmaya başlayacak. Açılan burun delikleri ile birlikte de nefes alıp verme alıştırmalarını yapmaya başladı bile.

25. Haftalık Bebeklerin Ciğerleri İlk Nefesleri İçin Alıştırma Yapıyor

Bebeğin ciğerleri de ilk nefes için hazırlıklara başlamış durumda. Ciğerlerin içerisindeki damarlar bu dönemde gelişmeye başladı bile. Buna ek olarak hava kesecikleri oluştu. Bütün bunlar onun nefes almasına olanak sağlayacak olan gelişmeler.

25. Haftalık Bebekler En Hareketli Dönemlerini Yaşıyorlar

25 haftalık bebek hareketleri hamilelik döneminin diğer tüm dönemleri ile kıyaslanma yapıldığında en üst düzeye çıkar. Bu dönemlerde bebek oldukça aktiftir. Anne adayı da eğer o gün hareketli bir gün geçirmiş ise, bebekte gözlemlenen hareketlenmelerde artış yaşanmaktadır. Bu dönemde bebek anne karnında dans edebilir, yumruk atabilir hatta sert tekmeler bile atabilirler.

Bebeğimin Hareketlerini Her Gün Hissetmemem Normal Midir?

Kimi zaman çok hareketli olduğu hissedilen bebek kimi günler tam tersi çok sakin olabilir. Bu durumda çoğu anne adayı endişelenir. Fakat endişe edilecek bir durum çoğu zaman yoktur. İnsanlar bile kimi günler çok hareketli ve bazı günler çok sakin olabilmektedir. Benzer mantıkla anne karnındaki bebekler de bu şekilde olabilirler. Bu nedenle bir gün hareketli olan bebeğimden bu gün neden hareket hissi alamadım diye merak etmek gerekli değildir. Özellikle anne adaylarının duygu durumlarındaki değişimler bile bebeğin hareketlenmesine sebep olabilmektedir. Sakin olan annenin karnındaki bebek de sakin ve hareketsiz olacaktır.

Ne Zaman Bebeğimin Hareketlerini Günlük Olarak Takip Etmeye Başlamam Gerekir?

Genellikle düzensiz olan bebek hareketlerinin bir zaman sonra düzene girmesi beklenmektedir. Merak etmeyin bu 25. Hafta değildir. Fakat yinede yavaş yavaş bebeğinizin günlük hareketlerini aklınıza tutmaya çalışmanızda fayda vardır. Bu sizin ileriki haftalarda kendinizi daha hazır hissetmenize fayda sağlayacaktır. 28. Haftadan itibaren düzenli bir şekilde takip yapılması zorunlu bir hal alacaktır.

25. Haftalık Gebe Olan Bir Anne Adayının İdeal Olarak Alması Gereken Kilo Miktarı Ne Kadardır?

25 haftalık gebelik annenin kilosu en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Alınması gereken ideal kilo miktarı anne adaylarının mevcut kilosu ile yakından ilgilidir. Zaten kilolu olan anne adaylarının fazla kilo alması önerilmez. Zayıf anneler de günlük olarak gerekli olan kalori miktarını tamamlamalılardır. Bu dönemde genellikle ay sonuna kadar 2 kg alınması önerilmektedir. Sizin için özel olarak hesaplanmış olan kilo miktarını öğrenmek için bir beslenme uzmanından yardım almak faydalı olacaktır.

25. Haftalık Gebe Annelerin Kilo Alırken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bu kiloyu alırken birden almamak önemlidir. Alınması gereken toplam kilo miktarı ayın içerisine yayılarak alınmalıdır. Bu sayede çatlak gibi problemler ile karşılaşılma riski ortadan kalkar ve anne adayları daha rahat bir hamilelik geçirmiş olurlar. Aynı zamanda kilo almak için zararlı gıdalara yönelmek gibi bir hataya düşülmemesi gerekir. Kaloriden zengin olan faydalı gıdalar ile ideal kilo alımı sağlanmalıdır. Kilo almak için kilo aldırıcı olduğu öne sürülen takviyeler kullanılmamalıdır.

25. Haftalık Gebe Olan Anne Adaylarının Rahim Ölçüsü Kaç Cm Olmalıdır?

25 haftalık gebelik annedeki değişiklikler kafaları kurcalayan konuların başında gelmektedir. Bu dönemde rahmin belirgin bir şekilde büyümüştür.  Pubik simfiz adı verilen kemiğin uzantısı artık tahmin tepe noktasına kadar gelmiştir. Ölçüldüğü zaman rahim yaklaşık olarak 25 cm çıkar. Bu da neredeyse bir futbol topu büyüklüğü kadardır.

25. Haftalık Gebeyim, Erken Doğum Yapmalı Mıyım?

25 haftalık gebelikte en şaşırtıcı bilgilerden bir tanesi de bebeğin bu dönemde doğması halinde yaşamak için yeterli fonksiyonlara sahip olmasıdır. Yani bebeğiniz şimdi doğsa hayatta kalabilir. Bu dönemde genellikle bebeğin doğması arzu edilen bir durum değildir. Fakat tıptaki gelişmeler ile birlikte erken doğan bebeğe bakım yapma şansı vardır. Bu seçim tamamen size aittir.

Erken Doğumdan Sonra Neler Olur?

Bebek eğer bu haftalarda istemli ya da istemsiz olarak doğarsa, yaklaşık 1 kg olarak doğacaktır. Doğduğu zaman da birkaç ayını hastanede geçirmesi gerekir. Bu dönemde bebek için riskli bazı durumlar vardır. Örneğin enfeksiyon kapması kolaydır. Hastanede tedavi ile birlikte bu riskli durumların gerçekleşme olasılığı da azalmış olur.

25. Hafta Hamilelikte Görülen Kaşıntı Problemleri

Anneler genellikle 25. Haftalarında pek fazla şikayet edecekleri durumlar ile karşılaşmazlar. Fakat kaşıntı problemi bu dönemde çoğu annede görülmektedir. Cilde herhangi bir darbe alınmamasına rağmen cilt anlamsız bir şekilde kaşınabilir. Rahimin büyümesi ile birlikte anne adayının derileri gerilir. Bu da kaşıntı şikayetlerine sebep olabilir. Bu durum rahmin genişlemesinin doğal bir sonucu olduğundan endişe gerektiren bir durum değildir.

Kaşıntı Problemlerine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Bu dönemde evde yapılabilecek bazı tarifler ve uygulanabilecek basit çözüm önerileri anne adaylarının kaşıntı probleminden kurtulmalarında yardımcı olur. Bu dönemde kaşıntının giderilmesi için ilaç kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. İlacın içerisindeki etken maddeler anneden bebeğe geçebilir. Bu durum da bebeğe zarar verir.

Bunun yerine, kaşınan cildinizi kaşımayın. Kaşınan cildinizi soğuk su ile yıkayın. Dilerseniz soğuk buz kompresi de yapabilirsiniz. Kaşınan bölgeye aloe vera sürmek de en bilinen bitkisel yöntemlerden bir tanesidir.

Anne Adaylarında Artan Stres Hastalık Şiddetlerini Artırıyor

Anne adayları özellikle bu dönemde stresten uzak durmalıdır. Yapılan araştırmalar stresin anne sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Kaşıntı gibi problemler de annenin stresi artarsa artabilir. Bununla beraber diğer problemlerde de stresin artması ile beraber artar.

Stresten Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Anne adayları bu dönemde stresten uzak kalmak için çeşitli yöntemlerden faydalanabilirler. Sevdiğiniz işlere zaman ayırmanız daha az stresli hissetmenize yardımcı olur. Bol bol müzik dinleyin. Hobilerinize vakit ayırın. Kitap okuyun. Kendinizi olumsuz insanlara ve de olumsuz insanlara maruz bırakmayın. Üzücü olaylardan en azından hamilelik döneminiz boyunca uzak durmaya özen gösterin. Derin nefes alıp verin ve meditasyon yoga gibi insan stresini azaltmaya yarayan aktivitelerden faydalanın.

25. Haftalık Gebe Anneler Spor Yapmalı Mıdır?

Stresten korunmak için alınabilecek en güzel önlemlerden bir tanesi şüphesiz ki spor yapmaktır. Pek çok hamile kadın spor yapmak konusunda kafa karışıklığı yaşar. Aynı zamanda halk arasında hamile kadınların spor yapmasının düşüğe yol açtığı gibi gerçekçi olmayan bir inanış yaygınlaşmıştır. Sorunun cevabına gelirsek, 25 haftalık gebe anneler spor yapmalıdır. Fakat spora başlamadan önce uzman bir doktorun bilgilendirilmesi şarttır.

25. Haftalık Gebe Annelerin Takviye Alması Gerekir Mi?

Kimi anne adaylarının hamilelik dönemlerinde vitamin ve mineral desteği yapmaları önerilmektedir. Bu durum annenin mevcut olan vitamin ve mineral değerleri ile yakından ilgili bir durumdur. Zaten yeterli vitamine sahip olan anne adaylarının fazladan takviye yapmalarına gerek yoktur. Fakat bazı durumlarda takviye yapılması bir zorunluluktur. Buna karar vermesi gereken kişi doktorunuz olmalıdır. Kendi başınıza takviye almaya başlamanız kesinlikle önerilmemektedir. Bu durum sakıncalı bazı sonuçlara neden olabilir.

Hangi Kadınların Ek Olarak Takviye Almaları Gerekmektedir?

Bazı durumlarda anne adaylarının ek takviye almaları zorunludur. Bu kişilerin kimler olduğu aşağıdaki gibidir:

  • Eğer yaşınız çok erken iken hamilelik geçiriyorsanız,
  • Kilonuz olması gereken değerin çok altında ya da çok üstünde ise,
  • Anne adayları sigara ya da alkol kullanıyor ise,
  • Kansızlık gibi hastalıklara sahip ise,
  • Bazı gıdalara alerjileri olması sebebi ile tüketemeyen biri iseniz büyük ihtimal ile takviye kullanmaya ihtiyaç duyacaksınız çünkü risk altındasınız.

Vitamin Ve Mineral Takviyelerini Kullanmaya Başlamadan Önce…

İlaç kullanmaya başlamadan önce mutlaka değerlerinizin önceden ölçülmüş olması gerekmektedir. Doktorunuza sormadan eczanede satılan hiçbir takviyeyi kullanmamanız gerekmektedir. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için zararlı olabilir.

Hamilelik Döneminde İlaçlar Her Zaman Son Çare Olarak Görülmelidir

Vitamin ve mineral takviyesi almadan önce eksiklik duyulan vitamin türleri besinlerden doğal olarak karşılanmaya çalışılmalıdır. Hamileliğin her döneminde ilaç takviyeleri son çare olarak düşünülmelidir. Aynı zamanda ilaç içerken de gerekli besinler ile tedavinizi desteklemeyi unutmamanız gerekmektedir. Bu durum sizin ve bebeğinizin sağlığı için daha faydalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.