26. Hafta Hamilelik (26 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

26.haftada gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü, hareketleri, kilosu ve boyu nasıldır? Kasık ağrısı, mide bulantısı olur mu; hamilelik kaç ay eder? Annedeki değişiklikler nelerdir, kilosu kaç olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir?

26. Hafta Hamilelik (26 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

26. hafta gebelik hem bebek hem de anne adayı için oldukça önemli gelişmelerin yaşandığı gebelik haftalarından biri. Her hafta bebek gelişmeye, büyümeye ve doğuma daha hazır hale gelmeye devam ediyor. Gebelik ilerledikçe anne adayı da değişmeye ve gebelik hakkında daha tecrübeli olmaya başlıyor. 26. Gebelik haftası; gebelik sürecinin 6. Ayını kapsar ve altıncı ayın bitmesine yakın dönemini ifade eder. Bu sebeple de 26. Haftasında olan anne adayları, gebeliğin ikinci trimesterını bitirmek üzeredir.

26. Haftalık Gebelikte Bebeğin Kilosu Kaç Olur?

26 haftalık gebelikte bebeğin kilosu kaç olur sorusunun birçok yanıtı vardır. Genel itibari ile aynı gebelik haftasında olan iki annenin bebeklerinin kilosu birbirinden çok farklı olabilir. . 26 haftalık bebeklerin kilosu ortalama olarak 900 gram ve 1 kilo arasında değişmektedir. Aynı gebelik haftasına sahip olan anne adaylarının bebeklerinin kilosu birbirinden farklı olabilir. Doktor aksini söylemediği sürece bebek kilosu normaldir. Bu aşamada verilen kilo ve boy oranları ortalamadır.

26. Gebelik Haftasında Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

 1. gebelik haftasında bebek gelişimi tam hız devam etmektedir. Gebeliğin 26. Haftasında bebeğin baş bölgesinden kalçasına kadar olan uzunluğu ise ortalama olarak 23 cm olmaktadır. Peki, 26. Gebelik haftasında nasıl değişimler ve gelişimler yaşanıyor? Bu hafta yaşanan gelişimler:
  • Bebeğin gözleri 26. Haftada artık açılmaya başlamış durumdadır. Bebeğin gözlerinin renkli olan bölümü yani iris kısmında pigment oluşumu tamamlanmadı. Bundan dolayı da bebeğin gözlerinin ne renk olacağı halen belirsiz. Ancak bebek görmeye başladı.
  • gebelik haftasında bebeğin görme ve işitme yetisi oldukça gelişti. Özellikle göbeğe parlak bir ışık gelmesi ya da yüksek sesleri anlayabilmekte. Bu gebelik haftalarında bebek anne ve baba sesine tepki verebilir, ses ve ışık olduğunda daha çok hareketlenebilir.
  • gebelik haftasında bebek kendine has bir uyku ve hareket düzeni oluşturmuştur. Uyuma ve uyanma süreçleri oldukça düzenlidir.

26. Gebelik Haftasında Bebeğin Görüntüsü Nasıldır?

26 haftalık bebek görüntüsü içinde bebek yaklaşık olarak kavun büyüklüğündedir. Aynı gebelik haftasında olan anne adaylarının bebeklerinin boyutu, kilosu ve boyu farklı olabilir. Bazı anne adayları bebek kilosunun verilen ortalamalardan daha yüksek ya da daha düşük olduğunu fark edebilir. Doktor aksini ifade etmediği sürece, bu durum oldukça normal ve sağlıklıdır. Herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değil, endişe edilmesi gereken bir durum yoktur.

26.Gebelik Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

 1. gebelik haftasında annedeki değişimler de git gide artmaya başlar. İkinci trimesterın sonları oldukça yaklaştığı için, bu üç ayların başında yaşanan rahatlık ve azalan gebelik belirtileri yeniden kendini göstermeye başlayabilir. Bebeğin büyüdüğü dönemlerde anne adayı kendini daha yorgun hissetmeye başlayabilir. Bazı anne adayları ise ikinci trimesterda kendilerini hala enerjik hissedebilir. Hamileliğin üçte ikisinin tamamlandığı bu dönemde, anne adayları artık bebeklerine kavuşmaya her zamankinden daha yakın.
 • gebelik haftasında artık anne adaylarının göbek deliğinin üzerinden 6 cm ve pubik simfiz bölgesinden ortalama olarak 26 cm ölçmek mümkün. Genel bir ifade edile; gebeliğin ikinci yarısından itibaren, her hafta 1 cm büyümeye başlayacak.
 • Anne adaylarının bu dönemde sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığına sahip olması ise her zamankinden daha önemli. Eğer sağlıklı ve dengeli beslenme söz konusu ise 26. Hafta gebelik sürecinde anne adayının aldığı kilo oranları yaklaşık olarak 7 – 9 arası olmalıdır. Gebelikte alınması gereken sağlıklı kilo oranı; anne adayının gebe kalmadan önceki kilo ve boyuna göre belirlenmektedir.

26. Gebelik Haftasında Anne Adayının Yaşayacağı Sorunlar

 1. gebelik haftası belirtileri anne adayının artık ikinci trimesterının sonunu ifade eder. Bundan dolayı da ikinci trimesterda başlayan rahatlık, azalan bulantılar ve gebelik belirtileri yeniden kendini göstermeye başlar. Bebeğin oldukça hızlı büyümeye başladığı bu dönemlerde rahim ve plasenta da git gide büyüyor. Bundan dolayı da anne adaylarının kilosu artık hızla artmaya başlayacaktır. Anne adayları bu süreçte;
 • Bel ağrısı,
 • Sırt Ağrısı,
 • Pelvis ağrısı,
 • Kramplar,
 • Bacak krampları,
 • Varisler,
 • Mide bulantıları,
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı,
 • Baş ağrısı gibi sorunlar yaşanabilir.

Genel itibari ile bu belirtiler normal kabul edilir. Eğer çok şiddetli sorunlar söz konusu ise ya da belirtiler anne adayının günlük hayatını sekteye uğratıyorsa, mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Bunun yanı sıra; anne adaylarının uyurken ya da dinlenirken mutlaka sol tarafa yatması önerilir. Bu sayede bebeğin beslenmesi ve oksijen alması için en sağlıklı kan dolaşımı mümkün olur.

26. Gebelik Haftasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 1. gebelik haftasında beslenme anne ve bebek için oldukça önemlidir. Balık tüketmek, anne ve bebek için oldukça sağlıklı olsa da tüketilen balık cinsi bu noktada önemlidir. Civadan yüksek olabilecek balıkların tüketilmemesi önem teşkil eder. Bunun yanı sıra hamilelikte alınan Omega 3 bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlarken, anne adayının gebelik belirtilerini daha az yaşamasına destek olur. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarında göre; gebelik döneminde düzenli olarak balık tüketen anne adaylarının erken doğum riskinin daha az olduğu ortaya koyulmuştur. Hamilelikte tüketilmesinde sakınca olmayabilecek balıklar hamsi, uskumru, tekir, somon, sardalye olarak örnek verilebilir. Diplerde değik, daha yukarıda yaşayan balıklar tavsiye edilmektedir. Balık cinslerinin büyük bir kısmında yağ oranları düşük olmakla beraber yüksek oranda B vitamini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra demirden zengin olan bu besin, çinko, selenyum ve bakır da barındırmaktadır. Bazı anne adaylarının balık tüketmesi mide bulantısı ya da farklı sebeplerle mümkün değilse bu aşamada anne adayının tercih edebileceği alternatif gıdalar:
 • Keten tohumu yağı,
 • Soya fasulyesi,
 • Ceviz,
 • Buğday tohumu,
 • Doktor önerisi ile Omega 3 takviyesi

Gebelik döneminde beslenme ile ilgili bilinmesi gereken en önemli detay, her anne adayının beslenmesinin özel olarak planlaması ve doktor kontrolünde bu planın uygulanması gerektiğidir. Bazı anne adayları balık tüketemezken, bazı anne adaylarının buğday gibi gluten içeren besinlere alerjisi olabilir.

26. Gebelik Haftasında Anne Adayının Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı?

  1. gebelik haftasında doğuma hazırlık için henüz oldukça erken olsa da anne adayı artık kendini psikolojik olarak doğuma hazırlamaya başlayabilir. Doğum süreci hakkında doğru ilgileri veren ve güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiler okunabilir, doğumun ne kadar doğal olduğu hakkında bilinçlenmek faydalı olabilir. Doğum, kadınların vücutlarının doğal olarak nasıl yapacağını bildiği bir eylemdir. Bundan dolayı korkutucu, bilimsel olmayan ya da mantıktan uzak bilgilerden uzak durmak ve bu verilere şüpheyle yaklaşmak gerekmektedir.

26. Gebelik Haftasında Anne Adayının Bilmesi Gerekenler

 1. gebelik haftası anne adayının artık doğuma psikolojik olarak en hazır olduğu haftalardan bir tanesi. Bu aşamada anne adayının bilmesi gerekenler ise:
 • Hamilelik ve doğum hakkında bilgi sahibi olmak için yalnızca güvenilir kaynaklar tercih edilmelidir.
 • Hamilelik döneminde yaşayabilecek belirtiler hakkında doğru kaynaklardan bilgi sahibi olmak gebeliğin kalan sürecini kolaylaştıracaktır.
 • Doktor kontrollerine düzenli olarak gitmek oldukça önemlidir. Doktor kontrollerinde kullanılması gereken vitaminler ve doktor talimatları dikkate alınmalıdır.
 • Doğum yöntemleri hakkında aklı kurcalayan sorular varsa doktora iletilmelidir.

26. Gebelik Haftasında Doğum ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gebeliğin 26. Haftası anne adayının yavaş yavaş hastane ve doktor arayışına başlaması gereken süreçlerdir. Doğum yapılacak olan hastane seçimi için yeterli araştırmayı yapmak oldukça önemlidir.

 • Hastanenin konumu ve ev arasındaki mesafe dikkate alınmalıdır.
 • Maddi durumu zorlamayacak bir hastane tercih edilmelidir.
 • Hastanenin hijyenine dikkat edilmelidir.
 • Doğum servisi mümkünde doğumdan önce araştırılmalıdır.

26. Gebelik Haftasında Bebek Kaç Aylık Olur?

26 haftalık gebelik kaç aylık olur, sorusu aslında doktorlar tarafından önerilmeyen bir durumdur. Gebelik ay ay değil, hafta hafta gebelik hesaplanmalıdır. Ay hesaplamaları gebelik hakkında yanlış bilgi verebilir. Her ay, aynı gün sayısına sahip olmadığı için ve gebelik oluşumu hamilelikten önce görülen adetin ilk günü olarak kabul edildiği için bu hesaplamalar anne adaylarının kafasını karıştırabilir. Ancak gene de 26. Haftada gebelik ortalama olarak altıncı ayın sonlarını ifade etmektedir.

26. Haftalık Gebelik Anne Karnı Nasıl Olur?

26 haftalık gebelik anne karnı artık oldukça büyümüştür. Bel ve karın çevresi her anne adayından farklıdır. Genel itibari ile dışarıdan gebelik belli olmaktadır. Bunun yanı sıra 26. Gebelik haftasından sonra her hafta karın daha da büyümeye başlayacaktır. Özellikle plasenta ve rahim de büyümeye devam ettiği için anne adayının gelişimi her hafta daha çok fark edilecektir.

26. Haftalık Gebelikte Bel Ağrısı Normal mi?

26 haftalık gebelikte bel ağrısı normal kabul edilmektedir. Özellikle de eklemlerin ve bağların çözülmesine sebep olan hormonal değişimler, gebeliğin 26. Haftasında artmaya başlar. Bunun yanı sıra artık alınan kiloların artması ve kasları için daha fazla yükün oluşması durumunda da bel ağrılarının yaşanması beklenen ve doğal bir durumdur. Bel ağrısı için alınabilecek önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler:

 • Bu aşamada eğilirken dikkat etmek, bele yük vermemek oldukça önemlidir.
 • Bel ağrısı yaşandığında sıcak bir banyo yapmak, anneyi rahatlatabilir.
 • Derin nefes almak ve uyku sırasında bacaklar arasına bir yastık almak desteklenmeyi sağlayacağı için rahatlama sağlar.

26. Gebelik Haftasında Anne Adayının Kilosu Nasıl Olmalı?

 1. gebelik haftasında anne adayının kilosu her anne adayında farklı olabileceği gibi ortalama olarak 7 – 10 kilo olarak ifade edilebilir. Anne adayının alması gereken ideal kilo oranı; gebe kalmadan önceki kilosuna ve kilonun boy oranına bağlıdır.

Gebeliğin 26. Haftasında Kabızlık Normal mi?

Gebeliğin 26. Haftasında kabızlık anne adaylarının yaşadığı ortak problemlerin başında gelir. Yaşanan hormonal değişimler sindirim sisteminde düzensizliklere yol açabilir. Anne adayının bol bol su tüketmesi, lifli sebze ve meyve yemesi önerilir.

Gebeliğin 26. Haftasında Kaburgalarda Ağrı Normal mi?

Gebeliğin 26. Haftasında kaburgalarda ağrı genel olarak meydana gelen ortak bir şikayettir. Bebek bu dönemde oldukça hızlı büyüdüğü için kaburgalarda ağrı meydana gelebilir. Anne adayının bu dönemde bol bol dinlenmesi, yorucu olan aktivitelerden uzak durması ama egzersiz yapmayı ihmal etmemesi önerilir. Egzersiz daha enerjik kalmayı ve ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Anne adayının gebeliğin 26. Haftasından itibaren uyurken doğru pozisyonda yatarak vücudunu dinlendirmesi önerilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.