27. Hafta Hamilelik (27 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

27.haftada gebelikte kaç kilo alınmalı; mide bulantısı, kasık ağrısı ve kanama olur mu? Bebeğin boyu ve kilo değerleri nasıldır? Bu hafta hamilelikte kaçıncı ay eder; bebeğin pozisyonu nasıldır, annedeki değişiklikler nelerdir, jinekoloji bölümüne görünmek gerekir mi?

27. Hafta Hamilelik (27 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

28. gebelik haftası hamilelik döneminin en rahat süreci olan ikinci trimesterın sonlandığı haftadır. 27. Gebelik haftasından sonra artık anne adayı gebeliğin ilk döneminde olduğu gibi mide bulantıları, yorgunluk, sık sık idrara çıkma, duygu değişimleri gibi zorlayıcı belirtiler yaşayabilir. Ancak doğuma oldukça az bir süre kalması sebebiyle bu belirtilere tahammül etmek anne adayları için daha kolay olacaktır. 27 haftalık gebelik haftasıyla altıncı ay tamamlanmış olur.

27. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi Nasıldır?

27 hafta gebelikte bebek gelişimi için en farklı değişim; bebeğin artık boyunun popodan kafaya değil, tepeden tırnağa ölçülebilmesidir. Bu hafta bebeğin gelişimi hızlanmaya başlamaktadır. Boyu artık daha hızlı uzamakta ve kilosu da her geçen gün artmaktadır. 27. Gebelik haftasında bebeğin kilosu; aynı gebelik haftasında olan anne adaylarında farklı olacaktır. Ancak genel olarak 27. Gebelik haftasında bebeğin kilosu yaklaşık olarak bir kiloya yakın olacaktır. Bu durumda bebeğin kilosu bir kilodan fazla ya da biraz daha az olabilir. Bu hafta bebekte meydana gelen gelişimler:

 • gebelik haftasında bebeğin tat alacak tomurcukları gelişmiştir. Bebek, artık anne adayının tükettiği besinlerin tadını ayırt edebilir ve hatta bazı bebekler tepki verebilir. Örnek olarak anne adayı her portakal yediğinde bebeğin tekme attığı veya hareketlendiği fark edilebilir.
 • gebelik haftasında bebeğin ciğerleri, karaciğerleri gelişmeye devam ediyor. Bebeğin karaciğerleri ve bağışıklık sistemi tam olarak olgunlaşmadı ancak gelişimi hızlandı. Eğer bebek 27. Gebelik haftasında dünyaya gelirse, hayatta kalma şansı yaklaşık olarak yüzde seksen beş olmaktadır.
 • Bebeğin işitme yetileri bu haftadan sonra oldukça hızlı şekilde gelişmeye başlar.
 • Bebek artık parmak emmeye başlayacaktır. Bu sayesinde doğduktan sonra meme emmek için yeterli yetiye sahip olacaktır. Bebek gebeliğin 27. Haftasında anne sütünü emmek için pratik yapmaya başlamaktadır.

27. Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

  1. haftalık gebelik kaç aylıktır sorusunun sorulması esasen doktorlar tarafından önerilmemektedir. Hamilelik hafta hafta gebelik şeklinde hesaplanmalıdır. Ay hesaplamalarında gebeliğin oluşma haftası tam olarak bilinemez ve gün kayıpları meydana gelebilir. Bunun yanı sıra her ay eşit olmadığı için ay ay gebelik hesaplamaları yanıltıcı olabilmektedir. Ancak anne adayları için fikir sahibi olmaları adına 27. Hafta gebelik hamileliğin yedinci ayının başıdır.

27. Hafta Gebelikte Bebeğin Hareketlerinin Azalması Normal midir?

27 haftalık gebelikte bebeğin hareketlerinin azalması durumu fark edildiğinde elbette hekime bilgi verilmelidir. Gebelik süresi boyunca bebeğin hareketlerinde değişimler olabilir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde bebek hareketlerinde büyük bir azalma fark edilmektedir. Bebek büyüdükçe, bebeğin hareket edebileceği alan kısıtlanmaktadır. Ancak gebeliğin 27. Haftası bebeğin bu kadar büyük olduğu bir dönem değildir. Bebeğin sık hareket etmesi gibi bazı zamanlarda sakin kalması da normaldir. Bebeklerin sürekli hareketli olması beklenmez. Bebekler de yetişkinlerde olduğu uyuma ve kalkma düzenlerine sahiptir. Ancak beklenmedik bir hareketsizlik söz konusu ise zaman kaybetmeden doktora danışmak gerekmektedir.

27. Haftalık Bebek Görüntüsü Nasıldır?

27 haftalık bebek görüntüsü ultrasonda oldukça net çıkmaya başlar. Bir kavun büyüklüğünde olan bebek hamilelik döneminin en hareketli zamanlarında olarak kabul edilir. Yumruk atacak ve tekme atacak kadar gelişmiş ve güçlü kaslara sahipken, yeterli hareket alanı da vardır.

27. Hafta Gebelikte Anne Adayındaki Değişimler Nasıldır?

 1. hafta gebelikte annedeki değişimler arasında karnın büyümesi baştadır. Bu dönemden sonra her hafta annenin karnının daha da büyüdüğü oldukça rahat şekilde gözlemlenebilir. Bunun dışında 27. Hafta gebelikte meydana gelen değişimler:
 • Bu haftadan itibaren progesteron hormonu oldukça harekete geçmiştir. Bundan dolayı da anne adayının ciğer kapasitesi genişlemeye başlar. Anne adayının solunumunda meydana gelen bu değişim sayesinde kana daha fazla oksijen taşınır ve anne adayı vücudundan daha fazla karbondioksit atar. Bu değişimler sebebiyle de daha hızlı nefes alıp verme ihtiyacı doğabilir. Bazı anne adayları, nefes darlığı problemleri yaşayabilir.
 • Gebelik süresince anne adayının nefes egzersizleri yapması ve yaşadığı gebelik belirtilerini nefesi ile kontrol etmeye çalışmayı öğrenmesi doğumda da gebelik döneminde de oldukça faydalı olacaktır.
 • Sindirim sistemi ile ilgili yaşanan problemler gebeliğin bu haftasında da devam etmektedir. Bundan dolayı mide yanması ya da kabızlık gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.
 • Gebeliğin bu haftası anne adaylarının ortak şikayetlerinden biri de vajinal akıntıda artış olacaktır. Kokusuz, kaşıntısız ya da rahatsız edici belirtiye sahip olmayan vajinal akıntılar normal olarak kabul edilir. Ancak eğer vajinal akıntı kokulu ise, kaşıntı ya da ağrı gibi belirtiler de söz konusu ise zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.

27. Gebelik Haftasında Beslenme Nasıl Olmalı?

 1. gebelik haftasında beslenme gene dengeli ve yeterli olmalıdır. Bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlığı, yaşanan gebelik belirtilerini hafifletmeyi sağlayabilir. Özellikle bu dönem A vitamini, B vitamini ve E vitamini açısından zengin besinlere ağırlık verilmesi önerilmektedir. Günlük alım miktarını aşmayacak şekilde vitaminden zengin beslenme alışkanlığı edinmek oldukça önemlidir. A vitamini gebelik için oldukça önemli vitamin çeşitlerinden biridir. İnsan üremesi için temel olan A vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan en önemli besin ögelerinden biridir. A vitaminin bulunduğu besinler:
 • Süt,
 • Yumurtanın sarısı,
 • Tereyağı,
 • Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler,
 • Kayısı,
 • Brokoli,
 • Havuç,
 • Şeftali,
 • Patates,
 • Karalahana,
 • Bal kabağı,
 • Brüksel lahanası

Hamilelik döneminde tüketilen A vitamini sayesinde bebek gelişimi de desteklenmektedir. A vitaminin eksik olması durumunda bağışıklık sistemi zayıflayacaktır. Bu durumda hem bebek hem de anne için riskli hastalıklar söz konusu olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması özellikle anne adayı için enfeksiyon riskinin artmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra bebeğin gelişimi için de A vitaminin dengeli şekilde alınması oldukça önemlidir.

Gebeliğin 27. Haftasında B Vitamini

27 haftalık gebelikte beslenme oldukça önemlidir. Gebelik Döneminde bir diğer önemli vitamin ise elbette B vitaminidir. B vitamin grubu içinde folik asitleri ve b12 vitamin gruplarını da yaşamaktadır. B vitamini bebeğin sinir gelişimi için önemli iken annenin hafızası ve enerjik kalması için de önerilmektedir. B12 eksikliği kansızlığa yol açabilir. B vitamininden zengin besinler ise:

 • Süt,
 • Yumurta,
 • Muz,
 • Patates,
 • Kabak,
 • Avokado

Gebeliğin 27. Haftasında E Vitamini

 1. gebelik haftasında beslenme düzeni oldukça önemlidir. Gebelik döneminde önemli olan bir diğer vitamin ise E vitamini olmaktadır. E vitamini sayesinde yağlar metabolizmaya karışık. Bu sayede de kasların ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumu sağlanır. Genel olarak taze ve güvenilir kaynaklardan elde edilen etler yeterli E vitaminini karşılamayı sağlar. Et dışında E vitamini bulunan besinler ise:
 • Organik zeytinyağı,
 • Buğday tohumu,
 • Ispanak,
 • Kuru meyveler

27. Gebelik Haftasında Anne Adayının Karnı Nasıldır?

  1. gebelik haftasında anne karnı yaklaşık olarak rahim göbek deliğinin üzerinde ortalama 7, pubik simfizden rahmin tepe alanına dek yaklaşık olarak 27 cm olmaktadır. Bu gebelik haftasında alınan kiloların büyük bir kısmı bebeğin aldığı kilodur. Bu kilolar büyüyen plesenta ve amniyotik sıvının dokulardaki sıvı birikimi kaynaklı olarak alınmaktadır.

27. Gebelik Haftasında Anne için Öneriler

 1. gebelik haftasında annenin kilosu da git gide artmaktadır. Özellikle anne adayının karnı artık belli olmaya başlamaktadır. Alınan kilolarla beraber omurga şekli de değişmeye başlar. Bundan dolayı da yürürken belin daha ileride ve sırtın daha geride olmaya başlaması fark edilebilir. Bundan dolayı özellikle uyurken anne adayının yana doğru yatması önem teşkil eder. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak ya da sırt üstü uzanmak bel ağrılarına yol açabilir. Bel ağrıları ise:
 • Hamilelik yogası yapılabilir,
 • Bol bol dinlenmek gerekmektedir.
 • Yürürken ve uyurken sırt desteklenmelidir.

27. Hafta Gebelikte İştahın Açılması

27 hafta gebelikte iştah artması oldukça normaldir. Bu noktada anne adayları dikkatli olmalı, ihtiyaçlarından fazla kalori almamaya dikkat etmelidir. Bu noktada dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Boş enerji kaynakları yerine meyve ve sebze tüketmek oldukça önemlidir. Sık sık ancak küçük porsiyonlar tüketilmesi önerilmektedir.

27. Hafta Gebelikte Göz Hastalıkları

27 hafta gebelik genellikle göz ile ilgili sorunların yaşanmaya başladığı bir süreçtir. Artan ödem, gözleri de etkilediği için özellikle göz sıvısında artış meydana gelebilir. Görmede bulanıklık meydana gelebilir. Bu durum genel olarak doğumdan sonra ortadan kalkacaktır. Bu süreçte lens kullanımı bırakılmalı ve mümkünse gözlük kullanılmalıdır.

27. Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

27 haftalık gebe annelerdeki değişimler genel olarak oldukça fark edilebilir. Bundan dolayı da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Öncelikli olarak bu süreçte annenin rahmi oldukça büyüyeceği için diyaframa baskı meydana gelebilir. Bu durumda da kan volümünde artış gözlemlenecektir.

 • Anne adayları nefes almada güçlük çekebilir, çarpıntı yaşayabilir. Bu noktada doktor talimatlarına uyulmalı; demir ve vitamin önerilmişse kullanılmalıdır.
 • Bu süreçte vücudun su tutma kapasitesi artacaktır. Bu durum yaygın olarak ayaklarda ve bacaklarda ortaya çıkar. Genel olarak bu durumlarda bol bol dinlenmek gerekmektedir. Dinlenmeye rağmen kaybolmayan ödemler için bu noktada doktora danışmak önemlidir.

27. Hafta Gebelikte Sık Sık İdrara Çıkmak Normal mi?

27 hafta gebelikte idrar sıklığı artabilir. Bebeğin büyümesi ile mesaneye olan baskı arttığı için sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı oldukça normaldir. Ancak sık sık idrara çıkma ile beraber aşağıdaki belirtiler mevcut ise bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir

 • İdrar yaparken yanma,
 • Tam boşaltım olmadığı hissi,
 • İdrarda koku,
 • İdrarda bulanıklık,
 • Pelvis bölgede ağrı ya da bası

27. Gebelik Haftasında Mide Yanması Normal mi?

 1. gebelik haftasında reflü şikayetlerinde artış meydana gelebilir. Bebek büyüdükçe midede yanma oluşur. Özellikle gebeliğin son üç ayında meydana gelen bu belirtiler, oldukça normaldir. Reflü sorunun hafiflemesi ise;
 • Uyurken başı yüksekte tutacak yastıklar tercih edilmelidir.
 • Uyumadan en az 3 saat önce herhangi bir şey yememek önem teşkil eder.
 • Dolu mide ile uyumak mide yanmasına ve reflüye yol açabilir.
 • Asitli, kafeinli besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Baharatlardan uzak durulmalıdır.

27. Hafta Gebelikte Şeker Yüklemesi Testi

Gebelikte şeker yüklemesi testi hamileliğin 24. Ve 28. Haftalarında yapılmaktadır. Bazı doktorlar tarafından glukoz tarafı testi yapılması önerilmektedir. Şayet anne adayına şeker yüklemesi testi önerilmiş ise bu haftalarda yapılması önerilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.