28. Hafta Hamilelik (28 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

28.haftada gebelikte kasılmalar, mide bulantısı, karın ağrısı görülür mü? Bebeğin hareketleri, ultrason görüntüsü, kilosu ve boyu nasıldır? Annenin dikkat etmesi gerekenler ve değişiklikler (duygusal veya fiziksel) nelerdir, beslenme nasıl olmalıdır?

28. Hafta Hamilelik (28 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?
 1. hafta gebelik hamilelik haftası artık son trimesterın belirtilerinin daha fazla hissedilmeye başladığı, hamileliğin sonuna oldukça yaklaşılan dönem. Bu hafta iyice büyüyen göbek ile beraber gebelik belirtileri ve sorunları yeniden ortaya çıktı. Bu hafta bebek gelişim ile ilgili oldukça önemli değişimler yaşanacak. Bebek bu hafta itibari ile daha hareketlenmeye başlamaktadır. Hareketlerinin yanı sıra göz kırpma, nefes alma hareketleri meydana gelebilir. Anne adayı, bebeğin hıçkırdığını fark edebilir. Bunun dışında meydana gelen değişimler ise:
 • Anne adayı bu hafta ile beraber daha da yorgun hissetmeye başlayabilir.
 • Bel ağrıları şiddetlenebilir.
 • Uykular derinleşebilir.
 • Bebek hareketlerinde artış meydana gelebilir.
 • Mide bulantısında ilk aylarda olduğu gibi artış ve yoğunluk görülebilir.
 • Bebeğin hareketlerinin daha da güçlendiği fark edilebilir.

28. Hafta Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

28 hafta gebelik kaç aylık oluyor sorusunun net bir ay karşılığı yoktur. Hamilelik ay şekilde hesaplanmamaktadır. Hafta hafta gebelik hesabı daha sağlıklı olacaktır. Ancak gene de anne adaylarının fikir sahibi olması için 28. Hafta gebelikte hamileliğin artık 7. Ayına girilmiştir. Bu duruma göre de hamileliğin sonlanmasına ve bebeğin dünyaya gelmesine ortalama olarak 3 ay kalmıştır.  Ancak anne adayları gebeliklerini hafta hesabı ile hesaplamalıdır. Aksi halde hesapları ile doktorun ilettiği haftanın uymadığını görebilir ve kafa karışıklığı yaşanabilir. Hafta hesabı, en sağlıklı hesap olarak tıbbi olarak da kabul gören yöntemdir.

28. Hafta Gebelikte Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

 • hafta gebelikte bebeğin gelişimi tüm hızıyla devam etmektedir. Bebek gebeliğin bu haftasında, düz olan beyin yüzeyi artık çukurlaşmaya başlamaktadır. Beyin dokusundaki miktar da artmaya başlar. Bundan dolayı bu haftalarda anne adayının gebelik döneminde tüketilmesinde sakınca olmayan balıkları tüketmesi önemlidir. Balıklarda bulunan Omega – 3 bebeğin beyin gelişimini de destekleyecektir.
 • Bebek bu haftadan itibaren şişmanlamaya başlamaktadır.
 • Bebeğin kafa çukuru oluşmaya başladığı için normal şeklini almaya yavaş yavaş başlamaktadır.
 • Gebeliğin 28. Haftasında bebeğin kaşları ve kirpikleri oluşmaya başlar. Bebek artık gözlerini açıp kapatabilir.
 • Bebek bu hafta ile beraber öksürebilir, hıçkırabilir, parmak emebilir ve nefes almak için alıştırma yapmaya başlayabilir. Bu eylemlerin hepsi refleks olarak başlar ve doğumdan sonrası için hazırlıktır.
 • Bebeğin bu haftadan sonra artık düzenli uyku saatleri oluşacaktır. Bu sayede de anne adayı bebeğin bazı saatler çok hareketli, bazı saatler için daha hareketsiz olduğunu fark edebilir.

28. Hafta Gebelik Bebek Kilosu Nedir?

28 hafta gebelik bebek kilosu aynı haftada olan anne adaylarında farklı olsa da genel olarak bir kilo yüz gram ile bir kilo üç yüz gram arasında olmaktadır. Bebeklerin kilosu her anne adayında farklı olacaktır. Doktor herhangi bir sakınca görmüyorsa, bebeğin kilosu ne olursa olsun normal kabul edilir. Verilen sayıdan daha fazla ya da daha az kiloya sahip olması bebekte bir sorun olduğunu gösteren bir durum değildir.

28. Hafta Gebelik Bebek Boyu Nedir?

28 hafta gebelik bebek boyu yaklaşık olarak 30 – 40 cm oranında olmaktadır. Bebeğin boyu da aynı gebelik haftası içinde olan annelerde farklı olabilir. Boy ve kilo oranları, doktor aksini iletmediği sürece normaldir.

28. Hafta Gebelikte Anne Adayındaki Değişiklikler Nelerdir?

28 hafta gebelikte annedeki değişiklikler arasında elbette en çok dikkat çekeni rahmin büyümesi ile beraber göbeğin de git gide çıkmaya başlamasıdır. Bu büyüme her geçen gün daha da fark edilmektedir.

 • Anne adayında karnın büyümesine bağlı olarak yürürken denge kayıpları meydana gelebilir. Bundan dolayı da ortepedik ayakkabılar tercih edilmesi önerilmektedir.
 • Anne adayının bel ağrıları devam edebilir. Bu noktada ağır kaldırmamak, eğilirken ve yürürken dikkatli olmak oldukça önemlidir.
 • Anne adayında meydana gelen değişimler sebebiyle baş ağrısı ya da yorgunluklar meydana gelebilir. Anne adayının son üç aylık dönemde sık sık dinlemesi, uyku için mola vermesi önerilmektedir.

28. Hafta Gebelikte Anne Karnı Değişimi

  • hafta gebelikte anne karnı artık oldukça büyümüştür. Rahmin göbek deliği bölümü üzerinde yaklaşık olarak sekiz cm olmaktadır. Pubik simfizden ölçülmesi durumunda ise rahim tepe noktasından yaklaşık 28 cm çıkacaktır. Anne adayının bu haftaya kadar alması gereken kilo yaklaşık olarak 10 – 14 arasında kabul edilir. Ancak alınması gereken kilo oranları her anne adayı için farklıdır.

28. Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

28 haftalık gebelik şikayetleri için artışın söz konusu olduğu bir dönemdir. Özellikle bebek ve rahim ağırlaşmaya başladığı için anne adayında:

 • Kasık ağrısı şikayetleri başlayabilir,
 • Bel ağrısı meydana gelebilir,
 • Nefes almada zorluk ortaya çıkabilir,
 • Nefes darlığı başlayabilir,
 • Mide yanması meydana gelebilir,
 • Varislerde artış olabilir,
 • Basur riski artar

Bu belirtilere ek olarak sık sık idrara çıkma ihtiyacı meydana gelebilir. Bu ihtiyaca rağmen anne adaylarının bol bol su tüketmesi oldukça önemlidir.

28. Hafta Gebelik Şikayetleri Nedir?

  1. hafta gebelik şikayetleri arasında nefes darlığı ve reflü ön plana çıkar. Bu haftalarda artan gebelik şikayetleri oldukça normaldir. Ancak belirtilerin şiddeti çok yüksek ise, anne adayının günlük yaşamını etkiliyorsa mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Genel itibari ile mide yanması, sık sık tuvalete çıkma, duygu durumu değişimleri salgılanan progesteron hormonundaki artış sebebiyle yaşanmaktadır. Bu şikayetlerin yanı sıra anne adaylarını en çok rahatsız eden durumların başında bu haftalarda görülen garip rüyalar olmaktadır. Hormonların salgılanma şeklinin değişmesi sebebiyle uykular daha derin olmaktadır. Bundan dolayı da daha farklı rüyalar görülmesi normaldir.

28. Hafta Gebelikte Kasık Ağrısı Normal mi?

28 haftalık gebelikte kasık ağrısı ortak anne şikayetlerinden olmaktadır. Genel itibari ile rahim, göbek deliği ve göğüs boşluğu orasındaki mesafe oldukça genişlemektedir. Rahim, mesaneyi daha fazla sıkıştırmaya başlar. Kasık kemiği de her geçen hamilelik haftasında daha da göğüs kafesini sıkıştırır. Kasıklarda hissedilen ağrı genel olarak rahmin genişlemesi ile beraber ağırlaşmaya başlamasıdır. Hafif ağrılar normal kabul edilir. Ağrının şiddetli olması durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.

28. Hafta Gebelikte Kanama Normal mi?

28 hafta gebelikte kanama mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur. Hamileliğin son üç ayında meydana gelen vajinal kanamalar genel olarak plasenta ile ilgili problemleri işaret edebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir hekime başvurmak gerekmektedir. Kanama sebepleri ise:

 • Plasenta eğer rahim ağzını tıkamış ise bu duruma plasenta previya adı verilmektedir. Ağrısız bir durum olsa da vajinal kanama ile kendini belli eder. Eğer bu durum söz konusu ise gelen kanın rengi oldukça kırmızıdır. Kanama az olsa da yoğun gelebilir.
 • Kanamaya bazen ağrı da eşlik edebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Bahsedilen kanamalarda anne adayı sakin kalmalı ancak vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalıdır. Çoğu zaman önemli sorunların habercisi olmasa da temkinli davranmak ve kısa sürede doktora başvurmak en sağlıklısı olacaktır.

28. Gebelik Haftasında Mide Yanması ve Reflü

28 haftalık gebelikte reflü genel olarak oldukça yaygındır. Anne adayı bu haftalarda beslenmesine dikkat etmeli ve baharatlı besinlerden uzak kalmalıdır. Özellikle genişleyen rahim sebebiyle yaşanan bu durumda, mideye sürekli baskı vardır. Anne adayının bu gibi durumlarda:

 • Sık ama az yemek yemesi,
 • Baharatlı ve zorlayıcı besinlerden uzak durması,
 • Lifli besinler tüketmesi,
 • Bol bol su tüketmesi önerilmektedir.

28. Gebelik Haftasında Nefes Almada Güçlük

28 haftalık gebelikte nefes darlığı oldukça yaygın sorunlar arasında bulunmaktadır. Son üç aylık döneminde salgılanmasında artış olan progesteron hormonu daha da aktif hale gelir. Bundan dolayı da anne adayının ciğer kapasitesi artar. Solunumda meydana gelen bu değişimler; kanın normalden daha fazla oksijen almasına yol açar. Bu sayede de anne adayı daha fazla karbondioksit atabilir. Bunun neticesinde de anne adayının daha hızlı ve sık nefes alması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda nefes egzersizleri ile rahatlamaya çalışmak oldukça önemlidir.

28. Gebelik Haftasında Beslenme Nasıl Olmalı?

28 haftalık gebelikte beslenme oldukça önemlidir. Beslenme dengeli ve sağlıklı olarak sürdürülmelidir. Özellikle vitaminden zengin besinler, meyveler ve sebzeler bol bol tüketilmelidir. Sağlıksız gıdalardan, kızartmalardan uzak durulmalıdır. Mide yanması ve nefes almada zorluklar söz konusu olduğu için anne adayının kendini yormayacak ve enerji verecek şeyler tüketmesi önerilmektedir.

28. Gebelik Haftasında Anne Adayı için İpuçları

28 haftalık gebelikte anne için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Bu durumlar:

 • Karnın büyümesine bağlı olarak kaşıntılar artabilir. Bu durumda karnın çatlamaması ve kaşıntının rahatlaması için temiz ve organik içerikli kremler sürülebilir.
 • Anne adayı daha çabuk yorulduğunu fark edebilir. Bu durumda anne adayı kendini zorlamamalı ve sık sık dinlenmelidir.
 • Anne adayı sık sık uykusunun geldiğini fark edebilir. Bu durumda da mutlaka düzenli uyku molaları vermelidir.

28. Hafta Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıldır?

28 hafta gebelikte bebek hareketleri oldukça fazladır. Bebeğin gücü her geçen gün arttığı için anne adayı daha güçlü hareketler hissedebilir. Bu gebelik haftalarında bebek için hala karında hareket edebileceği yerler bulunmaktadır. Bundan dolayı da hareketli olduğu haftalardır. Ancak bebeklerin de tıpkı yetişkinler gibi düzenli uyku saatleri bulunmaktadır. Bebek, bazı saat aralıklarında uyurken, bazı saat aralıklarında hareketlidir. Bundan dolayı da bazı günlerde farklı hareket düzeni fark edilebilir. Eğer hiçbir hareket hissedilemiyorsa, anne adayı sakin olmalı ve bir bardak süt içip sessiz bir odada uzanarak, hareket olup olmadığına bakmalıdır. Eğer hareket yoksa, doktora başvurmak gerekmektedir.

28. Hafta Gebelikte Anne Adayının Ruh Hali Değişimleri

28 haftalık gebelikte annenin ruh hali gebelik belirtilerinin geri gelmesi ile yeniden dalgalanmaya başlayabilir. Hormonal değişimlerin daha da yoğunlaştığı bu dönemlerde anne adayları farklı rüyalar görebilir, endişeli bir ruh haline bürünebilir. Bunun yanı sıra anne adayının doğum ile ilgili korkuları gün yüzüne çıkabilir, sık sık ağlamalar meydana gelebilir. Bu durumları engellemek için:

 • Anne adayının doğum hakkında bilinçlenmesi önemlidir. Doğum yapmak, dünyanın en güzel ve doğal eylemlerinden biridir. Bu konuyla ilgili yanlış veriler ve abartılmış düşüncelerden uzak durmaya çalışılmalıdır.
 • Anne adayı ruh halini dengelemek için uykusunu da düzene sokmalıdır. Uyku düzeni, ruh hali için oldukça etkilidir.
 • Anne adayı meditasyon, hamilelik yogası gibi sakinleştirici eylemlere odaklanabilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.