29. Hafta Hamilelik (29 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

29.haftada gebelikte bebek hareketleri ve ultrason görüntüsü nasıldır; bu dönemde cinsellik yaşanabilir mi? Yirmi dokuzuncu hafta kaç aylık hamilelik eder; anne nasıl beslenmeli, kaç kilo almalıdır; yapılması gerekenler nelerdir?

29. Hafta Hamilelik (29 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

29 haftalık hamilelik sürecinde bebek artık solunum yapabilir, vücut ısısını kontrol edebilir. Her geçen gün daha da gelişen bebek, gözlerini de hareket ettirmeye başlayacaktır. Gebeliğin bu haftasında anne adayı kendini yorgun hissedebilir. Kısa sürede çabuk yorulduğunu fark edebilir. Anne adaylarının bu dönemde:

  • Düzenli olarak yürüyüş yapması, gebeliğe uygun egzersizler yapması önerilir. Bu sayede gebelik şikayetleri hafifleyecektir. Ancak doktor egzersiz yapmayı yasaklamış ise bu durumda doktor talimatlarına uyulmalıdır.
  • Anne adayının bol bol temiz hava alması ve temiz havada yürüyüş yapması, d vitamini alması önerilir.
  • Anne adaylarının yorgun hissettiklerinde dinlenmeleri önerilmektedir.
  • Karnın oldukça büyümesi sebebiyle meydana gelen dengesizlikler için anne adayının ortepedik ayakkabılar tercih etmesi önemlidir. Bu sayede anne adayı düşme ya da yaralanma riskini en aza indirecektir.

29. Hafta Gebelikte Bebeğin Kilosu Kaçtır?

29 hafta gebelikte bebeğin kilosu yaklaşık olarak bir kilo yüz on beş gram ve daha yüksek olabilir. Bebeklerin kilosu, annenin kilosuna, beslenme alışkanlıklarına ve sağlık durumuna göre değişebilmektedir. Aynı gebelik haftalarında olan anne adaylarının bebeklerinde kilo farkı olabilir. Bu durum herhangi bir soruna işaret etmez. Şayet doktor sağlıklı olunduğunu söylüyorsa, bebeğin kilosunun az ya da çok olması endişe edilecek bir durum değildir.

29. Hafta Gebelikte Bebeğin Boyu Kaçtır?

29 hafta gebelikte bebeğin boyu yaklaşık olarak 40 – 50 cm arasında değişmektedir. Bebeğin boyu ve kilosu her hafta gelişme ile beraber artacaktır.

29. Hafta Gebelikte Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

29 hafta gebelikte bebek gelişimi hızlanmıştır. Bebekte meydana gelen değişimlerden bazıları:

 • Bu hafta itibari ile artık bebeğin cilt altında bulunan yağ dokusunda artış meydana gelir.
 • Bebek gözlerini sağa ve sola hareket ettirmeye başlar ve bu sayede de göz kaslarını geliştirir.
 • Bebeğin diş etleri bu hafta itibari ile artmaktadır.
 • Bebek ışık ve sesleri daha kolay ayırt etmeye başlar.
 • Tat duyguları oldukça gelişmiştir.
 • Bu hafta itibari ile kemik iliği tarafından kan hücreleri üretilmeye başlamıştır.
 • Bebek bu hafta itibari ile her gün idrar yapar. Bebek idrarında herhangi bir bakteri bulunmaz. Bundan dolayı da amniyotik sıvıya karışır.

29. Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

29 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusunun yanıtı anne adayları tarafından en merak edilenlerden biridir. 29 haftaya girmiş olan anne adayları 7 ayın içindedir. Üçüncü trimester henüz başlamıştır. Bebeğin gelişimi bu dönemlerde neredeyse tamamlanmak üzeredir. Bu noktada bilinmesi gereken hamilelik hesaplaması yaparken mutlaka hafta hafta gebelik hesaplaması yapılması gerektiğidir. Ay hesabı yaparken gün kayıpları meydana gelebilir.

29. Hafta Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

29 hafta gebelik bebek değişimi için fark edilebilir farklılıkların yaşandığı bir süreçtir. Bebek, her hafta kilo almaya ve uzamaya devam etmektedir. Doğuma yaklaştıkça bebek kilosunun iki katına ulaşacaktır. Değişimler ise:

 • Bebek kilo almaya başladıkça artık anne adayının rahmindeki yer azalmaya başlamaktadır. Tekmeler bu haftadan sonra daha yumuşak olacaktır. Bebeğin karındaki alanı ve hareket edebileceği alanlar her hafta azalmaya başlayacaktır.
 • Bebeğin yağ dokusundaki artış artar. Bu sayede bebek dünyaya geldikten sonra vücut ısısını daha sağlıklı şekilde ayarlayabilecektir.

29. Hafta Gebelikte Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

29 hafta gebelikte annedeki değişimler artmaya başlar. Özellikle anne adayı kendine güzelleşme fark edebilir. Meydana gelen değişimler:

 • Anne adayı saçlarında değişimler hissedebilir. Bu dönemde salgılanan hormonlar sebebiyle anne adayının saçları daha da gürleşebilir ve dolgunlaşabilir. Bu süreçte saçlar daha az dökülür ve en sağlıklı oldukları döneme girer.
 • Bebek dünyaya geldikten sonra bu gürleşme hormonların eski haline dönmesi sebebiyle normal haline dönecektir. Bundan dolayı da birçok anne adayı saçlarının doğumdan sonra döküldüğünü zannedebilir. Ancak saçlar eski haline geri dönecektir.
 • Anne adayı, hamilelik döneminin bu sürecinde artık yalancı kasılmalar yaşamaya başlayacaktır. Yalancı kasılmalar, rahmin doğuma hazırlandığı bir süreçtir. Düzensiz olan bu kasılmalar, git gide şiddetlenmez. Gerçek doğum sancıları ise düzenlidir ve gt gide artan bir şiddettedir.
 • İdrar torbasına olan baskı git gide artmaktadır. Bundan dolayı da anne adayı idrar kaçırmaya başladığını fark edebilir. Bu durum genel olarak öksürürken ya da hapşırırken meydana gelebilir.
 • Annenin kan dolaşımı oldukça arttığı için özellikle uyandıktan sonra gözler ve yüzün şiş olduğu fark edilebilir.

29. Gebelik Haftasında Anne Adayının Karnı

29 hafta gebelikte anne karnı oldukça genişlemeye başlamıştır. Göbek deliğinden yapılan ölçümlerde rahmin ortalama olarak 7 – 10 cm olduğu görülebilir. Eğer ölçüm pubik simfizden yapılırsa ise 29 cm olduğu görülebilir.

29. Gebelik Haftasında Anne Adayının Kilosu

29 haftalık gebelikte annenin kilosu yaklaşık olarak 8 – 12 kilo arasında artmıştır. Anne adayının aldığı kilo ve alması gereken sağlıklı kilo aralığı hamilelikten önceki kilo ile belirlenmektedir. Fazla kilo alımı söz konusu ise anne adayı kesinlikle aç kalmamalı ya da diyet yapmamalıdır. Bu aşamada sağlıklı beslenmek ve sağlıklı kalori almak, dengeli beslenme alışkanlığı edinmek yeterlidir. Kilo kaybı emzirme döneminden sonraya ertelenmelidir.

29. Hafta Gebelikte Bacak Krampları Normal mi?

29 haftalık gebelikte bacak krampları  oldukça normal ve yaygın bir şikayettir. Kramplar meydana geldiğinde anne adayının bacaklarını esnetmesi, ayak parmaklarını kendine doğru çekmesi önerilir. Bu sayede kramp hissi azalacaktır. Bu hareketlerin gün içinde yapılması ve özellikle uykudan önce ve uykudan sonra yapılması önerilmektedir.

29. Hafta Gebelikte Uyku Sorunları Normal mi?

29 hafta gebelikte uyku ile ilgili problemler oldukça sık yaşanmaktadır. Özellikle anne adayının yaşadığı hormonal değişimler sebebiyle uykulardan uyanma, uyku bölünmesi sorunları meydana gelebilir. Özellikle yaşanan sık sık idrara çıkma ihtiyacı uykuların bölünmesine yol açabilir. Bel ağrısı sebebiyle ve büyüyen karnın da etkisiyle doğru uyku pozisyonu daha zor bulunabilir.

29. Hafta Gebelikte Bel Ağrısı Normal mi?

29 hafta gebelikte bel ağrısı oldukça yaygındır. Bel ağrısı özellikle uyku sırasında problemlerin yaşanmasına yol açabilir. Yüzüstü yatmak artık anne için doğumdan sonra yapabileceği bir pozisyondur. Sırt üstü uyumak da bel sağlığı için önerilmemektedir. Bel ağrısının oldukça normal olduğu bu dönemlerde anne adayının sol tarafına doğru yatması hem kan akışını rahatlatacak hem de beli rahatsız etmeyecektir. Her iki tarafa koyulan yastıklarla da bel rahatlatılmalıdır.

29. Gebelik Haftasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

29 haftalık gebelikte beslenme dengeli ve yeterli olmalıdır. Hamileliğin tüm dönemlerinde gebelikte beslenme oldukça önemlidir. Bebeğin gelişimi, anne adayının yaşadığı belirtiler, beslenme ile yakından ilişkilidir. Bu aşamada anne adayı enerji kazanmak için vitaminden zengin şekilde beslenmelidir.

 • Anne adayı bu dönemde bol bol su tüketmelidir. Bazı anne adayları sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı sebebiyle daha az su içmeye başlayabilir. Bu durum kesinlikle önerilmez. Bol bol su içmek oldukça önemlidir.
 • Sık ama az yemek hamileliğin son dönemleri için altın kurallardan biridir. Bebek büyüdükçe anne adayının mide yanmaları gibi rahatsızlıkları daha da artacaktır. Bundan dolayı da baharatlı, yağlı ya da sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Bol bol üzüm, erik gibi kuru meyveler ve kuru yemişler tüketilmelidir. Bunların oranları doğru ayarlanmalıdır. Aksi halde fazla kalori alımı söz konusu olabilir.
 • Süt, yoğurt ve peynir gibi sağlıklı besinler mutlaka tüketilmelidir. Eğer anne adayı süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyete sahipse, soya ürünleri tüketilmelidir.
 • Anne adayını zorlayan, mide bulantısına yol açan besinler varsa kesinlikle tüketilmemelidir. Bu besinler çok sağlıklı olsa bile sorunlara yol açabilir.

29. Hafta Gebelikte Cinsel İlişki Yasak mı?

 • hafta gebelikte cinsel ilişki doktor söylemedikçe, riskli bir gebelik yoksa sakıncalı değildir. Ancak hormonal değişimler sebebiyle son üç ayda libidoda düşüşler gözlemlenir. Bundan dolayı da anne adayı cinsel ilişkiye soğuk bakabilir. Bu durumda anne adayını zorlamamak oldukça önemlidir. Özellikle rahatsızlık hissedilirse kesinlikle cinsel ilişki kurulmamalıdır. Ancak anne adayı da cinsel ilişkiye sıcak bakıyorsa ve herhangi bir sağlık sorunu yoksa, gebeliğin sonuna kadar cinsel ilişki kurulabilir. Bu noktada annenin rahatlığı en önemli unsurdur. Rahatsız olabileceği pozisyonlardan uzak durmak önemlidir. Bunun yanı sıra:
 • Enfeksiyon riskine karşı hijyene önem verilmeli,
 • Herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissedildiğinde durulmalı,
 • Annenin düşünceleri ve rahatlığı ön planda tutulmalı ve anne adayı cinsel ilişki için zorlanmamalıdır.

29. Gebelik Haftasında Gebelik Belirtileri Nelerdir?

29 haftalık gebelik belirtileri daha çok annenin yaşadığı rahatsızlıklar üzerinedir. Bu belirtiler arasında:

 • Bacak krampları oldukça şiddetlidir.
 • Bel ağrıları daha da sık yaşanmaya başlar.
 • Sırt ve baş ağrıları meydana gelebilir.
 • Eller ve ayaklarda şişlikler ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler şiddetli değilse, herhangi bir sorun söz konusu değildir. Ancak kanama ile beraber el ve ayaklarda aşırı şişlik meydana gelmiş ise baş ağrısı söz konusu ise bu aşamada tansiyon ölçümü oldukça önemlidir. Hamilelikte meydana gelebilen bu duruma gebelik hipertansiyonu adı verilmektedir. Gebeliğin beşinci ayından itibaren her haftada görülme riski vardır. Anne adaylarının bu belirtilere karşı bilgili ve dikkatli olması oldukça önemlidir. Hamilelikte meydana gelen tansiyon sorunları oldukça önemlidir. Riskli hamilelikler özellikle yakından takip edilmeli ve bebeğin durumu sık sık kontrol edilmelidir.

29. Gebelik Haftası için Anne Adaylarının Bilmesi Gereken İpuçları

29 haftalık gebelik sürecinde olan anne adaylarının bilmesi gereken bazı unsurlar söz konusudur. Bunlar:

 • Doğum gittikçe yaklaştığı için hastaneye ve doktora karar vermek gerekmektedir.
 • Bebek odası hazırlanmaya başlayabilir.
 • Meydana gelen şiddetli kramplar için hafif egzersizleri düzenli olarak yapmak gerekmektedir. Özellikle düzenli yürüyüşler oldukça önerilir.
 • Bu süreçlerde potasyumdan ve kalsiyumdan zengin besinleri tüketmek, gebelik şikayetlerin hafiflemesi için oldukça önemlidir.
 • Anne adayının şeker tüketimini minimuma indirmesi önerilmektedir. Dengeli beslenmek ve kan şekerini olması gereken düzeyde tutmak için şekerli gıdaları aşırı tüketmekten uzak durmanız oldukça önemlidir. Tatlı krizlerinde sağlıklı alternatiflere yönelmek, gereksiz kalori alımını engelleyecek ve sağlıklı gıdalarla bebeğin gelişimi desteklenirken, anne adayının sağlığı da korunacaktır.
 • Hamilelik döneminde her zaman pozitif olmak ve stresten uzak durmak, bilimsel olarak doğumu kolaylaştırdığı ispatlanan bir gerçektir. Bundan dolayı da bol bol meditasyon, hamile yogası ve stresli ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.