3. Hafta Hamilelik (3 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

3.haftada gebelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır; kasık ağrısı belirti midir? Bu haftada annede ne gibi değişiklikle olur, gebelik ultrasonda belli olur mu? Hamileliğin 3.haftasında hangi gıdalar tüketilmeli, nelere dikkat edilmelidir?

3. Hafta Hamilelik (3 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

3 Haftalık gebelik haftalarında kadınlarda görülen değişimler gebe annelerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. 1. Ve 2. haftalık gebelikten sonra 3. Hafta gebeliğe geçilmiş olur ve hafta hafta hamilelik ilerlemeye devam eder. Bu safhada genellikle mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler gözlemlenmez. Çünkü henüz çok erkendir. 3 haftalık gebelik belirtileri için bir doktora gitmek de fayda vardır. Mide bulantısı gibi belirtiler ile bu durum anlaşılmaz. Doktor kontrolü şarttır.

3. Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olur?

3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler fazla belirgin olmasa da, 3. Hafta bebek için çok önemli bir haftadır. Bu hafta içerisinde yumurtanın döllenmesi gerçekleşir. Sperm ile yumurtanın döllenmesi bu aşamada olduğu için aslında bu hafta bebeğin asıl olarak olduğu hafta olarak görülmektedir. Anne karnında 1 haftalık bir embriyo gözlemlenir. Bunun için 3 haftalık gebelik ultrason görüntülerine bakmak yeterli olacaktır.

3. Haftalık Bebeğin Boyutları Nasıl Olur?

Embriyo üçüncü haftada küçücüktür. Fakat bu çok küçük olan embriyo hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Bu hücrelerin çoğalması ve büyümesi çok süratli olur. Bu hızlı büyüyen hücrelere zigot adı verilmektedir. Zigot adı verilen bu hücreler, yavaş yavaş rahim yolunda ilerler ve anne rahmine doğru giderler. Bu hücrelerin büyüklüğü neredeyse toplu iğnenin başı kadardır. 4 haftalık gebelikte yarım cm kadar çapında büyüme olur. Bu haftalarda ultrason görüntülerine bakıldığı zaman bebek görünümü henüz yoktur.

3. Hafta Hamilelikte Anne Adayının Vücudunda Yaşadığı Değişimler Nelerdir?

Anne adayları hamileliklerinin üçüncü haftalarında erken dönem hamilelik belirtileri yaşarlar. Bu belirtiler arasında sık idrara çıkma isteği, kokulara karşı aşırı hassas olma, vücudun hassas olması gibi belirtiler yer almaktadır. Her anne adayı bu belirtileri yaşayacak diye bir zorunluluk yoktur. Her kadının hamilelik belirtisi farklı olabilir. Bu durum normal karşılanmalıdır. Anne adayları kendi hamileliklerini bir başka anne adayı ile karşılaştırmamalıdır. Bu dönemde aynı zamanda vajinal akıntılar da olabilir. Bazı anne adayları kramp problemleri ile de karşılaştıklarını söylemişlerdir. 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diye merak edenler bu belirtileri kontrol edebilirler.

Hamileliğin Üçüncü Haftasında Ufak Kanamalar Olabilir

Hafta hafta gebelik ilerlemeye devam ederken anne adayları iç çamaşırlarında kan lekesi ile karşılaşabilirler. Bu kanama ile birlikte lekelenmelerin de gözlemlendiği görülmüştür. Bu endişeye sebep olan bir durum olmakla birlikte endişe edilecek bir şey yoktur. Bu kanamaya tıp dilinde implantasyon kanaması adı verilmektedir. Anne ve bebek sağlığını tehdit eden bir kanama değildir.

Bu kanamanın olmasının sebebi döllenmiş yumurtanın hareketidir. Döllenen yumurta rahme doğru yerleşmek isterken kanama meydana gelebilir. Fakat bu kanama ufak bir kanamadır. Anne adayları yoğun kanama ile karşılaşıyorlarsa mutlaka bir doktora görünmelidirler.

Bu kanamayı hamile kadınların neredeyse yaklaşık yarısının yaşadığı belirtilmiştir. Bu problem hamileliğin üçüncü haftasında yaşanır. Başka bir dönemde kanama olması durumunda bu kanama kesinlikle implantasyon kanaması ile karıştırılmamalıdır.

Hamilelikte İmplantasyon Olayı Nedir?

Döllenme gerçekleştikten sonra embriyo hücresi müthiş bir hız ile üremeye ve de gelişmeye başlar. Bu gelişme ile birlikte hücre rahim içerisinde yerleşmek için yerini arar. Genellikle yerleşmek için de anne rahminin arka duvarını seçer. Bu duvar zaten yumurtanın yerleşmesi için kalınlaşmıştır. Bu yerleşme olayına tıp dilinde implantasyon adı verilmektedir.

Hamilelikte Yaşanan Kanamalara Dikkat Edin

İmplantasyon kanamaları normaldir. Buna karşın hamilelik döneminde yaşanan her kanama normal değildir. Bazı durumlarda kanamalar düşüğün bir habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle kanamalar konusunda dikkatli olmak gerekir. Yapılan araştırmalara göre hamile olan kadınların neredeyse yarısında kanama problemi yaşanır.

3. Hafta Hamilelik Döneminde Kanama Yaşanmasının Sebepleri Nelerdir?

Yorucu egzersiz yapılması ya da cinsel ilişkiye girilmesi kanamaların yaşanmasının sebebi olabilir. Kanamaya sebep oluyor diye hamilelik döneminde egzersiz yapmamak yanlıştır. Bu dönemde anne ve bebek sağlığı için vücudu çok yormayan egzersizlerin yapılması çok önemlidir. Anne adayları hafif yürüyüş, yoga ve pilates gibi hafif egzersizler yapabilirler.

Buna ek olarak rahimin genişlemesi de kanama sebepleri arasında yer alır.

Hamilelik Döneminde Egzersiz Yapmalı Mıyım?

Yukarıda da değindiğimiz üzere, evet. Hamilelik döneminde kesinlikle egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz insan sağlığı için son derece önemlidir. Hareketsiz yaşam tarzı sebebi ile pek çok insan hastalık risklerini artırmaktadırlar. Egzersiz yapılması ise pek çok sorunun önüne geçer.

Hamilelik Döneminde Ne Tür Egzersizler Tercih Edilmelidir?

Egzersiz yapılmasının önemli olduğu kadar hangi egzersizin nasıl yapıldığı da çok önemlidir. Her şeyden önce anne adayları vücutlarını hiçbir şekilde zorlamamalılardır. Bu durum hem anne hem de bebek sağlığına zarar verir.

Vücudu zorlanmayan hafif tempo yürüyüş, esneklik kazanmaya yardımcı yoga ve pilates ya da yüzme son derece faydalı ve hamilelik dönemi için ideal sporlar arasında yer almaktadır. Özellikle yoganın hamile yogası türü bulunur. Bu tür yalnızca hamile kadınlara özeldir ve hem bebeğin hem de annenin sağlığı için son derece faydalıdır. Aynı şekilde hamile pilatesi de kadınlar tarafından en çok tercih edilen sporlar arasında yer almaktadır.

Hamile Kadınların Egzersiz Yapmadan Önce Dikkat Etmeleri Gereken Noktalar Nelerdir?

Hangi sporu tercih etmiş olursanız olun, egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuz ile iletişime geçin. Doktor onay vermemiş ise egzersize kesinlikle başlanmamalıdır. Buna ek olarak:

 • Ağırlık egzersizlerinden kaçınılması gerekir. Egzersiz dışında günlük hayatta bile 1 kgdan fazla ağırlık kaldırılması önerilmez.
 • Vücut kesinlikle zorlanmadan egzersiz yapılmalıdır.
 • Egzersizler arasına mutlaka en az bir gün dinlenme konulmalıdır.
 • Egzersiz sonrası bol su içilmelidir.

3. Hafta Hamilelik Döneminde Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin üçüncü haftasına gelindiği zaman vücutta ( özellikle karın bölgesinde) hafif yağlanmalar başlar. İştahınızda artış vardır, normalden daha fazla yemek yemek istersiniz. Bu durum normaldir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için anne adaylarının hamile olmadan önce aldıkları kaloriden 800 kalori hatta daha fazlasını bebekleri için almaları gerekmektedir. Önerilen bu kalori miktarı, kilosu ideal olan bir kadın için belirlenmiş olan bir kalori miktarı olduğundan, sizin kendi kilonuza göre kalori hesabınızı yapmanızda fayda vardır. Bunun için en güzeli profesyonel olarak yardım almaktır. Bu sayede hem diyet yaparak ideal kilonuza gelebilir hem de bebeğinizin sağlıklı bir şekilde geliştiğinden emin olabilirsiniz.

3. Hafta Hamilelik Dönemindeki Kadınlara Bazı Beslenme Önerileri

Hamilelikte beslenme düzeni son derece önemlidir. Bu dönemde tüketilen gıdalar bebeğin sağlığı için belirleyici rol oynar. Bu nedenle de beslenme konusunda ayrıca titiz davranılmasında fayda vardır.

 • Bol miktarda su içilmelidir. Tavsiye edilen miktar genellikle 3 litredir. Fakat anne adayı eğer fiziksel aktivite yapıyor ise, yapılan aktivitede kayıp edilen su miktarına göre bu miktar artırılabilir.
 • İçerisinde lif ve posa bulunan doğal gıdalar tüketilmelidir. Böylece hem bağırsak hem de sindirim sistemi sağlığı olumlu yönde etkilenmiş olacaktır.
 • Protein, karbonhidrat ve yağ alımının dengeli bir şekilde beslenme düzeninizde dağıldığından emin olun.
 • Vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde alın. Herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı vitamin ve minerallerinizde eksik var ise bu durumu doktorunuza bildirin. Doktorun uygun görmesi halinde takviye besinleri düzenli ve önerildiği şekilde kullanın.

3. Hafta Hamilelik Döneminde Olan Anne Adaylarının Kaçınması Gereken Beslenme Hataları Nelerdir?

Beslenme konusunda nasıl davranılmasının bilinmesinin önemi ile beraber, nasıl davranılmaması hakkında bilgi sahibi olmak da çok önemlidir. Bu bilgiler anne adayının hamilelik döneminde az hata yapmasına sebep olur.

 • Abur cuburlar ve şekerli yiyecekler tüketilmemeli,
 • Paketlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca kaçınılmalı,
 • Fast food ve benzeri gıdalar tüketilmemeli,
 • Uzun süre boyunca vücut aç bırakılmamalı,
 • Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalı,
 • Takviye besin ve vitamin ve mineraller doktorun haberi olmadan kullanılmamalıdır.

3. Hafta Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

İlaç tedavileri her zaman en son çare olarak görülmelidir. Her ilaç, ilacı kullanan kişinin üzerinde olumsuz bir takım etkiler bırakır. Bu etkilere yan etkiler denir. Kimi zaman yan etkiler şiddetli hissedilmese de bu durum yanıltıcı olmamalıdır.

Hamilelik döneminde de ilaç kullanımı özel önem taşımaktadır. Vücudunuza aldığınız her şey bebeğinize de gider. Dolayısı ile ilaç da bebeğe gitmiş olur. Bu da son derece sakıncalı bir durumdur.

Kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Kullandığınız ilaçların sayısını mümkün olduğunca en aza indirmenizde hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemli olduğunu unutmayın.

Süt Yolu İle Bebeğe İlacı Bulaştırmayın

Özellikle bazı tür ilaçlar hamilelik döneminden sonra da süt ile bebeğe geçer. Bu son derece sakıncalı bir durumdur. Böyle durumlarda annenin bu ilacı kesmesi gerekir. Kimi durumlarda anne söz konusu ilaçları kullanmayı bırakamayabilir. Böyle durumlarda emzirmeye bir süre için ara verilmesi gerekir.

3. Hafta Hamilelikte Göğüs Ağrıları Son Derece Normaldir

 1. hafta hamilelik döneminde anne adaylarının göğüslerinin şişmesi normaldir. Bu göğüs ağrıları adet öncesi yaşanan göğüs ağrılarına benzemekle birlikte, çok daha şiddetli bir şekilde hissedilir. Bu durumlarda göğüsleri sıkmayacak iç çamaşırı tercihi yapılmalıdır. Masaj yardımı ile de ağrılarda azalma görülebilir.

Anne Adaylarının Yarısından Fazlasında Yorgunluk ve Bitkinlik Gözlemleniyor

Bazı anne adayları 3. Hafta hamilelik zamanlarında kendilerini çok yorgun hissettiklerini belirtmişlerdir. Bu da son derece normal bir belirtidir ve hamile kadınların yarısından fazlasında görüldüğü bilinmektedir. Bu durumun yaşanmasının sebebi progesteron adı verilen hormonun çoğalmasıdır. Bu hormonun artması ile birlikte anne adayları bir işle meşgul olmasalar bile kendilerini çok yorgun hissederler. Bu durumun önüne geçmek için yeterli kalori alınan bir beslenme düzeni çok faydalı olacaktır. Anne adayları sağlıklı kaloriler içeren ve enerji veren ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişleri tüketebilirler.

3. Hafta Hamilelik Döneminde Yaşanan Mide Bulantıları ve Hassasiyetler

 1. hafta hamilelikte anne adaylarında belirgin hassasiyetler görülür. Bu hassasiyetlerin başında kokulara olan hassasiyet gelmektedir. Anne adayları en ufak kokulardan bile tiksinme duyabilirler. Bu nedenle de mide bulantısı ve tiksintiye sebep olabilecek ağır kokuların bulunduğu ortamlardan kaçınmakta fayda vardır. Buna ek olarak araba içerisinde yapılan yolculuklardan da mide bulantısı problemi yaşanabilir. Sorunun kaynağı ne ise ondan uzak durmak bu gibi durumlarda en iyisidir. Bulantıların şiddeti çok yoğun ve dayanılmaz ise durum hakkında mutlaka hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir. Hekim önerisinde bulantınızın geçmesine yardım edecek bazı ilaçları kullanmanız istenebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.