30. Hafta Hamilelik (30 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

30.haftada gebelikte bebek çok hareketli olabilir mi/hareketleri nasıldır? Mide yanması veya bulantısı, kanama görülür mü; bu haftanın egzersizleri, beslenmesi nasıl olmalı, anne kaç kilo almalıdır; hamilelik kaç aylık olur?

30. Hafta Hamilelik (30 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Gebeliğin 30. haftasında meydana gelen gelişmeler anne adayı ve bebek sağlığı açısından ipuçları vermekte ve iyi bir hamilelik geçirilip geçirilmediği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Bu dönemde 30 haftalık gebeliğiniz bebeğinizin tam 7 aydır gelişim gösterdiği anlamına gelmiştir. Doğumunuza yaklaşık 10 hafta kalması sizi heyecanlandırsa da doğumun başlangıcından itibaren geçen sürenin size çok uzun gelmesi gebeliğin 30. haftasında karşılaşılan normal durumlardandır.

Gebeliğin 30. haftası sizin kendinizi çok yorgun hissettiğiniz bir döneme rastlamaktadır. Bu durumun iki sebebi vardır. Birincisi alınan kilolar hareket etmenizi zorlaştırmakta ve vücudun denge merkezinde meydana gelen kaymalar ayakta durmanızı güçleştirmektedir. İkinci olarak bebeğiniz artık karnınızda hareket eder bir durumdadır. Bu durum sizin gerçek anlamda anne içgüdüsüne sahip olmanıza ve bebeğiniz arasındaki bağın gelişmesine katkı sağlarken yorulmanızı da kaçınılmaz kılmaktadır.

30. Haftalık Gebeliklerde Bebeğinizin Boyu ve Kilosu Kaç Olmalıdır?

Hemen hemen bütün anne adayları her doktor kontrolünde bebeğinin boyu ve kilosunu merak etmektedir. Çünkü bebeğinizin boyu ve kilosu onun anne karnında nasıl bir gelişim geçirdiği ve sağlıklı olarak dünyaya gelmesiyle ilgili sizlere bilgiler sunmaktadır. 30 haftalık bebek kaç kilo olmalı sorusuna verilecek cevap genellikle 1,3 kilogram ve üzerinde olmalıdır. Bebeğiniz eğer bu kiloda ya da üzerindeyse şimdiye kadar ki gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamış anlamı taşımaktadır.

Bebeğinizin 30 haftalık gebeliklerde boyunun yaklaşık 40 cm olması beklenir. Fakat anne ve babanın boyu, kalıtsal özellikler ve bebeğin cinsiyeti gibi durumlar boyunun oluşumunda belirleyici olan faktörlerdir. Bebeğiniz 30. Haftadan itibaren boyunu ve kilosunu sürekli arttırmaya devam edecek ve vücudunda meydana gelecek yağ oluşumu sayesinde vücut ısısını korumayı öğrenecektir.

30. Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Hamileliğin 30. Haftasında belirginleşen karnınızın içinde sürekli büyüyen bebeğiniz sizde annelik duygusuyla birlikte nasıl gelişim gösterdiği hakkında da merak sahibi olmanıza sebep olacaktır. 30 haftalık gebelik bebek gelişimi öncelikli olarak beyin gelişiminde önemli bir süreçtir. Çünkü bu dönemde bebeğinizin beyin gelişimi kıvrım ve çıkıntılarıyla birlikte belirginleşmekte ve doğumdan sonraki görünüme yakın olarak büyümektedir.

Vücut ısısını ayarlama yetisini beyin oluşumuyla kazanım edinen bebeğiniz vücudunda depo edeceği yağlar ile vücut ısısını dengelemeyi ve doğumdan sonra üşümemeyi düşünerek kendisine uygun bir yağ deposu yapacak. Daha önce bebeğinizi anne karnında koruyan tüyler ise bu oluşumla birlikte dökülecek ve bebeğiniz eskiye göre daha kılsız bir bebek olacak.

Bebeğinizin büyümesiyle birlikte bebeğinizi kaplayan sıvı azalmakta ve amniyotik sıvı hacim kaybederek gebeliğin 30. Haftasında rahimde bebeğinize yer açmakta. Görme duyusu daha fazla gelişim gösterse de genellikle bu dönem gözlerini kapalı olarak geçirdiği bir süreç. Gözlerini açtığında ise bebeğiniz çok yakın mesafeyi seçebilecek duruma gebeliğin 30. haftasında gelecek. Yine bu dönemde bebeğinizin göz yaşı oluşumu gerçekleşmiş ve sindirim sistemi tamamen fonksiyonel hale gelmiştir.

Gebeliğin 30. Haftasında Görülen Bebek Hareketleri Nelerdir?

Gebeliğin 30. Haftasında görülen bebek hareketleri anne adayını daha az rahatsız etmeye başlamıştır. Çünkü bebeğin büyümesiyle birlikte hareketleri daha sakin ve daha yavaş gerçekleşmektedir. Bebeğiniz ne kadar şımarık olursa olsun büyüyen karnınız onun hareketlerinden rahatsız olmanızın önüne geçecek ve bebeğinizin hareketleri sizinle onun arasında şimdiden kuvvetli bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

30 haftalık gebeliklerde görülen bebek hareketleri;

 • Hıçkırmaya çalışma,
 • Esneme,
 • Ultrasondan bakıldığında görülebilen göz kapaklarını oynatma,
 • Anne karnında dönme,
 • Tekmeleme,
 • Yumruklama

Gibi davranışlar bu dönemde anne adayının en sık rastladığı bebek hareketleridir. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz diğer dönemlere göre 30. Hafta hamilelikte önem arz eder. Bebeğinizin hareketlerini hissetmek için sabah ya da akşam saatlerinde sessiz ve sakin bir zaman aralığı belirleyerek ve süre tutarak bebeğinizin hareketlerini not edebilir ve tuttuğunuz sürede bebeğinizin kaç defa hareket ettiğini doktorunuza ileterek bu konuda bilgi alabilirsiniz. Genellikle 10 dakikalık aralıklara ile süre tutularak uygulanan bu yöntem endişelerinizi gidermenize ve bebek hareketlerini daha kuvvetli hissetmenize yardımcı olur.

30. Haftalık Hamilelikte Anne Adayında Görülen Değişimler Nelerdir?

Özellikle fazla kilo aldıklarından şikayet eden anne adayları 30 haftalık gebelikte ne gibi değişimlerin normal olduğunu merak etmektedir. 30 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler anne karnının doğum yapacakmış kadar büyümesi şeklinde kendini göstermektedir. Anne adayının almış olduğu 11-16 kilo arasında değişen kilo artışları normal olarak karşılanmaktadır. Kilo almaktan başka 30 haftalık gebeliklerde annede görülen değişimler;

 • İdrar keseciğine bebeğin büyümesi dolayısıyla baskı yapmasından ötürü sık sık idrara çıkma,
 • Bebeğinizin kilo artışıyla iyice büyümesi ile birlikte ayakta dururken yaşanacak denge sorunları,
 • Kaslarınızın gevşemesi ve güçsüzleşmesiyle birlikte ayaklarınızda meydana gelen şişlikler,
 • Anne adayının nefes darlığı yaşaması,
 • Karnın büyümesi nedeniyle karnın dış yüzeyinde oluşan çatlak ve lekelerin belirginleşmesi

En sık rastlanan 30 haftalık gebeliklerde annede meydana gelen değişimlerdendir.

30. Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

30 haftalık gebelikte bebeğinizi tanımanız için daha çok detay ultrasonda karşınıza çıkmaktadır. Bebeğiniz sanki yarın dünyaya gelecekmişçesine tüm organları işlevsel ve doğuma hazırdır. Akciğerlerin nefes alışı dışında bütün özellikler bu dönemde bebeğinizde oluşum göstermiştir. Gebelikte 30. haftada bebeğinizin ultrason görüntüsünde;

 • Bebeğinizin küçük mimik ve ağız hareketlerine,
 • Göz kapaklarını açıp kapatmaya çalışmasına,
 • Kaşlarını hareket ettirmesine

Şahit olabilir ve bu görüntüleri kayıt altına alarak doğumdan önce bebeğinizin davranışlarını gözlemleyebilirsiniz.

30. Haftalık Gebelikte Bebeğiniz Doğum Pozisyonu Alır Mı?

Gebeliğin son dönemine girilmesiyle birlikte bebeğin duruş pozisyonunun nasıl olduğu kolay bir doğum gerçekleştirmek için anne adayı tarafından merak edilmektedir. Bebeğinizin 30 haftalık pozisyonu anne karnında henüz doğum pozisyonuna geçmemiştir. Ancak bu duruma endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü ilerleyen haftalarda bebeğiniz doğum pozisyonuna geçecek ve normal bir doğum gerçekleşmesinin önü açılacaktır.

Doğum pozisyonu doğuma daha yakın zamanda gerçekleşmektedir. Bu aşamada bebeğin anne karnında baş aşağı pozisyon alması, bebeğin poposunun anne diyaframını baskılaması ve bebeğin bacaklarının ise göbeğe doğru çekilmesi beklenmektedir. Bu durum cenin duruş pozisyonudur ve normal doğumun bu şekle sahip bebeklere uygulanması gerekir. Ancak bebek baş aşağı pozisyona gelmemişse doğuma yakın zamanda gerçekleşecek kontrollerde doktorunuz sezeryan ile doğum yapmanızı tavsiye edebilir.

Hamileliğin 30. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

30 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler;

 • Uyku problemleri ve şiddetli ağrılar çekiyorsanız uyku pozisyonunuza uygun yastık desteklemeleri sizi rahat ettirebilir. Ağrılarınız için eşinizden masaj isteyebilir ve sıcak ya da ılık suda duş alarak rahatlayabilirsiniz.
 • Su tüketimine günde en az iki litre şeklinde devam etmek vücudunuz için faydalı olmakla birlikte eğer sık sık idrara çıkma sorunu yaşıyorsanız özellikle uyumadan 2 saat önce su tüketimini sonlandırmanız iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.
 • Kilo artışı ve bebeğinizin büyümesi sizin hareket etmenize olumsuz etki yapmaktadır. Ayaklarınızı toplayarak veya sürekli ayaklarınızı sarkıtarak oturmak, uzun süre ayakta kalmak sizin için zararlıdır.
 • Kasların gevşemesine bağlı olarak varisler ayaklarınızda iyice belirginleşip sorunlara ve ödemlere neden olabilir. Varis çorabı giymek, geniş ve bol kıyafetler tercih etmek ağrılarınızın artmasına engel olacaktır.
 • Çocuğunuzun 30 haftalık gebelikte gelişimi göz önüne alındığında cep telefonu ile uzun süre konuşmak ve cep telefonunuzu yanınızda bulundurmak son derece sakıncalı olduğundan doktorlar tarafından dikkat edilmesi önerilen davranışlardandır.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Gebeliğin 30. Haftasında Mı Görülür?

Yüksek tansiyon ve idrarda albümin proteininin fazla görülmesi gebelik zehirlenmesi de denen Preeklamsi hastalığına yakalanmanın en belirgin göstergesidir. Bu durum 30 haftalık gebeliklerden itibaren doğuma kadar karşılaşılabilecek bir durumdur. Gebelik zehirlenmesinin ağır atlatılması bebeğe zarar vereceğinden erken doğum tercih edilmektedir. Bu sebeple bulanık görme, ani ve şiddetli baş ağrıları, el ve ayaklarda şişlik, karnın üst bölgesindeki ağrılar yaşanıyorsa doktorunuza bilgi verip gerekil testleri yaptırmanızda fayda vardır.

Gebeliğin 30. Haftasında Anne Adayında Görülen Şikayetler Nelerdir?

30 haftalık hamilelikte anne adayında;

 • Göbeğinin iyice büyümesi sebebiyle yaşadığı denge sorunu,
 • Aşırı kilo almak ve hareket kabiliyetinin azalması nedeniyle meydana gelen bel ve sırt ağrıları,
 • Kasların güçsüzleşmesine bağlı el ve ayaklarda meydana gelen şişlik ve ödemler,
 • Kansızlık ve kan şekerinin yükselmesi gibi kan değerlerinde görülecek değişimler,
 • Sık sık idrara çıkma,
 • Vücutta meydana gelecek hormon değişimine bağlı duygusal hassasiyet ve psikolojik rahatsızlıklar

En sık görülen şikayetlerdir. Bu durumlar eğer şiddetli ve önlenemez bir hal alıyorsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

30. Haftalık Hamileliklerde Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır?

30 haftalık hamilelik bebeğin beyin gelişiminin sağlandığı bir dönemdir. Bu sebeple beyin gelişimine etki edecek Omega 3 bakımından yoğun besinlerin tüketilmesi bebeğinizin gelişiminde faydalı olacaktır. Bol su tüketimi bu dönemde aksatılmadan devam edilmelidir. Protein, karbonhidrat ve az yağlı gıdalar azar azar ve öğün sayısı arttırılarak tüketilmelidir. Bu dönemde tüketilecek Omega 3 bakımdan zengin besinler;

 • Balık ürünleri, deniz somonu ve sardalya,
 • Yumurta,
 • Ceviz,
 • Keten tohumu,
 • Yeşil yapraklı sebzeler,
 • Köy tavuğu

Hamileliğin 30. Haftasında bol bol tüketilmesi tavsiye edilen besin gruplarındandır.

Bitki Çayları Gebeliğin 30. Haftasında Tüketilebilir Mi?

Bazı bitki çaylarının hamilelik boyunca tüketilmesi doktor kontrolünde tavsiye edilmekle birlikte bazı bitki çaylarının içeriğinde bulunan maddelerin neden olduğu olumsuz etkiler sebebiyle hamilelik boyunca asla kullanılmamalıdır. Hamileliğin 30. haftasında doktorunuzdan görüş alarak kullanabileceğiniz bitki çayları şunlardır:

 • Nane-limon,
 • Papatya çayı,
 • Zencefil,
 • Karahindiba,

Hamileliğin 30. Haftasında Ağrılarınızı Hafifletecek Egzersizler

Gebeliğin son dönemi olarak adlandırılan hamileliğin 30. Haftasında yapılacak egzersizler oldukça kısıtlı olsa da hareket etmeniz iyi bir doğum yapmanıza ve ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu dönemde yapacağınız en iyi egzersiz biçimi kısa mesafe yürüyüşleridir. Bu yürüyüşlerinizde yanınızda size eşlik eden birinin bulunmasında yarar vardır. Kas ve iskelet sisteminin çalışmasına olumlu etki yapan pilates ve oturma pozisyonunda uygulanacak açma germe hareketleri ödemlerinizden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

30. Haftalık Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

Gebeliğin hangi döneminde ilişkiye girileceği merak konusudur. 30 haftalık gebelikte cinsel ilişki gebeliğin gidişatı ve annenin sağlık durumuna göre belirlenmelidir. Gebeliğin son üç ayında cinsel ilişki genellikle azaltılmalı ve riskli bir durum söz konusu ise hiç yapılmamalıdır. Eğer doktorunuz hamilelik süresince cinsel ilişkiyi yasaklamışsa bu kurala uymanızda fayda vardır. Ayrıca;

 • Düşük yapma,
 • Erken doğum,
 • Neden belli olmayan vajinal kanama,
 • Plasentanın rahim ağzına yerleşmesi,
 • Gebelik kesesinin açılması riski,
 • Babanın cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olması

Gibi sebepler 30 haftalık gebeliklerde cinsel ilişkiden sakınmanızı gerektiren durumlardır. Bu durumların olmaması halinde cinsel ilişkiye girmenizde bebeğiniz ve sizin açınızdan herhangi bir sorun yoktur. Çünkü ilişkiye girilen bölüm ile çocuğunuzun bulunduğu gebelik kesesi arasında herhangi bir birliktelik söz konusu değildir. Ancak yine de ilişki sırasında enfeksiyon kapması ve bulaşıcı hastalıklara karşı korunmak açısından prezervatif kullanmak daha güvenli bir tercihtir.

Hamileliğin 30. Haftasında Erken Doğum ve Düşük Yapma Riski Var Mıdır?

Gebeliğin 30. Haftası artık düşük yapmaktan ziyade erken doğum olarak adlandırılan sürece girilmesi anlamına gelmektedir. Bu dönemde beyin gelişimini de tamamlayan anne karnındaki bebek akciğer solunumu dışında normal hayata hazır haldedir. Erken doğum yapma ihtimali annenin sağlık durumu ve davranışlarına göre değişmektedir. Doktorunuz yaptığı kontrollerde böyle bir risk olup olmadığı sizlere söyleyeceğinden endişelenmeye lüzum yoktur. Anne adayları ağır işlerden uzak durarak ve genellikle bol bol dinlenerek gebeliğin son dönemini geçirebilir ve bu sayede sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilirler.

Gebeliğin 30. Haftasında Doktor Kontrolleri Sıklaştırılmalı Mıdır?

Kadın doğum uzmanları hamile olduğunuz belirlendikten sonra hafta hafta gebelik takibinizi yapmakta ve sizleri doğuma hazırlamaktadırlar. Gebeliğin 30. Haftasından itibaren eğer imkanınız var ise 2 haftalık kontroller ve uygulanacak testler sizin hamileliğinizin son döneminin takip edilmesinde daha olumlu bir etki yapacaktır. İlk yedi ayda yaptırdığınız aylık kontrollerin son iki ayda 2 haftalık kontroller şeklinde gerçekleşmesi hem içinde bulunduğunuz duygusal durumların önüne geçecek hem de anne ve bebek sağlığı açısından uygun etkiler yapacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.