32. Hafta Hamilelik (32 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

32.haftada gebelikte cinsellik (ilişki) olur mu; mide bulantısı, kasılmalar görülür mü? Bu dönemde bebek kaç kilo almalı; hareketleri, boyu, ultrason görüntüsü nasıldır; anne kaç kilo almalıdır, nasıl beslenmelidir?

32. Hafta Hamilelik (32 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Gebeliğin 32. Haftasında meydana gelen değişimler anne adayında ve bebekte birçok değişim meydana gelmektedir. Bu değişimler arasında annenin beslenmesine ve gün içinde hareketsiz kalmamaya özen göstermesi de tavsiye edilmektedir.

32 haftalık bir gebelikte doğuma az kalmış demektir ve bebek anne karnında büyümeye devam etmektedir. Bebeğin saçları, tırnakları ve bebeksi görünümü çoktan oluşmuş durumdadır ve bu süreçte parmaklarını da emmeye başlayabilmektedir. Gebeliğin 32. Haftası annelerin rahat ettiği ve doğuma az kalan bir gebelik dönemidir.

32. Haftalık Bebek Kaç Kilodur?

32 haftalık bebek kaç kilo olmalı sorusu hamile kadınlar tarafından sıklıkla merak edilmektedir. 32 haftalık bebek neredeyse 2 kiloya yaklaşmaktadır. Genellikle 1 kilo 500 gram ile 1 kilo 700 gram arasında olan bebeğin ağırlığı gün geçtikçe artış göstermektedir. 32 haftalık bir bebek için anne toplamda 5 ila 6 kilo arasında bir kilo alımı gerçekleştirmektedir. Annenin aldığı bu kilo sadece göbekten değil basenlerde de görülmektedir. 32 haftalık her bebek 1 kilo 500 gram olmak zorunda değildir bu durum annenin beslenmesine ve bebeğin büyüme hızına bağlı olarak da değişmektedir.

Anne Karnında 32. Haftasını Geçiren Bebeğin Boyu Kaç Cm’dir?

Anne karnında 32. Haftasını geçiren bir bebeğin boyu yaklaşık olarak 40 cm’dir. Her bebek için aynı boy geçerli olmamaktadır ve bu durum annenin yaşam standartlarına göre değişmektedir. Anne karnında 32. Haftasını geçiren bir bebek ortalama 40 – 48 cm arasında bir boya sahiptir ve süreç içinde uzamaya devam edecektir.

32. Haftalık Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri Hissedilir Mi?

32 haftalık bebek hareketleri anne tarafından hissedilmektedir. Bebeğin anne karnındaki hareketleri ve bu sırada yumruk ve tekme gibi yaptığı eylemleri anne adayları hissetmektedir. 32 haftalık anneler artık bebeklerinin hareketlerini hissedebilmekte, onlar ile konuşabilmekte ve sesleri algıladığının ve kaydettiğinin farkına varabilmektedir. 32 haftalık bebekler heyecan, mutluluk, stres ve üzüntü gibi yoğun duyguları da algılayarak karşılık verebilmektedir. 32 haftalık gebe olan bir kadın bebeğin hareketlerindeki değişimleri fark edebilmektedir. 32 haftalık anne karnındaki bebeğin hareketlerinde bir azalma da meydana gelmektedir. Eğer bu azalma ciddi seviyelerde değil ise korkulacak bir durum yoktur. Ancak gün içinde 5 ila 10 tekme arasında bir hareket hissediliyor ise uzman bir kadın doğum doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

32. Haftalık Bebeğin Görüntüsü Nasıldır?

Anne karnında 32. Haftasını geçiren bir bebeğin görüntüsü neredeyse doğum anındaki gibidir. Cildi şeffaflıktan sıyrılmış ve normal insan tenine geçiş yapmıştır. Saçları oluşmuş, kulakları son şeklini almaya başlamıştır ve cenin pozisyonunda kalmaktadır. Parmaklarını emebilen ve ayaklarını da hareket ettirebilen 32 haftalık bebeğin dış görünüşü neredeyse tamamlanmıştır.

32. Haftalık Hamilelikte Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

32 haftalık gebelikte annedeki değişimler gözle görülür bir seviyede artmaktadır ve kilo alımı ve bulantı sıklığının da değiştiği gözlenmektedir. 32. Haftada meydana değişimler şu şekildedir;

 • Anne adayının meme uçlarının rengi koyulaşır, memeler şişer ve daha hassas bir hale gelir. Ayrıca memelerde hissedilen acı ve ağrılarda da artış yaşanır.
 • Duygusal değişimler hızlanmaktadır ve bu sebep ile de anksiyete, ani duygu değişimleri ve kendi içinde çelişme gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.
 • Sabah bulantıları tekrar başlar.
 • Meme başlarında sertlik meydana gelir ve doğuma kadar devam edebilir.
 • Varis oluşumu tekrar başlar.
 • Dalgınlık ve dikkat bozukluğu meydana gelebilir.
 • Vajinal akıntılar rahmin büyümesi sebebi ile artar. Aynı zamanda rahmin büyümesi ile solunum problemleri, kasık ağrısı ve şiddetli sancılar hissedilebilir.
 • Mide ekşimesi yaşanır.
 • Kırmızı kan hücreleri 32 haftalık bir gebelikte artış gösterir ve neredeyse yüzde 50 oranında bir artış gözlenir.
 • Cilt tonunda değişiklik meydana gelir.
 • Kusma şikayeti görülür.
 • Vücutta özellikle karın ve basen bölgesinde doğum kiloları sebebi ile çatlak oluşur.
 • Sık idrara çıkılır.
 • Vücutta kasılmalar ve uyuşmalar yaşanır. Özellikle uyku sırasında bacaklara sıkça kramp girer.
 • Uyku problemleri yaşanır.
 • Doğum kasılmaları başlar.
 • Göbek deliğinde değişimler meydana gelir ve delik dışarı doğru sarkabilir.
 • Gaz problemleri meydana gelir.
 • Hamilelikte kabızlık problemi her evrede devam etmektedir.

Hamileliğin 32. Haftasında Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin 32. Haftasında sadece anne adaylarında değişimler meydana gelmemektedir. Annenin kilo olmasını ve duygusal olarak da değişmesini sağlayan unsur bebeğin büyümesidir. Anne karnındaki 32 haftalık bir bebeğin değişimleri de bir hayli fazla olmaktadır.

 • Bebeğin cildinde değişimler meydana gelir; cilt daha yumuşak olmaktadır.
 • Akciğerlerin oluşumu neredeyse tamamlanır.
 • Bebek 32. Haftada kilo alır.
 • Anne karnındaki 32 haftalık bebeğin cinsiyeti eğer erkek ise testilerinde gelişmeler görülür. Testisleri skrotum denilen bölgeye iner.
 • Bebeğin cilt rengi pembe tonlarına geçiş yapar.
 • Bağışıklık sistemi oluşur.
 • İskelet sistemi ve kaburgalar gelişir ve son halini almaya yaklaşır.
 • Cilt altında yer alan yağ tabakalarında artış görülür.

Erken Doğum 32. Haftada Gerçekleşir Mi?

Birçok anne adayı doğumlarını erken yapmak zorunda kalmaktadır. Yaşam standartları, sağlık problemleri ve anne karnındaki bebeğin gelişimi erken doğum yapılmasını gerektirebilmektedir. Özellikle yaşanan ani sağlık problemleri sebebi ile erken doğum yapılabilmektedir. Anne karnındaki 32 haftalık bir bebeğin erken doğma ihtimali bulunmaktadır ve erken doğan bu bebeğin yaşam şansı da oldukça yüksektir. 32 haftadan öncesinde erken doğum gerçekleşir ise bebeğin yaşam şansı düşüktür ancak 32 hafta ve sonrasında doğan bir bebeğin yaşama şansı bulunmaktadır. 32 haftalık doğan bebeklerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

32. Haftalık Bir Gebelik Kaç Aydır?

32 haftalık bir gebelik yaklaşık 7 aydır. Bir hamilelik dönemi 9 ay 10 gün (40 hafta) sürmektedir. Bu neden ile de gebeliğinin 32. Haftasında olan bir anne adayının doğumuna çok az kalmış demektir. 32 haftalık gebeliklerde erken doğum riski de bulunmaktadır ancak erken doğum yapılır ise bebeğin hayatta kalma şansı da bir hayli fazladır. 32 haftalık gebeliğin ilk günü tam olarak 7 ay 14 gündür. 32 haftanın bitiminde gebelik 7 ay 21. güne geçiş yapmaktadır.

32. Haftada Meydana Gelen Braxton Hicks Kasılmaları Nedir?

32 haftalık gebelerde doğum kasılmaları meydana gelmekte olup bu doğum kasılmalarına Braxton Hicks ismi verilmektedir. Braxton Hicks kasılmaları doğum hazırlığı olarak kabul edilmektedir. Doğum anında hazırlıksız yakalanmamak için vücut kendi içinde hazırlık kasılmaları meydana getirmektedir. Bu hazırlık kasılmaları rahmin gevşemesi ve sertleşmesi ile oluşur. Braxton Hicks kasılmaları hareket anında hissedilmektedir. Yatarken kalkmak, otururken pozisyon değiştirmek gibi durumlarda Braxton Hicks kasılmaları meydana gelir.

32. Haftalık Gebelikte Sırt Ağrıları

32 haftalık gebelikte meydana gelen sırt ağrılarında artış gözlenir. Bebeğin kilo olması, uzaması ve gelişmesi anne adayının vücudundaki dengeyi değiştirmektedir. Denge sırttan alınıp karna doğru gelmekte ve yük ön tarafa binmektedir. Bu neden ile de ani ve keskin sırt ağrıları görülebilmektedir. 32 haftalık gebelikte hamilelik dönemi boyunca hiç hissedilmeyen bir sırt ağrısı meydana gelmiş ise bu erken doğumun habercisi olabilmektedir. Bu neden ile de sırt ağrılarına özen gösterilmeli, fazla yorulmanın önüne geçilmeli ve destekli yastık kullanma gibi ipuçlarına dikkat edilmelidir. Anne karnında 32 haftalık bebek hareketlerinin artması sebebi ile de sırt ağrıları oluşmaktadır.

32. Haftalık Gebelikte Bayılmalar

32 haftalık gebeliklerde anne adayında bitkinlik, baş dönmesi, yorgunluk ve kronik halsizlik artmaktadır. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin de yüzde 50 artması da hemoroidi desteklemektedir. Bu neden ile de gebelikte bazı bayılmalar meydana gelebilir. 32 haftalık gebe olan kadınlarda yaşanan bu bayılmalar oldukça normal olup endişe edilmemesi gerekmektedir. Ancak gün içinde bayılmalarda ya da baş dönmelerinde artış gözlenir ise acilen bir jinekoloğa gidilmesi gerekmektedir.

32. Haftalık Gebelikte Yapılması Gereken Testler

Gebelik dönemi 32. Haftaya geldiği zaman 2 farklı test yapılmaktadır. Bu iki farklı testin uygulanması gerekli ve önemlidir. Bu neden ile testlerin anne adayları tarafından atlanmaması gerekmektedir.

 • Fetal Non Stres Testi
 • Biyofizik Profil Testi

Olmak üzere 2 gruba ayrılan bu 32. Hafta testlerinin içeriği ise şu şekildedir;

 • Fetal Non Stres Testi: 32. haftada yapılması gerekmekte olup 3 haftalık süre içinde yapılmalıdır. Bebeğin hareketleri incelenmekte ve herhangi bir problem olup olmadığı test edilmektedir.
 • Biyofizik Profil Testi: 32. haftadan önce de yapılabilen bu test için en uygun dönem gebeliğin 32. haftasıdır. Fetal Non Stres Testinin destekçisi olarak kabul edilmektedir ve bebeğin hareketlerini, kalp atışlarını ve diğer sağlık durumlarını gösterir.

Gebeliğin 32. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

32 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında kramplar ve bel ağrısı öncelikli olarak yer almaktadır. Gebeliğinin 32. Haftasında olan bir anne adayının en büyük ağrısı kramp olmaktadır. Kramplarını azaltacak kremler kullanabilir ve egzersiz yapabilir.

 • 32 haftalık gebelikte erken doğum riski bulunmaktadır bu neden ile de ani hareketlerden kaçınılması gerekilmektedir.
 • Hamileliğin 32. Haftasında anne adayları beslenmelerine de dikkat etmelidir.
 • 32 haftalık bir gebelikte bebek odasına dair hazırlıkların da başlaması doğum anında sıkışıklık yaşanmaması için önemlidir.
 • Kan hücrelerinin artışı sebebi ile anemi yaşama riski bulunmaktadır ve bu sebep ile vitamin ve mineral desteklerinin alınmaya devam edilmelidir.
 • Bu dönemde alınan kaloriye dikkat edilmesi gerekmektedir. Alınan kalori sağlıklı ve kalorili olmalıdır.

Bebek Rahim İçinde Hangi Pozisyonda Durmaktadır?

Bebek rahim içinde 32 haftalık iken cenin pozisyonundadır. Başı öne eğik ve dirsekleri ile destekleme yapılmaktadır. Trimesterin 3. Döneminde karın içindeki alan iyice daralmaktadır ve bu sebep ile bebek olduğu alanı en iyi şekilde kullanmaya çalışmaktadır. Bebeğin rahim içindeki durumunu daha verimli kullanabilmesi için iskelet sistemi cenin pozisyonuna geçmektedir. Bacaklar karna doğru çekilmiş durumdadır ve kollarda vücudu sarmalar. 32 haftalık bebek gittikçe kilo almaktadır ve iç organlarının da gelişimi sebebi ile anne karnında gün geçtikçe daha çok alanı kaplamaktadır. Bebeğin büyümesi doğrudan rahmi etkilemektedir ve rahmin büyümesi de annede bazı semptomların oluşmasına neden olmaktadır.

32. Haftalık Gebelikte Çalışan Anneler İzin Almalı Mıdır?

Gebeliğin 32. Haftasında eğer anne adayı çalışıyor ise iş yerinden doğum iznine ayrılması gereken dönemdedir. Çoğu anneler tarafından iş yerlerinden doğum izni alındığı dönem 32. Haftadır. Ancak 32. Haftayı takip eden 2 haftalık süreç içinde de izin alabilirler. Ancak genellikle erken doğum riski de bulunduğu için doğum izinleri 32. Haftadan itibaren alınmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.