33. Hafta Hamilelik (33 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

33.haftada gebelikte bebek boyu ve kilosu nasıldır, çok hareketli olur mu; hamilelik kaç ay eder? Kasık, karın ağrısı; kanama, kasılma olur mu? Bebek hareketleri, görüntüsü nasıldır; annedeki değişiklikler (psikolojik, fiziksel) nasıldır; jinekoloji bölümüne gidilmeli midir?

33. Hafta Hamilelik (33 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

33 haftalık hamilelikte yaşanan gelişmeler bir hayli fazla olup anne adayında ve bebekte birçok değişiklik gözlenmektedir. Anne karnındaki bebeğin uzaması ve kilo almaşı ile ilerleyen gebelik sürecinde erken doğum da görülebilmektedir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi için önemli bir dönem olan 33. Hafta döneminde annelerin vitamin takviyesi almaya devam etmeleri gerekmektedir. Vücuttaki kan hücrelerinin de artması ile anemi hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır aynı zamanda rahmin büyümesi ve diyaframa baskının artmasından dolayı da reflü ortaya çıkabilmektedir. Anne adaylarının bu konulara önem göstermeleri ve kadın doğum uzmanlarına düzenli kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.

33. Hafta Gebeliğin Kaçıncı Ayıdır?

33 haftalık gebelik tam olarak hamileliğin 7. Ayının son haftasına denk gelmektedir. 33 haftanın ilk günü gebeliğin 7 ayının 22. Günü olarak kabul edilmektedir. 33 haftalık gebelik kaç ay eder sorusuna verilebilecek cevap 7. Ayın sonları olup 8. Aya giriş yapılmak üzeredir. Bir gebelik süreci genelde 40 hafta sürmekte olup 33. Haftasını yaşayan bir anne adayının doğum yapmasına çok az kalmış demektir ve erken doğum ihtimali de yüksektir.

33. Haftalık Gebelikte Bebek Kaç Kilo Olur?

 1. haftasını geçiren bir bebeğin ortalama kilosu 2 kilo olmaktadır. Bu oran her bebeğe göre farklı olabilmektedir ancak genel ortalamaya bakıldığı zaman anne karnındaki 33 haftalık bebeklerin 2 kilo ile 3 kilo arasında oldukları gözlemlenmiştir. 33 haftalık gebelik döneminde bebekler büyük bir hızla kilo almaktadır ve gelişimlerini tamamlamak için anne karnında beslenmeye devam etmektedir. Bu neden ile de bebeğin kilosu 33. Haftanın ilk günü ile son günü arasında da farklar oluşabilmektedir. 33 haftalık gebelik bebek kilosu annenin beslenme düzenine, bebeğin büyümesine ve diğer sağlık etkenlerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Anne Karnındaki 33 Haftalık Bir Bebeğin Uzunluğu Kaç Santimetre Olur?

Anne karnındaki 33 haftalık bir bebeğin ortalama uzunluğu 43 ila 47 cm arasında olmaktadır. Anne karnında büyümekte olan bebeğin bacak boyu da uzamaktadır ve bu sebep ile de anne karnına sığmayarak baskı yapmaya başlamaktadır. Rahim kanallarının da iyice büyümesine sebep olan bu büyüme evresinde bebek 45 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Ancak bu ölçümler her gebelik için geçerli değildir. Sağlık etkenlerine ve hormonlara bağlı olarak bebeğin boyu daha uzun ya da daha kısa da olabilmektedir.

33. Haftalık Bebeğin Görüntüsü Nasıldır?

Anne karnında 33. Haftasını yaşayan bir bebek doğum anındaki haline benzemektedir. Genel olarak bir ananas büyüklüğünde olan bebeğin kirpikleri, saçı ve vücut tüyleri oluşmaya başlamıştır. Anne karnında cenin bir pozisyonda bulunan bebeğin kulakları da son şeklini almak üzerdir. Parmaklarını, el ve kollarını hareket ettirebilmekte ve el parmaklarını emebilmektedir. Anne karnında rahatça hareket etmek için ise olduğu yerde sıkça hareket etmekte olan 33 haftalık bebeğin görüntüsü ultrasonda da net olarak görülebilmektedir. 33 haftalık gebelik görüntüsü veren ultrasonlar aracılığı ile bebeğin kalp atışlarını da duymak mümkündür.

33. Haftalık Gebe Anne Toplam Kaç Kilo Alır?

Gebeliğinin 33. Haftasında olan bir anne adayının kilosunda toplamda 10 ila 12 kilo arasında bir artış yaşanmaktadır. Bebeğin anne karnında büyümesi ve ağırlaşması, kan hücrelerinin artması, aşerme ve iştahın açılması gibi unsurlara bağlı olarak annenin 33 haftaya kadar 10 kilo kadar alması oldukça sağlıklıdır. Bu kilo alımında gözlenen sayılarda farklılıklar görülebilmektedir. 33 haftalık gebe olan bazı kadınlar daha az kilo alırken bazıları ise daha çok kilo almaktadır. Bu durumun temel sebebi ise hormonlardır ve anne adayının beslenmesi, yaşam şartları, kullandığı ilaçlar ve diğer sağlık nedenleri hamilelik sürecindeki kilo alımını etkilemektedir.

33. Haftalık Gebelikte Bebek Hangi Pozisyondadır?

33 haftalık gebelikte bebek anne karnında ters dönmeye başlamakta ve kafası rahme yaklaşmaktadır. Bu sebep ile de doğum anında öncelikli olarak bebeğin kafası dışarı çıkmakta daha sonra vücudu görülmektedir. Bazı durumlarda bebeğin ters doğma ihtimali de bulunmaktadır. Ters doğma işlemi ise bebeğin ayaklarının rahimden ilk çıkan uzuvları olması ve başın en son çıkmasına ters doğum denilmektedir. Bebeğin anne karnındaki hareketleri anne adayının ağrılarının oluşmasına sebep olmaktadır ve birçok hareket anne tarafından hissedilmektedir. Ayrıca bebeğin tekmeleme ve yumruklama gibi hareketleri de anne tarafından hissedilmekte olup bazı durumlarda tekmelemeler şiddetli olabilmektedir.

33. Haftada Anne Adayları Cinsel İlişkiye Girebilir Mi?

Gebeliğinin 33. Haftasında olan anne adaylarında eğer kadın doğum uzmanları tarafından aksi iddia edilmemiş ve herhangi bir risk bulunmamış ise cinsel ilişkiye girmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Gebeliğin 33. Haftası kadınlar için oldukça zorlu bir dönemdir ve bu zorluğun sebebi ise hormonların hamilelik sürecindeki en yüksek olduğu döneme girilmesidir. Bu neden ile de cinsel isteklerde artış görülebilir ve bu durum oldukça normaldir. Anne adaylarına uygun pozisyonlarda doktorlar tarafından önerilmekte olup zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekmektedir.

33. Haftalık Gebelikte Anne Adayındaki Değişimler Nelerdir?

Gebeliğinin 33. Haftasında olan anne adaylarında bazı değişimler görülmektedir. Bu değişimlerin arasında öncelikli olarak hormonlar gelmektedir. Anne adaylarının hormonlarının artması sebebi ile her duyguyu doruk noktasında yaşama ihtimalleri bulunmaktadır. Ayrıca ani duygu değişimleri ve sinirlilik gibi gergin süreçlere de giriş yapılmaktadır.

 • El ve ayaklarda meydana gelen uyuşmalar ve şişkinlik
 • Mide bulantıları
 • Bebeğin hareketinden daha çok etkilenme ve hissetme
 • Artan bel ve sırt ağrıları
 • Karında meydana gelen çatlaklar
 • Uykusuzluk problemi
 • Keskin baş ağrıları
 • Sahte doğum sancıları
 • Cinsel istekte artış
 • Sakarlığın artması
 • Dalgınlık
 • Nefes darlığı
 • Reflü
 • Kırılgan tırnaklar
 • Göbek deliğinin dışa doğru çıkması
 • Kasık ve alt karında ani ve şiddeti ağrılar
 • Kilo alımı anne 33 haftalık hamilelikte görülen değişimlerdir.

Anne Karnındaki 33 Haftalık Bebekte Meydana Gelen Değişimler

33 haftalık bebekteki değişimler arasında bebeğin akciğerinin tamamlanması başta gelmektedir. Gün geçtikçe daha çok kilo almaya başlayan bebek rahmi etkilemektedir ve rahmin genişlemesini sağlamaktadır.

 • Bebeğin kilosu artar ve yaklaşık olarak 2 kiloya gelir.
 • Bebeğin boyu uzar.
 • Amniyotik sıvıda en yüksek seviyeye çıkar.
 • Bebeğin hareketlerinde artış yaşanır ve kafa hareketlerini daha kolay gerçekleştirir.
 • Bebekte göz hareketleri başlamaktadır.
 • Rahim duvarının bu evrede daha da incelmesi sebebi ile bebek gece gündüz ve ışık ayrımı yapabilecek duruma gelmektedir.
 • Göz kapaklarını küçük hareketler ile açıp kapatmaya başlar ancak göz kapağının hareketleri normal bir insanda olduğundan daha yavaştır.
 • Anne karnında düzenli olarak uyumaya başlar.
 • Anne karnında 33. Haftasına ulaşan bir bebeğin bağışıklık sistemi neredeyse tamamlanmıştır.
 • Gözleri gelişimini tamamlar ve göz bebeğinin rengi netleşir.
 • Bebeğin kemiklerinde kalınlaşma yaşanır.
 • Kemikleri sadece kalınlaşmak ile kalmaz aynı zamanda gelişir.
 • Bebeğin hareketleri anne tarafından hissedilmektedir.

33. Haftalık Gebelikteki Riskler Nelerdir?

33 haftalık gebeliğin en büyük riski erken doğumdur. Ancak erken doğum yaşansa dahi bebek hayatta kalmayı başarabilecek bir durumda olmaktadır. Anne karnında 33. Haftasını geçiren bebeklerde erken doğum yaşama ihtimali her zaman söz konusudur ve şartlar kontrol altına alındığı takdirde risk en aza indirgenmektedir. 33 haftalık gebeliğin bir diğer riski ise bebeğin hareketleridir. Bebeğin hareketlerinin anne tarafından hissedilmelidir ve genellikle 2 saat içinde bebekten minimum 10 hareketin hissedilmesi gerekmektedir. Eğer bebekte olağan dışı ve daha az hareket hissediliyor ise acilen bir kadın doğum uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Gebeliğin 33. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler annenin yaşam standartları başta gelmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise bebeğin hareketleridir. 33 haftalık gebelikte dikkatli olunması gereken unsurlar şu şekildedir;

 • Ani kramp ve ağrılara karşı ilaç kullanımının doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir.
 • Bebeğin gün içindeki hareketlerinin sayılması ve az hareket hissediliyor ise doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Annenin yoga ya da meditasyona yönelmesi ağrılarının hafiflemesi için doğal bir egzersiz olarak kabul edilmekte ve bu sebep ile önerilmektedir.
 • Gün içinde aşırı hareketsiz kalmak oldukça zararlıdır ve bel, sırt, baş ve ayak ağrılarını arttırmaktadır. Bu neden ile anne adaylarının kısa yürüyüşlere çıkması doktorlar tarafından da söylenmektedir.
 • Trimester olan 33 haftalık gebelikte sıvı miktarı büyük bir önem taşımaktadır ve sıklıkla sıvı azalması görülmektedir. Bu neden ile gün içinde yeter miktarda anne tarafından su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Sık idrara çıkma, ani kramplar, vajinal akıntılar ve diğer sebeplerden dolayı tercih edilen iç çamaşırlarının pamuklu, yumuşak ve bedeni sıkmayanlardan tercih edilmesi daha uygundur.
 • Karna baskı yapacak dar kıyafetlerin tercih edilmemesi ve ince topuklu ayakkabıların kullanılmaması önerilmektedir.

33. Haftalık Gebelikte Vajina ve Kasık Ağrısının Oluşumu

33 haftalık gebelikte genellikle anne adaylarında vajina ağrıları meydana gelmektedir ve vajina ağrılarını kasık ağrıları da takip etmektedir. Ani kas spazmları da bu durumu desteklemektedir. Rahim duvarının iyice incelmesi ve rahmin genişlemesi sebebi ile anne adaylarında enfeksiyon oluşma riski de artmaktadır. Bu neden ile de vajinal akıntılar meydana gelmektedir. Vajinal akıntıların yanı sıra kasık bölgesinde kaşıntılar da oluşabilir. Tüm bu yan etkiler oldukça normal olup endişe edilmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak akıntılar koyu renkli ve kötü kokulu ise ertelemeden kadın doğum uzmanına görüşülmesi gerekmektedir. Vajina ağrılarına eğer kanlı akıntı eklenir ise de yine ertelenmeden doktora gidilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması tavsiye edilmektedir.

33. Haftalık Gebelikte Sahte Doğum Sancıları

Gebeliğin 33. Haftası itibariyle vücutta kasılmalar meydana gelmektedir. Bu kasılmalar ve su gelmesi gibi semptomlar genellikle sahte doğum sancılarıdır. Sahte doğum sancıları vücudun gebelik anına alışması ve o an çok zorlanmaması için vücut tarafından verilen bir direktif olarak düşünülebilir. Bebeğin doğum anında zorlanmaması için de vücut sahte doğum sancıları ile anneyi hazırlamaktadır. Sahte doğum sancıları Braxton Hicks ismi ile de bilinmektedir.

33. Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

33 haftalık gebelikte beslenme büyük bir önem taşımaktadır ve omega 3 ağırlıklı olarak beslenilmelidir. Yeşil gıdaların tüketiminin arttırılması ve kafein, alkol, gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulması gerekilmektedir. Süt, brokoli, mercimek, muz ve yumurta gibi gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

33. Haftalık Gebelikte Karında Meydana Gelen Kaşıntılar

33 haftalık gebelikte karın bölgesinde kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu kaşıntılar oldukça normaldir ve bebek büyümeye devam ettiği sürece göbekte kaşıntılar oluşacaktır. Büyüdükçe kuruyan ve kuruduğu içinde kaşınan karın bölgesi sürekli olarak nemli tutulmalı ve çatlak giderici kremler ile nemlendirme yapılmalıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.