34. Hafta Hamilelik (34 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

34.haftada gebelikte kaşıntı, lekelenme, su gelmesi, sümüksü akıntı, mide bulantısı ve kasık ağrısı görülür mü? Bu hafta kaç aylık hamilelik eder; bebek hareketleri, boyu, kilosu, görüntüsü nasıldır; nelere dikkat edilmesi gerekir?

34. Hafta Hamilelik (34 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Gebeliğin 34. Haftasında neler olur sorusu özellikle hamileler ve yakınları tarafından sıklıkla araştırılmakta olan bir konudur. Gebeliğin 34. Haftasında anne adayında birçok değişim ortaya çıkmaktadır ve doğuma kalan sürede bir hayli azalmış durumdadır. 34 haftalık gebe olan bir kadının karnında büyümeler ve ayaklarında uyuşmalar meydana gelmektedir. Bebekte ise iç organlar tamamlanmakta olup doğuma hazırlanmaktadır. Bu dönem içinde erken doğum yapma riski bulunmaktadır bu neden ile anne adayının oldukça dikkatli davranması ve doktorunun tavsiyelerine uyması gerekmektedir.

34. Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

34 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler bir hayli fazladır. Bu değişimler artık bebeğin dış görünüşüne ve cildine yönelik değil iç organlarına yönelik gelişimlerdir. 34 haftalık bir bebekte meydana gelen değişimler şu şekilde açıklanabilir;

 • Bebeğin göz rengi mavidir. Doğumdan sonra ise ışığa maruz kalan göz renkleri asıl halini almaktadır.
 • Bebek eğer erkek ise testislerinde şişlik görülebilir ancak bu durumdan korkulmamalıdır. Testislerde görülen şişliğin sebebi fazla sıvıdan dolayıdır ve kısa bir süre içinde testisler normal boyutlarına inecektir.
 • Bebeğin kilosu artar ve boyu uzar.
 • Anne karnındaki 34 haftalık bebeğin yüz hatları yerine oturur ve 34. Haftayı takip eden günlerde yüz hatları kesinleşir.
 • Bebek bu dönemde hıçkırmaya başlar ve anne adayı tarafından bebeğin hıçkırıkları anlaşılmaktadır.
 • Bebeğin vücudunu lanugo tabakası adı verilen koruyucu bir tabaka sarmaktadır ancak bebeğin görünümünü de koruyan lanugo tabakası bebeğin derisinin görünümü de düzenlemektedir.
 • Uyurken gözlerini kapatan bebek uyandığında gözlerini açmaya başlar ve göz açıp kapama gibi göz kapağı hareketlerini daha sık yapmayı öğrenir.
 • Bebeklerin tırnakları da uzamaya başladığı için kendilerini çizebilmektedir ve doğum sonrasında bebekteki çizikler ebeveynleri korkutmamalıdır.
 • Sinir sisteminin tamamlanmasına birkaç hafta kalmıştır.
 • Vücudundaki tüyler dökülmeye başlar ancak saç ve kirpiklerinde bir azalma görülmez.

34. Haftalık Bebek Nasıl Görünür?

34 haftalık bebek görüntüsü bir önceki haftalar ile hemen hemen aynı olmaktadır. Bebeğin kafası öne doğru eğik bir pozisyondadır ve cenin pozisyonunda anne karnında yer almaktadır. Çenesini aşağıya göğüs kafesine doğru indiren bebeğin görüntüsü fasulyeyi andırmaktadır. Bacaklarını ise çapraz şekilde birbirine dolayarak karnına doğru çekmekte olan bebek anne karnında rahat hareket edebilmek adına diğer organları sıkıştırmaya başlamaktadır. Kollarının da içe doğru bükülü olduğu ultrasonda görülmektedir. Eğer bebek erkek ise testisleri de ultrasonda görülmektedir.

34. Haftalık Bebeğin Boyu Kaç Santimetre Olur?

Anne karnında 34. Haftasını geçiren bir bebeğin boyu uzamaya devam etmektedir ve doğum anına kadar da anne karnında uzama gerçekleştirecektir. 34 haftalık gebelikte bebek boyu neredeyse 50 cm’ye yaklaşmış durumdadır. Bebeğin boyutları 45 ila 52 cm arasında olmaktadır ve bu boyutlar her bebek için geçerli değildir. Daha kısa bebekler olabileceği gibi daha uzun boylu bebekler ile de bu hafta içinde karşılaşmak mümkündür. Bu neden ile de daha kısa ya da uzun olması durumunda endişeye yer verilmemelidir.

34. Haftalık Bebeğin Kilosu Kaç Gram Olur?

34 haftalık bir gebelikte bebeğin kilosu 2 kg ile 2 kilo 700 grama kadar yükselebilmektedir. Bebeğin kilosunu etkileyen birçok unsur bulunmakta olup bu unsurlar arasında öncelikli olarak anne adayının beslenme şekli yer almaktadır. Eğer anne düzenli ve sağlıklı besleniyor ise bebeğin olması gereken ideal kilo 2 – 2,5 kilo arasındadır. Ancak hormonlara ve diğer etkenlere bağlı olarak da bebeğin kilosu daha az ya da daha çok olabilmektedir. Bu durumda endişe edilmemelidir ancak anne adayları rahat etmek istedikleri takdirde bir kadın doğum uzmanına bebeğin kilosunun normal olup olmadığını da danışabilmektedirler.

34. Haftalık Bir Gebelikte Annedeki Değişimler Nedir?

34 haftalık gebelikte annedeki değişimler duygusal olarak artış göstermektedir. Hormonların yükselmesi, kan basıncının artması ve bebeğin büyümesi gibi problemler sebebi ile anne adaylarının duygusal anlarında artış yaşanmaktadır.

 • Rahim genişlemeye devam eder ve bu durum iç organlara baskı yapar.
 • Solunum problemleri ortaya çıkar.
 • Reflü oluşumu görülebilmektedir.
 • Mide ekşimesi görülür.
 • Kokulara hassasiyet artar.
 • Anksiyete görülebilir.
 • Kaygı bozukluğu görülür.
 • Ani duygu değişimleri yaşanır.
 • Aşırı duygusal olunabilir.
 • Aşermeler devam eder.
 • Vajinal ağrılar, kasılmalar ve akıntılar bu dönemde de artarak devam etmektedir.
 • Bebeğin her hareketi hissedilir.
 • Kabızlık devam eder.
 • Bebek göğüs kafesine baskı yapar ve bu sebep ile de nefes almada güçlük yaşanır.

34. Haftalık Gebelikte Erken Doğum Tehlikesi

Hamilelik döneminde bazı tehlikeler bulunmaktadır ve 34 haftalık gebe olan bir anne adayının erken doğum yapma riski de gün geçtikçe artmaktadır. 3. Trimester dönemi itibariyle anne adaylarında erken doğum yapma oranı artış göstermektedir. Bunun nedeni ise bebeğin gerekli gelişimi göstermesi olabileceği gibi;

 • Bebeğin hızlı büyümesi
 • Enfeksiyon rahatsızlıkları
 • Rahimde meydana gelen yetersizlik ve diğer rahatsızlıklar
 • Anomali
 • Annenin düzenli bir yaşam standardının olmayışı, kötü beslenme ve zararlı maddelerin kullanımı
 • Gebelik sürecinde gerekli kilo alımının görülmemesi
 • Çok sayıda ve sık doğum yapmak
 • Ani ve riskli gerginlik ve sinirlilik gibi durumların kan basıncını etkilemesi ile rahimde meydana gelen açılmalar sebeplerinden dolayı erken doğum tehlikesi bulunmaktadır. Ancak 34 haftalık bir bebeğin doğduktan sonra hayatta kalma ihtimali oldukça fazladır.

34. Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

34 haftalık gebelik kaç aylık sorusu sıklıkla merak edilmekte olan bir sorudur. 34 haftalık olan bir gebelik yaklaşık olarak 7 ay 28 günlüktür. 34. haftanın son gününde gebelik 8. ayına ve 4. gününe geçiş yapmaktadır. Normal bir gebelik 40 hafta sürmektedir ve doğum anına oldukça az kalmıştır.

34. Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

34 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle erken doğum riski olduğu için ebeveynlerin doğum hazırlığı yapması gerekmektedir. Hastane için gerekli malzemelerin bir çantada toplanması ve doğum için son hazırlıkların yapılması tavsiye edilmektedir.

 • Doğum sürecinde refakatçi ve diğer destekçilerin bu haftalarda belirlenmesi doğum anındaki süreci kolaylaştıracaktır.
 • Stresten uzak durulması gerekmektedir.
 • Aşırı gergin ve gürültülü ortamlardan uzak durulması da tavsiye edilmektedir.
 • Kadın doğum uzmanı ile birlikte doğum planı hazırlanmalıdır.
 • Gerekli testlerin vakit kaybetmeden yapılması gerekmektedir.
 • Ani hareketlerden kaçınılmalıdır

34. Haftalık Gebelikte Cinsellik

Gebeliğinin 34. Haftasını yaşayan bir kadının hormonları oldukça yüksektir. İlgi istenilen bir dönem de olan bu 34. Haftada eğer doktor tarafından bir sakınca görülmez ise partner ile cinsel ilişki yaşanabilmektedir. Bebek için bir sakıncası bulunmamaktadır ancak uygun pozisyonların tercih edilmelidir. Doktor tarafından da konu ile ilgili bilgilendirme yapılacak olup pozisyon önerileri sunulacaktır. Ancak erken doğum riski bulunuyor ise bu durumda cinsel ilişkinin yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Gebeliğin 34. Haftasında Oluşan Şiddetli Sancılar

34 haftalık gebelikte sancı sayısı artmaktadır ve bebeğin hemen hemen her hareketi anne tarafından hissedilmektedir. Bu neden ile de kasılmalar, spazmlar ve uyuşmalarda artış yaşanmaktadır. Anne adaylarının bu ağrıları hafifletmek için masaj, ılık duş ve bol bol dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Sakinleşmek için bitki çayı içilebilir ancak içilecek olan bitki çayının öncelikle kadın doğum uzmanına sorulması ve yan etkisinin olmayacağı öğrenildikten sonra içilmesi tavsiye edilmektedir.

Bebek 34. Haftadan Sonra Kilo Almaya Devam Eder Mi?

Anne karnındaki bir bebek 34. Haftaya kadar düzenli olarak kilo almaktadır. Ancak 34. Haftadan sonra doğum tarihine yaklaşıldıkça bebekteki kilo artışı daha aza inmektedir. Gün içinde yaklaşık 25 gram alan bir bebek doğum zamanı yaklaştıkça kilo almayı durdurmaktadır. Her hafta neredeyse 1 kilo daha ağırlaşan bebeğin sürekli olarak kilo alması da imkansız bir durumdur. Bu neden ile de bebeğin vücudu kilo alımını en aza indirmektedir.

Yalancı Doğum Sancıları

 1. haftada en sık görülen durum ise yalancı doğum sancılarında yaşanan artıştır. Anne adayı 34 haftalık gebeliği süresince sürekli olarak yalancı doğum sancıları ile uğraşmak zorunda kalacaktır. Bu yalancı doğum sancıları anne adayının vücudunu doğuma hazırlamaktadır ve pelvik kaslarının gelişmesi açısından da önemi bulunmaktadır. Ayrıca erken doğum gibi ihtimaller de göz önünde bulundurulduğu takdirde yalancı doğum sancılarının önemsenmesi gerekmektedir. Yalancı doğum sancılarının belirgin tek özelliği sancıların daha kısa aralıklar ile meydana gelmesi ve aniden kesilmesidir. Yine de her duruma uyum sağlamak ve önlem almak amacı ile ebeveynlerin doğum sürecine adapte ve hazır olmaları tavsiye edilmektedir.

34. Haftalık Gebelikte Sezaryen Doğum

34 haftalık gebelikte eğer erken doğum yaşanır ise anne adayına sezaryen ile doğum seçeneği sunulmaktadır. Sezaryen ile doğum daha az acısız olup birçok anne tarafından da tercih edilmektedir. Sezaryen doğum yöntemi kadın doğum uzmanı ile yapılan doğum planlaması sırasında önceden ayarlanabilmektedir. Ayrıca doğum anında yaşanan problemler sebebi ile de sezaryen doğuma hızlı bir geçiş yapılabilmektedir. Sezaryen doğum normal doğuma göre daha acısızdır ancak vücut üzerinde de iz bırakmaktadır.

Doğum Öncesi Planlama

Gebeliğin 34. Haftası doğum öncesi planlamanın yapılmaya başladığı bir dönemdir ve doğum anı ile ilgili birçok konunun üzerine düşülmektedir. Doğum anı için çantanın hazırlanması, hastaneye yatırılma ve doğum sırasında gibi birçok zamansal planlama eşler arasında yapılmaktadır. Ayrıca bu planlama aşamasında yaşanabilecek risklerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Ev anahtarını yakın bir arkadaşa vermek, hamilelik sürecinde bakıcı ya da destek olacak kişilerin ayarlanması, evin önceden düzenlenmesi gibi birçok unsura dikkat edilmelidir.

34. Haftalık Gebe Olan Bir Annenin Beslenmesi

34 haftalık gebelikte anne adaylarına birçok beslenme önerisi sunulmaktadır. Kadın doğum doktoru tarafından da verilecek olan bir diyet listesi bulunmaktadır. Bu diyet listeleri kilo vermeye yönelik olmayıp sağlıklı beslenmeyi sağlayan bir diyet listesidir. Gebeliğinin 34. Haftasına olan bir annenin yeşil gıdalar ile beslenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca demir, omega, d vitamini gibi önemli destekleri barındıran besinlerin de kesinlikle tercih edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra kızartma, aşırı yağlı gıdalar, asitli ve gazlı içecekler, alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerden uzak durulmalıdır. Aşırı kokulu ve baharatlı gıdaların da tüketilmemesi önerilmektedir. Sindirim sistemine zarar vermeyecek ve reflü oluşumunu tetiklemeyecek gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

34. Haftalık Gebelikte Egzersiz

34 haftalık gebe olan kadınların egzersiz yapmayı bırakmamaları ve gün içinde en az 30 dakikalık hareket etmeleri önerilmektedir. Annelerin hareketlerinin azalması kasılmaları ve spazmları tetiklemektedir bu sebep ile gün içinde 20 dakikalık yürüyüş ya da yoga yapmaları tavsiye edilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.