35. Hafta Hamilelik (35 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

35.haftada gebelikte mide yanması veya bulantısı, kasık ağrısı, sancı, kan gelmesi ve kasılma olur mu? Bu haftada cinsel ilişkiye girilir mi; bebeğin ultrason görüntüleri, boyu, kilosu ve hareketleri nasıldır (nasıl olmalı); kaç aylık hamilelik eder, anne nelere dikkat etmeli?

35. Hafta Hamilelik (35 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 35. haftalık evresinde ve 35 haftalık gebelik süresi sonrasında, anne adayları yavaş yavaş son evrelere gelmeye başlamışlardır. Hamilelik kadınların yaşamakta olduğu, şüphesiz en mucizevi deneyimlerden biridir. Kişinin içerisinde bir başka canlının oluşumu gerçekleşmekte olduğundan, hem psikolojik hem de biyolojik olarak, kadınlar farklı süreçlere evrilirler. Hamileliği 3 farklı evreye ayırmak mümkün olacaktır. Bu evrelerden ilki, ilk 3 ay, daha sonraki evre, 4. 5. Ve 6. ay ve son olarak da, hamileliğin son evresi, 7. 8. Ve 9. ay olarak gerçekleşir. 35. hafta, hamileliğin 7. ayı içerisinde yer alacak ve 3. evreye dahil olacaktır.

Gebelik Nasıl Gerçekleşir?

Bir gebeliğin gerçekleşmesi için, iki hücreye ihtiyaç vardır. Bu hücreler;

 • Erkek hücresi olan, sipermium,
 • Dişi hücresi olan ovum

Hücreleridir. Oluşan zigot, uterusa yerleşir. Bu süreç içerisinde, annede pek çok değişiklik meydana gelecektir. Bu değişikliklerin büyük bir kısmı fiziksel olacakken, psikolojik değişiklikler de hormonlar ve diğer faktörler nedeniyle görülür.

Hamilelikte Bedende Gerçekleşen Değişikliklerin Sebepleri Nelerdir?

Tüm bu durumlar, yakınmalar ve değişiklikler, gebeliğin devamının sağlanması adına, kişinin vücudunun hazırlık yapması sebebiyle meydana gelir. Kadında meydana gelen fiziksel değişiklikler şu şekilde olacaktır;

 • Uterus, büyümeye başlar.
 • Fetüsün ihtiyaçlarını karşılamak adına, değişiklikler yapılır,
 • Anne bedeni, fetüsü doğuma kadar korumak ve beslemek adına değişir.

Gebelik Oluşumu Nasıldır ve Ne Kadar Sürer?

Gebelik oluşumu, yeni bir canlının daha meydana gelmesinin, başlangıç aşaması anlamına gelir. Canlı oluşumu, erkek ve kadın üreme hücresinin birleşmesi ile gerçekleşecektir. Gebeliğin sona ermesi ve canlının dişi bedenini terk etmesi adına geçen süreç, 40 hafta 280 gün olmaktadır. 35 haftalık doğan bebekler, herhangi bir tehlike arz etmez. Fertil olan tüm canlılar, gebe kalabilir. Fakat bir kadın her zaman gebe kalamaz. Bu işlem için bedenin uygun olduğu bir zaman dilimi mevcuttur. Bu zaman, 28 gün olarak mevcuttur ve fizyolojik olan bu dönem siklus adını alır. Siklus dönemi boyunca, kadının ovumu olgunlaşacaktır. Bu da ovumu döllenmeye hazır bir hale getirecektir. Döllenmenin gerçekleşmesinin en olanaklı olduğu dönem, ovarial siklustur. Her zaman elbette döllenme olmaz. Bu durumda, hazırlanmış bu tabaka, döllenme olmadığından, kanama yoluyla dışarı atılacaktır. Bu durum ise, menstrüal siklustur. Kişi hamile kaldığında, herhangi bir dışarı atılma durumu gerçekleşemez bu nedenle, menstrüal siklur, 40 hafta boyunca görülmeyecektir.

Hamilelikte Embriyo Gelişimi Nasıldır?

Hamilelik sürecinde, ilk 8 haftalık süreç, embriyonun oluşumu olarak adlandırılacaktır. Bu süreç oluşana kadar, canlı henüz bir bebek görünümünde değildir. 8. hafta boyunca embriyonun iç organları gelişmeye başlar. 8 hafta sonunda embriyo artık bir insan görünümünde olacaktır. Aynı anda bebeğin plasentası oluşur. Plasentanın önemli görevleri bulunmaktadır. Bu görevler şu şekildedir;

 • Bebeğin nefes alışverişi sağlanır.
 • Bebeğin beslenmesi, plasenta sayesinde gerçekleşir.
 • Antikorlar, plasenta tarafından taşınır.
 • Fetüsün, anne vücudunda bulunan mikroplardan korunması sağlanır.

Gebeliğin İlk Haftaları Fetüste Nasıl Gelişmeler Olur?

Toplam sağlıklı bir gebelik süreci, 10 ay ya da 40 haftadır. Bu sürenin daha fazlası, sağlıklı olmamaktadır. Tarihte bir defa, 12 ay boyunca doğmayan bir vaka olmuştur. Hamileliğin ilk haftasında, fetüs, uterusa yeni yeni yerleşmeye başlar. 1. aya girildiğinde, fetüsün organları şekillenir. Bu dönem hassas bir dönemdir. Fetüs, dış zararlara açık bir pozisyondadır bu nedenle, annenin olası zararlardan kaçınması ve dikkatli olması gerekmektedir. Embriyonun parmak izi 8. hafta itibari ile oluşur. Embriyo, 4 gram ağırlığa ulaştıktan sonra, artık embriyo olarak adlandırılmayacaktır. Fetüsün gözleri ve dış genital organları, 3. ay itibari ile gelişmeye başlar. Artık 25 gram ağırlığında olan fetüsün anne karnında hissedilmesi muhtemeldir. Böbrek, kalp, tırnak gibi organlar 4. ay itibari ile oluşur. Bebeğin ultrasonda cinsiyetinin tespit ediliyor olması bu ay itibari ile gerçekleşir. 5. ay itibari ile bebeğin organları henüz tam anlamıyla gelişmemiştir fakat, bebeğin kalp atışları artık daha net duyulabilecektir. 6. ay itibari ile, artık anne adayları, bebeklerine klasik müzik dinletebilirler çünkü bebeklerin sese karşı olan reaksiyonları yeterince gelişmiş olacaktır. Bebeklerin yaşlı bir insana benzedikleri ay, 7. aydır. 8. ay itibari ile, anneler bebeklerin sürekli tekme attığını hissederler çünkü artık adaptasyon süreci başlamıştır.

35. Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişim Süreci Nasıldır?

Bir bebeğin oluşum süreci esnasında, bütün gelişim aşamaları, bir anda gerçekleşmeyecektir. 35. hafta, yani 9. ay bebeğin gelişiminin en çok tamamlandığı haftalardan biridir. Artık neredeyse sona yaklaşılmıştır. Bebeğin gelişim aşamalarında var olan gelişmeler, şu şekilde olacaktır;

 • Bebekte var olan amniyotik sıvı artmaya başlar.
 • 35 haftalık gebelik bebek kilosu, 2 kilogram 500 gram dolaylarına erişir.
 • Bebeğin uzunluğu, 45 cm’ye ulaşmış durumdadır.
 • Sinir hücreleri artar, kafatası büyümeye devam eder.
 • Bebeğin gelişiminin en çok tamamlandığı dönem bu dönemdir.
 • Akciğerler yeterince gelişmiştir, fetüs rahatlıkla nefes alabilir.
 • Fetüsün yutkunma ve hıçkırma özellikleri gelişir.
 • Bebek, yaşlı insan görüntüsünden kurtulur çünkü artık vücudundaki yağlar yeterli seviyeye ulaşmıştır ve buruşukluklar düzelmiştir.
 • Bebeğin vücudunda var olan kıllar dökülür.
 • Bebeğin başı, doğum kanalına yerleşir, bu sebeple bebeğin ilk başı doğum esnasında ortaya çıkacaktır.

35. Haftada Bebekte Ne Gibi Değişiklikler Gözlenir?

Bebeğin böbrekleri 35. hafta sonrasında artık tamamen çalışmaya başlayacaktır. Bu nedenle bebek normalden daha fazla idrar üretir. 35 haftalık bebek kaç kilo şeklinde sorulara, bu cevap, 2200-2500 gram arası olacaktır. Anne adayları, bebekleriyle daha fazla konuşmaya başlayabilir çünkü bebeğin kulakları oldukça iyi işitmeye başlar. 35 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıl olmalı ya da bebeğim neden hareket etmiyor diye düşünenlerin, bebeğin hareket etmiyor olmasından dolayı endişelenmeleri yersiz olacaktır çünkü fetüs artık oldukça gelişmiş olduğu için, fetüsün hareket edebileceği çok fazla alan kalmadığından, daha çok uyur ve daha az  hareket eder.

Anne Adaylarında Gebelikte Ne Gibi Değişiklikler Gözlenir?

Bebekler, gelişim süreçlerine devam ederlerken, elbette anneler de bu süreçten etkileniyor olacaklardır. Annelerin vücutlarında;

 • metabolik,
 • hematojik,
 • kardiyovasküler,
 • solunum sistemleri,
 • üriner sistem,
 • gastrointestinal,
 • endokrin,
 • kas, iskelet,
 • deri,
 • göğüsler,
 • genital bölge,
 • psikolojik

değişiklikler gözlenecektir.

35. Haftada Annede Ne Gibi Değişiklikler Gözlenir?

  1. hafta itibari ile, fetüsün ağırlığı çok daha arttığından, artık anne adayları hareket kısıtları yaşamaya başlayacaktır. Fetüs, idrar kesesine de ağırlaşarak daha çok baskı yapmaya başlar. Bu durumda da kişiler daha çok idrara çıkma ya da zaman zaman idrar kaçırma durumları yaşarlar. 35 haftalık gebelik sancıları bir miktar daha artmaya başlar. Kasılmalar artar ve ağırlık noktası değişir. Kişiler, daha hafif hissederken, bir anda ağırlığın başka bir noktaya kaydığını hissedeceklerdir.

35. Haftada Meydana Gelen Psikolojik Değişiklikler Nelerdir?

Kadınlar, hamilelik esnasında meydana gelen fizyolojik değişikler dışında, psikolojik değişiklikler de yaşarlar. Elbette bu çok normaldir. Vücutta çok fazla hormon değişir. Kimi zaman aşırı kilo alımı meydana gelir ve kişiler, başka bir karaktere bürünürler. Öncelikli olarak, hamileliğin son dönemlerinde, östrojen salgılanması oldukça artar bu nedenle kadınlar normale nazaran çok daha duygusal olacaklardır. Ani ruh hali değişiminin sebepleri de bunlardır. 35. hafta sonrasında kişiler, daha farklı telaşlar edinirler. Kişiler, bebeğin doğumunun yaklaştığı, ya da bebeğin kaybedilebileceği endişesi içerisine girerler. Kişiler, stres ve uyku problemleri yaşayabilirler.

35 Haftalık Gebeliklerde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kişiler, bu dönem itibari ile kegel egzersizleri yapmaya başlamalıdırlar. Bu egzersizin amacı, kasları güçlendirmektir. Bu sayede doğum esnasındaki acı azalır ve kişiler daha sancısız bir doğum gerçekleştirebilirler. Kişiler bu dönemde çok daha dikkatli olmalıdır çünkü bebek içeride büyük bir alan kaplamaktadır ve yapılabilecek herhangi yanlış bir hareket bebeğin sağlığını tehlikeye atar. Aynı zamanda kişilerde oluşan yoğun mide bulantısı rahatsızlıkları nedeniyle, öğün aksatmaları oluşabilir. Beslenmeye de özellikle dikkat edilmelidir. Bir öğün bile olsa kişiler, kendilerine gereken vitamini yeterli seviyede almak durumundadırlar.

35. Haftada Gerçekleşen Doğumlar Sağlıklı mıdır?

Normal şartlarda doğumlar, 40. haftada gerçekleşir. 40. haftada, fetüsün tüm gelişimi tamamlanır, kafatası gelişir ve derisi artık buruşuk değildir. 35. hafta içerisinde doğan bebek de neredeyse bütün gelişmelerini tamamlamış bulunmaktadır. 35 haftalık doğum, erken doğum olarak nitelendirilir. Fakat, 35 haftalık olan bir fetüs, 42 cm uzunluğuna erişir ve ağırlığı, 2200-2700 gram dolaylarında seyreder. 35. hafta, 8. Ayın son zamanlarına denk gelir. Bu şekilde doğan pek çok bebek bulunur. Bir miktar daha özen gerektirmekle birlikte, 35. Haftada doğum gerçekleşmiş olması tehlike arz etmez.

35. Haftalık Hamile Kadınlar Nasıl Beslenmelidir?

Kuşkusuz, beslenme, bebeğin de sağlığını etkilediğinden, anne adayları özellikle son dönemlerde, beslenmelerine oldukça dikkat etmek durumundadırlar. Beslenme aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken, omega 3, 6 ve 9 edinmek olacaktır. Bu maddelerin edinilmesi ise, balık, ceviz, badem, zeytinyağı, fındık ile olacaktır. Anne adayları, aşırıya kaçmamak kaydı ile, bu besinleri tüketiyor olmalılardır.

35. Hafta Hamilelikte Kanama Neden Gerçekleşir?

Bu kanamalar kimi zaman ciddi kanamalardır. Kimi zaman ise yalnızca basit lekelenmeler şeklinde görülür. Her iki durumda da bir terslik olacağı muhakkaktır ve bu nedenle mutlaka doktora görünülmesi gerekir. 12. Hafta öncesi gerçekleşen kanamalar, çoğunlukla düşük sebebiyle gerçekleşen kanamalardır fakat, kişiler eğer, 35. Hafta ve sonrasında herhangi bir kanama yaşıyorlarsa, daha farklı ve ciddi problemlerin söz konusu olması muhtemeldir. Bu kanama, anne ya da bebekten herhangi birinin enfeksiyon probleminden ya da plasentadan kaynaklanan bir problemden oluşmuş olabilir. Bu nedenle anne adayı bu konuda çok dikkatli olmalıdır.

35. Haftada Gerçekleşen Vajinal Akıntılar Neden Olur?

Bu tarz akıntılar, şekline, kokusuna ve rengine göre zararlı ya da normal akıntılar olarak adlandırılacaklardır. Vücut hamilelik esnasında da normal seyrini devam ettirdiğinden, akıntı eğer, şeffaf ve kokusuzsa, bu durum gayet sağlıklıdır. Farklı renklerde ve kokularda, kaşındıran akıntılar, vajinanın enfeksiyon kaptığı anlamına gelecektir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olunması gerekir. Anneden kaynaklanan bir enfeksiyon, bebeği de etkiliyor olacaktır.

35. Haftalık Hamileliklerde Vajinal Ağrılar ve Kasılmalar Neden Olur?

Çoğu zaman bu tarz kasılmalar, doğum sancısı ile karıştırılır. Kimi zaman bu durum da mümkün olmaktadır ancak, kişiler bu haftalarda, fetüs ağırlaştığından ve baskı uyguladığından genelde kramplar ve ağrılar yaşarlar. Rahim de bu haftalarda açılmaya başladığından, bu tarz ağrılar hissetmek oldukça normaldir fakat, aşırı ve anormal seviyeye ulaşan ağrılarla alakalı, doktorla görüşüyor olmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.