39. Hafta Hamilelik (39 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

39.haftada (+1) gebelikte karında sertlik olur mu; bebeğin çok hareketli olması, kaşıntı, ishal, kasık ağrısı, mide bulantısı normal midir; doğum belirtisi midir? Bu haftada cinsellik (ilişki) yaşanır mı, sakıncalı (bebeğe zararlı) mı; beslenme nasıl olmalıdır?

39. Hafta Hamilelik (39 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 39. haftasında neler oluyor sorusu, tüm süreci büyük bir merak ve endişe ile geçiren anne adaylarının en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Hamileliğin sonlarına yaklaşan anne adayları, sabırla geçirdikleri keyifli ve anlamlı süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için gerekli bilgilere sahip olmak istemektedir.

Bu aşamada anne adaylarının, kendilerini bekleyen psikolojik ve fizyolojik durumlardan önceden haberdar olması, hamilelik ve doğum süreçleri için oldukça yararlıdır. Bu nedenle, anne adaylarının mevcut durumları ile ilgili bilgi sahibi olması ve bu bilgiler ışığında hareket etmesi tavsiye edilir. Bu önemli sürecin sonucunda ise meydana gelen kavuşma anı, ne şekilde olursa olsun anne adayları için son derece özeldir.

Hamileliğin 39. Haftasında Doğum Gerçekleşebilir Mi?

Hamileliğin 39. haftası, pek çok anne adayı için doğumun yaklaştığı ve hazırlıkların yavaş yavaş tamamlandığı haftadır. Bu dönemde bebekte ve annede görülen değişimler, doğumun zamanlaması için büyük bir bilgi kaynağıdır. Bu nedenle, anne adaylarının 39. haftada bebeğin gelişimlerini iyi bir şekilde takip etmesi ve kendi vücudunda meydana gelen gelişmelerden de haberdar olması gerekmektedir.

 1. haftadan itibaren doğumun gerçekleşmesi mümkündür. Ancak mevcut doğumların büyük bir çoğunluğu 40. hafta itibariyle gerçekleştiğinden, annelerin kesin bir doğum gerçekleşmesi beklenmemelidir.

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum belirtileri, her anne adayı tarafından iyi bir şekilde bilinmelidir. Hamileliğinin 39. haftasında olan anne adayları, bu aşamadan itibaren doğum belirtilerinin takibini yaparak doğru zamanı tespit edebilir. Bu durum, doğum anında çok daha hazırlıklı olunmasına olanak tanımaktadır. Hamileliğin 39. haftasında görülen 39. haftalık gebelik doğum belirtileri şunlardır:

 • Anne adaylarında vajinadan kanlı akıntı görülmeye başlanması
 • Bebeğin, mevcut konumunu değiştirerek aşağılara inmesi
 • Düzensiz ve şiddetli sancılar görülmesi
 • Rahim ağzında incelme ve genişleme
 • Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının sızıntı şeklinde gelmeye başlaması
 • Bebeğin doğum kanalına inmesi ile birlikte nefes almakta ve rahatlama görülmesi
 • Vajinadan gelen akıntının artması

Bu belirtilerin görülmesi, 39. haftada doğumun başlamakta olduğunu işaret etmektedir. Bu belirtileri yaşayan anne adayları, en kısa zamanda hastaneye gitmeli ve hamileliğin durumu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

39. Hafta Hamilelikte Anne Adaylarını Neler Bekliyor?

Hamileliğin 39. haftasında anne adayları, hiç olmadıkları kadar dikkatli olmak zorundadır. Hamileliğin bu aşamasında meydana gelen bazı değişimler, anne adaylarının kısa bir süre fizyolojik aksaklık yaşamasına neden olabilmektedir. Bunlardan ilki, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmektir. Bu sürece yeterince çabuk adapte olamayan anne adayları, tuvalet kaçırma gibi olumsuzluklarla karşılaşabilir.

Bunun dışında bebeğin anne karnında iyice aşağılara inmesi, anne adayının dengesini kurmakta zorlanmasına neden olmaktadır. Bu hafta anne adayı uzun saatler ayakta durmamalıdır.

Hamileliğin sonrasında 10-15 kilo almış olan anne adayları, uyumak, yürümek gibi günlük aktivitelerinde zorlanabilir. Özellikle 39 haftalık gebelikte bebek çok hareketli şikâyeti olan anne adaylarının günlük aktiviteleri bu süreçte çok daha kısıtlı olacaktır.

Gebeliğin 39. Haftasında Bebeğin Kilosu Ne Kadar Olmalı?

Gebelikte bebeğin hafta hafta gelişimi ve büyümesi en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Anne adayları, her hafta bebeğin kilosunun ve boyunun ne kadar olduğunu öğrenmek ister. Bebeğin sahip olduğu boy, kilo gibi özellikler, birçok parametreye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle anne adaylarının mevcut boy veya kilodan dolayı endişe etmesine gerek yoktur.

 1. haftanın içerisinde bulunan bebeklerin kilosu, ortalama 3- 3,5 arasında değişmektedir. Doktor takibi ilerleyen bu süreç, doktor aksini söylemediği sürece sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir.

Gebeliğin 39. Haftasında Bebeğin Boyu Ne Kadar Olmalı?

Bebeğin boyu, hamilelik süresince düzenli olarak artış göstermektedir. Ancak 39. haftadan itibaren, bebeğin doğuma kadar kilosunda veya boyunca herhangi bir değişme görülmez. Bu nedenle, 39. haftada bebeğin boyuna dair edinilen bilgiler, doğum anında da aynı olacaktır.

39 haftalık bir bebeğin boyu, yaklaşık 48- 52 cm’dir. Boy uzunluğunun dışında, 39 haftalık bir bebeğin beyni de gelişmeye devam etmektedir. Bu sayede bebek, kısa bir süre içerisinde doğuma hazır hale gelerek doğum belirtilerini oluşturmaya başlamaktadır.

Gebeliğin 39. Haftasında Bebekte Görülen Değişimler Nelerdir?

 1. haftada bebeği doğuma hazırlayan pek çok gelişme görülür. Bunların dışında, hamileliğin ilk anından itibaren devam eden gelişmeler varlığını sürdürmeye devam eder. Anne karnındaki bebekte 39. haftada meydana gelen değişimler şunlardır:
 • Bebeğin vücudu, doğumdan sonra vücut sıcaklığını dengelemek için bir yağ tabakası kaplamaya başlar.
 • haftaya kadar pembe olan cilt rengi, bu hafta itibariyle beyazlaşmaya başlar.
 • Organların ve beynin gelişimi son haline gelir.
 • Bebek, hamilelik sırasında bulundurduğu ince tüylerden kurtulur.
 • Bu hafta içerisinde bebek, başını pelvise sokarak doğum pozisyonu alır.
 • haftaya kadar bebeğin cildini koruyan verniksin tabakası bu hafta içerisinde kaybolur.

Gebeliğin 39. Haftasında Annede Görülen Değişimler Nelerdir?

 1. hafta, anne adayları için oldukça kolay geçen haftalardan biridir. Bu süre zarfında birden çok olumsuzluk meydana gelse de doğumun yaklaşması ve bebeğin gelişiminin hemen hemen tamamlanmış olması, anne adayları için heyecanlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Gebeliğin 39. haftasında anne adaylarını bekleyen ilk durum enerji yükselmesidir. Artık çok daha rahat nefes almaya başlayan ve bulantı, kusma, baş dönmesi, koku hassasiyeti gibi olumsuzlukları geride bırakan anne adayları, hamileliklerinin 39. haftalarında çok daha dinç ve sağlıklı olurlar. Bunun dışında tuvalete gitme ihtiyacı ve akıntı miktarı da hızla artmaktadır.

Gebeliğin 39. Haftasında Meydana Gelen Kasık Ağrılarının Nedeni Nedir?

Kasık ağrıları, hamileliğinin 39. haftasındaki anne adaylarının en çok şikâyet ettiği konulardan biridir. Doğum anı yaklaştıkça artan 39 hafta gebelik kasık ağrısının neden meydana geldiğini bilmek, doğuma daha hazırlıklı olmaya olanak sağlamaktadır.

Özellikle hamileliğin sonlarında görülen kasık ağrılarının en önemli nedeni, bebeğin kafasını pelvise sokması ve doğum pozisyonu almaya başlamasıdır. Bebeğin almış olduğu bu pozisyon, annenin kasıklarına baskı uygulamakta ve bu da son ana kadar şiddetli kasık ağrılarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Hamileliğin 39. haftasında görülen bu kasık ağrıları, ne yazık ki doğum anına kadar devam etmektedir. Ancak bu ağrılar, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde doğum kanalına girdiğinin habercisi olduğundan, oldukça gereklidir.

Gebelikte 39 Hafta Kaç Aylığa Karşılık Gelir?

Gebelikte ay hesabı, çoğu anne adayı ve uzman tarafından karıştırılan durumlardan biridir. Hafta olarak hesaplanan gebeliğin aslında kaç aya tekabül ettiğini gösteren tablo şu şekildedir:

 • 39 haftalık gebelik= 9 ay 3 günlük
 • 39 hafta 1 günlük gebelik= 9 ay 4 günlük
 • 39 hafta 2 günlük gebelik= 9 ay 5 günlük
 • 39 hafta 3 günlük gebelik= 9 ay 6 günlük
 • 39 hafta 4 günlük gebelik= 9 ay 7 günlük
 • 39 hafta 5 günlük gebelik= 9 ay 8 günlük

39 hafta 6 günlük gebelik= 9 ay 9 günlük gebelik anlamına gelmektedir. 39 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusuna cevap bulamayan anne adayları, bu tablo aracılığı ile kendi hesaplamasını yapabilir.

Hamileliğinin 39. Haftasında Olan Anne Adayları Nasıl Beslenmeli?

Hamileliğinin 39. haftasında olan anne adayları, özellikle doğuma yaklaşılan durumlarda beslenmesine azami dikkat göstermelidir. Doğum sırasında ve doğum sonrasında bebeğe iyi gelecek besinlerin tüketilmesi, 39. hafta için oldukça önemlidir.

Bu süreçte, hamilelik boyunca dikkat ettiğiniz beslenme düzenine yine aynı ölçüde riayet etmeniz gereklidir. Bunun dışında, anne adaylarının şekerli ve kalorisi yüksek besinlerden ve işlenmiş gıdalardan kesinlikle kaçınması gerekmektedir. Aksi halde bebek son haftalarda gereğinden çok kilo alarak normal doğumu zorlaştırabilmektedir.

Beslenmenin dışında anne adayının bu süreçte düzenli olarak spor yapmayı ve günlük yürüyüşlerine devam etmesi oldukça faydalı olacaktır.

Hamileliğinin 39. Haftasında Olan Anne Adaylarının Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğin 39. haftasında olan anne adayları, doğumun yaklaşması ile birlikte doğumlu ilgili bazı bilgilere hâkim olmalıdır. Bunlardan ilki, herhangi bir aksilik çıkmaması halinde gerçekleşecek olan normal doğumun gerekliliklerini öğrenmektir. Bunun dışında, gerekli olduğu durumlarda kullanılan anestezinin, anne adayında bir reaksiyon oluşturup oluşturmadığı da oldukça önemlidir. Anne adayları, doğuma gitmeden önce doğumlu ilgili bu bilgilere ulaşarak sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilir.

Hamileliğin 39. Haftasında Doğum Hazırlığı İçin Neler Yapılmalı?

Hamileliğin son haftaları içerisine giren anne adayları, bu süreçte bebeği için gereken hazırlıkları tamamlamaya çalışmaktadır. Bebeğin doğum sonrasında ihtiyaç duyduğu gereçleri hazırlayan anneler, bu süre zarfında kendi için hazırlık yapmayı da ihmal etmemelidir.

Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası olmak üzere pek çok aşama için anne adayının ihtiyaç duyduğu besin takviyeleri, giysiler, emzirme ve bakım süreçlerini kolaylaştıran gereçler, doğum öncesinde temin edilmelidir.

Hamileliğin Sonlarında Rahatlatıcı Egzersizlerden Yararlanın

Rahatlatıcı egzersizlerin ve yoga, pilates gibi sporların doğuma olan etkisi uzun zamandır konuşulan bir konudur. Hamilelik süresince fiziksel aktivitelerinde devam eden ve bu süreçte spor yapmaya devam eden anne adaylarının doğumları çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Bu nedenle uzmanlar tarafından anne adaylarına, kendilerini çok zorlamayan egzersizlere devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Son dönemlerde oldukça popüler olan hamile yogası da, doğumda yaşanma ihtimali olan olumsuzlukların önüne geçmektedir.

Doğumun 39. Haftada Gerçekleşmemesi Durumunda Neler Yapılmalı?

 1. hafta, hamilelik sürecinde doğumun gerçekleşme ihtimali olan haftalardan biridir. Ancak mevcut doğumların büyük bir çoğunluğu, 39. haftadan sonra gerçekleşmektedir. Bu nedenle, 39. haftada doğumu gerçekleşmeyen anne adaylarının telaşlanmasına gerek yoktur. Bu hafta içerisinde doğumun gerçekleşmemesi, en az 40 hafta gebelikte gerçekleşmesi kadar sağlıklı ve normal bir durumdur. Anne adayları, bu süreçte belirtileri takip etmeli ve sakin olmalıdır.

Daha önce bahsettiğimiz doğum belirtilerini 39. haftadan önce gözlemleyen anne adayları, erken doğum belirtilerinden şüphelenerek en kısa zamanda doktoruna danışmalı ve ihtiyaç duyulması halinde müdahale etmelidir. Gerekli zamanda müdahale edilmeyen erken doğumlar, olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Doğum Sonrasında Anne Vücudu Nasıl Değişir?

Doğum sonrası anne vücudu hızlı bir değişim gerçekleştirmektedir. Hamilelik sonrası sürece hızla adapte olan anne, bu süreçte sarkmalar ve çatlaklar gözlemleyebilir. Ancak bu etkiler, gerekli önlemler alındığı müddetçe geçicidir. Hamilelikteki gergin halini kaybeden deri, pek çok bölgede çatlama ve sarkma meydana getirebilmektedir. Annelerin bu durumla ilgili endişelenmesine gerek yoktur.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.