4. Hafta Hamilelik (4 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

4.haftada gebelik nasıl anlaşılır, hamilelik belirtileri nelerdir? Bu haftada bebek kaç kilodur, kasılmalar ve kasık ağrısı olur mu, bebek hareketleri nasıldır, kanama olur mu; beta hcg ve kan değerleri kaçtır; annedeki değişiklikler nelerdir?

4. Hafta Hamilelik (4 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

4 Haftalık gebelik haftalarında kadınlarda görülen değişimler anne adaylarının merak ile öğrenmek istedikleri konular arasında yer almaktadır. 3 haftalık gebelikten sonra gelen bu aşamada anne vücudunda ve bebekte pek çok yeni değişim meydana gelmektedir. Bu dönemde genellikle anne adayları adet kanamalarının gelmesini beklerler, fakat kanama gelmez. Bu durumda anne adayları artık hamile olduklarından şüphe etmeye başlarlar.

Anne adayı için hamileliğin 4. Haftası iken anne karnındaki cenin için yalnzca 2 hafta kadar bir gelişim söz konusu olmaktadır. Şimdilik cenin diyoruz çünkü hafta hafta hamilelik ilerlerken henüz anne karnında bir bebek teknik olarak yoktur. O hala bir embriyodur.

4. Haftalık Gebe Olan Anne Karnındaki Embriyoda Ne Gibi Değişimler Meydana Geliyor?

Bu aşamada artık embriyo dediğimiz ve ileride bebek olacak yavru anne rahmine ulaşmış olur. Hala tam olarak yerleşmemiştir ve rahmin iç çeperlerinde bir yerlerdedir. Yerleşmek istediği yerini seçtikten sonra embriyo seçtiği yere sıkıca tutunacaktır ve 2 gruba ayrılacak. 2 gruptan bir tanesi plasenta olacak diğer yarısı da bebeğin kendisi olacak.

Plasenta Nedir?

Plasenta hayat bağı olarak da bilinir. Bebeğe hayati fonksiyonlarını sağlaması için besin ve benzeri ihtiyaçları plasenta yolu ile gelir. Bu nedenle adına hayat bağı adı verilmiştir. Plasenta olmadan bebeğin yaşaması mümkün olmayacaktır. 4 haftalık gebelik annedeki değişiklikler arasında en önemli değişikliğin bu bağın oluşması olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bebek bu bağ ile hayata tutunmuş olur.

4. Haftalık Gebelikte Bebek Nasıl Olur?

4 haftalık gebelikte tam olarak bebek demek çok doğru değildir. Çünkü henüz bizim bildiğimiz anlamı ile anne karnında bir bebek yoktur. Bu nedenle genellikle embriyo ya da hücre kavramının kullanılması uygun görülmektedir.

Embriyonun boyutları bu hafta içerisinde bir haşhaş tohumu kadardır. Yani oldukça küçüktür. Fakat hızlı bir şekilde büyümeye devam eder. 4 haftalık gebelik kesesi bu safhada yaşanan en önemli gelişmedir. Su kesesi ve besin kesesi bu dönemde oluşur.

Buna ek olarak bebekte yavaş yavaş katmanlar oluşmaya başlar. Bu katmanlar 3 tanedir. İleride bu katmanlar gelişecek ve vücudun bölümlerini oluşturacaktır.

4. Haftalık Bebek Embriyosundaki Üç Katmanlar Nelerdir?

İlk katmanın adı endoderm katmanıdır. Bu iç katman ileriki hamilelik dönemlerinde sindirim sistemi, karaciğer ve ciğerlerin oluşmasında rol alacak olan katmana verilen isimdir.

İkinci katman ya da orta katman bebeğin kalp, cinsel ortan, kemik ve böbrekleri haline gelecektir.

Ektoderm adı verilen katman ise en dışta yer almaktadır. Bu katman sinir sisteminin saç ve de derilerin oluşmasını sağlayacak olan katmandır. Bu katmanlar 5 Haftalık gebelik dönemine kadar katman şeklinde kalır. Daha sonra olması gerektiği organ şeklini alırlar.

4. Hafta Gebe Olan Annnede Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

Sürekli mide bulantısı bu dönemde en çok şikayet edilen yan etkilerin başında gelmektedir. Buna ek olarak da 4 haftalık gebelikte kasık ağrısı yaşanması son derece normal olarak kabul edilmektedir. Bu dönem içerisinde ağrılar, bulantılar, hassasiyet gibi şikayetlerin hat safhada olduğunu söylemek yanlış olmaz.

4. Haftalık Gebe Annenin Karnı Şişer Mi?

Hayır şişmez. Çünkü henüz bunun için çok erkendir. Bununla birlikte 4 haftalık gebelik belirtileri yaşayanlar karın bölgelerinde yağlanma gözlemlediklerini söylemişlerdir. Bu durum elbette hamile karnı şişliği gibi değildir. Çünkü o dereye gelmek için daha beklemek gerekir.

4. Haftalık Gebelikte Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Bu dönmede anne adaylarının yan etkilerden kaynaklanan şikayetlerinin arttığını söylemiştik. En sık karşılaşılan yan etkiler arasında:

 • Sık İdrara çıkma isteği,
 • Kasık ve karın bölgesinde şiddetli ağrı,
 • Ağızda kurulur ve metalik tat alma,
 • Mide bulantısı,
 • Kokulara olan aşırı hassasiyet,
 • Kendini bir işle uğraşılmamasına rağmen yorgun hissetme bu yan etkilere örnek verilebilir.

Erken Dönem Hamilelik Belirtileri İle Evinizde Basit Yöntemler İle Savaşın

Yan etkiler anneler için son derece can sıkıcı olabilir. Fakat bu durumda alınması gereken önlemler alınırsa anne adayları çok daha rahat edeceklerdir.

 • Karın bölgesinde ağrılar için anne adayları karınlarına sıcak kompres yapabilirler. Fakat kesinlikle plastik olan ısıtıcılar tercih edilmemelidir. Isıtıcının üzerine ağırlık verilmemelidir. Bu torbaların patlama riski olduğu unutulmamalıdır.
 • Mide bulantısı için ilk başta bulantının kaynağından uzak durmak gerekir. Daha sonra kekik çayı tüketilebilir. Bu çay mide bulantısını giderici özelliği ile bilinmektedir. Dilerseniz sıcak siyah çay da tüketebilirsiniz fakat çayın oldukça açık olmasını sağlayın.
 • Yorgunluk probleminin önüne geçmek için inanması zor gelebilir fakat egzersiz yapın. Hafif egzersizler yorgunluk hissinin atılmasını sağlar. Bununla birlikte egzersiz sonrasında enerji veren sağlıklı gıdaları tüketin.

4. Haftalık Gebelik Döneminde Kalp Ve Dolaşım Sistemi

Bu dönemde annede en önemli değişikliklerde bir tanesi annenin kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili yaşadığı değişimlerdir. Bu değişimlerinin yaşanmasındaki temel neden bebeğe oksijen ve besin taşınmasıdır. Bu nedenle de anne de daha fazla kan üretimi gözlemlenir. Çünkü kanın bir kısmı anne karnındaki bebek için kullanılacaktır.

Kan dolaşımının en üst seviyeye ulaştığı dönem 12 haftadır. Bununla birlikte 4. Hafta da bu oluşumun ilk başladığı ve önemli olduğu safhalardan bir tanesidir.

4. Haftalık Gebelik Döneminde Nabız Sayım Kaç Olmalı?

Anne Adayları bu dönemde kalplerinin daha hızlı attığını fark edeceklerdir. Bu durum normaldir. Kimi anneler için bir endişe kaynağı olarak kabul edilse de, bu durum olması beklenen, hatta olmamasının anormal olduğu bir durumdur.

Nabzın dk 15 fazla atmasında hiçbir sakınca yoktur. Bu değerin üzerindeki değerlerde endişe etmekte fayda var. Durum derhal doktora bildirilmelidir.

Bazı doktorlar hamile kadınların kendilerini yorgun hissetmelerinin sebebi olarak bu kalp atışlarını ve kan dolaşımının hızlanmasını sorumlu tutmuşlardır. Bununla birlikte anne adayını yorgun yapan pek çok diğer etkenden söz etmek mümkündür.

4. Haftalık Gebelikte Göğüs Ağrısı Neden Yaşanır? Önüne Geçmek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Anne adaylarının değişiklik yaşadıkları bölgelerden bir tanesi göğüslerdir. Göğüslerde bu dönemde aşrı hassasiyet ve ağrılar gözlemlenmektedir. Hamile kadınların çoğu hamilelik dönemlerinde göğüs ağrılarından şikayetçi olmuştur. Yapılan araştırmalara göre göğüste artan bu hassasiyet hissinin sebebi artan östrojen hormonudur. Evde masajlar yaparak ve ılık duşa girerek göğüs bölgesindeki hassasiyetin en aza indirilmesi mümkündür.

4. Haftalık Gebelikte Anne Rahminin Bebek Sağlığı İçin Önemi Nedir?

4 haftalık gebelik döneminde en büyük değişimlerden bir tanesi rahimde yaşanır. Rahim bebeğin yerleştiği ve büyüdüğü yerdir. Bu nedenle rahim sağlığı son derece önemlidir. Bir nevi burası bebeğinizin evi olacaktır. Bu evin sağlıklı olması, bebeğinizin de sağlıklı olması anlamına gelir. Burada herhangi bir hastalık ya da problem olması halinde bebeğiniz de doğrudan etkilenecektir.

4. Haftalık Gebelikte Anne Rahminde Ve Rahim Ağzında Yaşanan Değişimler Nelerdir?

Rahmin duvarları bu haftalarda daha da kalınlaşır. Zaten ilk haftalardan itibaren kalınlaşma başlamıştı. Burada yer alan kan damarları bebeği beslemek adına gelişmeye devam eder. Buna ek olarak rahim ağzında da bir dizi değişiklikler meydana gelir. Bilindiği üzere bebeğin dünyaya gelmesi için rahim ağzından geçmesi gerekecektir. Bu dönemden itibaren bebeğin doğması sırasında anne adayının zorlanmaması ve fizyolojik olarak hazır olması için rahim ağzında yumuşamalar başlar. Rengin değiştiği de gözlemlenmiştir. Bu sayede dünyaya gelmek için rahim ağzına gelen bebek daha kolay bir şekilde dış dünyaya adımını atacaktır.

4. Hafta Gebe Olan Anne Adaylarının Karmakarışık Hissetmeleri Normal Kabul Ediliyor

Anne adayları hamilelik dönemlerinin 4. Haftasında bir dizi duygu durumu değişimleri ile karşılaşırlar. Bu bütün hamilelik dönemin yayılan bir durumdur ve çoğu anne adayı için oldukça can sıkıcıdır. Genellikle aşırı heyecan, mutsuzluk ve endişe hali gözlemlenir. Buna ek olarak stres duygusu da yoğun olarak yaşanabilmektedir. Fakat bu durumlar normal kabul edilmektedir. Bu değişimlerin nedeni olarak hormonların seviyelerindeki farklılaşma gösterilir.

Duyguları Karmakarışık Olan Anne Adaylarına Bazı Tavsiyeler

Bu dönemde pek çok farklı duygu hissedeceğiniz ve çoğu konusunda karmakarışık olacağınız için bu durumlarla nasıl baş edeceğinizi önceden öğrenmenizde ve bu yöntemleri uygulamanızda fayda vardır. Bu yöntemler arasında;

 • Günlük tutun. İçinizdeki duyguları dışarı atmanın ve bunları kayıt altında tutmanın en güzel yolu günlük tutmaktan geçer. Hem de bebeğinize yazılı bir belge bırakmış olursunuz.
 • Sakin müzikler dinleyin.
 • Lavanta yağını koklayın. Uyumadan önce bileklerinize bir miktar sürmeniz daha kolay uykuya dalmanıza sebep olacaktır.
 • Yoga yapın. Yoganın stres azaltıcı etkisi çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Hamilelere özel olan yoga derslerine katılarak ya da evde kendiniz vücudunuzu zorlamadan yoga yaparak stresinizden uzak durabilirsiniz.

4. Haftalık Hamileyim Midemin Bulanması Normal Mi?

Mide bulantısı problemi her hamile kadının neredeyse yaşadığı bir problemdir. Öyle ki mide bulantısı yaşamadan hamilelik geçiren anne adaylarının sayısı yok denecek kadar azdır.  Bunun için öncelikle endişelenmemek gerektiğini ve bunun son derece doğal olduğunu bilmekte fayda var. Kimi anne adayları arasında bu durumun düşüğe neden olduğu inancı yerleşmiş ve 4 haftalık düşen bebek görüntüsü konusunu ortaya atmışlardır. Bu son derece yanlış ve modern tıba aykırı bir söylemdir.

4. Haftalık Hamileyim Neden Midem Bulanıyor?

Mide bulantısının net olarak nedeni açıklanmamıştır. Bununla birlikte yürütülen bazı çalışmalara dayanarak ortaya bazı tezler atılmıştır. Ortaya atılan tezlerden en çok kabul gören arasında kanda yüksek miktarda hcg adı verilen bir hormonun yer alması tezidir. Aynı zamanda sindirim sisteminde kas dokuları bu dönemde gevşemeye başlar. Bunun da mide bulantısı üzerinde bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu durum aynı zamanda koku duyusunun hassaslaşmasına neden olur. Çoğu mide bulantıları için doktora gidilmesi gerekmez ve bulantılar kendiliğinden geçer. Fakat bazı durumlarda mide bulantısı ciddi problemlerin belirtisi olabilmektedir.

Ne Zaman Mide Bulantısı İçin Doktora Gitmem Gerekir?

Eğer hamilelik sırasında bulantıların şiddeti çok yoğun ve dayanılmaz derecelere varıyor ise bu durumda bir doktora gidilmesi gerekir. Her anne adayında mide bulantısı neredeyse yaşanır ve normal kabul edilir evet. Fakat bu durum yaşanan bazı mide bulantılarının ciddi olduğunun önüne geçmez. Bu nedenle mide bulantılarının şiddeti, sıklığı ve ne zamanlarda ortaya çıktığı gibi detaylar yakından takip edilmelidir. Gerekirse zaman kayıp etmeden bir doktora gidilmelidir. Bu sayede hem bulantının altında yatan neden öğrenilir hem de anne adayları doktorların verdiği haplar sayesinde bulantı şikayetlerinden kurtulabilirler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.