5. Hafta Hamilelik (5 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

5.haftada gebelikte kana, kasık ve karın ağrısı olur mu; belirtiler nelerdir, gebelik kesesi kaç mm’dir, beta hcg değeri kaçtır? Bu hafta içerisinde nasıl beslenilmeli, nelere dikkat edilmelidir? Beşinci haftadaki gebelik ultrasonda görülür mü, belli olur mu?

5. Hafta Hamilelik (5 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

5 Haftalık gebelik haftalarında kadınlarda görülen değişimler 5 haftadır hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının en çok merak ettikleri konular arasında yer alıyor. 4 haftalık gebelikten sonra takiben bunu 5 haftalık gebelik izliyor ve hafta hafta hamilelik ilerlemeye devam ediyor. Hamilelik ilerledikçe bebek oluşmaya ve gelişmeye devam ediyor. Bu durumlar gerçekleşirken anne adayları da mide bulantısı başta olmak üzere pek çok yan etki ile mücadele etmek durumunda kalıyorlar.

5. Haftalık Bebeğin Boyutu Anne Karnında Ne Kadar Olur?

Bu haftalarda bebeğin boyutunun 1.25 mm boyutuna ulaştığı biliniyor. İlk başlarda bebek bir embriyo idi ve gözle görülmüyordu. Artık biraz daha büyüdü ve büyüme hızı da oldukça hızlıdır. Bu nedenle bir bakarsınız bebek küçük bir bakarsınız bebek kocaman olmuş bile.

5. Haftalık Gebelikte Bebeğin Kalbi Atmaya Başlar Mı?

 1. hafta içerisinde bebeğinizin kalbi şekillenmeye başlar. 6 haftalık gebelikte bu süreç hızla devam eder. İlk önce kalbin gelişmeye başlamasının sebebi ilk önce bebeğin kalbinin çalışmaya başlayacak olmasıdır. Şimdilik haşhaş tohumu kadar olsa da bebeğin kalbi çok hızlı bir şekilde gelişir. Henüz bu aşamada bebeğin kalbinin 2 küçük kanaldan ibaret olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de kalp henüz atmaya başlamamıştır.

5. Haftalık Gebeyim, Ultrason İle Bebeğimi Görebilir Miyim?

5 haftalık gebelik kesesi görülmesi için ancak vajinal yolla ultrason işlemi yapılmış olması gerekir. Yani 5 haftalık bebek ultrasonda görülür mü sorusunun cevabı evettir. Fakat bu ultrason görüntülerinden faydalanılarak kalp atışları görülemez. Bu yalnızca bebeğin kalp oluşumunun tamamlanmamış olmasından kaynaklanan bir durumdur. İlerleyen haftalarda bebeğin kalp gelişiminin sağlanması ile birlikte ultrasonda bebeğin kendini ve kalbini görmek mümkün olacaktır. 5 hafta 2 günlük gebelik görüntüsünde ise yalnızca haşhaş tanesi boyutunda bir cenin görülür.

5. Haftalık Gebelikte Anne Karnı Şişer Mi?

Bu hafta içerisinde karında şişlik olmaz. Bu nedenle söylenmediği sürece dışarıdan hamile olunduğunun anlaşılması mümkün değildir. Fakat bu durumun bu şekilde devam ettiği son haftalardır. Artık yavaş yavaş karnın büyümeye başlamasına karşı hazırlıklı olmak gerekir.

Bu haftalar içerisinde anne adayları genellikle bitkinliklerinden şikayet ederler. Bununla birlikte bir iş yapmadan bile yorgunluk vardır. Ek olarak çoğu anne adayı bu haftalarda çok sık idrara çıkma isteğinin geldiğini belirtmişlerdir. Mide bulantısı olur ve karın bölgesinde yağlanma ve şişkinlik olur. Buna ek olarak:

 • Ağızda metalik bir tat olması,
 • Aşerme,
 • İştahta artış,
 • Göğüs hassasiyeti ve ağrısı da en çok şikayet edilen konular arasında yer alır.

Bu Belirtilerin Hissedilmemesi Ya Da Farklı Belirtiler Olması Son Derece Normaldir

5 haftalık gebelik belirtileri genel olarak böyle olmasına karşın, her anne adayı her belirtiyi görmeyebilir. Ya da bazı anne adayları diğer annelerin görmediği belirtileri kendilerinde gözlemleyebilirler. Bu durum normal kabul edilir. Her annenin vücut yapısı farklı olduğundan dolayı, anne adaylarındaki hormon seviyeleri de farklı olacaktır. Belirtilerin farklı olmasının en büyük sebebi bu hormonlar olmasına rağmen, bu durumun farklı olmasına etki eden pek çok farklı etken bulunmaktadır.

 • Kişilerin psikolojik durumları,
 • Fizyolojik özellikler,
 • Varsa sahip olunan hastalıklar,
 • İlaç kullanımı gibi etkenler bu belirtilerin herkes arasında değişmesine neden olmaktadır.

5. Hafta Hamilelikte En Sık Vajinal Akıntı Problemi İle Karşılaşılıyor

Hamilelik boyunca vajinal akıntı normal kabul edilir. Vajinal akıntıların en çok hamileliğin 5 haftasında görüldüğü ortaya konmuştur. Bu akıntılar genellikle beyaz renkli akıntılardır. Hafif kokuları olabilir. Vajinal akıntılar haftanın ilerlemesi ile birlikte artabilir. Bu durum çoğu zaman endişe edilecek bir durum değildir. Eğer kanama da vajinal akıntılara endişe ediliyor ise bu durumda muhakkak bir doktora görünülmesi gerekir.

Hamilelikte Neden Vajinal Akıntılar Yaşanır?

Pek çok kadın hamilelikleri boyunca vajinal akıntı problemi ile karşılaşıyorlar. Peki ama neden? Yapılan araştırmalara göre gebelik sırasında vajinal duvarın genişlediği gözlemlenmiş. Genişleyen vajina duvarı hormonlar tarafından baskıya uğrar. Bu da akıntıya neden olur.

Buna ek olarak vajinada bakteriler varsa bu durum da akıntılara sebep olur. Bu durum hamilelikten ziyade kadınların vajinal hijyenlerini ilgilendiren bir durumdur.

Vajinal Akıntıların Önüne Geçmek İçin Neler Yapılabilir?

Vajinal akıntı problemi kadınlar için can sıkıcı bir durumdur. Hamile olunduğu için bu dönemde akıntı problemine son vermek için ilaç kullanmamak yerinde olacaktır. Peki Bu durumda ne yapmak gerekir? İlaç tedavisi olmadan akıntılardan kurtulmak mümkün müdür? Cevabımız evet. Vajinal akıntılardan korunmak için ilaç kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun için ilk önce akıntının altında yatan nedeninin tespiti yapılmalıdır. Bununla birlikte:

 • Vajinaya doğrudan duş alırken su tutmamak,
 • Sıkan iç çamaşırı tercihi yapmamak,
 • İç çamaşırını düzenli olarak değiştirmek,
 • Sıkan kıyafetleri tercih etmemek her sağlıklı kişi için akıntıların önüne geçmek adına yapılan öneriler arasında yer alır.

5. Haftalık Gebelikte Kanama Olur Mu?

Anne adayları, 5. Haftalarında kanama şikayetleri ile karşılaştıklarını belirtmişler. Yapılan araştırmalara göre hafif kanama ve lekelenmeler hamileliğin ilk 12 haftasına kadar normal karşılanmalıdır. Bu durum genellikle ciddi bir problemin habercisi değildir. Fakat bazı durumlarda düşüğe bile işaret ettiği gözlenmiştir. Bu nedenle hamile kadınlar kanamalarını kesinlikle hafife almamalıdırlar. Çok ufak miktarda da olsa mutlaka doktorlar bu kanamalar hakkında bilgilendirilmelidir. Ancak bu sayede bebeğiniz ve kendi sağlığınızdan emin olabilirsiniz.

Kanamalarınız Hakkında Doktorunuza Bilgi Verirken Bunlara Dikkat Etmenizde Fayda Var

Vücutta yaşanan her değişimin bildirilmesinin zorunluluğu olduğu gibi kanamalarında bildirilmesi zorunludur. Aksi halde bebeğinizin canını tehlikeye atabilirsiniz. Doktora gidilmesi son derece önemli ve hayat kurtarıcı bir rol oynar. Bununla beraber doktorun nasıl bilgilendirildiği de çok önemlidir. Yanlış ya da eksik yapılan bilgilendirmeler durumu daha kötü yapabilir. Bu nedenle de:

 • Kanamalarınızın geçmesi için kendi kendinize tedavi yöntemi uyguladıysanız, mutlaka durumu doktorunuza bildirin,
 • Kanamalar ile ilgili detaylı bilgiler verin. Kanamanın kıvamı, rengi, şiddeti, ilk defa ne zaman ortaya çıktığı gibi bilgiler hayat kurtarıcı detaylardır.
 • Kanamaların not edilmesinde ve bu notların doktor ile paylaşılmasında fayda vardır.

Hamileliğin 5. Haftasında Mide Bulantısı Olması Normal Midir?

Evet, bu durum son derece normaldir. Hamilelik boyunca mide bulantıları sık rastlanan belirtiler arasında yer almaktadır. Endişe edilecek bir durum yoktur. Genellikle sabah saatlerinde mide bulantısı daha sık görülür. Bu nedenle mide bulantısına sabah bulantısı dendiği de olmaktadır. Bununla birlikte sabah saatleri dışında meydana gelen bulantılar anormal değildir. Herkesin bulantı zamanı, şiddeti ve diğer pek çok özelliği farklı olabilir. Bu durum normaldir. Genellikle hamilelik bulantılarının 5 haftalarda ve hamileliğin ortalarında çok olması ve daha sonra bu belirtinin azalması beklenmektedir.

5. Haftalık Gebelik Ve Anne Adaylarının Beslenme Düzeni

5 haftalık gebelikte neler yenmeli sorusunun cevabı sık merak edilmektedir. Bu dönemde beslenme düzeni oluşturulurken genellikle mide bulantısının giderilerek beslenilmesi amaçlanır. Çünkü bu haftalarda mide bulantısı hat safhaya çıkmıştır. Belki de yiyecek lafının geçmesi bile anne adaylarında mide bulantısı yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle doğru gıdaların seçilmesi çok önemlidir. Bununla birlikte hem anneye hem de bebeğe yeterli enerjiyi verecek miktarda kalori alımı yapılmalıdır. Alınması gereken kalori miktarının altına düşülmemeli ve üzerine çıkılmamalıdır.

5. Haftalık Gebelikte Uzak Durulması Gereken Besinler Nelerdir?

Bir takım besinlerden uzak durulması sağlık açısından daha faydalı olacak ve aynı zamanda da anne adayının hamilelik belirtilerinde azalma görülmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle beslenme konusunda bilinçlenmek çok önemlidir.

 • Aşırı tuzlu gıdalardan uzak durun,
 • Kızartma ve yağlı yemekler yenmemelidir,
 • Fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulmalıdır,
 • Sindirilmesi zor olan gıdalar mümkün olduğunca az tüketilmelidir,
 • Mide bulantısına sebep olan gıdalar faydalı olduğu için zorla yenmeye çalışılmamalıdır.
 • Kahveye sınırlama getirilmeli, aşırı kafein tüketimi yapılmamalıdır.

Hamile Kadınlara Beslenme Uzmanlarından Profesyonel Destek Almaları Öneriliyor

Hamile kadınlar ister ideal kiloda olsunlar ister bu rakamın altında ya da üstünde olsunlar, uzman bir doktor kontrolünde bir beslenme düzeni oluşturulması çok önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme her dönemde önemlidir fakat hamilelik döneminde bu önem daha da artar. Hamilelik döneminin rahat geçmesi adına uzman bir beslenme doktorundan yardım alınması çok işe yarar. Kısacası her hamile kadına profesyonel destek almaları önerilir.

Mide Bulantısı Olan Kadınlar Neler Yemeli?

Kişiden kişiye değişmek ile birlikte bazı gıdaların tüketilmesinin mide bulantısına iyi geldiği söylenir. Bu gıdalar arasında:

 • Çubuk kraker,
 • İçerisinde zencefil olan besinler,
 • Kızarmış ekmek,
 • Limonata,
 • Bitki çayları yer almaktadır.

Bununla birlikte bol su içilmesi, hafif egzersiz yapılması ve sık sık fakat az miktarlarda yenmesi mide bulantısının iyileşmesinde fayda sağlar.

Gebeliğin 5. Haftası Enfeksiyonlara En Çok Açık Olunan Dönemdir

 1. hafta içerisinde anne adayları en savunmasız oldukları dönemi yaşarlar. Bu nedenle de bazı önlemlerin alınması çok önemlidir. Bu önlemlerin alınması ile birlikte hem anne hem de bebek sağlığı olumlu yönde etkilenmiş olur.

Bu haftalarda bebeğin belli başlı ve hayati organları oluştuğundan, bu dönemde gelebilecek en ufak bir zarar bebekte kalıcı problemlere sebep olabilmektedir. Bu nedenle basit fakat etkili yöntemlerden faydalanmakta fayda var.

 • Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durmalısınız. Sigara içilen yerlerde durmamalısınız.
 • Enfeksiyon kapma riskinizi en aza indirmeye çalışmalısınız. Suçiçeği ve hepatit gibi hastalıklara hamilelik döneminde yakalanılması bebeğe ciddi zarar verebilir.
 • Radyasyondan korunmak önemlidir. Bu nedenle gerekmeyen durumlarda röntgen çektirilmemesi ve yüksek radyasyon bulunan ortamlarda bulunulmaması gerekmektedir.
 • Beslenme düzeninin dengesiz olması bütün problemlere zemin hazırlar. Bu nedenle besinlerden yeterli miktarda kalori, mineral ve vitaminlerin alınması sağlanmalıdır. Eksik beslenme nedeni ile anne karnındaki bebek gelişemez. Buna ek olarak, fazla kalori alınması demek de bebeğin iyi beslendiği anlamına gelmez. Bu iki durum da bir risk olarak karşımıza çıkar.

5. Haftalık Gebe Olanlar Cinsel İlişki Yaşamalı Mı?

Her iki taraf da cinsel birleşme yaşamak istediği takdirde bu durumun tıbbi açıdan sorun teşkil edildiği görülmemiştir. Genellikle doktorlar tarafından hamileliğin son 4 haftasına kadar cinsellik sağlıklı bir şekilde yaşanabilir. Buna karşın, hamile kadınların bedenlerinde yaşadıkları bir dizi değişimler nedeni ile kadınlar bu dönemde cinsel ilişkiye girmek istemeyebilirler. Bu yaygın ve normal olan bir durumdur. Genellikle ilk aylarda bu durum ile karşılaşılır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.