6. Hafta Hamilelik (6 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

6.haftada gebelik kese kaç mm’dir, bebek kaç aylıktır, kana ve kasılma olur mu? Bu haftanın hamilelik belirtileri nelerdir, annede hangi değişiklikler olur; ultrason görüntüsünde bebek belli olur mu, kalp atışı duyulur mu?

6. Hafta Hamilelik (6 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

6 haftalık gebelik haftalarında kadınlarda görülen değişimler hamileliğinin altıncı haftasında olan kadınlar tarafından sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminin 6. Haftası olmasına karşın ceninin 4. Haftasıdır. Hafta hafta gebelik ilerlemeye devam ederken bebeğin boyutlarında büyümeler olur. Organlar gelişmeye büyük bir hızla devam eder. Anne adayları bu dönemde mide bulantısı gibi bir takım belirtiler ile karşılaşmaya devam ederler.

6. Hafta Gebelikte Anne Karnındaki Bebeğin Boyutları Ne Kadar Olur?

Gebeliğin 6. Haftasına gelindiği zaman boyutun belirlenmesi için bebeğin uzunluğuna bakılır. Bebeklerin bacakları bükülü vaziyette olduğundan dolayı ölçümün yapılması her zaman çok kolay olmamaktadır. Ölçüm yapılması için bebeğinden başından poposuna kadar olan uzunluk ölçülmektedir.

6 haftalık bebek görüntüsü anne karnında incelendiğinde bebek boyutunun bu dönemde 2 ila 4 mm aralığında olduğu ölçülür. 6 haftalık hamilelik sonunda bebeğin büyüklüğü hızlı bir şekilde 3 kata kadar artar.

6. Hafta Gebelikte Anne Karnındaki Bebekte Yaşanan Değişimler Nelerdir?

Bebeğin bu dönemde çene kemikleri gelişir. Bununla birlikte yanaklar oluşmaya başlar. 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü incelendiğinde bebeğin baş kısmının iki yanında küçük girintiler vardır. Bu girintiler daha sonra bebeğin kulakları olacaktır. Bu aşamada çene kemikleri ve yanaklar, kulaklar ile birlikte yavaş yavaş yüz hatları oluşmaya başlar. Yüzde siyah noktalar olur. Bu siyah noktalara tıp dilinde optik kabarcık adı verilir. Bu kabarcıklar ilerili haftalarda gözleri oluşturacak.

6. Haftalık Hamileyim, Bebeğimin Kalp Atışlarını Duyabilir Miyim?

6 haftalık gebelik kalp atışının duyulabildiği bir evredir. Bu nedenle sorunun cevabı evet duyulabilir. Bebeğin kalbi bu aşamada bir dakikada yaklaşık 80 kez atar. Düzenli olarak bu atışların kontrolünün yapılması bebek sağlığı açısında hayati önem taşır. Belli nabız sayısının altına düşmesi ya da çok sık nabız alınması bebek sağlığı ile ilgili olumsuz bir durumun olduğuna işaret etmektedir.

6. Haftalık Gebe Olan Annelerde Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında en çok görüleni anne adaylarının kilo almasıdır. Bu döneme kadar anne adaylarının birkaç kilo almış olması beklenir. Bunun üzerinde kilo alınması sağlıklı bir durum değildir. Kilo alınması ile birlikte kimi anne adayları karınlarında büyüme bile olmadığını ve kilo almadıklarını söylemişlerdir. Bu durum normaldir. Her anne adayı altıncı haftada kilo alacak diye bir zorunluluk bulunmaz. Özellikle ilk defa hamile olan kadınlarda bu dönemde kilo artışı görülmeyebilir. Dengeli beslenemeyen annelerin kilo verdiği bile gözlemlenmiştir.

6. Haftalık Gebe Olan Kadınlarda Görülen Belirtiler Nelerdir?

6 haftalık gebelik belirtileri arasında mide bulantısı en sık rastlanan şikayettir. Bununla birlikte anne adayları;

 • Kabızlık,
 • Sürekli idrar yapma isteği,
 • Vajinal akıntılar,
 • Mide yanması,
 • Göğüs hassasiyeti gibi durumlardan şikayetçi olmuşlardır. Bu durumların yaşanmasının başlıca sebebi anne adaylarının vücutlarında yaşanan hormonal değişimlerdir. Hormonlar yüzünden bu belirtilerin yaşanması normal kabul edilmektedir.

6. Haftalık Hamilelik Belirtileriden Kaynaklanan Şikayetler İçin Doktora Gidilmesi Gerekir Mi?

Çoğu zaman yukarıda yer alan belirtilerin ortaya çıkması normal kabul edilir. Yani anne adayları genellikle mideleri bulandığı için doktora gitmez. Bu durum her ne kadar istenmeyen bir durum da olsa, aslında bu durum hamileliğin olması gerektiği gibi gittiğinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Buna karşın kimi durumlarda şikayetler önemli problemlerin belirtisi olabilir. Bu durumlarda genellikle anne adaylarının şikayetçi oldukları belirtilerin şiddeti çok fazla ve dayanılmazdır. Bu durumda mutlaka bir doktora görünmek gereklidir.

Özellikle eğer belirtiler ile birlikte kan da varsa acil bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Bu belirtiler düşüğün belirtisi olabilir.

6. Haftalık Hamilelik Döneminde Yaşanan Mide Yanmaları

Mide yanması problemi özellikle hamileliğin altıncı haftasında kendini hissettirir ve anne adayları için can sıkıcı bir hal alabilir. Bu haftalarda başlayan mide yanmaları genellikle ilerleyen dönemlerde ise şiddetini artırarak devam eder. Bu durum genellikle mideden yemek borusuna doğru asit kaçması ile açıklanır. Bunun dışında hamile kadınların sahip oldukları hastalıklar sebebi ile de mide yanması problemi ile karşılaştıkları bilinmektedir. Reflü hastalığı bu duruma sebep olan hastalıkların başında gelir.

Mide Yanması Ve Hazımsızlık Problemlerine Karşı Ne Yapılması Gerekir?

Öncelikle mide yanması ve hazımsızlık şikayetleri ile karşı karşıya iseniz, bu durumun altında yatan durumu bulmanız gerekir. Hamilelik başlı başına vücutta yarattığı değişimler nedeni ile mide bulantıları ile birlikte yanma ve hazımsızlık şikayetlerine sebep olabilir. Bu durum büyük bir çoğunlukla normal bir durum olarak kabul edilir.

Kimi zaman hamile kadınlar başka nedenlerden dolayı yanma ve hazımsızlık problemi ile karşı karşıya olabilirler. Bu neden ortaya çıkarılmalı ve de durum hakkında doktorunuz bilgilendirilmelidir. Annenin sahip olduğu hastalıkların bebeği de etkileyeceği unutulmamalıdır.

Hamile Kadınlara Mide Yanmalarını ve Hazımsızlık Şikayetlerini Azaltmaları İçin Tavsiyeler

Bu dönemde uygulanabilecek basit yöntemler ile yanma ve hazımsızlık probleminin önüne geçmeniz mümkündür. Bu önerilere geçmeden önce, eğer doktorunuz size ilaç verdiyse ya da herhangi bir öneride bulunduysa, bu önerilere uymak, yapacağınız ilk iş olmalıdır. Aşağıda yer alan tedbirler yalnızca destek amaçlı olmalıdır.

 • Bol miktarda su ve sıvı tüketin. Sıvı tüketmek adına kola gibi zararlı içecekleri içmeyin.
 • Bitki çayları gibi kafein oranı düşük, sağlığa faydalı çayları tercih edin.
 • Mide yanması yaşadığınızı hissettiğiniz anda bir elma ile birlikte bir bardak süt için. İkisinin birlikte yanmaya iyi geldiği söylenir.
 • Özellikle hazımsızlık problemleri ile karşı karşıya olan kişilerin diyetlerine bol miktarda probiyotik besinleri eklemesi önerilir. Bu besinler arasında kefir ve turşu en çok tercih edilenlerdendir. Turşu yüksek tuz oranına sahip olduğundan ikinci alternatif olarak düşünülmesinde fayda vardır.
 • Hafif egzersizlerin bağırsak hareketlerine ve genel vücut sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Vücudu zorlamadan egzersiz yapılması önerilmektedir.

6. Hafta Gebelikte İdeal Beslenme Düzeninin Oluşturulması

6 haftalık gebelik beslenme düzenin artık yavaş yavaş oturmaya başladığı hafta olmalıdır. Bu dönemlerde ihtiyaç olan vitamin ve mineraller belirlenmiş, bu gerekli görülen bileşenlerin temin edilebileceği besinler düzende yerini almış olmalıdır.

Bu dönemde özellikle hamile kadınların çinko, folik asit, magnezyum, demir ve kalsiyum yönünden zengin gıdalar tüketmesi uygundur. Doktorun yazması halinde anne adayı bu vitamin ve minerallerin takviyelerini de kullanabilir. Fakat genellikle vitamin ve minerallerin ilk olarak besinlerden alınması sağlanmalıdır.

Hangi Gıdalardan Protein, Yağ ve Karbonhidratların Alındığı Önemlidir

Vitamin ve minerallere ilaveten protein, karbonhidrat ve yağlar da dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Bir öğünde bu üç besin grubunun dengeli olarak bulundurulması gerekir. Bu besin grupları tercih edilirken kaliteli gıdalardan elde edilmesi asıl hedef olmalıdır. Örneğin; karbonhidrat ihtiyacının giderilmesi için ekmek yemek yerine yulaf yenmesi önerilir. Ya da sıvı yağ tüketerek yağ ihtiyacınızı karşılamak yerine ceviz ve avakado gibi sağlığa son derece faydalı gıdaları tercih edebilirsiniz.

6. Hafta Gebelikte Kaçınılması Gereken Besin Grupları Nelerdir?

Bazı besinlerin anne ya da bebek sağlığını olumlu yönde etkilemediği bilindiği gibi, bazı gıdalar anne ve bebek sağlığı için tehlikelidir. Hamile olunan yalnızca 6. Hafta içerisinde değil, aynı zamanda hamileliğin bütün dönemlerinde bu yiyeceklerden kaçınmak gereklidir. Bu önce annenin sağlığının korunması daha sonra da bebeğin sağlığının korunması için atılması gereken bir adımdır.

 • Şeker bağımlılık yapar. Şekerden uzak durulması gerekir. Evde içerisinde şeker bulunmayan ya da doğal şeker bulunan tatlıları yapabilirsiniz. Bu tariflerde doğal meyve şekerini kullanın.
 • Abur cuburlardan uzak durun.
 • Kola, meyve suyu, enerji içeceği gibi içecekleri tüketmeyin. Bu içecekler boş kalori ile dolu, hiçbir besleyici yönü bulunmayan ve bağımlılık yapan içeceklerdir.
 • Hijyeninden emin olmadığınız yiyecek ne kadar faydalı olursa olsun, o yiyeceği de tüketmeyin. Hijyenik olmayan gıdalardan insanlara ciddi hastalıklar bulaşabilmektedir.

Anne Adayları Hamile Oldukları Dönemde Ne Yeyip Ne İçmeliler?

Onu yeme, bunu yeme, peki biz ne yiyeceğiz diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu sorunun cevabı hem çok basit hem de çok kolay. Yediğiniz besinler mümkün olduğu kadar doğal olmalıdır. Taze gıdalar tercih edilmelidir. Gıdalar mutlaka temizlendikten sonra tüketilmelidir. Özellikle iyi yıkanmadan meyve yenmesi ya da sebzelerin tüketilmesi, bu besinler üzerinde kullanılan ilaçların vücuda alınmasına neden olur. Bu durumdan hem anne hem de bebek etkilenir.

 • Yemeklerinizin yanında su ve ayran gibi içecekleri tercih edin. Mümkün olduğu ölçüde paketli ayranlardan ve diğer asitli içeceklerden kaçının. Evde yapılmış doğal ayranları tercih edin.
 • Tabağınız hem protein, hem karbonhidrat hem de yağ içermelidir. Öğünlerinizi buna göre oluşturun.
 • Alerjiniz ya da hassasiyetiniz olan besinleri faydalı olduğu söylendiği için kendinizi zorlayarak yemeye çalışmayın. Her gıdanın herkes için faydalı olamayacağını unutmayın.
 • Özellikle bu dönemde bağırsak sağlığının korunması için probiyotik gıdaları tüketmeye özen gösterin. Evde kendi kefirinizi kendiniz yapabilirsiniz. Kefir bilinen en iyi probiyotik gıdalar arasında yer alır. Buna ek olarak turşu da tüketebilirsiniz. Fakat tuzlu olmasından dolayı fazla tüketmemekte fayda vardır.

Sizin İçin En İdeal Beslenme Düzeninin Oluşturulması İçin Bir Beslenme Uzmanından Yardım Alabilirsiniz

Özellikle hamilelik dönemine fazla kilolar ile giriş yaptıysanız size beslenme uzmanı desteği almanız önerilecektir. Bu önce sizin daha sonra da bebeğinizin sağlığı için atlanmaması gereken bir durumdur. Fazla kilolar bebeğin sağlıklı gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bununla birlikte anne adayının pek çok hastalığa karşı savunmasız hale gelmesine neden olur. Bu da direk olarak bebeği etkileyecektir.

6. Hafta Gebelik Döneminde Diyet Yapmak Mümkün Müdür?

Beslenme uzmanları ile hem diyet yaparak kilolarınızdan kurtulun hem de sağlıklı bir biçimde bebeğinizi kucağınıza alın. Hamilelik döneminde diyet olur mu sorusunun cevabını da böylece vermiş oluyoruz. Fakat bu durum kesinlikle bir doktor kontrolünde olmalıdır.

Hamilelik Döneminde Diyet Yapmak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

Özellikle bu aşamada doktorunuzun haberi olmadan kalori alımınızı sınırlandırmanız akıllıca olmaz. Mutlaka besinler ve onların içerikleri hakkında detaylı ve doğru bilgi sahibi olan bir kişi tarafından yönlendirilmeniz gerekmektedir. Aksi halde bebeğinizin sağlığına ciddi manada zarar verebilirsiniz. Karnınızda bulunan bebeğin besinlerini almak için size bağımlı olduğunu unutmadan yiyeceklerinizi seçerken dikkatli olmalı ve kalori alımınıza da bu ölçüde uymanız gerekir. Bunlara ek olarak beslenme uzmanınızı seçerken mutlaka konusunda uzman olan kişileri tercih etmeye özen gösterin. Böylece risk almamış olursunuz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.