7. Hafta Hamilelik (7 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

7.haftada gebelikte belirtiler nelerdir, annede hangi değişiklikler olur; kanama ve kasık ağrısı olur mu? Bu haftada annenin dikkat etmesi gereken noktalar ve yapılacak testler nelerdir, nasıl beslenmelidir; bebek kaç aylıktır, kalp atışı duyulur mu?

7. Hafta Hamilelik (7 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

7 Haftalık gebelik haftalarında kadınlarda görülen değişimler 7 haftadır gebe olan anne adayları tarafından sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu dönemde hamilelikte 7. Hafta içerisinde yer alınsa da, cenin 5. Haftasının içerisindedir. Hafta hafta gebelik ilerlerken cenin büyümeye ve hızla gelişmeye devam eder. Bu dönemde anne adayları bir takım erken hamilelik belirtilerini görebilirler. Bu belirtilerin görülmesi arzu edilmese de son derece normal kabul edilirler.

7. Haftalık Bir Bebeğin Boyutu Ne Kadar Olur?

Gebelikte 7. hafta annedeki değişiklikler arasında en ilginç olanı bebeğin ulaştığı boyuttur. Döllenmiş yumurta olmasından bu yana bebek tam 10 bin kat daha fazla büyük bir hal almıştır. Bebekteki büyümenin çoğunun baş bölgesinde gerçekleştiği bilinmektedir. Bir dakika içerisinde 100 tane yeni hücre oluşabiliyor. Bebeğin boyutunun ölçülmesi için kafadan popoya kadar bir ölçüm yapılıyor. Bu ölçümler sırasında 7 haftalık bebek boyu 4 ile 5 mm arasında bir boyuta erişmiş oluyor.

7. Haftalık Bebeklerde Ne Gibi Gelişmeler Görülür?

Geçmiş haftalarda yüz hatlarının oluşması ile birlikte 7. Haftanın içerisinde bebeğin ağzı ve dili şekillenmeye başlıyor. Buna ek olarak bebeğin bağırsakları da ilk olarak bu haftada şeklini almaya başlar. Yine bu dönemde bebeğin apandisi hazır hale gelir.

Bu haftalarda bacak, kol ve omuz gibi uzuvların gelişmesi gerçekleşiyor. Ultrason görüntülerinde kol ve bacakları oluşturacak olan çıkıntılar gözle görülür bir hal alıyor.

7. Haftadır Gebe Olan Annede Görülen Belirtiler Nelerdir?

Anne adayında 7 haftalık gebelik belirtileri diğer haftalara göre daha az görülüyor. Bununla birlikte annedeki değişiklikler de yavaşlıyor. Anne karnı görünümü hala oluşmadı. Yani çevrendeki insanlar hala sana baktıkları zaman hamile olup olmadığını anlayamazlar. Bu haftalarda birkaç kilo almış olmak normal kabul edilir. Özellikle karın bölgesinde yağlanma görülebilir. Genellikle annede hala erken hamilelik belirtileri gözlemlenir. Bu belirtiler arasında;

 • Kabızlık,
 • Mide yanması,
 • Gaz,
 • Mide bulantısı,
 • Yorgunluk,
 • İdrara çok sık çıkma isteği,
 • Tiksinti gibi belirtiler yer alır. Bütün bu belirtiler erken hamilelik belirtileri olarak da bilinir.

Hamilelik Döneminde Her Anne Adayında Aynı Belirtiler Görülmez

Bu belirtiler her anne adayında aynı şiddete görülmek zorunda değildir. Bununla birlikte kimi anne adayları bazı belirtiler ile hiç karşılaşmayabilirler. Bu durum sağlıksız değildir. Herkesin vücudu farklı olduğundan her anne adayının vücudunda aynı belirtilerin oluşması beklenmemelidir. Bu nedenle anne adaylarının neden bu belirtiler ile karşılaşmadıkları konusunda endişe etmeleri yersiz olacaktır. Doktorlarının belirtiler hakkında bilgilendirilmesi bu konuda yeterlidir. Sağlıksız bir durum var ise zaten doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Hangi Belirtilerin Görülmesi Halinde Doktora Görünmek Gerekir?

Bazı belirtilerin görülmemesinin normal olduğunu belirttik. Bunun sebebi anne adayının vücudunda yer alan hormonlardır. Bununla birlikte anne adaylarının endişe etmeleri gereken bazı durumlar söz konusudur. Kimi durumlarda vakit kayıp edilmeden bir doktora görünülmesi şarttır. Bu durumlara örnek olarak:

 • Kanama olması,
 • Bulantı hissinin dayanılamayacak kadar şiddetli olması,
 • Sürekli olarak kusulması,
 • Belirtilerin uzun süreler ile kendini tekrar etmesi ve geç geçmesi örnek verilebilir.

7. Haftadır Gebe Olan Annelerde Hala Mide Bulantısı Görülmesi Son Derece Normaldir

7 haftalık ve hatta 8 haftalık gebelik döneminde hala mide bulantısı şikayeti görülmesi normaldir. Bu haftalar hala erken hamilelik dönemi olarak görüldüğünden bu şikayetler son derece sağlıklıdır. Hatta mide bulantısının yaşanmaması daha anormal bir durum olacaktır. Mide bulantısından şikayet eden anne adayları zencefilli gıdalar tükettikleri zaman bu şikayetlerinde azalma olduğunu göreceklerdir. Buna ek olarak tuzlu gıdalar da mide bulantısının bastırılmasında etkili bir çözüm yöntemidir.

Gebelikte 7 Hafta İle Birlikte Görülen Vajinal Akıntılar

Bu dönemde vajinal akıntı da sık bahsedilen şikayetler arasında yer almaktadır. Bu akıntılara lökore adı da verilmektedir. Bu akıntılar genellikle beyaz renkli akıntılardır. Bu akıntılar çok şiddetli olmadığı için anne adaylarına genellikle rahatsızlık vermez. Bu akıntıların en başta hormonlar ve daha sonra 7 haftalık gebelik kesesi nedeni ile kaynaklandığı bilinmektedir. Bu akıntılar çok sulu oluyor ise, miktarı çok fazla ve ağrı yapıyor ise mutlaka doktora başvurulması gerekir. Vajinal akıntının nedeni farklı problemlerden kaynaklanıyor olabilir.

Gebeliğin 7. Haftasında Aşerme Yaşanır Mı?

Anne adayının vücudundaki hormonların seviyesinin değişmesi ile birlikte meydana gelen bir diğer önemli değişiklik de anne adaylarının iştahı üzerinde olmaktadır. Anne adayları hamileliklerinin 7. Haftasında belirli gıdaları yemek isteyebilirler. İştahın da artması ile bu istek güçlenmiş olur. Fakat genellikle aşerme halk arasında abartılmış bir konudur. Çoğu anne adayı yalnızca iştahlarında bir miktar artma olduğunu belirtmişlerdir. Bununla birlikte elbette turşular, reçeller, tatlılar aşeren anne adayları da yok değildir. Bu durum da yine kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Reçetesiz İlaç Kullanımı Hem Anne Sağlığını Hem De Bebek Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor

Gebeliğin 7. Haftasında dikkat edilmesi gereken konuların başında ilaç kullanımı gelmektedir. Doktora kullanmadan kesinlikle vitamin hapları bile kullanılmamalıdır. Kullanılan ilaç varsa bu konu hakkında hekime bilgi verilmelidir. Bu durum elbette hamileliğin yalnızca 8. Haftasına özgü bir durum değildir. Hamileliğin her döneminde üzerinde titizlikle durulması gereken başlıca konulardan bir tanesidir.

Hangi İlaçların Kullanımı Konusunda Dikkatli Olmak Gerekir?

Bütün ilaçların kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Bunu özel olarak açıklıyor olmamızın sebebi pek çok insanın ağrı kesici gibi ilaçları önemsemeden hatta çoğu zaman ilaç yerine koymadan tüketmelerinden kaynaklanmaktadır. Aspirinler, diğer ağrı kesiciler hatta öksürük şurupları bile kullanılmamalıdır. Bunların hepsi bebeğe olası zarar verecek olan ilaçlar arasında yer alır. Öksürük şurupların içerisinde yer alan yüksek alkol miktarı nedeni ile bu ilaçların kullanılması alkol içilmesi ile aynı etkiyi yapar. Bu dönemlerde ilaç kullanımına dikkat edilmesinin söylenmesinin ve sık tekrar edilmesinin sebebi bu haftalar içerisinde bebeğin en savunmasız durumda olmasıdır.

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gereken Alışkanlıklar Nelerdir?

7 haftalık bebekler en savunmasız oldukları dönemi yaşamaktadırlar. Bu nedenle anne adaylarının bu dönemlerde özellikle dikkatli davranmaları hayati önem taşımaktadır. Bu doğrultuda:

 • Anne adayları özellikle bu dönemlerde sigara ve alkolden uzak durmalılardır. Aynı zamanda sigara içilen ortamda da bulunmamaları gerekmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olacak işlerden kaçılması gerekir. Bebek zaten bu dönemde çok hassastır, bir de anne adayının bağışıklık sistemi zayıflarsa hem anne hem de bebek hasta olur. Bu nedenle anne adayları kendilerini fazla yormamalılardır.
 • Reçetesiz ilaç kullanılmamalıdır.
 • Doktora haber vermeden belirtilen geçmesi için kendi başına tedavi yöntemleri uygulanmaya çalışılmamalıdır.

7. Haftalık Hamile Olan Anneler Hangi Gıdaları Tüketmeli, Hangi Gıdaları Tüketmemeliler?

Beslenme düzeni hamileliğin her döneminde olduğu gibi bu dönemde de önem taşır. Sağlıklı gıdaların tüketilmesi anne sağlığı başta olmak üzere bebeğin sağlığı için de önem taşır. Sağlıklı beslenen annelerin bebekleri de sağlıklı olur. Eğer sağlıksız beslenirseniz bebeğinizde hastalıkların görülme ihtimali artar. Bu nedenle de;

 • Hamilelik döneminde bol miktarda su ve sıvı desteği sağlanarak vücut içten nemlendirilmelidir.
 • Mümkün olduğu ölçüde doğal besinler tercih edilmelidir.
 • İçerisinde kimyasal bulunan, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar bebek ve anne için sağlıklı değildir. Bu nedenle tüketilmemelidir.
 • Faydalı olduğu söylenmesi nedeni ile alerjik tepki verile gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.
 • İçeçek olarak evde hazırlanan içecekler tüketilmeli, asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Kola, tatlı ve şekerlemeler bağımlılığa sebep olduğu kanıtlanmış son derece zararlı atıklardır. Bunlar anne vücuduna sokulmamalıdır.

7. Haftalık Gebe Kadınlar Bebeklerinin Kalp Atışlarını Dinleyebilirler Mi?

7 haftalık gebelik kalp atışı duyulur mu en çok sorulan ve merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Evet, bu dönemde bebeğinizin kalp atışlarını duymanız mümkün olacaktır. Hatta 6 haftalıkken de bunu yapmanız mümkün. Çünkü bir önceki haftada bebeğinizin kalbi oluştu ve çoktan atmaya başladı bile. Bebeğinizin nabız sayısını bu dönemde ölçtürebilirsiniz. Belli bir rakamın üstünde ya da altında olan nabız sayıları sağlık problemlerinin bir göstergesi olabilir. Olması gereken aralıkta bulunan nabız değerleri sayesinde ise bebeğinizin sağlıklı olduğunu kontrol etmiş olursunuz.

7. Haftalık Gebeyim, Egzersiz Yapmalı Mıyım?

Hamile iken vücudun dinlenmesi, yorulmaması çok önemlidir. Fakat diğer bir önemli olan konu ise, hamilelikte egzersiz yapılmasıdır. Egzersiz çoğu zaman vücudu yıpratan ve yoran bir aktivite olarak algılandığı için insanlar bu dönemde egzersiz yapılmasına şüphe ile yaklaşabilmektedirler. Bu durum son derece yanlış olmak ile beraber hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için zarar verici bir durumdur. Özellikle bu dönemlerde vücut fazla yorulmadan çeşitli sporlar yapılarak sürekli oturma ve hareketsiz kalma halinden vaz geçilmelidir. Sürekli hareketsiz kalmanın insan vücudunun yapısına hiçbir zaman uygun olmadığını unutmayın.

7. Hafta Hamilelik Döneminde Olan Annelere Egzersiz Önerileri

Egzersiz yapılmalı dediysek, her egzersizin yapılmasının uygun olduğu sonucu çıkarılmamalıdır. Özellikle ağırlık kaldırma gibi sporlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu sporların yapılması anne vücudunda ciddi problemlere sebep olabilir.

Bunun yanı sıra, ağırlık kaldırmaktan ziyade hafif kardiyo egzersizleri anne adayları için mükemmel olacaktır. Hafif tempo açık hava yürüyüşü yapabilirsiniz. Temiz hava almak size ve bebeğinize iyi gelecektir.

Hamile yogası ve hamile pilatesi gibi hamilelik dönemine özgü olarak yapılan bazı sporlar vardır. Bu derslere kayıt olabilirsiniz. Dilerseniz evden çıkmanıza gerek kalmadan internetten bile hamile yoga ve pilates dersleri alabilirsiniz. Bu sporlar duygu durumunuzun iyileşmesine son derece faydalı olacaktır.

Gebe Kadınların Spor Yapmadan Önce Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Spor yapmak her yaştan, her cinsiyetten ve her durumdaki insanlar için son derece faydalıdır. Fakat spor yapmadan önce sağlıklı insanların bile doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Gebe olan kişilerin de mutlak suretle bir doktor onayı almaları yerinde olacaktır. Aksi halde yürüyüş bile yapılması önerilmez. Bu ilk ve en önemli kuralların başında gelir. Buna ek olarak:

 • Spor yaparken vücut aşırı zorlanmamalıdır. Zorlanma hissedildiği an yapılan spora ara verilmelidir.
 • Sporun bir yıkım olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle spordan sonra kaslar beslenmelidir. Bu da en iyi doğru besinlerin tüketilmesi ile mümkün olur.
 • Spordan sonra dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz. Spor sırasında yorulan kaslar dinlenmeye ihtiyaç duyar.
 • Yaptığınız spor ile birlikte değişmekle birlikte, spora bir gün ara vermenizde fayda vardır. Böylece kaslar dinlenmiş olur ve kendini onarır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.