8. Hafta Hamilelik (8 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

8.haftada gebelik belirtileri nelerdir, kaç aylık hamile oluyor? Bu dönemde beslenme nasıl olmalıdır, hamile olanlar nelere dikkat etmelidir, annede hangi değişiklikler olur, bebeğin kalp atışı duyulur mu? Sekizinci haftada kanama, kasılma ve mide bulantısı normal midir?

8. Hafta Hamilelik (8 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

8 Haftalık gebelik haftalarında kadınlarda görülen değişimler 8 haftadır gebe olan anne adayları tarafından sıklıkla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Hafta hafta hamilelik ilerlemekte ve hamileliğin ortalarına doğru yol alınmaya devam edilmektedir. Anne adayları bu haftada 8. Haftayı görürlerken cenin 6. Hafta içerisindedir. 8 haftalık gebelik belirtileri bu dönemde de yoğun olarak devam eder. Hatta mide bulantısı ve kokulara karşı olan hassasiyette artış gözlemlenmektedir.

8. Hafta Gebe Olan Bir Annenin Bebeğinin Boyutları Ne Kadardır?

Anne karnındaki bebek haşhaş tanesi boyutundan yaklaşık 1 buçuk cm ile 2 cm kadar bir boyuta ulaşmıştır. Bebeğin boyutuna referans olması için barbunya tasni ya da ahududu tanesi benzetmeleri yapılır. Bu hafta içerisinde artık 8 ve 9 haftalık gebelik görüntüsü incelendiğinde bebeğin insansı görünüm aldığı gözlemlenir.

8. Haftalık Gebelikte Bebekte Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

8 haftalık gebelik kesesi artık hızla gelişmeye devam eder. Bu dönem içerisinde bebekte de pek çok değişim ve gelişme yaşanır. Bunlardan ilki bebeğin el ve ayak parmaklarının oluşumudur. Bu dönemde el ve ayak parmakları henüz perdelidir. İleriki dönemlerde bu perde ayrılacaktır. Buna ek olarak bebeğin kolları ve dirsekleri net bir şekilde ayırt edilir bir hal alır. Hatta dirsekler bükülü bir şekilde anne karnında konumlanmıştır. Gözlerin oluşması, kalp fonksiyonları ile birlikte kan dolaşımının gelişmesi de bu hafta içerisinde olur.

8. Haftadır Gebe Olan Annede Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

8 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler hala dışarıdan belli olacak şekilde değildir. Birilerini hamile olduğunu anlaması için özel olarak söylenmesi gerekmektedir. Bu döneme kadar olan sürede 2 hatta 3 kilo kadar alınmış olabilir. Kimi anne adayları bu haftaları kilo almadan da atlatmış olabilirler. İçeride rahim son derece genişlemiştir. Bu doktorun yaptığı muayene sonucunda ortaya çıkan bir değişikliktir.

Hamileliğimin 8. Haftasındayım Kasık Ağrısı Yaşamam Normal Mi?

Özellikle hamileliğin 8. Haftasında şikayetlerde artma olduğu gözlenmiştir. Kasık ağrısı en çok karşılaşılan şikayetler arasında yer alır. Genellikle bu şikayet hamileliğin ilk dönemlerinde görülmezken bu dönemde yoğun olarak hissedilebilir. Bu durum tamamen normaldir  bu nedenle endişe edilmesine gerek yok.

8. Haftalık Hamileliklerde Neden Kasık Ağrıları Yaşanıyor?

Kasık ağrılarının özellikle bu dönemde yoğun şekilde hissediliyor olmasının bir nedeni var elbette. Hamile olmadan önce kadınlarda rahim, her kadının kendi elinin yumruğu boyutunda olur. Fakat hamileliğin ilerlemesi ile birlikte rahim de büyür. Bu da olması gereken sağlıklı bir durumdur. Artık 8 haftanın geride bırakılması ile birlikte rahim boyutu yumruktan bir greyfurt boyutuna ulaşmıştır. Bu da oldukça ciddi bir büyüme oranıdır. Bu büyüme ile birlikte kasık ağrısının yaşandığı bilinmektedir.

Neden Sık Sık İdrara Çıkma İhtiyacı Hissediyorum?

8 haftalık gebelik mide bulantısı şikayetlerinden sonra en çok yakınılan konulardan bir tanesi kadınların çok sık idrara çıkma isteğidir. İdrara çıkma isteği özellikle hamileliğin 8. Haftasında sık karşılaşılan bir durumdur. Gebeliğin ilk ayalarında idrar torbası rahmin önünde bulunur. Yani rahim ile idrar torbası birbirine çok yakın bulunur. Rahmin büyümesi ile birlikte de idrar torbasına baskı yapılmış olur. Bu baskı ile birlikte anne adayları sık tuvalete gittiklerinden yakınırlar.

Her Kadında Aynı Hamilelik Belirtisi Görülmesi Beklenmemelidir

Hamile her kadında aynı belirtilerin oluşmasını beklemek mantık dışıdır. Bu nedenle hamilelik belirtilerine bakıldığı zaman kişi kıyaslama yapmak hatasına düşmemelidir. Doktorunu yaşadığı her belirti ve şikayet hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmelidir. Ancak bu sayede anne adayının ve bebeğin sağlıklı olup olmadığı anlaşılmış olur. İnternette yer alan bilgilere, insanların söylediklerine itibar edilmemeli, konunun uzmanı olan doktorların sözlerine itibar edilmeli ve dediklerinin dışına çıkılmamalıdır.

8. Haftalık Gebelikte Sık Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Her kadında aynı belirtilerin görülmemesi ile birlikte bazı belirtiler çoğu kadında ortaktır. Bu belirtilerin görülmesi anne adaylarına sıkıntı verebilir. Fakat bu belirtiler sağlıklı gelişen bir hamileliğin belirtisidir. Bu belirtiler arasında;

 • Fazla salya akıtılması,
 • Hazımsızlık ve sindirim problemleri,
 • Halsizlik ve yorgunluk,
 • Vajinal akıntılar,
 • Göğüslerde hassasiyet hissi yer almaktadır. Bu belirtilerin görülmesi pek çoğu zaman normal olarak kabul edilmektedir.

Hangi Durumlarda Bir Doktora Görünmem Gerekir?

Yaşadığınız belirtiler eğer dayanılmaz şiddet ile varlığını hissettiriyorsa bir doktora görünmenizde fayda vardır. Çünkü çoğu zaman hamilelik şikayetlerinde dayanılmaz acılar ve ağrılar söz konusu olmaz. Vajinal akıntı ile birlikte kanama varsa derhal doktora gitmek gerekir. Anne adayları kendilerini bir miktar yorgun hissedebilir fakat kendilerini yataktan kaldırmaktan bile zorlanıyorlarsa beslenmelerinden kaynaklı olarak bazı eksikliklerden dolayı kendilerini yorgun hissediyor olma ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle tedavi olunması için doktora görülmesi gerekir.

8. Haftalık Hamile Anne Adaylarında Siyatik Ağrıları Çok Sık Görülüyor

Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte anne adayları siyatik ağrılarından şikayet edebilirler. Bu durumun görülme sıklığı çok fazladır. Siyatik ağrıları genellikle anne adaylarının kalçalarında, sırtlarında ve dizlerinde kendisini hissettirir. Bu duruma siyatik sinir ağrıları adı verilmektedir. Bu durumun nedenleri araştırıldığında altında yatan nedeninin rahmin büyümesi olduğu belirlenmiştir. Büyüyen rahim sinirlere baskı yapar ve bu durumda anne adaylarının karşısına siyatik ağrısı olarak çıkar. Bir doktora görünülmesinde fayda vardır. Ağrıların fazla olduğu durumlarda bazı ilaçlar ile ağrılarınızın hafifletilmesini sağlayabilir.

8. Haftalık Gebelikte Düşük Riskine Dikkat!

Düşüklerin yüzde 80’i bu haftalar içerisinde olur. Bu azımsanamayacak bir rakamdır. İlk 3 ay içerisinde düşük oluyorsa bu durum tıp dilinde erken düşük olarak adlandırılır. Eğer ilk 12 haftadan sonra düşük gerçekleşmişse o zaman bu düşüklere geç düşük adı verilir.

Bu durumun çok yoğun olarak bu haftalar içerisinde yaşanması illa düşük olacağı manasına gelmez. Yapılan araştırmalara göre düşük vakalarının yalnızca yüzde 15 kadar düşük bir rakam olduğunu ortaya koymuştur. Dikkat edilmesi gereken noktalara önem verildiğinde düşük olma riski zaten daha da düşerek neredeyse sıfıra iner.

Düşüğün Belirtileri Nelerdir?

Düşük anne karnının dışında hayatını sürdüremeyen embriyonun dışarı atılmasına verilen addır. Düşüğün belirtileri arasında vajinal akıntılar ile birlikte kanama görülmesi, parça düşürme, karında geçmeyen ağrı ve kramplar yer alır. Bu belirtiler sizde de yer alıyor ise doktorunuz ile mutlaka iletişime geçmeniz gerekir.

8. Haftalık Hamile Olan Anne Adaylarının Toksoplazmaya Karşı Dikkatli Olmalarında Fayda Var

Toksoplazma adı verilen hastalık genellikle memeli hayvanlardan insanlara geçmektedir. Bu haftalarda bebeğin hassas olması nedeni ile anne adayına geçen hastalık kolay bir şekilde bebeğe de geçmesi mümkündür. 8 haftalık gebelik beslenme önerilerinin dikkate alınması ile birlikte bu hastalığa karşı koruma sağlamak çoğu zaman mümkün olmaktadır. Bu hastalık çiğ et ve hastalıklı etin yenmesi ile en çok bulaşmaktadır. Buna ek olarak, hayvan dışkısı ile temasta bulunulması, evin içerisinde evcil hayvan olması gibi nedenlerden dolayı da bu hastalık anne adaylarına ve daha sonra bebeklere bulaşabilir.

Toksoplazma Hastalığı Ne Gibi Problemlere Yol Açar?

Toksoplazma nedeni ile anne adayları düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olurlar. Bu durum enfeksiyonun bir etkisidir. Kimi durumlarda söz konusu enfeksiyon bebek tarafından taşınır ve bebek hastalıklı olarak da doğabilir. Bu nedenle bu hastalığa karşı beslenme düzeni ile, yaşam tarzı ile önlem almakta fayda vardır.

Toksoplazma Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Düşük riskini ortadan kaldırmak, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler uygulaması son derece kolaydır. Fakat bu yöntemlerin hayat kurtardığı unutulmamalı ve bu doğrultuda bu önlemler hayata geçirilmelidir. Bu önlemler arasında;

 • Çiğ et tüketmeyin.
 • Güvenmediğiniz yerlerde et tüketmeyin. Mümkünse et yerine protein ihtiyacınızı bitkisel kaynaklardan almaya çalışın.
 • Evcil hayvan besliyor iseniz, evcil hayvanınızın hijyenine dikkat etmelisiniz.
 • Evcil hayvanların dışkısına temas etmekten kaçınılmalıdır.
 • Evcil hayvanların mutfak masası gibi alanlarda gezinmesi önlenmelidir.
 • Yumurta ve et ürünleri ellendiği zaman eller yıkanmalıdır.

8. Haftalık Gebelik Testleri Nelerdir?

Genellikle bu dönemde laboratuar testleri yapılmaktadır. Pap Smear ve pelvik muayeneler bu testler arasında en sık yapılanlar arasında yer alır. Buna ek olarak doktorunuz kan testi, frengi testi ve idrar analizi gibi diğer testlerin yapılmasını talep edebilirler. Doktorlar tarafından kan şekeri testi yapılmasında da fayda vardır. Böylece anne adaylarında diyabet rahatsızlığı olup olmadığı da ortaya çıkmış olur.

8. Haftalık Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin her döneminde olduğu gibi, bu dönemde de beslenme çok önemlidir. Beslenme kuralları incelenecek olursa bu kuralların hamileliğin diğer dönemlerinden çok da farklı kurallar olmadığını görüyoruz. Bu kurallar kısaca özetlenecek olursa sağlıklı, doğal ve dengeli beslenmektir. Böylece anne adayları da bebekler de sağlıklı olmuş olur.

Bu dönemde yenecek olan yemeklerin önceden planlanması son derece önemlidir. Gerekirse planlama yapılması için bir beslenme uzmanından destek alınmalıdır. Özellikle gereğinden fazla zayıf ya da kilolu kişilerin hamilelik dönemlerinde uzman kişilerin yardımına başvurmaları son derece akıllıca olacaktır.

8. Haftalık Gebe Olan Anne Adayları Hangi Vitamin Ve Mineralleri Özellikle Almalılardır?

Bu dönemde özel olarak magnezyum, demir, potasyum, çinko ve E vitamini alınmasında fayda vardır. Bu vitaminlerin ve içeriklerin kandaki değerleri kontrol edilmelidir. Kimi zaman anne adaylarında bu vitamin ve minerallerden eksiklik olabilmektedir. Bu durum anne sağlığını ve bebek sağlığın tehdit eder. Böyle bir durumda anne adaylarının gerekli besinleri alabileceği besinleri tüketmelerinde fayda vardır. Eğer anne adaylarının bu vitamin ve minerallerin emilmesine engel olan hastalıkları varsa, bu durumda genellikle takviye kullanılması önerilir. Bu takviyeler kesinlikle doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.

Hamilelikte Alınması Önerilen Besinler Hangileridir?

Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için süt ürünlerini ve yeşil yaprakları sebzeleri tercih etmelisiniz. Akşam yatmadan önce bir bardak büyük bir bardak ılık süt içerek uykuya geçme hızınızı artırmış olur ve de rahatlarsınız. Salatalarınızı yaparken de içerisine ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda ekleyebilirsiniz.

Bu dönemde yine bol miktarda mercimek tüketilmesi önerilir. Mercimek bitkisel protein deposu olan aynı zamanda hamilelik için gerekli olduğu bilinen folik asit kaynağıdır. Mercimek ile mercimek köftesi yaparak salataların yanında tüketebilir, hatta dilerseniz de yemeklerden önce mercimek çorbası şeklinde mercimek tüketimi yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak bol su içilmesi, protein, karbonhidrat ve yağ üçlüsünün dengeli bir şekilde alınmasının sağlanması anne adayları için yapılan beslenme önerilerinin temelini oluşturmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.