9. Hafta Hamilelik (9 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

9.haftada gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir; kanama, kasılma, kasık ağrısı ve mide bulantısı olur mu? Bu haftadaki gebeliklerde beslenme nasıl olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir? Dokuzuncu haftada bebek kaç cm ve gram olur; kaç aylık olur?

9. Hafta Hamilelik (9 Haftalık Gebelik) Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 9. Haftasında yaşanan gelişmeler arasında hamilelik semptomlarının artması yer almaktadır. Hamilelik semptomları arasında yer alan kusma, mide bulantısı, yorgunluk ve sık idrar gibi belirtilerin en çok arttığı gebelik dönemidir. Bebeğin oluşum sürecinin başlaması sebebi ile de oldukça önemli olan gebeliğin 9. Haftası aynı zamanda anne için en çok risk barındıran dönemlerden biridir. Hamileliğin 9. Haftası olsa da bebeğin 7. Haftasıdır ve 7. Haftası itibariyle de büyümeye ve gelişmeye başlar. Hamileliğin her haftası farklı bir semptom ve gelişme gözlemlenmektedir ve hamilelik için 9. Haftanın büyük bir önemi bulunmaktadır. Gebeliğin 9. Haftasında olan kadınların hormonal anlamda da zirvede oldukları bir dönem olduğu için negatif durumlardan kaçınmaları gerekmektedir.

Hamilelik Süreci

Hamilelik süreci toplamda 40 hafta sürmektedir ve bu kırk hafta içerisinde yer alan bazı zaman dilimleri dönüm noktasıdır. Embriyonun da gelişmesi ve oluşması için 40 haftalık süre yetmektedir ancak bazı durumlarda erken doğum ya da geç doğum yapılabilmektedir. Hamilelik süreci boyunca gebe olan kişinin hayatında bazı değişiklikler yapması ve gebeliğe uygun bir yaşam standardı yakalaması gerekmektedir. Aksi halde gebelik sürecinde istenmeyen bazı semptomlar ortaya çıkabilmektedir ve bu durum bebeği kötü etkilemektedir.

Hamilelik ile İlgilenen Hastanelerin Bölümleri

Gebelik durumu için hastanelerin kadın doğum bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Jinekoloji ve onkoloji cerrahisi ismi ile de bilinen kadın doğum biriminde uzman doktorlar tarafından kan, idrar ve hormon testleri yapılmaktadır. Aynı zamanda ultrason ile de çocuğun gelişimi her şekilde kontrol edilmektedir. Kadın doğum poliklinikleri, kadın hastalıkları, kadın doğum, jinekoloji gibi birçok ismi bulunan bu birimde gebelik ile ilgili tedaviler ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Doktorlar tarafından gerekli durumlarda diyet programı da önerilebilmektedir. Özellikle ilk kez gebe kalan kadınlar için jinekologlar birçok tavsiyede bulunmaktadır ve süreç hakkında kapsamlı bilgilendirmeler yapmaktadırlar.

9. Haftalık Bir Bebek Kaç Santimetre Olur?

Anne karnında 9. Haftasını yaşamakta olan bir bebek yaklaşık olarak 1 ila 1,5 kilogram arasındadır. 0 haftalık bebek kaç cm olur sorusu ise gebe kadınlar tarafından sıklıkla merak edilmekte olup sorunun cevabı 2 cm’dir. Bazı durumlarda eğer erken gelişim söz konusu ise 9 haftalık bir bebeğim boyu 3 cm’ye kadar yükselebilmektedir. 9 haftalık bir bebeğin yine duruma bağlı olarak kilosu da değişmektedir. Genellikle bu hafta içerisindeki bir bebek 1 kilonun altına düşmemektedir.

9. Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

Bebeklerin cinsiyeti 9. Haftadan itibaren belli olmaya başlamaktadır. Ancak bazı durumlarda 9 haftalık bebek cinsiyeti belli olmamakta ve sonraki haftalara sarkmaktadır. Ayrıca bebeğin cinsiyeti belli olsa da bazı durumlarda doktorlar tarafından yanlış bilgilendirme yapılabilmektedir. Bu neden ile de kesin bir cinsiyet tahmini için gebeliğin ileri haftaların beklenmesi daha sağlıklı olacaktır. 9 haftalık bebeklerin cinsiyetleri belli olmaktadır ancak bir sonraki haftada daha net bir bilgi verilebilmektedir. 9. Haftada verilen bebek cinsiyeti ile ilgili bilgiler genellikle sonraki haftalarda değişmektedir bu neden ile aceleci davranılmaması ve gebeliğin ilerlemesinin beklenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Haftalık Bebeğin Gelişimi

Anne karnında 9. Haftasını yaşayan bebeğin gelişim süreci de başlamış demektir. Embriyo dönemini tamamlayan bebeklerin boyları ve kiloları da değişmektedir. Bebeklerde sadece bedensel olarak farklılıklar ortaya çıkmamaktadır. Aynı zamanda kiloları artış göstermektedir. Bunun yanı sıra annede de bazı değişimler oluşmaktadır. 9 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikleri şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Bebeğin başı daha eğik bir pozisyona geçmektedir ve bu durum cenin pozisyonunun oluşmasını sağlamaktadır.
 • Bileklerden kıvrılmış bir şekilde bebeğin elleri oluşmaya başlar ve bu oluşumu parmaklar da destekler.
 • Boyu uzamaya başlar ve bu sebep ile de kollarında ve bacaklarında bazı uzamalar görülür.
 • Boyu 2 cm’den yaklaşık 3 cm’ye kadar yükselme meydana gelir.

9. Haftanın Sonlarında Bebekte Meydana Gelen Değişimler

 1. haftanın başında meydana gelen değişimler olduğu gibi 9. Haftanın sonlarına doğru da bazı değişimler görülmektedir. Bu değişimler şu şekildedir;
 • İç organları oluşmaya başlar. Anne karnında 9. Haftasında olan bir bebeğin pankreası oluşmuştur.
 • Safra kesesi 9. Haftanın sonlarına doğru oluşur.
 • Üreme organları oluşmaktadır. İç üreme organı öncelikle olarak oluşur ancak dış üreme organının oluşması için gebeliğin ilerlemesi gerekmektedir.
 • Göz kapakları şekillenmeye başlar ancak gebeliğin son haftalarında gözlerini açar. Bu neden ile görmesi mümkün değildir.
 • Kulaklarının da oluşmaya başladığı bilinmektedir.
 • Haftasını yaşayan bir bebeğin 9 haftalık süre dolmadan önce parmakları oluşur ve 10 parmağın ayrımı da yapılabilir duruma gelir.
 • Burnu daha belirgin bir hale gelir.
 • Beyin ve kalp gibi organları çalışmalarını hızlandırmaya başlar.
 • Ultrason ile hareketleri görülebilir ve kalp atışlarının sesi duyulabilir.
 • Anne karnındaki 9 haftalık bebeğin diş oluşumu da başlamaktadır ve diş kökleri şekillenmektedir.

Anne karnına 9. Haftasını yaşayan bebeklerin gelişimleri çok hızlı olmaktadır ve bu sebep ile de anne adayının bol bol D vitamini alması gerekmektedir. Vücuda bol miktarda vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır ve doktorlar tarafından önerilen diyet programlarına uyum sağlanmalıdır. Bebeğin hızlı ve sağlıklı gelişimi için vitaminlerin büyük bir önemi bulunmaktadır.

Hamileliğin 9. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişimler

9 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler de bir hayli fazla olmaktadır. Aşerme, kusma ve mide bulantısının had safhaya çıktığı gözlemlenen en önemli değişimler arasındadır. Bebek gelişimini oluşturmaya başlarken bu durum anneyi de etkilemektedir. Annelerde görülen değişimler şu şekildedir;

 • Basur
 • Varis
 • Ciltte meydana gelen küçük çatlaklar
 • Kan dolaşımının değişmesi
 • Açlık
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Kilo alımı görülmeye başlar.
 • Meme büyümesi yaşanır.
 • Meme başlarında irileşme meydana gelir ve daha hassas olur.
 • Hazımsızlık
 • Mide yanması
 • Sık idrara çıkma

Hamileliğin 9. Haftasında olan kadınlarda meydana gelen değişimlerdir. Kilo alımı yerine sık idrara çıkma ve kusma sebebi ile kilo verme de yaşanabilmektedir. Ancak artan kan hücrelerinin sayısı sebebi ile genellikle kilo alımı ortaya çıkmaktadır.

9. Haftada Düşük Tehlikesi Var Mı?

Gebeliğin 9. Haftasında olan bir kadının düşük yapma ihtimali oldukça fazladır. Bu sebep ile ağır kaldırmamak, stres altına girmemek ve yorulmamakta gerekmektedir. Ani ve negatif duygu değişimlerinden ve olaylardan kaçınmak ve kişinin kendisini çok yormaması da gerekmektedir. 9. Hafta düşük tehlikesinin olduğu bir haftadır ve bu sebep ile de anne adayının dikkatli olması ve kendisini yormaması önerilmektedir.

9. Haftalık Bebeğin Hareketleri

Anne karnında 9. Haftasını geçiren bebek hareket etmeye başlamaktadır. Kol ve bacaklarının da uzaması ile birlikte anne karnında küçük hareketler yapar. 9. Haftasında olan bir bebeğin kasları da oluşmaya başlamıştır ve kas oluşumu ile de hareket sağlanmaktadır. Özellikle kol ve bacaklarını hareket ettiren bebeğin başı da öne doğru eğilir ve cenin pozisyonuna geçer. 9 haftalık bebeğin hareketleri anne tarafından algılanmaz ve tekmeleme gibi eylemler hissedilmez. 9. Haftadan sonra bebeğin gelişimi ileri bir seviyeye taşındığında tekmeler ve yumruklar anne tarafından hissedilebilmektedir. Ancak ilk 9 hafta boyunca bebek hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi neredeyse imkansızdır. Ultrason ile bebek görüntülendiği takdirde hareketleri de görülebilir ve kalp atışları duyulabilir.

Gebelikte 9. Hafta Şikayetleri

Gebeliğinin 9. Haftasını yaşayan bir anne adayının şikayetlerinde de yavaş yavaş artış gözlemlenmektedir. Bu dönemde gebe kadınlarda sıklıkla idrara çıkma görülmektedir. Aşerme döneminin ise daha yeni yeni başladığı için büyük bir sıkıntı olarak ortaya çıkmamaktadır. Aynı zamanda gebelikte 9. Haftasını yaşayan kadınlarda özellikle 9. Haftanın sonlarına doğru mide bulantısı ve kusma şikayetleri artmaktadır. Kokulara karşı hassasiyetin de geliştiği bu dönemde kadınlar sıklıkla idrara çıkmakta ve mide bulantısı yaşamaktadır. Bu dönemde zayıflayan gebe kadınların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur ancak hamilelik haftası ilerledikçe kilo verme değil kilo alımları ortaya çıkmaktadır ve mide bulantısı sorunu azalmaktadır. Ancak sık idrara çıkma problemi devam etmektedir.

Gebelikte Sık İdrara Çıkmanın Nedeni

Gebelikte sık idrara çıkmak özellikle 9. Haftasında olan kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Rahmin ve rahim ağzının büyümesi ve aynı zamanda bebeğin baskı yapmaya başlaması sebebi ile gebeliğin 9. Haftasında sıklıkla idrara çıkılmaktadır. Bebeğin baskısı sadece sık idrar değil aynı zamanda kasık ağrısı da yapmaktadır. Kasık ağrılarının sebebi de büyüyen rahmin vücut içindeki baskısının artmasıdır. Gebelikte sık idrara çıkmak ilk haftalarda ve son haftalarda daha az görülmektedir ancak gebeliğin gelişim evresinde hamile kadınlar sık sık idrara çıkmak zorunda kalmaktadır.

9. Haftada Hamilelik Karnı Belli Olur Mu?

 1. hafta gebeliğin yavaş yavaş ilerlemeye ve gelişmeye başladığı bir dönemdir. Bu neden ile de 9. Haftada hamilelik karnı belli olmamaktadır. Ancak ilerleyen haftalarda özellikle bebeğin cinsiyetinin belli olduğu haftalarda karnın büyümeye başladığı görülmektedir. Gebelik karnını ilk haftalarda büyümemekte olup hamileliğin 3. Ayı itibariyle büyüme gözlemlenmektedir.

Gebeliğin 9. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğinin dokuzuncu haftasını yaşayan bir kadının dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar arasında beslenme, giyim ve yaşam standartları yer almaktadır. Çocuğun ilk gelişim evresi olduğu için D vitamini başta olmak üzere düzenli bir şekilde vitamin ve mineral desteğinin alınması gerekmektedir. Vücudun susuz bırakılmaması ve sağlıklı beslenilmesi de büyük bir önem taşımaktadır. Sigara, alkol ve diğer zararlı maddelerin tüketiminin bırakılması; bırakılamıyor ise en aza indirgenmesi gerekmektedir. Sadece besin alanında değil kullanılan kanserojen madde içeren tüm eşya ve ürünlerin de bırakılması tavsiye edilmektedir. Özellikle sentetik ve plastik olan her maddenin kullanımından kaçınılması önerilmektedir. Kıyafet seçimlerinin daha yumuşak kumaşlardan ve daha bol modellerde tercih edilmesi de karna baskı yapılmaması amacı ile doktorlar tarafından tembihlenmektedir. İç çamaşırlarında da baskı yapmayan, rahat ve yumuşak dokulu kumaşlar tercih edilebilir.

9. Haftada Meydana Gelen Varisler

9 haftalık hamile olanlar tarafından en çok şikayet edilen nokta varis oluşumudur. Varis oluşumunun yaşanmaması için kadınların daha sık hareket etmesi gerekmektedir. Kendilerini yormayacakları bir biçimde yürüyüş yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri de varis oluşumunun önüne geçmektedir. Otururken ayakların havaya kaldırılması da oluşan ağrıların hafifletilmesini sağlayacaktır. Ayrıca aşerme dönemine yeni yeni giriş yapıldığı için sağlıksız besinler tercih edilebilir, bu tercihlerden uzak durulması gerekilmektedir. Varis çoraplarının kullanımı da oluşan varislerin önüne geçecektir.

9. Haftalık Gebe Olanlara Doktor Tavsiyeleri

Gebeliğinin 9. Haftasını yaşayan kadınlara doktorlar tarafından rahat bir hamilelik süreci geliştirmeleri için;

 • Yoga ve meditasyon
 • Zararlı tütün ve alkol ürünlerinin bırakılması
 • Vitamin takviyesi
 • Gün içinde en az 20 dakikalık yürüyüş yapılması
 • Rahat iç çamaşırları ve kıyafetler önerilmekte olup hafta hafta hamilelik süreci için farklı tavsiyeler de bulunmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.