Adale Ağrısı Nasıl Geçer, Adale Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adale Ağrısı Nasıl Geçer, Adale Ağrısına Ne İyi Gelir? Kas ağrısı neden olur, nasıl geçer gibi sorular günlük hayatta sıkça merak edilen sorulardandır.

Adale Ağrısı Nasıl Geçer, Adale Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hayatın rutin ve yoğun temposu, ağır eşyalar kaldırmak, vücudu ters hareketlerle zorlamak, sürekli ayakta durmak veya sürekli oturmak gibi sebepler kas ağrılarının kaynaklarıdır. Bu sebeplere daha fazla örnek verilebilir ancak hemen hemen hepsinin sonucunda kas ağrıları meydana gelir. Kaslar çoğunlukla sertleşerek, ağrı ve acı verir. Üstelik kasların tutulmasıyla beraber hareket etmek de zorlaşır. Çoğu zaman bu tip durumlar için kas gevşetici kremler ve haplar kullanılsa da, çok daha doğal ve bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Kas gevşeticinin bağımlılık yapıcı etkisinin duyulmasıyla beraber doğal yöntemlere olan rağbet artmaya başladı. Adale ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını ararken, doğal yöntemlere ilgi artmaya başladı.

Kas Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzdaki kas yapısı oldukça karmaşık olduğu için, kas ağrısının sebeplerini küçük bir grupta sınırlandırmak doğru olmaz. Kas ağrılarının sebebi de çözümü de çok çeşitlidir. Ağrınızın nerede olduğu da önemlidir, ağrınıza sebep olan olayın ne olduğu da önemlidir. Kas ağrıları nasıl giderilir sorusu cevaplanırken, hangi kasınızın ağrıdığı ve kasınızın hangi olayla ağrıdığı önem arz edecektir.

Kas ağrılarının nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 1. Duruş bozuklukları
 2. Yüksek ateş
 3. Aşırı egzersiz veya spor
 4. Kasları zorlamak veya çok yormak
 5. İlaçların sebep olduğu yan etkiler
 6. Lupus ve Lyme hastalıkları
 7. Bazı kas hastalıkları
 8. Tiroid eksikliği
 9. Soğuk algınlığı
 10. Stres
 11. Depresyon, huzursuzluk

Kas Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Kas ağrınız olduğunda bazen dayanılmaz acılar yaşarsınız, bazen hareket etmekte güçlük çekersiniz. Kas ağrınızın nerede meydana geldiği bu açıdan önemlidir. Özellikle eklem bölgelerine yakın yerlerdeki kasların zedelenmesi, hareket etmenizde zorluk çıkaracaktır. Ancak bazı kas gruplarındaki ağrıyı ise sadece hareket ederek değil dokunarak bile anlamanız mümkündür.

Kas ağrısı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Boyun tutulması
 2. Özellikle uzun süreli oturmalarda boyunda gerginlik hissi
 3. Baş dönmesi ve nefes darlığı
 4. Yürüyememek, koşamamak
 5. Kaslarda güçsüzlük
 6. Ağrıyan yerin hareket ettirilememesi
 7. Oturur pozisyondayken ayağa kalkıldığında yaşanan ağrılar

Tüm bu belirtilere başka maddeler de eklemek mümkündür ancak genel olarak kas ağrısının belirtileri kendini bu şekilde ele verir. Bunlardan birini yaşadığınızda adale ağrısı çektiğiniz anlaşılabilir.

Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Kas ağrılarının giderilmesi yolunda yapılabilecek birden fazla yöntem vardır. Kaslarda gözlemlenen gerilme, tutulma ve ağrı gibi durumların geçmesi için basit uygulamalar yapabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde, kas ağrınız ilerlemez hatta iyileşebilir. Bu sayede hareket ederken yaşadığınız problemlerin birçoğundan kurtulabilirsiniz. Kas ağrılarının geçirilmesindeki en hızlı sonucu ilaçlar ve kremle verecektir. Ancak kas gevşetici kremlerin asıl işlevi hemen kası gevşetmek değildir. Orada bulunan sinirlerin uyuşması yoluyla rahatlamaya kavuşursunuz. Bu tip ilaçların çok fazla yan etkisi bulunur ve düzenli kullanımda bağımlılık yapma riski de vardır.

Doğal Yöntemlerle Kas Ağrısı Geçirmenin Yolları:

Bazı doğal yöntemlerle kolayca kas ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler bazen uygulama şeklinde gözlemlenir bazen de egzersiz şeklinde. Örnek olarak kol ağrısına iyi gelen hareketleri uygulayarak kolunuzdaki kas ağrısından kurtulabilirsiniz.

Kas ağrılarına en iyi gelen yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sıcak su torbası
 2. Soğuk tampon
 3. Zerdeçal
 4. Zencefil
 5. Elma sirkesi
 6. Acı biber/ Pul biber
 7. Hardal yağı

Sıcak su yöntemi kan damarlarınızı genişleterek dolaşımınıza iyi gelecek bir yöntemdir. Soğuk tampon ise özellikle incinmelerde şişmeyi önleyen yollardan biridir. Zerdeçalın ise ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Zerdeçalı süte ya da yoğurda atarak tüketmeniz halinde, ağrılarınız dinecektir. Zencefili de aynı yöntemle kullanabilirsiniz ama çaylarda kullanmanız daha tüketilebilir hala getirecektir. Elma sirkesinin de kas gevşetici özelliği bulunmaktadır. Direk içebileceğiniz gibi bölgesel olarak da uygulayabilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerden de önemlisi, her gün 8-10 bardak su içmeniz kas ağrılarınıza en iyi gelecek çözümdür. Vitamin almaya özen gösteriniz, kas ağrılarınız anlamsız ise vitamin testleri yaptırınız. Günlük yürüyüşler ve hafif egzersizler de kas ağrılarının oluşmamasında büyük rol oynar. Vücudunuz esneyerek sağlıklı bir hale gelir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.