Adet Ağrısı Nasıl Geçer, Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısı Nasıl Geçer, Adet Ağrısına Ne İyi Gelir? Adet ağrısını geçirmek için öncelikle, adet ağrısının neden olduğunu bilmek gereklidir.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer, Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı genellikle kanamadan önce başlar veya kanamanın yoğun olduğu zamanlarda artar. Adet döneminde rahim kanı dışarıya atabilmek için belirli kasılmalar yapar. Ve bu kasılmalar kan akımını yavaşlatır, oksijeni azaltır. Adet döneminde oksijenin azalması ağrılara sebep olur. Adet ağrısını geçirmek için kan dolaşımının hızlandırmak gereklidir. Bu ağrıyı kesecek olan şey, kan dolaşımını hızlandıran yöntemler olmalıdır.

Bazen bu sancılar dayanılmaz bir hal alır ve kişi, ağrı kesici alma ihtiyacı duyar. ilaçla ağrı kesme veya Doğal Ağrı tedavileri için bir çok yöntem dener hale gelirsiniz. Ağrı kesicilerin de görevi bir nevi bu bölgede oluşan kan akışını hızlandırmak ve o bölgeye oksijenin dağılmasını sağlamaktır. Adet sancısına iyi gelecek yöntemlerin başında ilk akla gelen ağrı kesici olmamalıdır. Bazı ağrı kesiciler, ağrıyı durdurmasına rağmen başka yönden zararlar verebilir. Adet kanamasının yoğunluğunu veya düzenini etkileyebilir.

Adet Sancısını Evde Geçirecek Yöntemler Nelerdir?

Adet sancısı dayanılmaz bir hal aldığı zaman, bütün bir günü etkileyecektir. Bu ağrıyı geçirmek için ilaç almak istemeyen kişiler daha doğal yöntemler deneyerek sancıyı geçirmek isterler. Evde ilaç kullanmadan adet sancını geçirebilmenin yolları aslında çok kolaydır. Adet sancının neden olduğu ve krampların oluştuğu rahim bölgesinde oksijeni arttırmak için sıcak duş almak iyi gelecektir.
Adet sancısını geçirmek için ayakları sıcak tutmak faydalıdır. Evinizde ayaklarınızın altına sıcak su torbası koyarak sancıları azaltabilirsiniz. Aynı zamanda sıcak su torbasını karnınıza bastırarak da sancılara sebep olan bölgedeki kan akışını hızlandırabilirsiniz. Evde uzanıp, bacaklarınızı karnınıza çekmeniz de ağrılara iyi gelecektir. Ağrılı bölgeyi sıcak tutmak ve ılık bir duş almak çok rahatlatıcı ve ağrıları hafifletici bir yöntemdir.

Şiddetli Adet Ağrısına İyi Gelen Masajlar

Aynı zamanda adet sancılarını evinizde yapacağınız basit birkaç masaj ve egzersiz ile hafifletmeniz mümkündür. Masaj veya Egzersizlerle gevşemeniz rahim bölgesindeki kan akışını hızlandıracaktır. Fazla kendinizi zorlamadan yapacağınız ısınma hareketleri de sancının azalmasını sağlayacaktır.

Adet ağrısına neden olan rahim bölümündeki oksijensizlik, doğru nefes teknikleri ile azalacak ve ağrı ortadan kalkacaktır. Genellikle gevşeme egzersizlerine diyaframdan alınan nefes eklendiğinde rahimdeki kasılmalar sancı oluşumunu durdurur.

Adet sancısı her ay çok fazla olan kişilerin günlük hayatlarında daha az spor yapan kişiler olduğu düşünülmektedir. Bu sebep ile en azından günlük yürüyüşlerinizi aksatmamalısınız. Düzenli spor yapan kadınların adet sancısı çekmedikleri ve daha düzgün bir periyoda sahip oldukları bilinmektedir.  Spor ve egzersizler alışkanlık haline geldiğinde adet sancıları da tamamen ortadan kalkacaktır. Spor yapan kişilerin endorfin salgıları iyi gelişmiş olduğundan rahimdeki kasılmalar sırasında oksijensiz kalmadıkları ve daha kolay bir adet dönemi geçirdikleri bilinmektedir.

Adet Sancısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Adet sancısına evde uygulanan en doğru ve doğal tedavi yöntemlerinin başında besinlerden faydalanmak gelmektedir. Güzel bir beslenme vücudun daha doğru çalışmasını sağlamaktadır. Adet döneminde beslenmenize ekleyeceğiniz bazı besinler, bu dönemi sancısız atlatmanızı ve daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Adet sancısı için iyi gelen besinler şunlardır:

  • Fesleğen: Fesleğen çayı, bitki çayı olarak demlendiğinde ve günde bir fincan içildiğinde adet sancısını azaltacaktır.
  • Zencefil: Sıcak su içinde bir süre demlenmeye bırakılıp ve limon ile birlikte tüketilen zencefil adet sancısı için çok iyi gelen bir çaydır. Aynı zamanda tüm ağrıların geçmesi için uygulanabilecek bir yöntemdir.
  • Tarçın: Tarçın da aynı zencefil kadar etkili ve ağrılara iyi gelecek olan bir besindir. Tarçın çayını günde 3 defa kullanmanız halinde adet sancılarının geçtiğini göreceksiniz.
  • Papatya: Papatya çayı yaparak adet sancılarının hafiflediğini görebilirsiniz. Papatya çayı aynı zamanda rahatlatıcısı etkisi ile adet zamanlarındaki gerginliği de yok edecektir.

Adet Sancısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Adet sancısına iyi gelen egzersizler, genellikle bedenin rahatlamasına ve oksijen seviyesinin artmasına yardımcı olan hareketlerdir. En kolay egzersiz yürüyüş yapmaktır. Aynı zamanda adet sancısı çeken kişilerin düzenli spor yapması da bu sancıyı yok edecektir.

Şiddetli Adet Ağrılarını Doğal Yollarla Azaltmak için, Adet sancısına iyi gelen diğer egzersiz ise plates yapmaktır. Düzenli plates, karın kaslarının ve pelviklerin çalışmasına fayda sağlar ve adet dönemindeki krampların oluşmasındaki sıkıntıları önler. Basit ve bedeni zorlamayacak egzersizleri yaparken doğru nefes alıp vermek adet sancısının geçmesi için fayda sağlayacaktır.

ETİKETLER:
Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM