Adet Olmak İçin Ne Yapmalı? Erken ve Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı

A+
A-

Nasıl adet olunur, ne yapmak gereklidir; hangi aspirin, ilaç, bitki tüketilmelidir? Hemen (hızlı)adet olmak için egzersizler/hareketler, tüketilecek gıdalar, masaj yöntemleri, bitkisel çözümler…vs önerileri yazımızdan bulabilirsiniz.

Adet Olmak İçin Ne Yapmalı? Erken ve Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı

Kadınlarda adet düzensizliği, birçok sebebe bağlı olarak sıklıkla karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Adet gecikmesi şeklinde ortaya çıkan durumların farklı sebepleri söz konusudur. Kimi zaman kadının fizyolojik yapısına bağlı meydana gelen adet düzensizlikleri kimi zamanda stres ve psikolojik bozukluklar sebebiyle meydana gelmekte ve kadınlar için çok sancılı bir süreç başlamaktadır.

Yapılan araştırmalar ergenlikten menopoza kadar birçok kadının adet ağrıları ve adet düzensizlikleri sebebiyle ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını gözler önüne sermektedir. Yaşanan adet düzensizlikleri sağlık sorunlarının yanında ilk olarak akla hamile olunduğu izlenimi verdiğinden bu durum bazen kadınlar için ciddi sorun ve sıkıntılara sebep olmakta hamile olmadığını öğrenen kadınlar ciddi psikolojik yıkımlarla karşılaşmaktadır.

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra hızlı ve erken adet olmak için uygulanacak doğal yöntemler sayesinde adet düzensizliği kontrol edilebilir ve endişelenmeye gerek kalmadan adet ağrılarınıza pratik ve bitkisel çözümler bulabilirsiniz.

Kadınlar İçin Adet Olmak Neyi İfade Eder?

Kadınların ergenliğe adım atmalarıyla başlayan adet döngüleri menopoz dönemine girilene kadar devam eden bir süreçtir. Adet kanaması, yumurtlama döngüsüne denk gelen ve en erken 21 gün en fazla 35 gün arasında değişen bir döngüdür. İdeal döngü olarak 28 günlük bir süre öngörülmekle birlikte her kadında bu süreler değişiklik göstermektedir.

Kadınlar için adet olmak aslında döllenmemiş yumurtanın ve rahimde bebek oluşumu için hazırlanmış ortamın adet döngüsü içerisinde sökülerek dışarı atılmasını ifade etmektedir. Bu süreç 1 hafta ile 10 gün arasında değişen süreçlerde adet kanaması şeklinde gerçekleşmektedir.

Her Kadının Regl Döngüsü Aynı Mıdır?

Her kadının regl döngüsü farklılık göstermekte ve kimi kadınlar sorunsuz olarak bu süreci yaşamaktayken kimi kadınlar ise ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaktadırlar. Normalde 21 ila 35 gün arasında olması gereken adet döngüsü bazı kadınlarda 2 hafta hatta 1 ay gecikmeli olarak gerçekleşmekte ve adet ağrıları dayanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Normalde 1 hafta ile 10 gün arasında gerçekleşen adet kanamasının çok az olması veya akıntı şeklinde adet kanaması gerçekleşmesi de regl döngüsünün bozulmasına ve adet ağrılarının yaşanmasına en büyük sebeptir.

Erken ve Hemen Adet Olmak İçin Uygulanacak Doğal Yöntemler

Erken ve hemen adet olmak için adet söktürücü doğal yöntemler şunlardır:

1.Yöntem: civanperçemi regl düzensizliklerinde sık sık kullanılan doğal bitkilerdendir. Hazırlayacağınız kaynar suya atacağınız bir kaşık civanperçemini adet başlamadan önce ılık olarak tüketmek rahmin uyarılmasında etkilidir.

2.Yöntem: papatya çayının regl kanamasını hızlandırdığı ve pelvik bölgelerde uyarıcı etki yapmasından dolayı adet gecikmelerinizde ve adet gününüzden önce düzenli olarak papatya çayı içebilirsiniz.

3.Yöntem: dağ kekiği ve reyhan otunu çay demler gibi kaynatıp ılık olarak adet başlangıcından önce içmek, adet düzensizliğinizin önlenmesine ciddi katkı sağlayacaktır.

4.Yöntem: Çörek otu ile balı karıştırarak doğal bir karışım oluşturmanız ve bunu tüketmeniz adet ağrılarına ve adet kanamasının hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

5.Yöntem: havuç suyu içmenin ya da havuç tohumunu sıcak suda kaynatarak ılık olarak tüketmenin adeti hızlandıran özellikleri bulunmaktadır.

6.Yöntem: nar suyunun adet düzenini sağlayan hormonlara uyarıcı etki yapması sebebiyle adet düzensizliği sağlanmasında oldukça faydalı bir etkiye sahiptir.

Tüm bu bitkisel yöntemlerden etkili sonuçlar elde edemezseniz doktor muayenesi olmanızda ve adet gecikmesine sebep olan durumun bilimsel yollarla ortaya çıkarmanızda sağlık açısından önemli sonuçlar bulunduğundan jinekolog muayenesinden asla çekinilmelidir.

 Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet dönemlerinde adet ağrısına çok sık yakalananlar adet ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını merak etmektedir. Adet ağrılarına;

 • Ilık veya su torbası ile karın ve kasıklara kompres yapmak
 • Lavanta yağını merhem olarak kullanarak antiseptik özelliği sayesinde adet ağrılarınızı hafifletebilirsiniz,
 • Omega 3 bakımdan yoğun besinlerden olan balık tüketimi ya da kapsül olarak alacağınız takviyeler daha rahat bir adet dönemi geçirmenize yardımcı olacaktır.
 • Stres ve sinir düzeyinizi azaltmak ve daha az ayakta durmak,
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklara ara vermek

Gibi alacağınız basit tedbirler ile adet sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Şiddetli Adet Ağrısı Neden Olur?

Sancılı adet ağrıları adet görme dönemlerinde kadınları yatağa düşecek kadar hastalanmalarına ve normal aktivitelerini göremeyecek duruma getiren ağrı ve kasılmalardır. Şiddetli adet ağrıları;

 • Rahim içi hastalık ve enfeksiyonları,
 • Rahim darlığı,
 • Rahim ve ilgili organların iltihaplanmaları,
 • Rahim tümörleri

Gibi birçok sebebe bağlı olarak gerçekleşebilir. Şiddetli kanama ve kasılma şeklinde adet ağrıları yaşıyorsanız jinekolog muayene yaptırabilir ve koyulacak teşhise uygun tedavi yöntemleri uygulayarak ağrı ve kanamalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Regl Döneminde Az Kan Gelmesi Neden Olur?

Regl döneminde az kan gelmesinin birçok sebebi vardır:

 • Stres ve yeme bozuklukları,
 • Menopoz dönemine yaklaşılması
 • Hamilelik,
 • Tiroid bozuklukları, hormon bozuklukları gibi hastalıklar
 • Genetik olarak annede görülen kalıtımsal etkiler

Regl kanının az gelmesine ve şiddetli ağrılarla baş etmenize sebep olmaktadır.

Hızlı ve Hemen Adet Olmak İçin İlaç Var Mıdır?

Hızlı ve hemen adet olmak için kullanılan birçok ilaç piyasada satılmaktadır. Bu ilaçların işlevi regl döngüsündeki hormon desteğinin vücuda sağlanmasıdır. Adet söktürücü ilaçlar vücuttaki adet döngüsünü taklit etmektedir. Adetin başlaması progesteron hormonunun azalmasıyla gerçekleşir. Adet söktürücü ilaçlar ile vücutta progesteron seviyesi önce arttırılmakta sonra ise ilaç kesilerek 3-5 gün içinde regl döngüsü gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.

Regl olmak için asprin kullanımı adet düzensizliği yaşayan bayanlarda çok sık kullanılmakla birlikte bu durumun bilimsel bir gerekçesi ve faydası ortaya konulmamıştır. Fakat adet düzensizliği yaşayan birçok kadın normal asprin kullanarak hızlı ve hemen adet olduklarını ifade etmiştir. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmamanız uzman tavsiyesi olarak dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Hamileyken Adet olunur Mu?

Hamileyken adet olunur mu birçok bayanın merak ettiği konular arasındadır. Normal durumlarda hamile kalındıktan sonra adet döngüsü sekteye uğramakta ve doğuma kadar durmaktadır. Fakat ender de olsa bazı durumlarda hamile kalındıktan sonrada adet görme durumlarına rastlanabilir. Hamilelik ile birlikte yumurtalık oluşumu sona ereceği için adet görme gerçekleşmemektedir. Ancak hamile kalındıktan sonra görülen kanamalar ve akıntılar adet kanıyla karıştırıldığı için kadınlar hamilelikte adet gördüğünü zannedebilir. Hamilelikte çok fazla kanama gerçekleşmesi halinde mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

Adet Geciktiren İlaçları Kullanmak Zararlı Mıdır?

Bazı durumlarda kadınlar erken adet görmemek için birtakım ilaçlar kullanmakta ve adet gecikmesini kendi istekleriyle gerçekleştirmektedir. Hızlı adet söktürücü ilaçlarından daha riskli ve daha tehlikeli olan bu ilaçlar adet görme sürenizi uzatmakla birlikte sonrasında ciddi ağrılara ve aşırı adet kanamalarına sebep olacağı için sürekli olarak bu ilaçları kullanmamalı ve bu ilaçları kullanacağınız zaman mutlaka doktor tavsiyesi üzerine adet geciktirici ilaçları tercih etmelisiniz. Doğum kontrol hapları da adet düzensizliğinin ve gecikmelerinin en büyük sebebidir.

Hızlı ve Hemen Adet Olmak İçin Yapılacak Egzersizler Nelerdir?

Adet düzensizliğinin meydana gelmesinde aşırı olarak gerçekleştirilen egzersizlerin etkisi büyüktür. Bu sebeple egzersiz dengesinin iyi ayarlanması gerekmektedir. Yapacağınız hafif açma germe ve birtakım hareketler ile hızlı adet görmeyi sağlayabilir ve adet ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Adet söktürücü hareketler şunlardır:

 • Günlük en az 30 dakika hafif tempo koşu,
 • Kendinizi zorlamadan günlük en az 15 tane mekik çekmek,
 • Ayakları makas şeklinde açma germe hareketleri,
 • Ayakta yapacağınız ayak bükme hareketleri,
 • Squat da denen karın bölgesini harekete geçiren egzersizler

Erken adet olmanıza yardımcı olan temel egzersizlerdendir.

Hızlı Adet Söktürücü Bitkiler Hangileridir?

Alternatif tıp alanında uzman birçok kişi tarafından adet düzensizliklerinde uygulanacak bitkisel yöntemler ile bu sorunlara pratik ve hızlı çözümler geliştirilmiştir. Adet düzensizliği gören çoğu kadında işe yarayan yöntemler şunlardır:

Kekik; kekik suyuyla adet olanlar oldukça fazladır. Kaynamış suya bir tutam kekik atarak demleyebilir ve ister sıcak ister ılık olarak hazırladığınız bu içeceği günde 2-3 sefer tüketerek hızlı bir şekilde adet olabilirsiniz.

Çörek otu; bin bir derde deva olan çörek otunu adet düzensizliği yaşadığınız dönemlerde çiğ olarak tüketerek yaşadığınız enfeksiyon ve hastalıklara doğal çözümler bulabilir ve bu sayede adet görme zamanınızı erkene çekebilirsiniz.

Dere otu; dere otunu döverek kaynamış suya atıp içenler adet sancılarında başarılı sonuçlar elde etmiş ve hemen adet olmak için dereotu kürünü tavsiye etmişlerdir.

Maydanoz; vücuttaki hormon dengesinin sağlanması ve zararlı toksinlerin dışarı atılmasında son derece mucizevi bir bitki olan maydanozu kaynamış sıcak suyun içine atarak kaynatabilir ve bu karışımı sıcak gün boyu tüketerek adet olmanızı kolaylaştırabilir, adet ağrılarınızın önüne maydanoz kürüyle geçebilirsiniz.

Rezene çayı; zayıflamak içinde kullanılan rezene çayı adet düzensizliklerinin önlenmesi ve erken adet görme işlemlerinde oldukça yararlı bir bitkidir.

Adet Gecikmesinde Neler Yapılmalıdır?

Adet gecikmesi ve adet düzensizliği birçok kadının ortak sorunudur. Adet düzensizliği erken adet görme ya da adet döneminin gecikmesi şeklinde karşılaşılabilir. Ağrı ve rahatsızlıklara sebep olması nedeniyle çoğu adet düzensizliği gören kadın bu durumu endişeyle karşılamakta ve stres ve psikolojik etkenler bu durumun daha da uzamasına sebep olmaktadır. 35 gün ve üzerine çıkan adet görmeme durumları düzensiz adet görme olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeple bu sürenin aşılması sizleri doktor muayenesini zorunlu kılmaktadır.

Doktor muayenesi hem adet düzensizliği sebebini öğrenmek hem de hızlı bir şekilde adet olmak için önem arz etmektedir. Bazı durumlarda gebelik veya erken menopoz gibi durumlar adet görmenizin önüne geçebilir. Böyle bir durumun olup olmadığını belirlemek içinse yine doktor kontörüyle birtakım hormon testlerinin yapılması gerekmektedir. Adet düzensizliğini önlemek için bunların dışında;

 • Doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmak,
 • Bitkisel tedavi yöntemleriyle hastalığa çare aramak,

Gibi yöntemler uygulayarak da adet düzensizliğe çözümler üretilmekte ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Hızlı ve Hemen Adet Olmak İçin Soğan Kürü

En çok tercih edilen yöntemlerden olan soğan kürünün hazırlanışı aslında alışık olmadığımız bir tarzda yapılmaktadır. Soğanın dışında bulunan kırmızımsı ve sarımsı tabaka soğandan ayrılarak suyun içine atılır ve bir müddet kaynatılır. Soğan kabuklarıyla birlikte kaynatılan su süzülerek içilir ve adet düzensizliğine çare olarak kullanılan bitkisel yöntemlerdendir. Soğan küründen sonra adet kanaması hemen gerçekleşmekte ve adet düzensizliğiniz son bulmaktadır. Adet döngünüz içinde adet döneminiz yaklaştığında soğan kürünü sık sık uygulamanız adet gecikmesinin önüne geçmesine ve adet dönemini daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Adet Düzensizliğine Yol Açan Hastalıklar Nelerdir?

Her kadının ayda bir kez adet görmesi gerekli ve elzem bir durumdur. Kadın sağlığı açısından son derece önemli bir durum olan regl döngüsü bazı kadınlarda sürekli düzensiz olarak gerçekleşebileceği gibi bazı kadınlar ise hayatlarının kimi döneminde adet düzensizliği yaşamaktadır. Adet düzensizliğine sebep olan hastalık ve nedenler şunlardır:

 • Stres; kadınlar adet dönemlerinde aşırı stresli ve sinirli bir yapıya bürünmekte ve adet görme endişesi, adet ağrıları görecek olma hissi adet düzensizliklerine sebep olmaktadır.
 • Hormonal bozukluklar; bazı bayanların tiroit ve prolaktin hormonlarının eksiklik veya fazlalığı adet düzensizliğine sebep olmakta ve bu durumu önlemek için mutlaka hormon testi yaptırılarak bu rahatsızlıklar tedavi ettirilmelidir.
 • Hastalıklar; adet döngüsünü sağlayan kısımlardan olan hipotalamus, hipofiz, yumurtalık ve rahim kısmında meydana gelecek iltihap ve hastalıklar adet düzensizliğinin ve adet ağrılarının en önemli sebepleri arasındadır. Bu hastalıkların tedavi edilmesi sonrasında adet düzensizliklerinin ortadan kalkması muhtemeldir.
 • İlaç kullanımı; başkasına ait adet düzensizliği ilaçları kullanmak ya da doğum kontrol hapları da adet düzensizliğinin en önemli sebeplerindendir. Bu sebeple doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Adet Kanamalarında veya Adet Düzensizliğinde Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Adet görme zamanı bulunulan bölgeye, genetik özelliklere göre değişiklik göstermekle birlikte sağlıklı olan bir bayanın adet görmesi ergenlik dönemine girmekle başlamaktadır. 16 yaşına kadar adet görülmediyse mutlaka doktora gitmek gerekmektedir. Regl dönemi başlangıçlarında adet düzensizlikleri normal olarak karşılanmalı fakat 2 ayı geçen adet düzensizliklerinde yine doktora başvurmak gerekmektedir.

Normal yaşlarda da sık sık görülen adet düzensizlikleri eğer ciddi kasılma ve şiddetli ağrılar şeklinde kendini hissettiriyorsa doktor muayenesi önemlidir. Muayene olunacak klinik, kadın hastalıkları ve kadın doğum hastalıklarına bakan bölümlerdeki uzman doktorlara yapılmalıdır. Yapılacak birtakım testler sonucunda adet düzensizliğine sebep olan durum saptanacak ve hastalık türüne uygun tedaviye başlanarak adet döngüsü sağlanmaya çalışılacaktır. Adet düzensizliklerinde aşırı kanama görmek, adet kanında pıhtılaşma gibi özelliklerin görülmesi ve iki ayı geçkin adet düzensizliği durumlarında mutlaka doktor kontrolü tavsiye edilmektedir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.