Adet Söktürücü İlaçlar, Adet Getirici Hap ve İğne İsimleri

A+
A-

Adeti söktüren besinler, gıdalar, ilaçlar (fitil, hap, iğne), hareketler, bitkiler nelerdir? Maydanoz kürü gibi doğal yöntemler (bitkisel çözümler) işe yarar mı, evde kesin çözümü var mı? Hızlı bir şekilde adet söktürmek için yapılması gerekenler yazımızda.

Adet Söktürücü İlaçlar, Adet Getirici Hap ve İğne İsimleri

Adet söktürülmesini sağlayan ilaçların isimleri kadınlar tarafından sıkça merak edilir. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar tarafından bu ilaçlar ve bazı şifalı bitkiler kullanılır. Bu ilaçlar ve bitkiler kullanılırken mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekir. Aksi halde kadınlar ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilirler. Bu ilaçların tehlikesinin bulunmasının sebebinin başında ilaçların içerisinde yer alan hormon yer alması gelmektedir.

Adet Söktürücü İlaçların Kullanılması Adet Problemlerine Çözüm Olur Mu?

Adet düzensizliği yaşandığı durumlarda ilaçların kullanılması genellikle köklü bir çözüm yöntemi olmayacaktır. Çünkü adet düzensizliğinin altında yatan neden bulunmadan adet düzensiz görülmeye devam edecek ve de kadınlarda bazı başka problemlere neden olacaktır. Bu nedenle de adet olmak için ne yapmalı? Diye soran kişiler ilk önce neden adet olmadıklarını araştırmalılar, daha sonra adet olmak için yöntemler bulmalılar.

Adet Söktürücü İlaçlar Neden Kullanılır?

Adet söktürücü ilaç adı altında satılan ilaçların genellikle hamilelikten korunma amaçlı kullanıldığını gözlemlemekteyiz. Bununla birlikte adetlerinde düzensizlik yaşayan kişiler ya da hiç adet olamayan kişiler de adet söktürücü ilaçlar yardımı ile adetlerini düzene koymak ve adet olmak istemektedirler. Doktorlar kimi zaman bazı kadın hastalıklarının tedavisinde de hormonların dengelenmesi amacı ile adet söktürücü ilaçlardan yardım almaktadırlar.

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

Aşağıda yer alan sebeplerden dolayı adetiniz gecikebilir ya da olması gerektiği zamandan daha erken ya da geç olabilir. Bu gibi durumlarda doktora gitmeden kendiliğinden tedavi olabilirsiniz. Örneğin çok stresli iseniz, ilaç kullanmaya başlamadan önce stres probleminizi ortadan kaldırın. Zaten kendiliğinden adet olacağınızı göreceksiniz. Adeti düzensizleştiren nedenler arasında en çok;

 • Dengesiz beslenme,
 • Hormonal değişikliğe sebep olabilecek değişikliklerin yaşanması,
 • Bazı hastalıklar,
 • Stres gibi etkenler yer almaktadır.

Adet Göremiyorum Adet Söktürücü İlaç Kullanmalı Mıyım?

Adet söktürücü ilaçlar içeriğinde hormon bulunan ciddi ilaçlardır. Uzman doktorlar tarafından adet söktürücü ilaçların son çare olarak kullanılması uygun görülmüştür. Adet söktürücü ilaçların kullanımına başlamadan önce aynı etkiyi göstermeleri ile bilinen adet söktürücü bitkilerin kullanılması yerinde olacaktır. Eğer bu yöntemlerden verim alınamazsa o zaman adet söktürücü ilaçların kullanılması önerilmektedir.

Tarlusal 5 mg Tablet

Hızlı adet söktürücü ilaçlar arasında tarlusal sıkça kullanılan bir ilaçtır. Bu tablet ile birlikte adet düzensizliği düzene girer, adet göremeyen kadınlar adet görür, adet kanamaları seviyeleri normale gelir.

Şiddetli Kanaması Olan Kişilerde Tarlusal Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Adet kanamasının görüldüğü günden 20 gün sonra bu ilacın kullanımına başlanmalıdır. En fazla 10 gün boyunca kullanılması önerilmektedir. 10 mg üzerinde kullanılması önerilmez. Belirtilen gün boyunca ve doz miktarında kullanıldığı zaman 2 ya da 3 hafta içerisinde adet şiddeti normale döner.

Adet Görmeyen Kadınlar Tarlusalı Nasıl Kullanmalıdır?

Adet görmeyen kadınlar için tedavi süresi yaklaşık olarak 3 aydır. Kişinin şikayetleri dikkate alınarak günde yarım kapsül ya da bir kapsül içilebilir. Buna hekiminiz karar verecektir. Çocuklar ve yaşlılara bu ilacın kullanılması önerilmez.

Luteynyl 5 mg Tablet

Bu tablet genellikle düzensiz olan adetleri düzenlemek için kullanılır. Bununla birlikte hormon replasman tedavisinde de bu tabletlerin kullanıldığı bilinmektedir.

Duphaston 10 mg Tablet

Adet düzenleyici yuvarlak hap olarak da anılan bu hap özellikle ağrılı adet dönemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Vücut adet döneminde yeterli progesteron hormonunu üretemeyebilir. Bu durumda kadınlarda düşük riski de görülür. Bu tabletler ağrıların giderilmesi ve düşük riskinin azaltılması için birebirdir.

Duphaston Film Tablet Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Progesteron hormonu eksikliği,
 • Çok ağrılı adet kanamalarının görülmesi,
 • Adet düzensizliği yaşanması,
 • Regl dönemi öncesinde yaşanan stres, sinirlilik, ödem gibi etkilerin şiddetli olarak yaşanması,
 • Hormon replasmanı (menopoz kadınlarda ),
 • Hekimin önerisine bağlı olarak bazı kadın hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Gebelik Döneminde Duphaston Film Tablet Kullanılır Mı?

İlacın prospektüsünde hamilelik döneminde bu ilacın kullanılmasının problem yaşatacağına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu ilacı kullanmak isteyen kişiler bu ilacı kullanmadan önce mutlak suretle doktorlarına danışmalılardır. Aksi takdirde sağlığınız zarar görebilir.

Cyclo Progynova Draje

Östrojen eksikliği kadınlarda bir dizi sağlık problemlerine sebep olur. Genellikle bu problemler adet düzensizliğine neden olmaktadır. Bu drajeler sayesinde östrojen eksikliğinden kaynaklanan adet düzensizlikleri son bulur. Genellikle menapoza girmemiş kadınlarda adetin düzene girmesi için kullanılmaktadır. Bu ilaç hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Cyclo Progynova Draje Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır?

 • Östrojen hormonunun azaldığı durumlarda bu hormonu artırmak için,
 • Adet düzensizliklerine son vermek için,
 • Monopoz döneminde kemik erimesi hastalığının önüne geçmek için bu ilaçtan faydalanıldığı bilinmektedir.

Cyclo Progynova Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Eğer ilacı kullanan kadın adet görüyor ise, adet olduklarının 5. Gününde ilacı kullanmaya başlamalıdırlar. Eğer adet görmeyen bir kadın adet görebilmek adına bu ilacı kullanıyor ise direk kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Bu ilaç kullanılmadan önce mutlaka kişilerin gebe olup olmadıklarını netleştirmeleri gerekir. Eğer ilacı kullanmak isteyen kişi gebe olduğunu öğrenirse, durum doktora bildirilmesi ve ilacın kullanılması derhal bırakılmalıdır.

Eğer ilacı kullanan kişi hamile olmadığından emin ise bir kutu ilaç tamamen bitirildikten sonra ilaç kullanımına bir hafta kadar ara verilmesi gerekmektedir. Daha sonra yeni kutunun kullanılmasına başlanmalıdır.

Adet Söktürücü İğneler

Adetleri ile ilgili problem yaşayan kişilerin tercih ettikleri diğer bir tedavi yöntemi ise adet söktürücü iğnelerin kullanılmasıdır. Adet söktürücü iğneler yüksek düzeyde hormon içermektedir. Bu nedenle doktor önerisi olmadan kesinlikle iğne olunmamalıdır. Bu iğneler genellikle ilaç tedavisinin cevap vermediği zamanlarda kullanılmaktadır. İğne olduktan sonra adetin başlanması beklenmektedir.

Adet Söktürücü İğneler Hangileridir?

DI PRO, Progestan iğne ve Synergon en çok tercih edilen iğneler arasında yer almaktadır. Bu iğnelerin dışında da pek çok iğne vardır. Bu iğneler kullanılmadan önce mutlaka bir hekimin önerisini almak gerekir. Aksi halde sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.

Progestan İğne

Bu iğne doktorlar tarafından en sık tercih edilen iğneler arasında yer almaktadır. Bu iğne genellikle adet görememe, adet düzensizlikleri ve hormondan kaynaklanan hastalıkların tedavisinde tercih edilir. Genellikle tedavi süreci bir hafta ile 10 gün arasında değişmektedir. Doktorlar bu iğneyi yapmadan önce hastalardan hormon testleri talep ederler. Bu iğnenin hamile olan kişiler arasında kullanılması önerilmemektedir. Emziren anneler de bu iğneyi yaptırmamalılardır. Süt ile çocuğa ilacın içerisindeki maddelerin geçmesi söz konusudur. Eğer hasta bu iğneyi olmak zorunda ise mutlaka emzirme dönemine bir süre ara vermelidir.

Adetin Düzene Girmesi ve Adet Söktürülmesi İçin Kullanılan Diğer İlaçlar Nelerdir?

Yukarıda yer alan ilaçlara ek olarak, doktorlar tarafından başka ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar:

 • DI PRO,
 • Progestan Kapsül,
 • Apranax Fort,
 • Naprosyn CR,
 • Synergon’dur.

Adet Söktürücü İlaçlar Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Adet söktürücü hap kaç günde söktürür? Genellikle ilaçlar kullanılmaya başladığından birkaç gün sonra adet gelmeye başlar. Öncelikle progesteron hormonu artırılır daha sonra da kanama başlar. Kimi zaman hastalar bir hafta kadar sonra adet gördüklerini belirtmişlerdir. Bu durum hastanın neden adet göremediği ve hastanın hormon düzeyleri ile yakından ilgili bir durum olduğundan, kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Evde Adet Söktürücü İlaç Hazırlamak Mümkün Müdür?

Bazen kadınlar ilaçların yan etkisi ile karşılaşmamak için evde doğal tedavi yöntemlerinden ve

adet söktürücü hareketlerden faydalanmak istemektedirler. Evde kolayca bulunabilecek malzemelerle adet söktürücü kürler hazırlamak mümkündür. Bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 • 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı kekik ekleyin ve 10 dk kadar demlenmesini bekleyin daha sonra bu karışımı için. Yemeklerden sonra düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.
 • Bir bardak suyun içerisine bir demet maydanoz ekleyin ve kaynatın. 15 dk kaynadıktan sonra karışımın içerisine bir yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin.
 • Bir demet maydanozu bir su içerisinde kaynattıktan sonra karışımın içerisine havuç tohumu ekleyin. Demlenmesini bekledikten sonra karışımı düzenli olarak tüketin.

Adet Sökücü İlaçların Yan Etkisi Var Mıdır?

Adet söktürücü ilaçlar kilo aldırır mı ve adet söktürücü ilaçların yan etkileri nelerdir sorusu sıklıkla sorulur. Öncelikle adet söktürücü ilaçların kilo yaptığına dair bir kanıt henüz yoktur. Bununla beraber bazı kadınlar adet söktürücü ilaç kullandıktan sora iştahlarında artma yaşadıklarını söylemişlerdir.

Adet söktürücü ilaçların hafif yan etkileri bulunabilir. Fakat bu yan etkiler genellikle çok nadir olarak görülür. Bu yan etkiler arasında:

 • Baş ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Baş dönmesi,
 • Kusma isteği yer almaktadır.

Eğer bu yan etkileri gözlemlediyseniz mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Adet söktürücü ilaca alerjiniz ya da hassasiyetiniz olabilir.

Adet Söktürücü İlaç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Adet söktürücü ilaçlar ciddi ilaçlar olduğundan dolayı dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

 • Doktorunuz size yazmadan asla kendi başınıza adet söktürücü ilaç kullanmayın,
 • Doktorunuzun belirttiği süreden daha uzun süre boyunca ilacı kullanmaya devam etmeyin. Bu durum çok ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına sebep olabilir.
 • Adet söktürücü ilaçları son çare olarak görün. Önce bitkisel ilaçları deneyin. Denemiş olduğunuz bitkisel yöntemler hakkında mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
 • Adet söktürücü ilaçları kullanırken daha etkili olması için kesinlikle doz aşımı yapmayın. Doktorunuzun önermiş olduğu doz miktarı sağlıklı olan miktardır. Bunun üzerine çıkmanız ciddi problemler ile karşılaşmanıza sebep olacaktır.

Adet Söktürücü İlaçlara Alternatif Olarak Doğadan Gelen Bitki Çayı Tedavileri

Adet söktürücü ilaçlar nasıl kullanılır diye sormadan önce doktorlar bitki çayı tedavilerini önermektedirler. En çok tercih edilen bitki çayları arasında kekik çayı, rezene çayı, biberiye çayı ve papatya çayı yer almaktadır. Bu çaylar doğal bitkiler olduğundan dolayı, hiçbir yan etkisi bulunmaz. Bu nedenle güvenle ve bir sınırlama olmaksızın tüketilebilirler.

Kekik Çayı İle İlaç Olmadan Adetinizi Düzene Sokabilirsiniz

Adet düzensizliği için kekik bitkisinin çok faydalı olduğu bilinmektedir. Bu bitki çayının tüketilmesi ile birlikte genellikle bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde adet düzene girer. İhtiyacınız olan malzemeler su, kekik ve bal. Bir su bardağının içerisine bir çorba kaşığı kadar kekik bitkisi ekleyin. Daha sonra 5 dakika kadar kaynatın ve demlenmeye bırakın. Dilerseniz içerisine tatlanması için bal ve tarçın ekleyebilirsiniz. Bu karışımı yemeklerden sonra tok mideye içmeniz önerilmektedir. Günde iki bardak bir hafta boyunca içtiğiniz zaman kısa sürede adetiniz düzene girecektir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.