Aft Ağrısı Nasıl Geçer, Aft Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aft Ağrısı Nasıl Geçer, Aft Ağrısına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Besinler, Doğal Tedavi Yöntemleri, Afttan Nasıl kurtulurum? bunun için nelere dikkat etmeliyiz.

Aft Ağrısı Nasıl Geçer, Aft Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aft ağrısını geçirmek için bazı yöntemler uygulanmasına rağmen 10 gün kadar bir süre içinde kendiliğinden geçtiği bilinmektedir. Aft, kişinin hayat kalitesini düşüren, yemek yemesine ve konuşmasına kadar etki eden çok sancılı bir rahatsızlıktır. Aft genellikle ağız içinde, damaklarda, diş etlerinde ve dilde ortaya çıkar. Bir ağız ülseri olarak da bilinen aftın neden oluştuğu veya neden belirdiği kesin olarak bilinmemektedir. Aftlar genellikle kadınlarda daha yaygın bir şekilde görünür. Bebeklerde ve çocuklarda görülme sıklığı da az değildir. Ağzında aft çıkan bir kişi çok sancı çeker ve yemek yemede, konuşmakta zorlanır.

Aft ağrısı en yaygın biçimi ile yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkar. Beslenme konusunda ağır baharatlı yiyecekleri ve çok tatlı yiyecekleri tercih edenlerin ağız içi dokularındaki bazı hasarlar sonucu oluştuğu da düşünülmektedir. Her ne kadar aft çıkmasının kesin nedenleri bilinmemesine rağmen afttan korunmak veya aftı tedavi etmek mümkündür.

Afttan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Afttan korunmak için ağız içi bakımına dikkat etmek gerekmektedir. Aynı zamanda doğru ve dengeli beslenmek de afttan korunmak için önemlidir. Düzenli şekilde vitamin değerlerine bakılmalı ve afta neden olan etkenlerin doktor tarafından belirlenmesi de afttan korunmak için gereklidir. Bazı aftlar genetik olarak çıkabildiği gibi bazıları psikolojik baskılar ve stresten kaynaklanmaktadır. Aft bazı hormonların değişmesi ve ruh haline ait sıkıntıların vücutta bazı alarm vermesi şeklinde kabul edilebilir. Afttan kurtulmak için Doğal tedavi yöntemlerini sizler için açıklıyoruz. Afttan nasıl kurtulurum, İşte Afttan korunma yöntemleri.

Afttan korunma yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Aşırı baharatlı besinler ve sıcak yiyecek, içeceklerden kaçınmalıdır.
 • Vitamin takviyeleri ve mineral desteği alınmalıdır.
 • Diş ve diş eti bakımına önem gösterilmeli ve ağız içinde çürük diş bulunmamalıdır.
 • Her gün probiyotik besinler alınmalı ve her gün mutlaka yoğurt tüketilmelidir.
Aft ve Boğaz Ağrısı için Boğaz Ağrısı Doğal Tedavi Yollarını Deneyebilirsiniz.

Aft Ağrısına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Aft ağrısına neden olan faktörler tam olarak kesinleştirilmemesine rağmen sancılara neden olan etkenler şunlardır:

 • Vitamin eksikliği ve özellikle demir vitaminin eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Demir. B12 ve folik asit yönünden bir vitamin takviyesi aft çıkmasını engelleyebilir.
 • Bağışıklık rahatsızlıkları aft çıkmasına sebep olmaktadır. Özellikle HIV virüsü veya hastalıkları aft yaraları için etkendir. Bağışıklığı zayıf olan kişilerde aft çok fazla görülür.
 • Bazı fiziksel travmalar aft çıkmasına neden olabilir. Ağız içi dokusunu bozacak ve işleyen düzeni etkileyen davranışlar, ( yanak ısırma, sıcak içecekler, sivri bir cismin ağız içi dokusunu zedelemesi, ortodontik müdahalelerin etkileri vb.) afta sebep olabilir.
 • Vücut sistemi ile ilgili hastalıklar aft çıkmasına sebep olabilir. (Behçet hastalığı, konjuktivit, retinit, lokosit vb.)
 • Aşırı asitli gıdaları tüketmek ağız içi dokusunda hasarlar bırakarak zamanla aft oluşumuna neden olmaktadır. Aynı zamanda aşırı baharatlı beslenme sonucu da aftlara rastlanır.
 • Hormonal değişiklikler ve hormon ile ilgili eksiklikler ağızda aftların oluşumuna neden olmaktadır. (Ergenlik dönemi, adet dönemi, hamilelik vb. )
 • Midede oluşan bir mikrop ve enfeksiyon durumu sebebi ile aft oluşumuna rastlanmaktadır. Özellikle helikobakter pilori ismiyle bilinen mide mikrobu rahatsızlığı aft için nedenlerden biridir.
 • Kişinin bazı besinlere alerjisi olması da aft için sebep kabul edilmektedir.

Aft Ağrısına İyi Gelen Besinler ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aft ağrısına iyi gelen besinlerin başında dut gelmektedir. Dut meyvesinin kendisi veya şurubu aft acılarını dindirmede birebirdir. Aft yaralarının daha kısa zamanda küçülten ve ağrılarını hafifleten bir besindir. Dut pekmezi veya dut şurubu yara olan bölgeye uygulandığında uzun bir süre aft sancısı geçecektir. Aynı zamanda aft olan bölgelerde geniş bir etki yayarak bir daha aynı bölgede aft çıkmasını da önlemektedir.

Doğal Yollarla Aft Tedavisi için Dut Yaprağı Çayı Tavsiye ediyoruz.

Aft için iyi gelecek olan doğal tedavi yöntemleri ve besinler şunlardır:

 • Karbonat ile gargara yapmak aft olan yaraların çabuk kapanmasına ve ağrısının azalmasına etki eder.
 • Nane yağı ile yapılan bir ağız içi temizliği aft olan bölgelerde hızlı iyileşme sağlar. Aynı zamanda nane yağı aft sonucu oluşan ağrının da azalmasında etkilidir.
 • Fesleğen yaprağı çiğnemek aft ile ilgili ağrının azalmasına fayda sağlayacaktır. Ağız içindeki hassasiyeti dengeler ve hafif bir uyuşukluk sağlaması ile aft ağrısını geçirir.
 • Özellikle karadut meyvesi antiseptik özelliği sayesinde çok hızlı bir aft iyileştiricidir. Ağız içindeki yıpranmış olan dokuları hızlıca onarır ve uzun süreli ağrı hissini giderir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.