Ağız Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ağız Uyuşması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ağız uyuşmasının sebepleri çeşitli sorunlarla bağlantılı olabilmektedir. Ağız uyuşmasının tedavisi için öncellikle ağız uyuşmasına neyin sebep olduğu doğru bir şekilde tayin edilmelidir. Ağız uyuşması kendi başına bir rahatsızlık olabileceği gibi, başka bir rahatsızlığı belirtisi de olabilmektedir. Ağız uyuşması rahatsızlığı çeken kimselerin başka bir sağlık problemleri olup olmaması da bu sebepten önemlidir.

Bazı ağız rahatsızlıkları kolayca çözülebildiği gibi bazı rahatsızlıkların çözümüne ulaşmak daha zor olabilmektedir. Ağız uyuşması sinirsel bir sorun sebebiyle gerçekleşebildiği gibi yalnızca herhangi bir alerjik reaksiyon ya da besin eksikliği sebebiyle de tecrübe edilebilmektedir. Ağız uyuşmasının başlangıcı, sürekli bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediği ya da hangi durumlarda tecrübe ediliyor olduğu doğru bir şekilde tayin edilmelidir.

Ağız Uyuşmasının Doğru Şekilde Belirlenmesi

Vücudun belirli yerlerinde uyuşmalar, örneğin el uyuşması, kafada uyuşmalar, ya da ayaklarda uyuşma büyük çoğunlukla sinir sistemiyle alakalı belirtilerdir. Ağız uyuşmasının da sinirsel sebepleri olabilir. Ancak bunun yanında ağız uyuşması, çeşitli bölgelerin uyuşmasında olduğu gibi, besin yetersizliği ya da vitamin eksikliği sebebiyle yaşanabilmektedir.

Bunun yanında, ağız bölgesindeki uyuşmaların sebebinin doğru bir şekilde tayin edilebilmesi için ağızın hangi bölgesinin uyuştuğunun da net bir şekilde belirlenmesi önemlidir. Damak uyuşması, dil uyuşması, çene ve dudak uyuşması farklı sebeplerle meydana gelebilmektedir. Bu sebeple ağızın hangi kısım ya da kısımlarının uyuştuğuna dikkat edilmesi önem arz edecektir.

Ağız Uyuşmasının Sebepleri

Ağız uyuşması pek çok sebeple meydana gelebilir. Her durumda sebep bu olmasa da ağız uyuşması kanser ya da beyin tümörünün bir sonucu olabilmektedir. Sürekli olarak ağız uyuşması tecrübe eden kişilerin muhakkak bir doktora görünmeleri ve gerekli kontrollerini yaptırmaları bu açıdan önemlidir.

Bunun dışında çok yaygın olarak karşılaşılmasa da ağız uyuşması MS hastalığının göstergesi de olabilmektedir. Çok yaygın olmayan bu hastalığın belirtilerinden biri de ağız uyuşmasıdır. Bu durumdan şüphelenen kişilerin muhakkak kontrolden geçmesi gerekmektedir. MS hastalığında erken tanı ve teşhis, hastalığın tedavisinde büyük rol oynamaktadır.

Bunun dışında çeşitli besin alerjilerinin, reaksiyonların ve vitamin eksikliklerinin de ağız uyuşmasına sebep olabildiği bilinmektedir. Günümüzde pek çok insanın sahip olduğu alerjileri bilmedikleri gözlemlenmektedir. Yapılacak basit tetkikler kişilerin besinlere karşı olan toleranslarının saptanmasında belirleyici olacaktır.

Sinir Sistemindeki Hasarların Ağız Uyuşmasına Sebep Olması

Sinir sistemindeki komplikasyonlar ağız uyuşmasının yaygın sebeplerinden biridir. Kişinin sinir sistemindeki bozukluklar ağızdaki uyuşmayla kendini belli edebilmektedir. Sinir hasarları travma kaynaklı olabileceği gibi, sinirlerde baskıya sebep olabilecek bazı durumlar sebebiyle de gerçekleşebilirler.

Bunun dışında yaşanan birtakım enfeksiyonların da sinir hasarlarına sebep oldukları bilinmektedir. Özellikle sinir sistemi kaynaklı ağız uyuşmalarında tedavi için erken başvuruda bulunulması, mevcut enfeksiyonun kolayca saptanarak gerekli tedaviye başlanması konusunda yardım etmektedir.

Şeker Hastalığının Ağız Uyuşmasına Etkisi

Şeker hastası olan kişilerin sıklıkla ağız uyuşmasından şikayet ettikleri görülmektedir. Kişilerin kanındaki şeker seviyesinin arzulanan seviyeden yüksek ya da düşük olması, diğer pek çok semptomun yanında ağızda uyuşmaya da sebep olmaktadır.

Ağız uyuşması tecrübe eden şeker hastalarının, ağızlarının uyuştuğu esnadaki kan şekerlerini ölçtürmeleri ağız uyuşmasının sebebin kolayca saptanmasını sağlayabilir.

Diş Ameliyatlarının Ağız Uyuşmasına Sebep Olması

Diş çekilmesi ya da başka diş operasyonları için gerçekleştirilen anestezi uygulaması da ağız, dudak ve dilde birkaç saatliğine uyuşmaya sebep olmaktadır. Buna benzer bir operasyon sebebiyle anesteziye maruz kalmış kişilerin telaşa kapılmadan anestezinin geçmesini beklemeleri önerilmektedir.

Dil Kanseri Başlangıcında Ağız Uyuşması

Dil ve ağızdaki uyuşmalar, dil kanseri sebebiyle gerçekleşebilmektedir. Dilinde ve ağzında aynı anda uyuşma hisseden kişilerin en kısa sürede bir doktora başvurmaları gerekmektedir. “Dil uyuşması için hangi doktora gidilir?” sorusunun cevabı ise Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmesi gerektiğidir. Gerekli bulunan durumlarda kişiler Dahiliye bölümüne de aktarılabilmektedirler.

Dil kanserinin belirtileri yalnızca ağız ve dildeki uyuşmalarla sınırlı değildir. Dilde uyuşma hakkındaki tüm soruların cevabının aynı olmadığı unutulmamalıdır. Dilinde uyuşma yaşayan kişinin dil kanseri olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Dil Kanserinin Diğer Belirtileri

Dil üzerinde çıkan yaraların dil kanseri belirtileri arasında olduğu bilinmektedir. Dilde oluşan aftlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ancak bu aftlar birkaç gün içinde hafifler ve kısa sürede de yok olurlar. Eğer kişiler dillerinde oluşan aftlarda herhangi bir gerileme gözlemlemiyorsa, aksine büyüme ve ilerlemeyle karşılaşıyorlarsa muhakkak bir uzmana danışmalılardır.

Dil kanseri kolaylıkla lenf bezlerini de etkileyebilmektedir. Kanser hücrelerinden etkilenen lenf bezleri de boğazda şişmeye sebep olabilmektedir. Kişinin elleriyle yaptığı muayenede boğazında sürekli olarak bir şişlik hissediliyorsa veya boğazda şişlik kişiyi rahatsız etmeye başlıyorsa; tespit edilen şişliklerde bir gerileme olmuyorsa, kişi dil kanseri riski altında olabilir.

Dil kanseri dilin hareket kabiliyetini de azaltabilmektedir. Eğer konuşmada zorlanma ya da herhangi bir değişim gözleniyorsa bir doktora danışılması yerinde olacaktır.

Dildeki uyuşmanın yanında dilde ağrı ve kanamalar da dil kanserinin ilerleyen evrelerinde görülebilmektedir. Dilinde ağrı hisseden kişilerin dil kanseri oldukları kesin değildir fakat dil kanseri kişilerin dillerinde sürekli olarak ağrı ve kanama kesinlikle görülmektedir.

Dudak Uyuşmasının Sebepleri

Dudak uyuşması, ciddi problemlerin belirtisi olabileceği gibi geçici bazı sorunlara da işaret ediyor olabilmektedir. Dudaktaki uyuşmalar uzun süreli, gittikçe artarak kalıcı olarak tecrübe edilebilmektedir. Bunun yanında kısa süreli ve kendiliğinden geçen dudak uyuşması da yaşanmaktadır.

Dudak uyuşmasının birçok sebebi bulunabilmektedir. Bazı ciddi sağlık sorunları kendisini dudak uyuşmasıyla belli edebilirken, bazen durum bu kadar ciddi olmayabilmektedir. Mineral eksikliği zaman zaman hissedilen dudak uyuşmasının en önemli sebeplerinden biridir. Bunun yanında alerjik reaksiyonlar da dudak uyuşmasına sebep olabilmektedir. Bunlar yanında yoğun stres ve anksiyete bozukluklarının dudak uyuşmalarına sebep olduğu bilinmektedir.

Dudak uyuşması yukarda sayılan problemlerden kaynaklanıyor olabileceği gibi sinir sistemindeki baskı veya zorlanmalar sebebiyle yaşanıyor da olabilir. Travma kaynaklı zarar görmüş olan sinirler ya da çeşitli enfeksiyonların etki ettiği sinirler dudak uyuşmasının sebebi olabilmektedir.

Bunun dışında şeker hastası kişilerin dudaklarında uyuşma yaşadıkları da bilinmektedir. Kan şekerlerindeki düzensizlikler yalnızca şeker hastalarının değil bütün insanların dudaklarında uyuşmaya sebep olabilmektedir.

Dudak uyuşmasının tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle sebebinin saptanması gerekmektedir. “Dudak uyuşması için hangi doktora gidilir?” sorusunun cevabı genellikle bir nöroloji uzmanına danışılması gerektiği yönündedir. Ancak nöroloji uzmanının gerçekleştirdiği tetkiklerde problem saptanamazsa, uzmanın uygun gördüğü başka alanlara da kişi yönlendirilebilmektedir.

Çene Uyuşmasının Sebepleri

Çenenin uyuşması pek çok kişinin tecrübe edebildiği bir durumdur. Bu uyuşma kısa süreli olabileceği gibi uzun sürelere de yayılabilmektedir. Çenesinde uzun süreli olarak uyuşma tecrübe eden kişilerin çene kanseri olma riskleri bulunmaktadır. Bunun yanında tetanos da çenede uyuşmaya sebep olabilmektedir.

Ağız, Dil ve Dudak Uyuşmalarında Hangi Doktora Başvurulmalıdır?

Uyuşmalar nasıl geçer?” sorusunun cevabı ancak mevcut sorunun ne olduğunun tahlil edilmesiyle mümkün olacaktır. Doğru ve erken teşhis konulması ciddi hastalıkların tedavisi konusunda büyük önem taşımaktadır. Dil uyuşması yaşayan kişilerin Kulak Burun Boğaz hekimine danışmaları önerilirken, ağız ve dudaklarında uyuşma yaşayan kimselerin Nöroloji uzmanına başvurmaları önerilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.