Ağız Yaraları Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

A+
A-

Ağız Yaraları Doğal Yollarla Nasıl Geçer? Ağız yarasına iyi gelen şeylerin başında şifalı bitkiler bulunur. Ağız Yarası için Doğal tedavi yöntemleri.

Ağız Yaraları Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Ağız yaralarını geçirmek için herkesin evde uygulayabileceği doğal yöntemler mevcuttur. Ağız içi yaraları genellikle dudak içinde çıkan uçuğa benzer yaralardır. Eğer mikrop kaparsa ya da ısırma gibi fiziksel baskılar alırsa yaraya dönüşerek sancı oluşturabilmektedir. Bu da yemek yemekte zorlanma gibi günlük hayatı olumsuz etkileyen sonuçlara sebebiyet vermektedir.

Kişinin yediklerinden ve içtiklerinden tat almasını kısıtlayarak acıya neden olan ağız yaralarının bazen sancılı ve uzun bir süreçte kişiyi etkilemesi söz konusu olabilmektedir. Uzun süre boyunca iyileşmeme gösteren ağız yaraları bazı kanser türleri için belirti bile teşkil edebilmektedir.

Genellikle ağız hijyeni korunmadığında, duygusal stres nedeniyle ya da yanlışlıkla dudak içi ile damağın ısırılması gibi nedenlerle oluşan ağız yaraları, yuvarlak ve beyaz renkte olur. Uçuğa benzeyen ağız içi yaraları yaygın olarak stres kaynaklıdır. Yine genellikle kendi kendine iyileşen ağız yaraları, bazı durumlarda kendini tekrarlayabilir. Ağız içinde dağılırsa ya da geçmezse günlük hayatı olumsuz etkilememesi için ağız yaralarına bitkisel bazı tarifler uygulanmalıdır.

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Ağızda çıkan beyaz yaralar doktorun önereceği ilaç tedavisi ile geçebilmektedir. Ağız içi yaraları için ilaç kullanmaktan ziyade bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Çünkü ilaçların yan etkileri olabilmekte ve vücut da bundan olumsuz etkilenebilmektedir. Ayrıca sık sık antibiyotik kullanmak da ağız yaralarına sebep olabildiği için antibiyotik kullanımı azaltılmalıdır. Ağız yaraları için eczanelerden krem temin edilebilir. Bununla birlikte gargara kullanmak da ağız yaralarına iyi gelmektedir.

Ağız temizliğine yeterince önem vermek gerekmektedir. Dişleri her gün fırçalamaya özen göstermek gerekir. Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca ağızdaki yaraya dokunmamak gerekir, zira dokunmak yaranın dağılmasına neden olabilir. Ağız yarası oluştuktan sonra ağır ve sert yiyecekler tüketmemeye özen göstermek gerekir. Bunun yanında, sıcak bir şeyler içmek de yarayı tetikleyebilmektedir. Ağız yaraları dudak kenarlarına sıçramışsa bu oldukça can sıkıcı bir sorun olacaktır. Ağız bölgesinde kuruyan yaralardan sonra, Doğal Tedavi yöntemi şöyledir; kuru ciltler için nemlendirici sayfasında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ağız içi Yaralarına Bitkisel Tedavi

Ağız içi yaraları bitkisel tedavi yöntemleri ile kolayca geçirilebilir. Mesela bitkisel poşet çayları ağız yarası üstüne uygulamak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Aşağıda verilecek olan şifalı bitkilerin uygulanması ile de ağız yaraları iyileşmezse son çare olarak doktora başvurmak iyi olacaktır. Çünkü bazı ağız yaraları son derece tehlikeli olabilmektedir, iyileşme olmadığında mutlaka bir uzmana danışmak gerekir. Ağız içi yaraları Sivilce oluşumunda yüz ve dudak kenarlarını özellikle etkilediği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Sivilce Lekelerine çözüm olarak doğal tedavi yöntemlerinin yer aldığı sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Ağız Yarası İçin Şifalı Bitkiler

Ağız yarasına iyi gelen şeylerin başında şifalı bitkiler bulunur. Yaraya şu bitkilerle tedavi uygulanabilir:

 • Sirke: Ağız yarası denilince akla ilk gelen bitkisel çözüm sirkedir. Sirke ile bir miktar ılık su gargara yapıldığında kısa sürede iyileşme gözlenmektedir. Günde 2 ya da 3 kez bu gargarayı tekrarlamak gerekir.
 • Kekik: Ağız içi temizliği için de kullanılan bir bitkidir. Çiğnemek suretiyle yaralara uygulanabilir. İyileşmeyi hızlandırdığı gibi yaraların tekrar oluşumunu da engellemektedir.
 • Bal: Bal tüketimi yarayı yumuşatıcı etki gösterir.
 • Ada çayı: Çok sıcak tüketmemek kaydıyla ada çayı da etkilidir.
 • Karanfil: Karanfil de ağız yaralarına karşı etkili bir çözümdür. Karanfil, acıyı azalttığı gibi ağızdaki bakterileri de öldürmektedir.
 • Dut: Yaş dut meyvesi olarak değil de daha çok şurup olarak kullanıldığında ağız yaraları için etkili bir bitkisel yöntem olmaktadır. Dut şurubu ya da nar ekşisi asidik özelliğe sahip olduğu için ağız yarası üstüne uygulandığında iyileşmeyi hızlandırmaktadır.
 • Limon: Limon da asidik özelliğe sahip olması sebebiyle neredeyse sirke kadar etkili bir bitkisel çözümdür. Zira limon suyu bakterileri temizler. Vücuttaki pH dengesini de düzenleyen limon suyu gargara yapılarak ağızdaki yaraya uygulanır.
 • Maydanoz: Maydanoz yapraklarını çiğneyerek yaraya uygulamak, demir deposu olarak bilinen maydanozun etkili bir çözüm yolu olmasını sağlar.
 • Tuzlu su: Tuzu bir suya ekleyerek çözünene kadar kaynatmak gerekir. Ardından soğumaya bırakılmalıdır. Bu suyu günde 3 kez ağızda çalkalayarak yaraların çabuk iyileşmesi sağlanabilir.
 • Karbonat: Virüs ve bakteriyle savaşma özelliğine sahiptir. Günlük hayatta kolay bir tedavi yöntemi olarak hemen herkesçe bilinir. Karbonatı suyla karıştırarak gargara yapmak gerekir. Bu şekilde tutulabildiği kadar ağızda tutulması yaranın iyileşmesi hızlandırıcı etki gösterecektir.

Ağız Yarası İçin İlaç İsimleri

Ağızdaki yaralarda en çok bilinen ve kullanılan bazı ilaçlar şunlardır:

 • Oralmedic
 • Kenacort-A Orabase
 • Trental
 • Piraldyne Solüsyon
 • Aftojel

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.