Aile Hekimliği Hemşire Alımı Nasıl Oluyor?

Aile hekimliği hemşire alımı nasıl olur, başvuru şartları nelerdir, maaşları ne kadardır, atamada öncelik sırası ve çalışma koşulları nasıldır? Aile hekimliği çalışma koşulları ile ilgili merak edilen tüm bilgilere yazımız içerisinden bakabilir ve başvurunuzu kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Aile Hekimliği Hemşire Alımı Nasıl Oluyor?

Aile hekimliği hemşire ataması farklı şekillerde yapılabilir. Naklen atama talebi ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; ebe, hemşire, sağlık memuru vb. kişilerin hizmet puanlarına göre aile sağlık merkezlerine atamaları gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte yine kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve aile sağlık merkezlerinde görev almak isteyen kişiler, sözleşeme ile kurumlarda çalışmaya başlayabilirler. Bu kurumlarda hizmet verecek kişilerin hali hazırda benzer kadroda görevlerinin devam etmesi gerekmektedir.

Alımların yapılması için çalışılan yer, kurum ve statülere göre farklı öncelik sıraları belirlenmiştir. Bu tip kurumlarda çalışmak için doğrudan kuruma başvuru yapmanız mümkün değildir. Aile hekimliği hemşire alımı için kamu kurumlarında benzer kadroda görevinizin olması gerekmektedir.

Yaşam Hastaneleri hemşire alımı bilgilerine de sistemimizden bakabilirsiniz.

Aile Sağlığı Merkezi Hemşire Alımı Şartları Nelerdir?

ASM hemşire alımı için öncelikli olarak ilk şart sizin 657’ye tabi olarak herhangi bir kurumda aktif olarak faaliyet gösteriyor olmanızdır. Bunun yanı sıra ikinci en önemli unsur ise aile hekimi olarak çalışan doktorun sizi talep edip etmediği ve merkezin hemşire ihtiyacı olup olmadığıdır. Bunun dışında ekstra bir şart aranmaz. Gerekli süreç aile hekimleri tarafından takip edilerek kurumla sözleşme ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Aile sağlık merkezlerinde memur olarak çalışmak için bu şartların sağlanması gerekmektedir. Bununla birlikte kişinin bulunduğu ilin sağlık merkezlerinin ihtiyaçlarına göre alımda yapılabilir. Nadiren de olsa söz konusu kurumlarda, pansuman ve enjeksiyon hemşiresi ihtiyacı olabilir. Bu tip durumlarda genel ilana çıkılması halinde ilgili kuruma başvurunuzu yapabilirsiniz.

Aile Hekimliğinde Atamada Öncelik Sırası Nasıldır?

Sağlık ocağı hemşire alımı ve doktor atanmasına geçici görevlendirme, talep veya sözleşme ile atamalar gerçekleştirilebilir. Buna göre çalışılan kurum ve statülere göre öncelik sıralaması:

  • Aile hekimleri,
  • Aile sağlığı elemanları (istekli hemşire, ebe, sağlık memurları),
  • Görevlendirme ile çalışacak personel,

Olarak yapılabilir. Aile sağlık merkezlerinde çalışmak için öncelikli olarak kişilerin görev için istekli olmaları gerekmektedir. Şayet yeterli talebin olmaması halinde kişilerin görevlendirme ile bu kadrolara girmeleri mümkündür. Aile hekimliği hemşire alımı sözleşme, görevlendirme ve isteğe bağlı olarak atama usulleri ile yapılabilir.

Acıbadem hemşire alımı başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz.

Sözleşme İle Çalıştırılacak Aile Sağlığı Elemanları Kimlerdir?

Aile hekimliği sözleşmeli hemşire alımı için ihtiyaç dâhilinde hemşire alımı yapılabilmektedir. Sözleşme yöntemi ile aile sağlığı merkezlerinde çalıştırılacak kişilerin aynı ilde kadrolarının bulunması gerekmektedir. Hali hazırda bu görevlerde bulunmayan kişilerin göreve gelmesi mümkün değildir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan, aile hekimi tarafından tercih edilen, istekli:

  • Ebe,
  • Hemşire,
  • Sağlık memurları (toplum sağlığı),

Sözleşme ile görev yapabilir. Bunun yanı sıra:

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan aile hekimi tercihi ve istekli personel,
  • Kamu kurumunda çalışan aile sağlığı elemanı olarak görev yapmak isteyenler,

Sözleşmeli olarak göreve başlayabilir. Aile sağlığı merkezlerinde yapılacak atamaya ilişkin hizmet puanına göre ve tercih sırasına göre atamalar gerçekleştirilir.

Naklen Atama Talebi İle Hemşire Alımı

Aile hekimi hemşiresi arayan doktorlar tarafından yapılacak talebe göre veya kurum ihtiyacına göre farklı usullerde atama yapılabilir. Personelin rızası dışında, 6 ayı geçmemek kaydıyla kişiler personel ihtiyacı duyulan aile sağlık merkezlerinde görevlendirme ile çalışabilirler.

Naklen atama talebinde bulunan aile sağlığı elemanları, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; ebe, hemşire, sağlık memurları, yapılacak sırlamaya göre 1. Grubun hizmet puanı en yüksek personelden itibaren kuruma naklen atamaları gerçekleştirilir. Aile hekimliği hemşire alımı için temelde gereken ilk şart kişilerin kamu kurumlarında benzer görevlerde bulunuyor olmasıdır. Boş kadroların duyurulma işlemler Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.