Alkali Diyeti Nasıl Yapılır?

A+
A-
Alkali Diyeti Nasıl Yapılır?

Alkali diyet nedir nasıl uygulanır sorusu son senelerde en sık dile getirilen noktaların başında gelmektedir. Kilo vermek için uygulamaya alınan niteliklere bakıldığı zaman her sene farklı bir trendin ortaya çıktığı görülmektedir. Trendleri takip etmektense daha sağlıklı beslenme sistemi üzerine kurulu bir sistem ortaya koymanız sizin için çok daha saplıklı olacaktır. Her trendin sizin için uygun olmayacağını da ayrıca bilmelisiniz.

Bu trendleri uygulayarak kilo vermeye çalışırken tüm sağlığınızı alt üst edebilirsiniz. Beden sağlığınızı korumak kilo verme aşamasından çok daha önemlidir. Alkali diyet de son dönemlerde ortaya çıkmış trendler arasında bulunmaktadır fakat diğer beslenme yöntemlerine göre çok daha zararsız olduğu görülmektedir. Alkali diyet hakkında yazılmış olan kitaplara da bir göz atabilirsiniz. Bu konuda daha kapsamlı bilgi alma imkanını elde edebilirsiniz.

Alkali Diyetin Temel Öğretileri Nelerdir?

Alkali diyeti ile zayıflayanlar tarafından dikkate alınan temel noktaların başında hızlı ve kalıcı kilo verdikleri gelmektedir. Peki alkali diyetin temel öğretileri nelerdir?

 • İnsan bedeninde yer alan ph dengesi üzerine kurulu olan sistemlerden bir tanesidir. Bu dengenin asidikten alkaliye döndürülmesidir.
 • Vücutta asidik oranın fazla olması sebebi ile mide yanmaları meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra sinirlilik hali ve ayrıca depresyon belirtileri de ortaya çıkabilmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan bu asidik özelliğin aynı zamanda kilo vermeyi engellediği de görülmektedir. Kilo vermeyi engellediği gibi aynı zamanda kilo alımını tetiklediği de belirtilmelidir.
 • Karbonhidrat odaklı beslenen kişilerin vücutlarında meydana gelen asidik dengenin en üst seviyeye çıktığı da belirtilmektedir.
 • Karbonhidratın tüketilmesi aynı zamanda yağ asidinin artış göstermesini de beraberinde getirmektedir.

Bu detayları dikkate alarak kısa bir süre içerisinde kilo verme aşamasını başlatabilirsiniz. Alkali diyeti uygularken hayatınıza egzersizi de sokmanız gerekmektedir. Egzersiz olmadan hangi yöntemi kullanırsanız kullanın kilo vermenizin mümkün olmayacağını bilmelisiniz.

Zorlu egzersizler yapmasanız bile en azından günlük 30 dakikalık bir yürüyüş ile bile kısa bir süre içerisinde kilo vermenizi hızlandırabilir ve sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Kilo vermek için özel olarak tasarlanmış olan zorlu sporları da dikkate alabilirsiniz. Özellikle zumba kadınların hızlı bir şekilde kilo vermesi için ilk olarak göz atılması gereken noktaların başında gelmektedir.

Alkali Diyet Listesinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Alkali diyet listesi içerisinde muhakkak yer alması gereken noktaların başında şu ürünler gelmektedir;

 • Buğday çimi, zerdeçal, zencefil
 • Ispanak, turp, kırmızı turp
 • Hurma, nane, çörek otu
 • İşlenmemiş doğal tuz, soya filizi, pazı
 • Hurma, hindiba

Bu ürünlere yer verirken aynı zamanda bazı besinlerden de kaçınmanız gerekmektedir. Kişilerin kaçınması gereken besinlerden bazıları şu biçimdedir;

 • Ketçap, mayonez, hardal
 • Yumurta, beyaz un, şeker
 • Alkol ve süt ürünleri

Bu besinlerden kaçınarak daha sağlıklı beslenme imkanını da yakalayabilirsiniz. Bu ürünlerin hayatınızdan çıkarılması ile beraber kilo verme süreci sizin için çok daha kolay bir hale gelecektir.

Alkali Diyet Yapanların Yorumları ve Ayşegül Çoruhlu’nun Önerileri

Alkali su diyeti ile zayıflayanlar ve Ayşegül Çoruhlu tarafından belirtilmiş olan temel detaylara bakıldığı zaman karşımıza çıkan niteliklerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Ağır proteinlerin tüketilmesinin vücutta meydana gelen asit seviyesinin direkt olarak arttığı görülmektedir. Bu nedenle ağır proteinlerin kesinlikle beslenme düzeninden uzak tutulması gerekmektedir. Özellikle kırmızı et tüketilmemesi ayrıca belirtilmelidir.
 • Alkali diyeti uygularken öğle yemeğinden hemen önce bir çay kaşığı da olsa tarçın tüketmeniz lazım. Bu şekilde iştahınızın dengelenmesi de mümkün kılınmaktadır.
 • Açken kesinlikle bir bardak ılık su tüketilmelidir. Bu şekilde vücudunuzdan toksinlerin atılması için de uygun ortam hazırlayabilirsiniz.
 • Yemeklerde kullanılan yağları minimum seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Özellikle kızartma gibi ürünlerden kesinlikle uzak durulması önerilmektedir.
 • Vücudunuza yeterince su almadığınız zaman açlık seviyesi ve hissettiğiniz açlık şiddeti de direkt olarak artış göstermektedir.

Bu önerileri dikkate alarak kısa bir süre içerisinde kilo vermenizi en hızlı şekilde ortaya koyabilirsiniz. Alkali diyet Ayşegül Çoruhlu bu konuda ülkemizde uzman kişi olarak akla ilk gelen isimlerin başında gelmektedir. Kitabını okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.