Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

A+
A-

Aloe Vera’nın sağlığa faydaları, yararları nelerdir; zararları var mıdır? Saç, sivilce, yüz, yanık ve cinsellik için kullanımında yarar sağlar mı; nasıl kullanılır? Aloe Vera bakımı, maskesi, kremi, jeli hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisinin ve faydalarının ne olduğu bitkinin mucizevi özellikleri nedeni ile pek çok insan tarafından sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu bitki açık yeşil renge sahip, üzerinde beyaz renge yakın benekler olan, uçları yukarıya doğru sivrilerek giden ve yapraklarının içinde şeffaf bir jel olan bitkidir. Bu jele aloe vera jel denir. Bu jelin özellikle cilt hastalıklarına karşı son derece faydalı olduğu ve de modern kozmetik ürünlerinde de içerik olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu jelin içerisinde pek çok mineral ve vitamin bulunur. En çok A, C ve E vitaminlerinden zengin olduğu bilinmektedir. Buna ilaveten içeriğinde yer alan aktif bileşenlerin sayısı neredeyse 80’e yakındır. Tüm bunlar aloe vera bitkisini insanlar arasında daha da popüler hale getirmiş ve kullanımını artırmıştır.

Herkesin Konuştuğu Sağlık Bitkisi Aloe Vera Nedir?

Aloe vera çeşitleri çok fazla olan bir bitkidir. Fakat ana hatları ile bu bitkinin ne olduğunu açıklamak gerekirse, coğrafi kökeninin Sudan olan bir bitki oluğunu söyleyebiliriz. Bu gün ise günümüzde dünyanın pek çok yerinde yetiştiğini görmekteyiz. Bu bitkinin yetiştiği yerlerin başında Akdeniz bölgesi ve Asya gelmektedir. Buna ilaveten Avrupa ve Amerikanında belirli yerlerinde bu bitkinin yetiştirilmesi mümkündür. Evlerde süs bitkisi olarak yetiştiriciliğini yapmak da mümkündür.

Bu bitki sindirim ve cilt problemlerine karşı birebir geldiğinden, hastalıklarına doğal çare bulmak isteyen kişilerin ilk tercihi arasında yer alır. Aloe vera kullananlar bitkinin düzenli kullanımı ile birlikte hastalıklarının iyileştiğini belirtmişlerdir.

Aloe Veranın Faydalı Olmasını Sağlayan İçeriğindeki Mineral ve Vitaminler Nelerdir?

Aloe vera krem doğal olarak hazırlanabileceği gibi, günümüzde eczanelerde ve kozmetik ürünlerin satışını yapan marketlerde yer alan kremlerin içeriğine baktığımız zaman, içerisinde aloe vera olduğunu görebiliriz. Aloe veranın kozmetik ürünlerin içerisine katılmasının sebebi, bitkinin içeriğidir. Bu bitkinin içerisinde insan sağlığına fayalı pek çok vitamin ve mineral bulunur. Bu vitamin ve minerallerin başına bakır, selenyum, krom, magnezyum gelmektedir. Bununla birlikte insanlar için son derece önemli olan yağ asitleri de aloe veranın içerisinde yer almaktadır. Lupeol başta olmak üzere 4 farklı çeşit yağ asidinin aloe vera bitkisinin içinde bulunması mümkündür.

Aloe Vera Jeli ve Bitkisi Hangi Hastalıklara Tedavi Olması İçin Kullanılır?

Aloe vera jel kullananlar genellikle jeli elma sirkesi ile ya da son derece faydalı olduğu bilinen hindistan cevizi yağı ile karıştırmak sureti ile aloe vera bitkisi ile maske yaparlar. Bu maske sayesinde cilt tahrişleri giderilir, istenmeyen yaralarda daha çabuk iyileşme gözlemlenir, uçuklar kısa sürede tedavi edilir ve akne izlerinden kurtulmak mümkün hale gelir. Genellikle cilt hastalıkları için tercih edilen bu bitki aynı zamanda sindirim sistemi hastalıklarının iyileşmesi için de tercih edilmektedir. Kimi diyabet hastaları da bu bitki ile hastalııklarının belirtilerinde azalma olduğunu belirtmişlerdir. Bu şifalı bitkiyi hastalıkların tedavisinde kullanmadan önce, her zaman olduğu gibi, bir doktora danışılmadan kullanılması tavsiye edilmez. Her ne kadar doğal bir tedavi yöntemi de olsa, doktorunuza danışmadan kullanmayın, eğer kullandıysanız da mutlaka doktorunuzu bu durumdan haberdar edin. Aksi halde hastalıklarınızı iyileştirmek isterken daha ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisininn İnsan Sağlığına Olan Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisi cilt lekelerine iyi gelirmi diye merak ediyorsanız cevabımız evet. İçeriğinde yer alan bileşenler sayesine aloe vera mükemmel bir cilt bakımı bitkisidir. Fakat bitkinin faydaları bununla sınırlı değildir.

 • Aloe vera güçlü kemikler için gereklidir.
 • Vücutta yer alan sinirlerin ve kasların fonksiyonlarını yerine getirmesi için aktif rol oynar.
 • Beyin hücrelerini yeniler.
 • Kan şekeri seviyesinin sabit bir değerde izlenmesini sağlar.
 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir ve kalp problemlerine karşı savaşır.
 • İçerisinde yer alan çinko sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Aloe vera tüketenler daha nadir olarak hasta olurlar.
 • Kasların gelişimini sağlar.
 • Vücudun protein sentezinde aktif rol oynar.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanması için etkin rol oynar.

Hangi Ürünlerin İçerisinde Aloe Vera Bulunuyor?

Aloe vera maskesi gibi kozmetik ürünleri başta olmak üzere, pek çok ürünün içerisinde aloe vera bulunmaktadır. Makyaj ürünlerinin çoğunda aloe vera bulunur. Özellikle cilt ve ten makyajı ürünlerinde aloe veranın bulunması neredeyse bir zorunluluk halini almıştır diyebiliriz. Bununla birlikte;

 • Nemlendirici kremler,
 • Şampuanlar ve saç bakım kremleri,
 • Tıraş kremleri,
 • Güneş kremleri,
 • Fondötenler,
 • Sabunların içerisinde de aloe vera bulunmaktadır.

Yalnızca kozmetik sektöründe değil aynı zamanda gıda sektöründe de aloe vera kullanılmaktadır. Gıda sektöründe kullanılan ve içerisinde aloe vera bulunan besinlere örnek verecek olursak;

 • Yoğurtlar,
 • Meyve suları,
 • Tatlıların içerisinde koruyucu madde olarak kullanılmasını örnek gösterebiliriz.

Aloe Vera Bitkisini Evde Nasıl Yetiştirebilirim?

Aloe vera nerede satılır diye merak edenlerin illa ki bu bitkiyi bir yerden satın almaları gerekmiyor. Kendileri evde bu bitkiyi kolay bir şekilde yetiştirebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta alınacak olan bitkinin bilim konseyi onayının olmasıdır. Bu bitki bol güneşi seven bir bitki olduğundan yetiştirildiği yerin bol güneş alması sağlanmalıdır. Cam kenarları bu bitkinin yetiştirilmesi için ideal yerler arasına yer alır. Buna ilaveten toprağın hafif nemli ve yumuşak olması sağlanmalıdır. Bu bitki fazla suyu sevmediğinden dolayı, ayda iki ya da üç kere sulanması fazlası ile yeterli olacaktır. Bu bitki zaten kendi yapraklarının içerisinde kendisi için gerekli olan suyu depolamaktadır.

Sindirim Sistemi Sorunu Yaşayanlar Aloe Vera Bitkisini Nasıl Kullanmalıdırlar?

Aloe vera bitkisinin sindirim için çok faydalı bir bitki olduğunu söylemiştik. Bu faydasından yararlanmak adına bitkinin içerisindeki jeli çıkarmanız gerekiyor. Yaprakların içerisinden çıkarmış olduğunuz jeli içme suyunun içerisine karıştırabilirsiniz. Dilerseniz çorbalarınızın içerisine de katabilirsiniz. Kullanım miktarına dikkat etmeniz de yarar var. En fazla yarım çay bardağı aloe vera tüketimi yapmanız sizin için yeterli olacaktır.

Bu şekilde tüketilen aloe vera jeli ile kalp sağlığına katkıda bulunursunuz ve bağışıklık sisteminizi güçlendirirsiniz. Kabız olduğunuz zaman aloe vera jelini bir çay bardağı kaar tüketerek kabızlık probleminizden kurtulmanız mümkün olacaktır. Bir çay bardağından fazla tüketim yapmanız ishal olmanıza neden olabilir.

Aloe Veranın Harici Kullanımı Nasıl Yapılmalıdır?

Besinlerin içerisine karıştırılarak tüketilebilen aloe vera aynı zamanda harici olarak kullanılır. Harici olarak kullanımının daha yaygın olduğunu söylemek mümkündür. Dilerseniz cildinizi temizledikten sonra cildinize direk olarak uygulayabilirsiniz. Fakat genellikle diğer faydalı olan yağlar ve besinler ile de karıştırılarak uygulanması yapılır.

Yüzünüz haricinde, lekelerinizin bulunduğu boyun bölgesinde, ellerde, ayaklarda ve vücudun geri kalan her yerinde aloe vera jeli kullanmanız mümkündür. Aloe verayı sürdüğünüz bölge doğal bir neme kavuşacak hem de pH dengesi arzu edilen seviyeye ulaşacaktır. Krem eğer göz çevresine uygulanacak ise göz ile temasından kaçınılmalıdır.

Özellikle hamile kadınlar vücut ve karınlarında oluşan hamile çatlak kremleri yerine doğal bir çözüm yöntemi olarak aloe verayı tercih edebilirler.

Aloe Vera Cilt Tahrişleri İçin Birebir Bir Bitkidir

Yapılan araştırmalar, aloe vera bitkisinin cilt tahrişleri için son derece etkili bir bitki olduğunu ortaya koydu. 1935 yılına Amerika’da cilt tahrişleri ve aloe vera jeli arasındaki ilişkinin saptanması için bir çalışma yürütüldü. Bu çalışmanın sonuçlarına göre aloe vera kullanan kişilerin cilt tahrişlerinde iyileşmeler ve azalmalar meydana gelmiş.

Buna ilaveten daha ileriki yıllarda konunun araştırılması için İsveç Kliniği çalışmalara başlamış. Bu çalışma dahilinde sedef hastaları ile deneyler yürütülmüş. Aloe vera kullanımında bulunan sedef hastalarının hastalıklarında iyileşmeler gözlenmiş. Hem ed yüzde 83 gibi oldukça yüksek bir oranda.

Derideki Yaraların Kolay İyileşmesi İçin Aloe Vera Jeli Öneriliyor

ABD hükümeti, nükleer savaş dönemlerine aloe vera ile radyasyonun olumsuz etkilerini en aza indirmeyi amaçlamıştır. Yapılan çalışmalara göre yanıkların ve yaraların tedavi edilmesi için aloe vera jeli son derece etkili bir bitki olduğu ortaya çıkmış. Bu nedenle de aloe vera radyasyon kaynaklı olan deri hasarları için ilaç niyetine kullanılmya başlanmış. Hatta öyle ki ABD hükümeti tarafından ciltteki yanıklar için reçetesiz ilaç olarak satışı onay almıştır.

Kuru Ciltler İçin Aloe Vera Jeli İlaç Gibi Geliyor

Yapılan çalışmalar aloe vera jelinin cildi nemlendirmek için mucizevi etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Aloe vera jeli ile kuru ciltler bir yandan nemlenirken aynı zamanda da cildin doğal pH dengesi sağlanmış olur. Aloe vera ile cildinizi nemlendirmek için maske yapabilir ya da makyajınızın altına uygulayarak durulamadan gün boyu cildiniz üzerinde aloe vera jeli ile dolaşabilirsiniz. Bu şekilde aynı zamanda makyaj ile cilt arasında bir bariyer oluşacağından cildin makyajın zararlı etkilerinden korunulacak ve cildin daha sağlıklı olması sağlanacaktır.

Sindirim Problemi Yaşayanlar Aloe Vera Jeli İle Problemlerine Son Verebilirler

Aloe vera bitkisinin sindirim sistemi için son derece faydalı bir bitki olduğu bilinmektedir. İçeriğinde yer alan anti enflamatuar bileşenleri sayesinde aloe vera kullanan kişiler sindirim problemlerinden kurtulabilirler. Bağırsakların pH dengesi yine bu bitki sayesinde normal seyrine öner. Maya oluşumunun önüne geçilmiş olur. Faydalı bakterilerin aktivitelerini artırmaya yarar. Böylece bağırsaklarda daha az gaz oluşumu söz konusu olur. Siz de sindirim problemleri yaşıyor iseniz bir kaç kaşık aloe vera jelini içtiğiniz suyun içerisine karıştırarak sindirim problemlerinizin önüne geçebilirsiniz.

Diyabet Hastaları İyileşmek İçin Aloe Vera Jeli Kullanıyorlar

Aloe veranın en çok şaşırılan faydası diyabet hastalarına olan faydasıdır. Yapılan çalışmalar bu mucizevi bitkinin kronik hiperglisemi hastalığını hafiflettiği ve insanların iyileşme sürecine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Söz konusu çalışmalar yürütüldüğü sırada hastalara hiç bir şekilde ilaç verilmemiş. Yalnızca aloe vera kullanılmış ve hastaların vücutlarında aloe vera jeli sayesinde bir takım olumlu değişiklikler meydana gelmiş. Siz de diyabet hastası iseniz bu mucizevi bitkiden faydalanabilirsiniz. Fakat burada son derece önemli bir nokta var. Aloe vera jeli kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Kişiler kendi başlarına tedavi yöntemleri uygulamamalıdırlar. Eğer aloe vera jeli doktora danışılmadan önce kullanılmış ise de mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Uçukların Tedavi Edilmesi İçin Aloe Veralı Bakım Kürü Tarifi

Uçuklar hem görünümleri hem de verdikleri acı itibari ile son derece can sıkıcı olabiliyor. Fakat aloe vera sayesinde uçukların yol açtığı problemler ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Yarım çay bardağı aloe vera jelini alın ve içerisine bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin. Bu karışımı güzelce karıştırdıktan sonra bir süre soğuması için buzdolabında bekletin. Daha sonra uçuk olan bölgeye uygulayın. En az 20 dk beklettikten sonra ılık su ile bölgeyi durulayın.

Aloe Vera Bitkisinin Zararları Var Mıdır?

Aloe vera bitkisinin son derece faydalı olduğunu ve pek çok hastalık ile mücadele etmek konusunda başarılı olduğunu anlattık. Fakat bu bitkinin olası yan etkileri hakkında konuşmadık. Her işte olduğu gibi aloe veranın da gereğinden fazla kullanılması insanların sağlığını tehdit eder. Bu nedenle tavsiye edilen miktarın üzerinde aloe vera jeli kullanılmamalıdır. Her ne kadar çok faydalı bir bitki de olsa, jelin fazla kullanılması bitkinin yararlarını artırmayacaktır. Aksine bitkinin daha zararlı olmasına neden olacaktır.

Hamile Olan Kadınlara Aloe Vera Jeli Kullanımı Önerilmiyor

Aloe vera son derece faydalı bir bitki olmasına rağmen eğer emziriyorsanız ya da hamile iseniz, aloe vera jeli kullanmamalısınız. Yapılan çalışmalar aloe vera bitkinin düşüğe neden olduğunu ortaya koymuş. Bu nedenle aloe vera jeli kesinlikle hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Aloe Vera Jelini Kullanmadan Önce Alerjiniz Olup Olmadığını Kontrol Edin

Alerjiler vücudun kendisini korumaya almak için verdiği tepkilerdir. Alerjilere neden olan alerjenler normalde zararlı olan maddeler olmamalarına karşın bazı bünyeler kimi maddelere karşı hassas olabiliyor ve bu maddelere karşı alerji geliştirebiliyorlar. Aloe vera jeline karşı alerji geliştirilmesi de olası bir durumdur. İnsanlar sıkça aloe vera jeline karşı hassasiyetlerinin bulunduğunu belirtmişlerdir. Bu nedenle aloe vera jelini kullanmadan önce mutlaka hassasiyetiniz olup olmadığını anlamanız gerekir. Bunu vücudunuz küçük bir bölgesine aloe vera jeli uygulayarak yapabilirsiniz. Eğer uygulanan bölgede kızarıklık, kaşıntı ve batma gibi istenmeyen durumlar var ise o halde aloe vera jeline hassasiyetiniz olabilir. Bu kişiler bu bitkiden uzak durmalıdırlar.

Aloe Vera Jelini Kullanırken Dozuna Dikkat Edin

Dozuna dikkat edilmediği durumlarda ilaç olan bir besinin zehire dönüşmesi muhtemeldir. Bu nedenle doz miktarı çok önemlidir. Tavsiye edilen doz miktarları kullanım şekline göre değişir. Genellikle harici kullanım için yarım çay bardağından fazlası önerilmemektedir. Dozun aşılması halinde kişiler ishal ve böbrek problemleri ile karşılaşabilirler. Buna ilaveten;

 • Potasyum değerlerinin düşmesi,
 • Dışkıda kan görülmesi,
 • Kaslarda hissedilen güçsüzlük
 • İştahsızlık ve kilo kaybı gibi problemler yaşanabilir.

Bu belirtiler var ise mutlaka bir doktor ile en kısa zaman içerisine iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bağırsak Hastalarına Aloe Vera Jeli Önerilmiyor

Bağırsak hastası iseniz, aloe vera jelini kullanmadan önce bir kere daha düşünmeniz de fayda var. Hatta biz size söyleyelim. Aloe veradan uzak durmanız sağlığınız için çok daha iyi olacaktır. Özellikle tıkanma sorunu yaşıyorsanız ya da crohn hastalığına sahipseniz aloe vera sizin için faydalı olmayacaktır. Özellikle doz aşımı yapılması halinde kişiler önemli bağırsak problemleri ile karşı karşıya gelebilirler.

Bu İlaçları Kullanıyorsanız Dikkat…

Bazı ilaçların kullanımı durumunda kişilerin aloe vera kullanması önerilmez. Eğer su hapları kullanıyorsanız, laktasif ve diyabet ilaçları kullanıyor iseniz, doktorunuza danışmadan aloe vera kesinlikle kullanmamalısınız. Bu ilaçları kullanan kişiler üzerinde aloe vera jeli kanserojen etkiye sahip olabilir. Bu da aloe veranın içerisinde yer alan aloin maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde bazı ilaçların içeriği ile birleşmesi halinde kanserojen etkiye dönüşen bir maddedir. Bu nedenle tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.