Altın Çilek Çayının Faydaları ve Zararları

A+
A-

Altın Çilek Çayının Faydaları ve Zararları hakkında merak ettikleriniz. Altın çileğinin saymakla bitmeyecek faydalarını sizler için derledik.

Altın Çilek Çayının Faydaları ve Zararları

Altın çilek zararlı mıdır sorusu, bu bitkinin kullanımının artmasıyla sıkça duyulmaya başlandı. Altın çilek, reçelinden ilacına kadar birçok kullanım tipiyle yakın zamanda Türkiye’de popüler hale geldi. Altın çileğin faydaları olduğu kadar, hemen hemen her şeyin kullanımında olduğu gibi dikkat edilmesi gerek zararları da var. Altın çilek, Güney Amerika menşeli bir meyve. Yere yakın yetişmesiyle, halk arasında yer kirazı olarak da biliniyor.

Görünümü sarı ve yuvarlak olan meyvenin dışında ince bir kabuk içerisinde yer aldığını görürsünüz. Meyve, taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da yenile bilmektedir. Altın çileğin kullanımı, özellikle şeker hastaları için önemlidir. Şeker hastaları meyve tüketiminde dikkatli olmalıdır.

Ancak altın çilek şeker hastalarına herhangi bir zarar vermediği gibi fayda da sağlamaktadır. Altın çilek bitkisi şeker hastaları için iyi bir tercih olabilir. Diğer meyvelere göre çok daha fazla lif bulunduran altın çilek, kilo vermeye de yardımcı olan besinlerden biridir. Hem bir lif kaynağı hem de detoks özellikli bir bitki olma özelliği taşır.

Altın Çileğin Faydaları:

Altın çilek, içeriğindeki lif ve zengin besin maddeleriyle sağlık açısından birçok faydanın kapısını açar. Altın çilek, şeker hastalarının tereddüt etmeden yiyebileceği besinler dendir. Antioksidan özelliği ile, kullanan kişilerin cildinde olumlu anlamda gelişmeler gözlenir. Altın çilek kurusu da benzer tüketimle aynı etkiyi yaratır. Bu özelliğiyle cilt kanserini önleyici nitelikte olan altın çilek, antioksidan özelliğiyle de böbrek ve idrar yolları için önemli faydalar sunuyor.

Veremden kalp hastalıklarına kadar birçok konuda şifa kaynağı olan altın çilek, birden fazla tüketim yoluna da sahiptir. Kan dolaşımınızı dengede tutmak isterseniz de, altın çilek iyi bir tercih olabilir. Lifli besinlerin vazgeçilmez özelliği olan potasyum zenginliği, altın çilekte de mevcuttur. Kalorisi de düşük olan bu bitki, sindirim sisteminde de önemli faydalar ortaya çıkarır.

Altın Çilek Nasıl Tüketilmelidir?

Altın çileği de bir meyve gibi düşünerek, hemen hemen her şekilde kullanmanız mümkündür. Kahvaltıların vazgeçilmezi reçeli, altın çilekle yaptığınız zaman mideye dair birçok sıkıntıdan ve spazm hastalıklarından kurtulabileceğiniz gözlemlenmiştir. Turta, tatlı gibi besinlerde de kullanımı olan altın çilek, tadının güzel olmasıyla pastanelerin de tercihi arasına girmiştir. Meyve salatalarında kullanımıyla, hem renk hem de tat anlamında farklı bir tecrübe yaşatabilir.

B ve C vitaminleri açısından zengin olan bitki, bitkisel yağ ve ilaç yapımında da kullanılır. Altın çilek özellikle cilt açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Cilt kanserinin dahi önlenmesinde büyük etkiler gösterir. Altın çilek zayıflatır mı sorusunun cevabı isi kesinlikle evettir. Altın çileğin kalorisi oldukça düşüktür ve sindirim sisteminde yaptığı olumlu değişikliklerle kilo vermenize yardımcı olur.

Altın Çilek Çayı Nasıl Hazırlanır?

Altın çilek çayının yapımına dair birden fazla tarif bulabilirsiniz. Ancak hemen hemen tüm çaylar bitkinin meyveleriyle ve kuru yapraklarıyla yapılır. 500 mililitre suyun içerisine 20 gram meyve koyunuz. Meyveler mümkünse kurutulmuş olsun. 10-15 dakika kısık ateşte pişirdikten sonra 1 saat boyunca demlenmesini bekleyin. Demlenen çayınızı süzün. Her yemekten önce günde 4 kere bir su bardağının dörtte biri kadar tüketiniz.

Altın Çilek Çayının Faydaları:

 1. Böbrek taşlarınızın düşmesine yardımcı olur
 2. Ödem attırır
 3. Yüksek ateşi düşürür
 4. Romatizmanız varsa, romatizmanıza iyi gelir, rahatlatır
 5. Solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur
 6. İdrar yolları ve idrar kesesi kaynaklı hastalıklarınızın tedavisinde yardımcı olur
 7. İltihaplı eklem hastalıklarında da iyileştirici etkisi vardır

Altın Çileğin Zararları Var Mıdır?

Altın çileğin saymakla bitmeyecek faydaları bulunur. Ancak birçok besinde olduğu gibi, kullanım şekline ve sıklığına bağlı olarak birtakım yan etkiler ve zararlar gelişebilir. Altın Çilek zararlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, altın çilekte fazla tüketilmemelidir
 2. Altın çileği meyve olarak kullanmak yerine hapını kullanmak istiyorsanız, alacağınız ilacın Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığına bakmanız tavsiye edilir.
 3. Düşük tansiyonlu kişiler altın çilek kullanmamalıdır. Altın çileği düşük tansiyonlular kullandığında baygınlık hissinin yaşandığı gözlemlenmiştir.
 4. Sürekli olarak kan sulandıran ilaçlar kullanıyorsanız, altın çileği kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.
 5. Hamile ya da emziren kadınsanız, ya da yoğun alerjik reaksiyonlarınız varsa altın çilek kullanmamanız gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.