Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir Nasıl tüketilir?

A+
A-
Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir Nasıl tüketilir?

Andız pekmezinin faydaları, doğal tedavi yöntemlerinden günlük hayatında faydalanan vatandaşlar için oldukça fazladır. Günümüzde pek çok vatandaş, günlük hayatında yaşadığı ufak tefek rahatsızlıkların çözümü için ağır ilaçlar yerine doğal tedavi yöntemlerine yönelmektedir. Bu durum uzun vadede insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Rahatsızlıklar için kullandığımız ilaçlar her ne kadar hızlı ve etkili bir çözüm sağlasa da sık ve haddinden fazla tüketmek uzun vadede büyük problemlere yol açabilir.

Doğal tedavi yöntemlerinde en çok kullanılan bitkilerden bir tanesi de andız’dır. Pekmez isimleri içerisinde kendisine sağlam bir yer bulan andız pekmezinin düzenli olarak tüketilmesinin insan vücuduna nasıl yararlar olduğunu bilmiyorsanız ve bunun nasıl tüketmeniz gerektiği hakkında bir fikriniz yoksa yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Andız pekmezini düzenli olarak tükettiğiniz halde hala çözümünü sağlayamadığımız rahatsızlıklarınız varsa, muhakkak bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Çünkü uzun vadeli rahatsızlıklar için tek ve en etkin çözüm ilaçlar olacaktır, bunun dışında andız pekmezine bilinçsiz ve yanlış bir şekilde tüketmek de insan sağlığına zararlı olabilir.

Andız Nedir?

Andız, ülkemizin genellikle Doğu Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak görülen bir çam cinsidir. Aslında bir ağaç olan bu çam bitkisinin kozalaklarından elde edilen pekmezine andız pekmezi adı verilmektedir. Ülkemiz topraklarında, kendisine geniş bir yer bulan andız kozalaklarından kolayca evinizde andız pekmezi yapabilirsiniz. Ancak bunun için toplayacağımız andız kozalaklarının mevsimlerine riayet etmeniz gerekmektedir. Bu bitki, genellikle ekim ayında olgunlaşarak toplanmaya hazır hale gelir.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Andız pekmezi, düzenli ve doğru kullanıldığında insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Gün içinde başınıza gelecek küçük rahatsızlıkları andız pekmezini tüketerek giderebilirsiniz. Ancak bunun için andız pekmezinin güvenilir bir yerden temin etmeniz veya evinizde kendi imkânlarınızda yapmanız gerekmektedir.

Andız pekmezinin faydaları şunlardır:

 • İçerisinde barındırdığı antioksidan özellikler sayesinde ödemlerin atılmasına ve kilo verimi hızlanmasını sağlar.
 • Düzenli kullanıldığında saç dökülmesi şikayetlerini ortadan kaldırır.
 • Ağızda oluşan vitaminsizlik kaynaklı, yaraların ve aftların giderilmesini sağlar.
 • Soğuk algınlığı durumlarında kullandığında, ateş düşürücü etki gösterir.
 • Kalp damarları ve kalbi besleyen kan damarlarını koruyarak uzun vadede, dolaşım sistemini güçlendirir.
 • Balgam söktürür ve bu özelliği sayesinde bronşite iyi gelir.
 • Gut adı verilen hastalığın önlenmesini sağlar.
 • Andız pekmezi düzenli kullanıldığında cilt rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Alerji kaşıntı egzama ve sedef gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • İshal ve basur oluşumunu engeller.
 • İdrar yollarında meydana gelen iltihabı temizleyerek dışarı atar.
 • Ciltte meydana gelen çıban veya iltihaplarda kullandığında giderilmesini ve dışarı atılmasını sağlar.

Andız pekmezinin bunun dışında pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak bunun için bu pekmezi doğru koşullarda ve doğru şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Andız Pekmezinin Zararları Nelerdir?

Daha önce andız pekmezinin insan sağlığına olan faydalarından bahsettik. Andız pekmezi, doğal tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde sıklıkla kullanılan bu doğal tedavi yöntemi, ölçü kaçırıldığında insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Bazı risk gruplarının andız pekmezi tüketmesi, bu zarara yol açmaktadır. Bu nedenle andız pekmezinin tüketmenin zararlı olabileceği, risk grubuna giren vatandaşların, bundan kaçınması gerekmektedir. Az sonra bahsedeceğimiz, özelliklere sahip olan vatandaşlar andız pekmezini tüketmemelidir.

Andız pekmezi yapısı gereği, şeker barındıran bir besindir. Bu nedenle andız pekmezini şeker hastası olan veya kilo almamak isteyen vatandaşların tüketmemesi gerekmektedir. Bunun dışında andız pekmezi, hamile veya emziren bayanlar için de zararlı olabilir. Tansiyon hastası vatandaşların andız pekmezinin belirli bir ölçüde tüketmesi tavsiye edilir. Bunun dışında andız pekmezi diye insanlar üzerinde oldukça yararlı bir tedavi yöntemdir.

Andız Pekmezi Nasıl Hazırlanır Ve Nasıl Tüketilir?

Andız pekmezinin doğru hazırlanması ve tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle, andız pekmezi tüketmek isteyen vatandaşların bu konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Andız pekmezi hazırlamak için öncelikle topladığınız andız kozalaklarını İki gün boyunca kuruması için bekletmeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında kuruyan kozalakları keserlerle kırarak 4 gün boyunca suda bekletmeniz gerekmektedir.

Yumuşayan ve suda bekleyen kozalak parçaları kaynatılarak pekmez haline gelmeye başlar. Bunun için gereken ölçü, kaynama sırasındaki suyun üçte ikisinin buharlaşmasıdır. Bu aşamadan sonra pekmez’iniz hazır olur. Kolaylıkla hazırlayabileceğiniz andız pekmezini günde bir veya 2 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Bunun dışında, bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı andız pekmezi karıştırarak da gün içinde tüketebil’meniz mümkündür.

Keçiboynuzu pekmezi kullananlar da, hastalıklar karşısında benzer etkiler görebilir. Ancak çok daha zahmetsiz bir seçenek olan andız pekmezini tüketen vatandaşların, pekmez çeşitleri nelerdir diye düşünmesine gerek olmamaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM