Apse Ağrısı Nasıl Geçer, Apse Ağrısına Ne İyi Gelir?

Apse Ağrısı Nasıl Geçer, Apse Ağrısına Ne İyi Gelir?

Apse ağrısının geçmesi için mutlaka iltihabın geçirilmesi gerekmektedir. Apse ağrısına neden olan şey iltihaptır. Apse, özellikle diş kökünde ve diş eti dokularında beliren enfeksiyon durumudur. Ve apse ağrısının çok şiddetli sancıları olmaktadır. Kişi dayanılmaz sancıları sebebi ile büyük zorluklar çeker. Dişlerdeki apsenin acilen tedaviye ihtiyaçları vardır. Apse tedavi edilmediği takdirde, osteomyelit, osteit ve periostit gibi rahatsızlıklara dönüşecek ve tedavi süreci daha da zorlaşacaktır. En kısa zamanda apse tedavilerine doktor kontrolü ile başlanmalıdır. Apse tedavisinde akla gelen en etkin yönden antibiyotik tedavisidir.

Diş apseleri önemli bir konudur. Bu apselerin iyi tedavi edilmediği zamanlarda daha kötü sonuçlara yol açabileceği iyi bilinmelidir. Diş ve ağız içi bölgesinde iltihaplı sorunların oluşması beyni ve gözü etkileyebilir. Bu sebeple diş apselerinin acilen tedavi edilmesi ve uzun süreli iltihaplı tutulmaması önerilmektedir.

Dişte oluşan iltihaplar diş kanalları vasıtasıyla göze ve beyine sinirler yolu ile geçebilmekte ve ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Diş apsesi diyerek hafife alınmayacak bir durumdur. Aynı zamanda çekilmez ağrısı ve sancısı da bir an önce tedavi gerektirdiğinin sinyalini verir.

Apse Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Dişlerdeki apse belirtilerinden biri geçmeyen şiddetli ağrılardır. Aynı zamanda yanak ve diş etlerinde apseli bölgede büyük bir şişlik gözlemlenir. Apsenin sebep olduğu şişlik yüzün dışından da belli olan bir şişliktir. Bu şişlik apse tedavi edildikçe iner. İltihap sebebi ile şiddetli ağrıların yanı sıra apse oluşmuş dişin etrafında da belirli şişlikle ve iltihaplı baloncuklar oluşur. Dişte apse olup olmadığı çok net ve kolay şekilde teşhis edilmektedir.

Apse Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Apse gerekli doktor kontrollerinin ardından, antibiyotik tedavisi ile geçecektir. Bu antibiyotik tedavisine ek olarak yardımcı olacak evde yapılacak tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Özellikle apsenin antibiyotik tedavisi ile kendi haline bırakılması daha uzun bir tedavi ile sonuçlanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle evde iltihabın kurumasına yardımcı olabilmek için gerekli önlemler alınmalı ve ona uygun bakımlar yapılmalıdır.

Diş apsesi için doğal antibiyotik takviyeleri alınmalıdır. Doğal antibiyotik içeren besinlerin başında kuru soğan ve sarımsak gelmektedir. Kuru soğan ve sarımsak gerçek anlamda apse için birebir iyi gelen besinlerdir. Ayrıca yan etkisi olmayan tek antibiyotik olarak geçen soğan sarımsak, kısa zamanda apseleri geçirecek ve ağrı oluşumundaki acıyı da hafifletecektir.

Diş ağrıları veya apse ağrıları kuru soğanın kaynatılmış olarak suyu ile gargara yapılması ile tedaviye yardımcı olacaktır. Sarımsak her gün bir diş olmak şartı ile su ile yutulduğunda diş apsesinin tedavisine katkı sağlar.

Apse Kaç Günde Geçer?

Diş apsesi kişiden kişiye ve kişinin iltihap durumuna göre değişiklik göstermektedir. Doktorun vermiş olduğu antibiyotik dozunu düzenli olarak içen birisi en fazla 10 gün içinde apseden kurtulacaktır. Bu durumda doktorun antibiyotik tedavisi için önerdiği dozu mutlaka tamamlamak gerekecektir. Apse geçti sanılarak yarım bırakılan tedavilerin daha sonra çok daha kötü bir başlangıç ile geri döneceği bilinmelidir. Doktorunuzun tüm uyarılarını dikkate alarak tedavinize yardımcı olmalısınız. Apse genel olarak 1 hafta ile 10 gün arasında geçme süresi olan bir rahatsızlıktır.

Daha hızlı sonuç alabilmek için alternatif tedavi yöntemlerinin de uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda apsenin oluşturduğu şişlikleri indirecek ve ağrının azalmasına fayda sağlayacaktır. Apsenin verdiği şişliğin hızlı geçebilmesi iltihabın azalması ile doğru orantılıdır. Yine de evde buz uygulamak şişliklerin azalmasına fayda sağlayacaktır. Ara ara şişliğin oluştuğu bölgeye dışarıdan soğuk ve sıcak kompres uygulanması hem ağrıyı azaltacak hem de şişlikleri indirecektir.

Apse Oluşumundan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Apse oluşumundan korunmak aslında çok kolaydır. Ağız bakımlarının iyi sağlanması ve düzenli diş doktoru kontrollerine gitmek dişleriniz açısından sağlıklı bir ağza sahip olmak demektir. Sağlıklı bir ağız tüm vücudu olumlu yönde etkileyecektir. Sağlık en başta ağızda başlar düşüncesi ile mutlaka diş ve diş eti bakımlarına dikkat etmek gerekmektedir.

Ağız içindeki çürük dişler apseye sebep olduğu gibi diş kayıplarının da oluşmasına neden olmaktadır. Ağız içinde apse oluşturabilecek diş çürükleri veya dişlerdeki kırık noktalar mutlaka tedavi edilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.