Armudun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Armudun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Armudun faydaları, bu meyveyi günlük hayatında tüketmeyi bir alışkanlık hale getiren bireyler tarafından oldukça iyi bilinmektedir. Meyveler, yemeklerin yanına eşlik eden lezzetlerinin yanında, birer doğal tedavi yöntemleri olduğu için de tüketilmelidir. Meyvelerin bu özelliklerini bilmeyen ve hangi meyvenin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden haberdar olmayan vatandaşlar, günlük hayatında daha dinç ve sağlıklı hissetmek için bu bilgileri edinmelidir.

Her bir meyvenin insan vücudunda eksikliğini giderdiği bir rahatsızlık bulunmaktadır. Bu nedenle her meyvenin spesifik olarak hangi vitamine sahip oldu veya içeriğine neler olduğu bilinmelidir. Bu bilgiler ışığında, bireyler günlük hayatında meydana gelen rahatsızlıkları, kısa sürede son derece sağlıklı yöntemlerle giderilebilir.

Armut meyvesini günlük öğünlerinde sıklıkla tüketen, ancak armudun insan vücuduna etkilerini bilmeyen vatandaşlar için bugünkü yazımızda, armudun faydaları ve zararları üzerine konuşacağız.

Armut Nedir?

Armudu, hemen hemen herkesin aşina olduğu ve sıklıkla tükettiği bir meyvedir. Ancak armudun yapısı ve içeriği o kadar yaygın bilinmemektedir. Bu bilgilere sahip olunması, armudun daha verimli olarak tüketebilmesine olanak sağlamaktadır. Armut gülgiller familyasında bulunan bir meyve türüdür. Oldukça sulu ve şekerli bir yapıya sahip olan meyvenin ülkemizde çok fazla çeşidi bulunmaktadır.

Lifli bir yapıya sahip olan bu meyve, ülkemizin genellikle ılıman iklim gözüken yerlerinde yetiştirilmektedir. Ancak buna rağmen ülke genelinde yetiştirilme alanı oldukça geniştir.

Armudun Faydaları Nelerdir?

Daha önce armudun, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir meyve olduğundan bahsetmiştik. Armudun faydalarını bilmek, uzun vadede çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanmasına olanak sağlamaktadır. Armutun faydaları maddeler halinde şu şekildedir:

 • Kabuğunda bulunan lif sayesinde sindirime iyi gelmektedir.
 • Armut, düzenli olarak tüketildiğinde, vücudun herhangi bir yerinde bulunan iltihabı önler ve sökülüp atılmasına yardımcı olur.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, hasta olmanızı engeller.
 • Yine içerisinde bol miktarda bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını engeller, bu özellik aynı zamanda vücudunuzdaki proteinin harekete geçmesini sağlar.
 • Kemik gelişimi, güçlendirerek diş ve dişeti hastalıklarının önüne geçer.
 • Tam bir antioksidan deposu olan armut, kanseri ve hücre dejenerasyonunu önler
 • Erken yaşlanma ihtimalini düşürür.
 • İçerisinde potasyum, karbonhidrat, lif şeker, protein, sodyum D vitamini B12 vitamini, magnezyum, C vitamini, kalsiyum, demir ve A vitamini bulunmaktadır.
 • Uzun vadede kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
 • Armutun cilde faydaları da görülmektedir. Düzenli tüketildiğinde gözenek görünümünü azaltır.
 • Yapısı gereği, sindirimi düzenleyerek, mide yanmalarına iyi gelir.
 • Özellikle kış dönemde tüketildiğini de soğuk aldığını anlar.

Armudun Zararları Nelerdir?

Ülkemizde, armudun birçok çeşidi bulunmaktadır. Dünyanın genelinde 30’dan fazla çeşidi bulunan armut, ülkemizde sıklıkla tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi armut, düzenli ve doğru bir şekilde tüketildiğinde insan vücudu için oldukça faydalıdır. Ancak bu meyve, gereğinden fazla tüketildiğinde aynı etkiyi sağlamaz. Bazı durumlarda bazı risk grubunda bulunan kişiler tarafından tüketimlerinde armut, zararlı bir etki gösterebilir.

Armudun olumsuz etkilerinden korunmak için risk grubu özellikleri taşıyan vatandaşlarını, armut tüketimi belirli bir seviyenin altında tutmalıdır. Yapısında hatırı sayılır miktarda şeker bulunan armut, günde bir taneden fazla tüketildiğinde diyabet hastalığı için bir risk oluşturmaktadır. Bunun dışında kilo vermek isteyen veya kiloyla ilgili bir sağlık problemi yaşayan vatandaşların da, armut tüketimle sınırlı sayıda tutması gerekmektedir. Bunun dışında, armut, düşük tansiyon hastaları için de tehlikeli bir etki gösterebilir.

Bu nedenle düşük tansiyon hastalarının, aralıklarla, günde bir taneden fazla armut tüketmemesi tavsiye edilir. Son olarak herkes için armudun yoğun tüketimi ishal ve bağırsak problemleri gibi birçok rahatsızlığa yol açabilir. Bu nedenle armudu, günde bir taneden fazla tüketmemeye dikkat edebilirsiniz.

Armut Nasıl Tüketilir?

Günlük hayatında, armut tüketimini sürekli ihmal eden bireyler için, armut tüketimi artıran birtakım alışkanlıklar mevcuttur. Bu meyveden yararlanmak isteyen vatandaşlar, armudu yalnızca bir meyve gibi tüketmek yerine diğer yemeklerin içerisine entegre ederek, daha kolay şekilde tüketebilir. Bunun için Türk mutfağında meyvelerle yapılabilen birçok tatlı yer almaktadır.

Evde, içerisine armut ekleyerek sağlıklı ve son derece yararlı tatlılar yapabilirsiniz. Bunun dışında, armudu içeceklerinizde aroma verici olarak da kullanabilirsiniz. Herhangi bir bitki çayı tüketirken demliğin içine, armut kabuğu veya armut parçaları ekleyerek, hem aromayı zenginleştirebilir hem de armudun faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu şekilde tüketmek, hamilelikte armutun faydalarından yararlanmayı kolaylaştırmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM