Arpacık Nasıl Geçer? Arpacığa Ne İyi Gelir, Neden Olur?

Arpacık Nasıl Geçer? Arpacığa Ne İyi Gelir, Neden Olur?

Arpacık tedavisi oldukça hassas olup göz bölgesinin önemi sebebi ile titizlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Arpacık problemi sıklıkla karşılaşılan bir sağlık problemi olup gün içinde birçok insanda meydana gelebilmektedir.

Arpacığın ortaya çıkış sebepleri farklılık göstermek ile birlikte genellikle alerjik sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Arpacık tedavisinde öncelikle neden olduğunu saptamak amacı ile bir doktora danışılması gerekmekte olup tedavi sürecinde uygulanabilecek bitkisel kürler bulunmaktadır.

Bu kürlerin yardımı ile arpacık hızlı bir şekilde iyileştirilmekte olup yinelenmesinin önüne geçilmektedir.

Arpacık Oluşması Neden Olur?

Arpacık birçok sebep ile ortaya çıkabilmektedir ancak bitkisel tedavi yöntemler ile evde kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Bu sebep ile arpacığın tedavisi oldukça kolay ve basittir. Ancak enfeksiyon ya da iltihaplanma görülen arpacık için doktor kontrolünde tedavi olunması gerekmektedir. İltihabı ya da enfeksiyonu dağıtarak genişlemesine sebep olacak bir bitkisel tedaviden uzak durulması gerekmektedir. Bunun için gerekli tedaviyi uygulamadan önce göz doktoruna danışılması daha uygundur. Arpacık neden olur şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Meibomian bezinin düzgün çalışmaması
 • Yağ bezlerinin işlevini yerine getirmemesi
 • Yağ bezelerinin tıkanması
 • Gözeneklerin kapanması
 • Egzama
 • Stres
 • Aşırı yorgunluk
 • Kuru ciltlerde
 • Enfeksiyon
 • İltihap
 • Hormon bozukluğu
 • Bağışıklık sisteminde meydana gelen hasarlar
 • Göz ile fazla oynamak
 • Yeterli hijyeni sağlayamamak
 • Bakteriler
 • Göz kapağı rahatsızlıkları ve enfeksiyonu gibi sebeplerden dolayı arpacık oluşmaktadır.

Arpacık Nedir?

Tıpta hordeolum olarak bilinen ancak halk arasında arpacık ismi verilen küçük şişkin bir göz rahatsızlığıdır. Genellikle göz kapağında meydana gelen arpacık aynı zamanda it dirseği ismi ile de bilinmektedir.

Birçok sebep ile meydana gelebilen arpacık temelde yağ bezelerinin düzgün çalışmaması sebebi ile oluşan tıkanıklardan dolayı meydana gelmektedir. Oluşan bu tıkanma sebebi ile göz kapağında ya da gözün alt kısmında kırmızı, kaşıntılı bir şişkinlik meydana gelir. Bu şişkinliğe ise arpacık ismi verilmektedir. Göz sulanması ve göz kuruluğu gibi yan etkileri de mevcuttur.

Arpacık Türleri Nedir?

Arpacık türleri dış ve iç olarak iki farklı kategoriye ayrılmaktadır. Her iki arpacık türünün de oluşum sebepleri farklılık gösterebilmekte olup genellikle yağ bezeleri ile ilgilidir. Dış arpacık göz ile dışardan görülebilen bir arpacık türü olup sık sık karşımıza çıkan bir arpacık türüdür.

Göz kapağının şişmesi ve kızarması direkt olarak fark edebilmektedir ancak iç arpacık bu kadar basit değildir. İç arpacık göz ile görülememekte olup göz kapağının alt kısmında meydana gelebilmektedir. İç arpacık için ilaç takviyesi doktorlar tarafından yapılmakta olup iç arpacık tehlikeli boyutlara varabilecek bir rahatsızlıktır.

Arpacık Oluşumu ve Yağ Bezeleri

Yağ bezelerinin düzgün çalışmadığı durumlarda arpacık oluşumu görülebilmektedir. Genellikle tedavisi kolay olan arpacık için birçok bitkisel tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Arpacık bulaşıcı bir hastalık değildir ancak enfeksiyon ya da iltihaplanma meydana gelmiş ise bu durum değişiklik gösterebilmektedir.

Arpacık başlangıcı sık sık tekrarlıyor ise yağ bezelerinde ciddi bir problem olduğu düşünülmektedir ve uzman bir doktora tedavi olunması tavsiye edilmektedir. Arpacık oluşumunu yağ bezeleri doğrudan etkilemekte olup genellikle kısa süreli bir rahatsızlıktır.

Arpacık Oluşumu ve Egzama

Egzama sebebi ile vücutta birçok yara ve enfeksiyon oluşabilmektedir. Egzama aynı zamanda gözenekleri tıkayarak vücudun sağlıklı bir şekilde hava almasının da önüne geçmektedir. Bu sebep ile yağ bezlerinin de tıkanması ortaya çıkmaktadır.

Egzama olan ya da egzamaya yatkınlığı olan kişilerde sık sık arpacık oluşumu görülebilmektedir. Ayrıca göz yanması, göz kuruluğu ve kaşıntı gibi birçok göz problemi ile de uğraşmak zorunda kalırlar. Egzama hastalarının uzman bir göz doktoru ile görüşerek tedavi olmaları gerekmektedir.

Arpacık Oluşumu ve Yeterli Hijyen Seviyesi

Gözünde arpacık oluşan kişi eğer sürekli olarak gözleri ile oynuyor, ovalıyor ya da baskı uyguluyor ise arpacık ortaya çıkabilmektedir. Özellikle temizlenmeyen eller ile oynanır ise gözde arpacık çıkabilmektedir.

Bu sebep ile kişinin hem yüzünü hem de ellerini sık sık temizlemesi gerekmektedir. Göz bölgesine sabun, şampuan ya da herhangi bir zararlı kozmetik ürününün değmemesine özen gösterilmelidir. Eğer gözde kaşıntı meydana geliyor ise kişi önce ellerini temizlemeli ve bu şekilde hijyeni sağlamalıdır.

Arpacığa Ne İyi Gelir?

Arpacık tedavisinde birçok bitkisel ürün kullanılmaktadır. Sarımsak başta olmak üzere anti bakteriyel özelliği bulunan her bir bitkisel ürün özellikle enfeksiyonlu arpacıkların tedavisinde tercih edilmektedir. Gözlerin dinlendirilmesi, temiz tutulması, nemli kalmaması gibi etkenlere dikkat edilmelidir.

Arpacık için sıcak kompres tekniği de uygulanabilmektedir ve sağlıklı beslenme ile de arpacık kendiliğinden geçebilmektedir. Yeterli miktarda vitamin takviyesinin yapılması ile de arpacık sorununun önüne geçilebilmektedir. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemleri olarak patates, papatya ve sarımsak sıkça tercih edilmektedir.

Patates ile Arpacık Tedavisi

Arpacık nasıl geçer bitkisel tedavi yöntemleri ile merak edenlere patates önerilmektedir. Patatesin asidik ve anti bakteriyel özelliği sebebi ile enfeksiyonlu olsun olmasın tüm arpacık türlerinin tedavisi için önerilmektedir.

Patatesin içinde bulunan bol miktarda mineral sebebi ile de arpacık ferahlayacaktır. Patates uygulamasını yapmadan önce yüzün temizlenmesi ve durulanması gerekmektedir. Patatesi ortadan ikiye kestikten sonra arpacık üzerinde bir müddet bekletilmelidir. Bu işlem gün içinde 3 – 4 kere tekrarlanabilir ve düzenli yapıldığı takdirde arpacığın iyileştiği görülecektir.

Sarımsak ile Arpacık Tedavisi

Sarımsak içinde bulundurduğu anti bakteriyel ve antibiyotik etkenler sebebi ile tüm enfeksiyon hastalıklarında kullanılmaktadır. Arpacık tedavisi için sarımsak önerilmekte olup öncelikle doktora danışılması gerekmektedir.

Sarımsak güçlü bir uyarıcı maddedir ve bu sebep ile doktor kontrolünde yapılması çok daha faydalı olacaktır. Temizlenen ve durulanan göze sarımsak kompresi yapılması gerekmektedir. Düzenli yapıldığı takdirde arpacık iyileşecektir ancak sarımsağın direkt olarak arpacığa temas etmemesine özen gösterilmelidir. Arpacık sarımsak tedavisi ile kısa bir süre içinde geçecektir.

Sıcak Kompres ile Arpacık Tedavisi

Sıcak ve soğuk kompres tedavisi birçok göz rahatsızlığında tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Arpacık rahatsızlığı için de sıcak kompres tercih edilmektedir. Sıcak kompres uygulaması gün içinde 2 defa yapılmalıdır ve sıcaklığın kaynar bir seviyede olmamasına özen gösterilmelidir.

Sıcak kompres ile kan dolaşımı hızlanacak ve damarlar açılacaktır. Bu sebep ile tıkanıklıkların önüne geçilerek arpacık rahatlatılacak ve kısa süre içinde iyileşecektir. Sıcak kompres için yumuşak ve steril bir bez yeterlidir.

Arpacığa Karşı Önlemler

Arpacık oluşumunu önlemek için uzmanlar tarafından birçok tavsiye verilmektedir. Arpacık oluşumunun tamamen önüne geçilemese de tekrarlanması önlenebilmektedir. Arpacığa karşı alınabilecek önlemleri şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Yüzün temiz tutulması
 • Makyaj yapılıyor ise düzenli olarak temizlenmesi
 • Cildin nemlendirilmesi
 • Ortak kozmetik eşyalarının kullanılmaması
 • Temiz havlu kullanmak
 • Cilde uygun şampuan, bakım kremi, duş jeli kullanmak
 • Havuz ve deniz gibi temiz olmayan, mantar ve enfeksiyon riski taşıyan yerler kullanıldıktan sonra iyi bir şekilde temizlenmek
 • Cildin ıslak bırakılmaması
 • Aşırı yağlı ciltlerin cilt oranlarını düzenlemesi
 • Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme ile birlikte meyve tüketiminin yapılması özellikle elma, portakal ve ayvanın faydaları sebebi ile sıkça tercih edilmesi
 • Kuru ciltlerin ise sık sık nemlendirilmesi ile arpacık oluşumunun önüne geçilebilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.